• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 2270)
سه شنبه 8/12/1385 - 22:45 -0 تشکر 8935
تلاوت و حفظ قرآن مهمتر است یا خواندن ترجمه و تفسیر

مقام معظم رهبری: "کلید تدبر و عمل به قرآن, فهمیدن معنای کلمات قرآن است." استاد محسن قرائتی: "آنچه از تلاوت و ترتیل و تجوید مهمتر است, تدبر و تفکر در آیات است که خداوند به آن سفارش و کسانی را که از این مرحله دور هستند توبیخ فرموده است."

سه شنبه 22/12/1385 - 17:16 - 0 تشکر 9221

سلام عليكم. اول بايد تلاوت كنيد تا بعد به سراغ ترجمه برويد . تا متني را نخوانده ايد كه نمي توانيد آنرا ترجمه و يا شرح كنيد . اما آنچه مذموم است اينكه فقط در خواندن بمانيد. قرآن بارها در يك سوره فرموده است: "و لقد يسرنا القرآن للذكر فهل من مدكر؟" اما هيچ گاه نفرموده است: فهل من مقرئ . در باره پيامبر اكرم صلوات الله عليه و آله نيز فرموده است: " ...يتلو عليهم آياته و يزكيهم و يعلمهم الكتاب و الحكمة" . يعني پيامبر تنها وظيفه اش آموختن قرائت و تلاوت آيات قرآن به مردم نبود ، بلكه پس از تلاوت آيات ، كتاب را به آنها تعليم مي داد. يعني مفهوم مجموعه آيات و نه تنها معني كلمه به كلمه  و مفردات. از اينها گذشته نبايد در معني و مفهوم هم توقف كرد ، چرا كه قرآن كتاب عمل است. گيرم كه شما ترجمه تمام كلمات و آيات را بدانيد و تفسير همه سوره ها را بخوبي بلد باشيد ، اما اگر به آنها عمل نكنيد يا اينكه خداي ناكرده بر خلاف قرآن و دستورات آن عمل كنيد ، مصداق عامل بي عمل و زنبور بي عسل خواهي بود و عالمي كه خود مفسد باشد چه بسا كه جامعه اي را نيز به فساد بكشاند. خداوند ما را عالم و عامل به قرآن و احكام و دستورات آن قرار دهد.آمين

پنج شنبه 24/12/1385 - 23:32 - 0 تشکر 9274

و علیکم السلام. انصافا در یک متن کوتاه پاسخ کامل و جامعی ارسال فرمودید. حرف بنده هم دقیقا همین است. اینقدر که به تلاوت با صدای خوش و ادای درست حروف و حفظ قرآن توجه داریم به معنا و مفهوم و عمل به قرآن توجهی نمی کنیم. بنده نگفتم تلاوت نکنیم. یک آیه را تلاوت کنیم. ترجمه آنرا بخوانیم. در مورد آن فکر کنیم. از همان لحظه به بعد برای عمل به همان آیه تلاش کنیم. نه اینکه قرآن را از اول تا آخر به زبان عربی بخوانیم و حفظ کنیم. هر چند حفظ قرآن صواب دارد ولی این را بدانیم که قرآن نازل نشد که آنرا طوطی وار حفظ کنیم. قرآن نازل شد که دستورات اخلاقی و کلا راه زندگی را به ما بیاموزد.

دوشنبه 13/1/1386 - 17:20 - 0 تشکر 9509

بنام الله

نظر من نیز مانند دوستان دیگر است ما بایدعلاوه بر قرائت قران معنی ان را نیز بخوانیم تابه منظور ان ایه برسیم و مهمتر اینکه بکار گیری ان در زندگی خود

اگر به قران عمل کنیم شک نکنید مورد رحمت خداوند قرار خواهیم گرفت

الهی در راه خود اول زخودم بی خود کن

                                     بی خود چو شدم زخود به خود راهم ده

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.