• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 8424)
چهارشنبه 9/11/1387 - 12:22 -0 تشکر 85618
رمز مصاحبه استخدامی

سلام 
زمانی كه در یك مصاحبه شغلی پذیرفته نمی شوید، باید چه تدبیری بیندیشید؟
زمانی ازیك مصاحبه استخدامی گذشته ولی كسی باشما تماس نمی گیرد؟ بعد ازمدتی كه با واهمه كاررا دنبال می كنید ودرذهنتان به جستجوی آن هستید كه چه اتفاقی افتاده است تلاش می كنید با مرور آنچه گذشته دریابید كه نتیجه چه بوده است ؟ به دنبال آن دفترتلفن خودتان را بازمی كنید وبا محلی كه باشما مصاحبه شده تماس می گیرید .
اكنون ببینیم چه روی داده است ؟

چهارشنبه 9/11/1387 - 12:29 - 0 تشکر 85620

شما فقط تلفن زده اید، شغلی پیدا نكرده اید.

مصاحبه كننده به شما می گوید: از اینكه تشریف آوردید، سپاسگزارم، اما شخص دیگری را استخدام كرده ایم.

ممكن است كه یك تمایل غریزی شما را وادار به تلفن زدن كند اما اگر مدبرانه عمل كنید، ظرف مدت چند دقیقه بعد از صبحت كردن با مصاحبه كننده احساس خوبی پیدا خواهید كرد.

به دلیل اینكه علت مردود شدن در این مصاحبه را متوجه شده اید و این همان نكته ای است كه به شما در جستجوی شغلی بعدی كمك بزرگی خواهد كرد. به عنوان مثال می توانید از مصاحبه كننده درخواست كنید كه در این باره به شما توضیحاتی بدهد. اكنون وقت این نیست كه كنترل خودتان را از دست بدهید و غیرحرفه ای عمل كنید. به خاطر داشته باشید كه ممكن است فرد دیگری كه استخدام شده، نتواند كار كند و گزینه بعدی برای استخدام جایگزین، شما باشید، و شاید هم شما را برای قسمت دیگری از سازمان در نظر گرفته باشند. نباید از كوره در بروید و مثلا بگویید: «خوب، این بدشانسی شما بود كه مرا انتخاب نكردید! بالاخره معلوم هست كه قراراست چه كسی را استخدام كنید؟». در عوض باید جملاتی شبیه به این را بگویید: «برای اینكه مرا از این موضوع مطلع كردید، سپاسگزارم. می توانم بپرسم كه علت پذیرفته نشدن من چه بوده است؟

چهارشنبه 9/11/1387 - 12:30 - 0 تشکر 85622

اگر پاسخ واضحی دریافت نكردید، می توانید اینگونه ادامه دهید:« ممكن است خواهش كنم مرا راهنمایی كنید و بگویید كه باید چگونه مهارت ها و تواناییی های خودم را افزایش دهم و یا اصلا برای موفقیت و دستیابی به چنین موقعیت شغلی، در آینده باید چه مهارت ها و توانایی های دیگری كسب كنم؟

اشاره به چنین نكاتی، باعث می شود كه مصاحبه كننده متوجه شود كه حتی در شرایط ناراحت كننده نیز قادر به حفظ خونسردی خود بوده و برای اثبات توانمندی های خود، همچنان ثابت قدم هستید. همین ممكن است موجب شود تا مصاحبه كننده موقعیت شغلی دیگری كه موجود است را برای شما در نظر بگیرد.

در عین حال نیز می توانید برای پافشاری بیشتر از یك چنین جملاتی استفاده كنید: البته من هنوز هم بسیار تمایل دارم كه با شركت شما كار كنم، و در صورت لزوم حاضرم در آزمون یك موقعیت شغلی دیگر از شركت شما، امتحان دهم، یا اینكه یك بار دیگر هم در آینده در همین مصاحبه شغلی، شركت كنم؛ آیا برای شما چنین كاری مقدور است؟»

نكته اساسی در اینجا، غرولند نكردن و حفظ ارتباط با كارفرما یا مصاحبه كننده است. این نوع مكالمات می تواند منجر به یادآوری های بعدی در آینده شود و با این كار شما نشان می دهید نه تنها از پذیرفته نشدن در مصاحبه، ناامید نشده اید، بلكه همچنان تمایل دارید كه در لیست «فعال» كارفرمای احتمالی خود باقی بمانید.

چهارشنبه 9/11/1387 - 12:32 - 0 تشکر 85623

این تاكتیك معمولاً به یافتن موقعیت های شغلی دیگری، منجر می شود. به عنوان مثال: می توانم بگوییم كه شما فقط دریافته اید كه چرا نتوانسته اید موقعیتی را كه امیدوار به پذیرفته شدن در آن بودید، به دست بیاورید. اما این عین ناامیدی است، اگر شما نتوانسته اید از این موقعیت برای اعمال تغییرات لازم جهت مصاحبات بعدی استفاده كنید، دنیا كه به آخر نرسیده است. در این گونه موارد، شما حداقل نوعی رابطه آشنایی با فردی كه اطلاعات مورد نظر را به شما داده است، پیدا كرده اید، بنابراین پرسیدن چند سوال، چندان غیرمعقول نخواهد بود.
شما می گویید:«خوب، البته ناراحت كه هستم، اما مایلم كه بدانم برای اصلاح نقاط ضعف خودم، بهتر است چه كارهایی انجام بدهم. شما می توانید چند راه كار مناسب را كه در این زمینه به من كمك كند، پیشنهاد نمایید؟»

بعد از اینكه (امیدوارانه)، اطلاعات مفیدی در این زمینه كسب كردید، آنگاه می توانید درباره آنها فكر كنید. آیا باید دوره های بیشتری ببینید؟ باید در قسمت های دیگری كار كنید و یا آموزش همزمان داشته باشید تا بتوانید به كسب موقعیت مورد نظر خود قائل شوید؟
می توانید در نهایت بپرسید:«اگر شما به جای من بودید، دفعه بعد چه كار می كردید؟»
با اینكار شما، در ذهن آن كارفرما به عنوان شخصی كه مایل به اكتساب مهارتهای جدید و آموزش دیدن در زمینه های دیگر نیز هست، نقش می بندید و به احتمال زیاد، در آزمون های استخدامی دیگر، از شما چشم نخواهد پوشید. چنانچه نتوانستید مستقیماً به پاسخ سوالات خود دست پیدا كنید، تقاضا كنید تا وقت ملاقات دیگری برای شما تعیین كنند.

چهارشنبه 9/11/1387 - 12:33 - 0 تشکر 85624

به خاطر داشته باشید:


فردی كه قادر به كنترل احساس ناراحتی خود باشد و حرفه ای عمل كند- و آن را تجربه مثبتی برای موقعیت های احتمالی آینده تصور كند- در آینده به عنوان شخصی بالغ، قابل اعتماد و موجه، به وی خواهند نگریست. و افرادی هم كه خلاف این كار را انجام می دهند، دفعه بعد هم شكست خواهند خورد.

بازار کار 

چهارشنبه 9/11/1387 - 15:46 - 0 تشکر 85673

من فکر می کنم برای موفقیت در مصاحبه باید گرایشات ذهنی مصاحبه کننده رو شناخت و فهمید مثلابعضی روی قیافه های خاص و یا سر و وضع حساسیت دارند 

پنج شنبه 10/11/1387 - 0:42 - 0 تشکر 85820

سلام
واقعا چرا؟
اینا که گفتین سوالای منم هست .
من خودم می شناسم کسایی رو که مدتهاست دنبال کارند . کسایی که مجبور شدن به جای استفاده از تخصصشون به مشاغل کاذب روی بیارن .

 اگه جواب این سوالا رو پیدا کردین  ما رو هم در جریان بذارین .
مقام معظم رهبری : حرکت علمی برای کشور ما یک ضرورت مضاعف است . یک نیاز و موکد است . چرا ؟ چون علم ، عامل عزت و قدرت است .  (86/6/12)


مولا علی (ع) :
آرام باش،توكل كن،تفكر كن،آستینها را بالا بزن آنگاه دستان خداوند را می بینی كه زودتر از تو دست به كار شده اند .
پنج شنبه 10/11/1387 - 0:52 - 0 تشکر 85823

سلام
تجربه نشون میده که موقع مصاحبه بیشتر به ظاهر و طرز برخورد افراد توجه می شه .
اول از همه روابط عمومی فرد مهم هست و بعد تناسب روحیه و اعتقادات شخص با شرایط و جو محیط کاری .
فرضا موقع مصاحبه برای استخدام در یک محیط آموزشی و فرهنگی مطمئنا از کسی که ظاهر غیر مذهبی داشته باشه استقبال نمی شه
.
امام خمینی (ره) : امید دارم ملت های اسلامی و ملت بزرگ ایران با یک تحرک فرهنگی گسترده بتوانند مسلمانان را از فقر و تنگنای علمی درآورند  . (67/6/28)


مولا علی (ع) :
آرام باش،توكل كن،تفكر كن،آستینها را بالا بزن آنگاه دستان خداوند را می بینی كه زودتر از تو دست به كار شده اند .
پنج شنبه 10/11/1387 - 11:12 - 0 تشکر 85862

به نام خداوند بخشنده ی مهربان

سلام

مطالب جالبی بود.

اگه مصاحبه کننده به ما بگه (در جواب اینکه چرا من انتخاب نشدم؟) شما خوب بودید و تمام فاکتور های لازم را داشتید اما شخصی که ما انتخاب کردیم علاوه بر مهارت های مورد نیاز ، مهارت های دیگری نیز داشت (مثل آچار فرانسه) ، حالا چی کار کنیم؟

عصبانی نشیم؟ (به نظر خودم که نه)

شاید ما هم بعضی(و یا بیشتر) از مهارت های اضافی اون شخصو داشته باشیم  ولی نگفته باشیم ؛

الان چی کار کنیم؟

نباید بگیم این از بدشانسی شما بود که منو انتخاب نکردین؟

اگه یه وقتی از ما ایراد بنی اسرائیلی گرفتن چی؟

 

  «همانا این دل ها همانند بدن ها افسرده می شوند، پس برای شادابی دل ها، سخنان زیبای حکمت آمیز را بجویید»

 

حکمت91.نهج البلاغه.امام علی (ع)

 

 

اگر در این روزگار مُردم، بگویید به او بگویند:

*مادرانه ها*

پنج شنبه 17/11/1387 - 10:26 - 0 تشکر 87810

سلام به دوست عزیز تبیانی

من تا حالا همچین مواردی برام پیش نیومده

ولی در کل مطلب جالب بود و استفاده کردیم

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.