انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 277)
جمعه 7/4/1392 - 11:54 -0 تشکر 615711
علت کراهت از مرگ

انسان کافر که اعتقادی به عوالم پس از مرگ ندارد و مرگ را پایان بخش زندگی می‌داند از او جز این توقعی نیست و طبیعی است که مرگ برای او ناخوشایند باشد. چون او زندگی را منحصر به همین زندگی در دنیا می‌داند. قرآن کریم منطق کفار را چنین بیان می‌کند: «می‌گویند: زندگی وحیاتی جز همین حیات و زندگی دنیا وجود ندارد، ما گروهی می‌میریم و گروه دیگری زنده می‌شویم. آنچه ما را می‌میراند دهر و طبیعت است (جاثیه- ۲۴) 

اما یک مسلمان معتقد به حیات اخروی چرا باید از مرگ بترسد و کراهت داشته باشد.
درحالی که ما مرگ را آغاز زندگی جدید و پلی‌ می‌دانیم که باید از آن عبور کنیم و به حیات ابدی خود بپیوندیم. علی(ع) دراین رابطه می‌فرماید: «به خدا قسم پسر ابی طالب (علی(ع)) اشتیاقش به مرگ بیشتر است از اشتیاق طفل شیرخوار به پستان مادرش. (نهج‌البلاغه، خطبه۳) 

همچنین امام حسین(ع) در صبح روز عاشورا به یارانش فرمود:
«تحمل کنید ای بزرگ زادگان، شکیبا باشید، مرگ پلی است که شما را از دشواریها و گرفتاری‌ها عبور می‌دهد و به بهشت جاودان و نعمت بی‌پایان می‌رساند. 
حال کدامتان دوست ندارد که از زندانی به قصری منتقل گردد. (بحارالانوار، ج ۶، ص ۱۵۴)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 7/4/1392 - 11:55 - 0 تشکر 615712

حال با این وجود چرا ما مسلمانان از مرگ و مردن گریزانیم؟ 

جواب این سوال را خود علی(ع) داده و فرموده است: «یکره الموت لکثره ذنوبه»
به لحاظ کثرت گناهان از مرگ کراهت دارد. (نهج‌البلاغه، حکمت ۱۵۰) 

بنابراین مرگ از آن جهت ناخوشایند است که می‌بیند گناهانش زیاد است و با این کوله‌بارگناه اگر بمیرد در برزخ و محشر گرفتاری‌های فراوان و عذاب‌های دردناک خواهد داشت. از این جهت دوست ندارد که بمیرد. پس این آدم اگر واقعا معتقد و عاقل باشد، باید هرچه زودتر دست به اصلاح خود زده از گنهکاری دست بردارد و نسبت به گناهان گذشته‌اش توبه واقعی کند تا به هنگام فرارسیدن مرگ از آلودگی به گناهان پاک و مطهر شده باشد. ولی عجیب این است که چنین انسانی «و یقیم علی مایکره الموت له» به همان زندگی تبهکارانه که به خاطر آن از مرگ می‌هراسد ادامه می‌دهد و در همان راه گنهکاری خویش استوار و پابرجاست (همان) و این یا نشان بی‌ایمانی و یا نشان بی‌خردی است وگرنه انسان با ایمان و عاقل هرگز خود را طعمه جهنم نمی‌سازد. 

این چنین آدم است که «ان سقم ظل نادما و ان صح امن لاهیا» وقتی مریض می‌شود (و خود را در آستانه مرگ می‌بیند) پشیمان می‌شود (و یاد گذشته‌ها می‌افتد و نالان می‌گردد)‌ اما همین که بهبودی یافت باز به همان حال لهو و زندگی سرگرم کننده‌اش برمی‌گردد. (همان) 

ماه رجب می‌آید و می رود، ماه شعبان و نیمه شعبان، ماه رمضان و شب قدر و عیدفطر و عید قربان، شب و روز عرفه، عاشورا و اربعین و شب و روز جمعه که همه مذاکرات و موجبات یادآوری از جانب خدا هستند می‌آیند و می‌گذرند. اما آنها «لاهیه قلوبهم....» دلهایشان به امور دنیوی مشغول است و از عمر خود و فرصت‌هایی که در اختیار دارند بهره‌ای نمی‌گیرند. (انبیاء-۳) حال آنکه فرموده‌اند: «اغتنموا الفرص فانها تمر مرالسحاب» فرصت‌های زودگذر را مغتنم بشمارید که مانند ابرهای بهاری از بالای سرشمارد می‌شوند. (سفینه‌البحار، ج ۲/ ص ۳۵۷) 

از جمله اعمال جاهلانه آدم غافل این است که «ینافس فیما یفنی و یسامح فیما یبقی» در کسب آنچه که فانی شدنی است می‌کوشد و درباره آنچه که باقی ماندنی است سهل‌انگاری می‌کند. (نهج‌البلاغه حکمت ۱۵۰)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی