انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 171)
چهارشنبه 31/3/1391 - 17:40 -0 تشکر 463949
عشق گرمابخش زندگی همسران


صمیمیت را می‌توان یکی از مؤلفه‌های عشق دانست و آن را به عنوان دژی محکم در روابط زناشویی درنظر گرفت. این دژ استوار از سیستم ایمنی عاطفی روابط زوج‌ها محافظت می‌کند و به تأمین نیازهای عاطفی آنان می‌پردازد.

روان‌شناسان صمیمیت را عمیق‌ترین نوع رابطه بین دونفر می‌دانند. اریک برن، روان‌شناس آمریکایی، صمیمیت را به معنای تبادل احساسات و خواسته‌های اصیل فرد می‌داند؛ بدون این‌که فرد قصد پنهان‌کاری یا سوء‌استفاده از طرف مقابل را داشته باشد.

در بیانی دیگر می‌توان صمیمیت را رفتارهایی دانست که به نزدیکی عاطفی منجر می‌شود؛ یعنی توجه، حمایت و درک متقابل، ارتباط و به اشتراک گذاشتن وقت، فعالیت‌ها، دارایی‌ها و... را با دیگری به دنبال دارد.

همسرانی که دوران عقد را سپری می‌کنند، به آشنایی با مؤلفه‌های ایجاد و تقویت صمیمیت در روابط بین فردی‌شان نیاز دارند؛ زیرا سنگ بنای رابطه‌ی آن‌ها در زندگی مشترک‌شان در این دوران پی‌ریزی می‌شود.

وقتی همسران از نیازها، احساسات، تفکرات، انتظارات و خواسته‌های دیگری آگاهی پیدا کنند، صمیمیت و عشق در روابط‌شان به وجود می‌آید.

ایجاد این صمیمیت به مؤلفه‌ها و عواملی نیاز دارد که به تحکیم پیوند عاطفی همسران به ویژه در دوران عقد منجر می‌شود. در ادامه به اختصار به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

* عشق و محبت: عشق گرمابخش زندگی همسران است که به عنوان موتور محرکه‌ی زندگی زناشویی عمل می‌کند. محبت بر صمیمیت می‌افزاید و برای ایجاد آن به همسران انگیزه می‌دهد.

* احترام متقابل: احترام ارتباط همسران را قوی‌تر می‌کند و بسیاری از رنجش‌ها را از بین می‌برد یا از ایجاد آن‌ها جلوگیری می‌کند.

* قدردانی و سپاسگزاری: سپاسگزاری از همسر، واکنش مناسبی به احسان و نیکی‌های اوست. این رفتار مثبت به همسران انگیزه می‌دهد و آنان را به ادامه‌ی زندگی دلگرم می‌سازد.

* توجه به تفریحات: انجام تفریحات سالم از یکنواختی زندگی می‌کاهد این زمان‌ها به‌خصوص اگر اختصاصی باشد، صمیمیت‌زایی بسیاری دارد.

* کنترل خشم: اگر خشم و عصبانیت به درستی مدیریت و کنترل نشود از صمیمیت همسران به شدت می‌کاهد و آن‌ها را از هم دور و دورتر می‌سازد.

* پرهیز از خطاب و کلام نازیبا: استفاده از کلمات نازیبا در روابط همسران به ویژه در دوران عقد، از محبت میان زن و شوهر می‌کاهد و صمیمیت آن‌ها را به نابودی می‌کشاند.

* پرهیز از مقایسه: مقایسه‌ دشمن صمیمیت است. مقایسه‌های نابجا و همراه با توهین و سرزنش نه تنها بهبودی ایجاد نمی‌کند بلکه آثار مخربی نیز به همراه دارد.

 

پنج شنبه 1/4/1391 - 13:19 - 0 تشکر 464076

سلام
مقاله خیلی آموزنده ای بود ممنون ازتون
اگه متاهل هایی که زندگی سردی دارند و در صدد جدا شدن هستند این نوع مقالات و بخونند و سعی در عمل کردنش باشند مطمئنا زندگیشون از کسلی و حتی خدای ناکرده از هم پاشیدگی رها پیدا میکنه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی