انجمن ها > انجمن طنز و سرگرمی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
طنز و سرگرمی (بازدید: 634)
چهارشنبه 7/10/1390 - 15:34 -0 تشکر 407533
رابطه بین فلسفه و موسیقی!!!

به نقل از دوست عزیزم آقای صولتی دانشجوی فلسفه ی دانشگاه تهران

شاید باورتان نشود اگربه به شما بگوییم که فلسفه با موسیقی و موسیقی با فلسفه گره خورده است؛حتی بیشتر خواننده های فشن مشن امروزی که تعداشون هم کم نیست و روز به روز هم داره به تعداشون افزوده میشه در شعرها وآهنگاشون از فلسفه استفاده می کنند بی آنکه خود بدانند...نقل است که بووووووق در یکی از آهنگهای زیرزمینی اش به این موضوع پرداخته وگفته که «فلسفه یعنی آهنگ وآهنگ یعنی فلسفه؛واصلا اگر فلسفه نبود موسیقی هم نبود و اصلا هیچ هنری در کار نبود پس ما مدیون فلسفه وفیلسوفان هستیم».

مثلا یکی از این خواننده ها دریکی از آهنگای معروفش میگه«وای وای وای فیلسوفای من کوش؟     وای وای میرم از هوش»اگر درماهیت این جمله دقت کنیم خواهیم دید که این جمله خواننده ی رپر ایرانی یک جمله فلسفی است؛زیرا که در اینجا ایشان سوال از هستی فیلسوف می کند و می گوید فیلسوف من کجاست؟چون اگر هست و هر هستی هست،پس فیلسوف هم هست،وچون هست باید باشد و چون باید باشد پس هست!!پس شما اصلاً فکر نکنید که خواننده های رپر کشورمون آهنگایی که می خونن چرت وپرته؛نه اصلا این طور نیست،آنها فکر کرده و تفلسف می کنند و آهنگ می سازند.

یایکی از خواننده ها میگه که«سپیده دم اومد و وقت رفتن   حفی نداریم ما برای گفتن»در اینجا هم خواننده اشاره به دنیای مادی ناپایدارداره و میگه که هروجودی تبدیل به عدم خواهد شد وهرآمدنی،رفتنی داره و چون سپیده دم رسیده است عمر ما هم به پایان رسیده است وباید به واجب الوجود برگردیم.

یا وقتی حمید آقا میگه که«همه چی آرومه  من چقد خوشبختم»در اینجا ایشان از دو مقدمه استفاده می کنند ویک نتیجه ی کلی می گیرند:

مقدمه ی اول:هرگاه هرجا آرام باشد انسانها خوشبخت اند

مقدمه ی دوم:اینجا آرام است

نتیجه:پس من خوشبختم

 یاوقتی خوانند ه ای میگه که«غروب پاییزه   دلم غم انگیزه» در اینجا خواننده به دنبال علت غمگین بودن دل خودش می گرده وچون هر معلولی علتی دارد در اینجا هم علت غمگین بودن شاعر غروب پاییز بیان شده است.

یا وقتی یکی از گروههای مشهور پاپ کشورمون درآلبوم«همه ی اقوام من»همه با هم می خونن«بارو بارو بارونه هی   بارو بارو بارونه هی»شاید شما در اینجا بگویید که این آهنگ چه ربطی به فلسفه دارد؟ولی اگر بیشتر تامل کنید خواهید دید که شاعر دراینجا میگه«بارو بارو بارونه هی» و این از نظر فلسفی خیلی مهمه!چون که شاعر دراینجا از بارانی صحبت می کند که وجود دارد وما آن را احساس و درک می کنیم؛مخصوصاً آن قسمتی که میگه«هی»؛یعنی خواننده دراینجا به شما هشدار میده و میگه که هی بدان و آگاه باش که بارانی هست و تو هستی و من هستم وزندگی هست وگل هست و زیبایی هست ودیگر هیچ!!!!  

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی