• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 2665)
شنبه 30/9/1387 - 23:24 -0 تشکر 78687
ICT کارآفرینی و

نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در كارآفرینی

عبارت اقتصاد جدید به تدریج رواج یافته و چشم انداز تازه ای را ترسیم میكند كه با گسترش فناوری اطلاعات همراه است.درچنین اقتصادی، فناوری اطلاعات و ارتباطات گسترش و اهمیت فزاینده ای پیدا میكند. جامعه انسانی طی قرون گذشته، تاثیرات قابل توجهی از تغییرات فناوری پذیرفته است. ICT به ارضای نیازهای ارتباطی و اطلاعاتی كه به ایجاد دانایی كمك میكند، میپردازد و امكانات جدیدی برای تبادل اطلاعات ایجاد میكند.ICT توان بالقوه ای دارد تا به قابلیت انسان برای ایجاد دانش جدید بیافزاید.
فرانك وبستر در كتاب نظریه های جامعه اطلاعاتی بیان میدارد كه نخستین تعریف از اطلاعات كه به ذهن خطور میكند، تعریف معناشناختی است. اطلاعات معنی دار دارای یك موضوع بوده و محتوای آن، آگاهی یا دستوری درباره چیزی یا كسی است. اما كنت ارو معتقد است كه معنای اطلاعات بطور مختصر و كوتاه عبارتست از كاهش در عدم قطعیت. اطلاعات كاربر را قادر میسازدتا در مورد چیزی شناخت پیدا كند و از آن دانایی برای برقراری ارتباط ،یادگیری،تفكر،تصمیم گیری و نوآوری در موقع نیاز استفاده كند.

شنبه 30/9/1387 - 23:29 - 0 تشکر 78691

نظریه شبكه های اجتماعی در رابطه با كارآفرینی


طبق نظریه شبكه های اجتماعی، كارآفرینی فرایندی است كه در شبكه متغیری از روابط اجتماعی واقع شده است و این ارتباط اجتماعی میتواند رابط كارآفرین را با منابع و فرصتها ، محدود یا تسهیل كند. توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث ایجاد شبكه ای عظیم با مقیاس جهانی (اینترنت) شده است. در كشورهای پیشرفته، اینترنت یكی از مهمترین ابزارهای كارآفرینان است. این افراد از طریق این شبكه بر قابلیت های خود افزوده و از مزایای آن بهره میگیرند.

شنبه 30/9/1387 - 23:30 - 0 تشکر 78692

كارآفرینی، موتور توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات


با كارآفرینی است كه نیازها شناخته میشود و با رفع نیازها، پیشرفت حاصل میشود. كشورهای صنعتی به این دلیل پیشرفته اند كه در فناوری اطلاعات پیشرفت كرده اند و توسط آن هم اقتصاد جهان را در اختیار گرفته و هم تبدیل به قدرت نظامی شده اند و حال فرهنگ جهان را به سوی خواسته های خود هدایت میكنند.كارآفرینی اطلاعات در سطوح مختلف سخت افزار، نرم افزار، اطلاعات و ارتباطات قابل انجام است. در هریك از این سطوح، فرصت های بسیاری برای كارآفرینی وجود دارد كه نیازمند حمایت مركز سرمایه گذاری و تلاش های كارآفرینانه است و جالب اینكه كارآفرینی در حوزه اطلاعات، بسیار راحت تر و عملی تر از كارآفرینی در سایر حوزه ها است. به عنوان مثال، در حوزه نیروگاه هسته ای به دلیل كاربرد محدود، ایده های كمتری وجود دارد. به علاوه سرمایه گذاری فوق العاده زیاد و در صد امكان پذیری كم، مانع هر فعالیت كارآفرینانه است، در حالیكه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با گستردگی بسیار زیاد، ایده های بسیاری خلق می شود و میزان سرمایه گذاری مورد نیاز كه ایده ها را به نتیجه برسانند، چندان زیاد نیست.

شنبه 30/9/1387 - 23:30 - 0 تشکر 78693

نتیجه گیری


ملاحظه شد كه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تحولات زیادی در كلیه فعالیتهای اجتماعی از جمله كارآفرینی به وجود آورده و به عنوان مهم ترین ابزار كارآفرینی مدرن مورد توجه قرار گرفته است. همچنین كارآفرینی در فناوری اطلاعات پهنه وسیعی برای فعالیت دارد. كارآفرینی لازمه توسعه فناوری و توسعه فناوری بستر كارآفرینی است. بر این اساس اهمیت نقش بستر سازی كارآفرینی و وظیفه دولت مشخص میشود. دولت باید بستر كارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات را كه همان شبكه های ارتباطی و اطلاعاتی است، توسعه دهد و امكان دسترسی آسان همه به این شبكه را فراهم كند، ضمن اینكه فرهنگ استفاده از شبكه را ایجاد كرده و گسترش دهد و قوانین و مقررات لازم را تدوین و اجرا كند.
پدیده فرار مغزها كه خصوصا در فناوری نو بیشتر رایج است از نتایج ضعف كارآفرینی در كشورهای در حال توسعه است. بسیاری از نیروهای تحصیل كرده این كشورها، صرفا عملی بار آمده و تربیت شده اند و باید توسط دیگران مدیریت شوند و از سوی دیگر، افرادی هم كه شخصیت كارآفرینی دارند، بستر كارآفرینی را در این كشورها نمی یابند. كارآفرینان می توانند مشاغلی را در زمینه فناوری برای متخصصان داخل كشور ایجاد كنند و در اثر رضایت شغلی كه بوجود می آورند، علاوه بركلیه مزایای كارآفرینی، از فرار مغزها نیز جلوگیری كنند.

منبع : خانه ی کارافرینان ایران

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.