انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 254)
سه شنبه 27/1/1392 - 20:43 -0 تشکر 598521
فردوسی توسی از زبان دکتر فاطمه سوهان فکر

 

  

فردوسی توسی شاعر نامدار ایران، هماره زنده است و اعتبار و حرمت زبان و فرهنگ ایرانی به حرکت پر شکوه و حماسه وار او در آفرینش  شاهنامه وابسته است که فردوسی، خود اسطوره ای است ملّی برآمده از بطن تاریخ.
   کاخ سخنی که فردوسی برافراشت چنان شکوه است که هر چه بیشتر در اشکوبه ها و زوایای آن ره بیابی شیفته تر می شوی و کنجکاوتر برای شناخت ارزشهای ملی و فرهنگی خود.
 

سه شنبه 27/1/1392 - 20:44 - 0 تشکر 598522

شاهنامه فردوسی دریایی ژرف است که غواصِّ خرد، هر چه بیشتر در آن غوص کند و بکاود به گوهرهایی ارزشمندتر و درخشان تر دست می یابد. فردوسی درشاهنامه آرمان شهری را پیش رو می آورد که پایه هایش بر حق و عدالت و مهر و فداکاری و از خود گذشتگی استوار است؛ خطاب فردوسی به انسان است و می خواهد بنای انسانیت آدمی، به استواری کوه باشد و از این رو همه جا به اقتضای جریان های حماسی و پهلوانی، خود که نماد انسانی آزاده و رستمی در میدان نبرد علیه بی خبری تاریخی ملی ایران است، حضور می یابد و به بشریت هشدار می دهد. پندها و توصیفهای وی هم با لحنی حماسی است و در سراسر شاهنامه بارانی از واژه های حماسی با هیبت و شکوه بر روح و جان می بارد تا پلیدیها را بشوید و انسانی آرمانی و کامل به جهان هستی ارائه دهد.
   او مسیر آریایی ها را در راستای نور پیش چشم می آورد که از تنگنای سیاهی و سرما به دنبال نور، جمشید وار به راه افتادند و با گردنه های مهیب خودخدا انگاری و جاه طلبی و رشک و خیانت و جنایت برخوردند و با ضحاک های اهریمنی و افراسیاب هایِ دد منش جنگیدند ولی همچنان با همّت بلند کاوه ها، فریدون ها، منوچهرها در برقراری سلطنتِ نور حق و عدالت و خرد کوشیدند و رستم وار به میدان حماسه آمده و با کشتن دیو سپید (سر دیوان اهریمنی) راه راستین حق را برای حفظ آزادگی و شرف ملی خود هموار کردند و رادمردان و زنانی چون ایرج ها، اغریرث ها، سهراب ها، سیاوش ها، فرودها و جریره ها را از دست دادند تا به آرمان شهر کیخسروی رسیدند.
   و یک چرخه اسطوره ای و حماسی را با سرافرازی طی کردند و به انسان کامل که شایستگی صعود به ملکوت اعلی را داشت، دست یافتند ولی این امید در گرداب یأس حماسه افتاد و باز چرخه ای نو آغاز شد و به دام خودکامگی گشتاسب ها گرفتار گردید که پرتوی نور اهورایی گردونه ی زرتشت را دستاویز اهداف اهریمنی خود ساخت و برای سرکوب نماد آزادگی و انسانیت و حق جویی و میهن پرستی، رستم، و اسفندیارها می گستره نور اهورایی و ایزدی را به جان هم افکند و باز چرخه هستی در فراز و نشیب راه حق و ناحق و نور و ظلمت و داد و بیداد به گردش در آمد و همه ی نمادهای خود را با مرگ اسفندیار و فرو افتادن رستم در چاه عذر نابرادر و کشته شدن رخش مرکب راهبرِ نور و حق و عدالت و با فروپاشی خاندان پهلوانی نابود کرد. باز چیرگی قدرت انحصار طلب، سلطه گرانِ تاریخ، ایرانیت ایرانی را تازیانه جهل و نادانی و ظلم و جور به قهقرای نکبت و ذلّت فرو کشاند تا آنکه فردوسی از تودرتویِ تاریخ سربرآورد و با سلاح واژگان فارسی برای نابودی یأس بازماندگان آریایی نسب و برآوردن کاخ امید در پیروزی نور بر ظلمت و اورمزد بر اهریمن، همت گماشت و مردانه علیه محمودیان از دست نشاندگان خلافت عباسی برخاست و همه تجارب ایرانی آریایی را از آغاز آفرینش تا به روزگار دست یابی تمدن درخشان و فرهنگ والای تاریخی با صرف مال و جان و نور دیدگان و گرو گذاری همه عشق و هستی اش در دستمایه پُر شکوهش شاهنامه به ارمغان نه تنها به ایرانی بلکه به جهان بشری اهداء کرد تا بخوانند و بیندیشند و همت بگمارند.
بر همه آحاد فرهنگی ما به ویژه دانشجویان گرامی، بایسته است با عشق و توجه بیشتری به شاهنامه بپردازند و آنرا بخوانند و بدان بیندیشند و رنجهای این شاعر آزاده و آزادی خواه و این جهان پهلوان پاسدار زبان فارسی و فرهنگ ایرانی را پاس بدارند؛ نیکمردی مینوی که تمام تلاشش برپایی آرمان شهری است بر پایه پیروزی نور و تجلّی حق. و نوید اینکه :

«سر تیرگی اندر آید به خواب           چو تیغ از میان بر کشد آفتاب»

جمعه 30/1/1392 - 0:17 - 0 تشکر 598827

شکوهی که تو حماسه سرایی های فردوسی به چشم می خوره بی نظیر و انرژی بخشه

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی