بهداشت و سلامت (بازدید: 8210)
جمعه 16/11/1388 - 23:19 -0 تشکر 180452
تناسب اندام و زیبایی و پوست و مو

با سلام

در این تاپیک مطالب مربوط به زیبایی و تناسب اندام رو قرار بدید تا از ایجاد مباحث متعدد و بدون پاسخ جلوگیری بشه.

ممنون از همکاریتون!!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 4/11/1388 - 11:16 - 0 تشکر 177671

8 کلید لاغری

پشیمانی پس از یک وعده غذایی مفصل و یا ندامت پس از یک دوره پرخوری فایده ای ندارد. قبل از آنکه عذاب وجدان بگیرید برای کاهش وزنتان برنامه ای منظم با کمک پزشکتان طراحی نمایید.

اگر شما بدنبال کاهش وزنید، رژیمهای غذایی سخت و غیر منطقی معجزه ای را برای شما به همراه نخواهند داشت. پس آگهی های مکرر وسوسه انگیز برای رژیمهای غذایی کاهش وزن چند روزه را جدی نگیرید. شما حتی با رعایت نکات ساده در زندگی روزمره تان می توانید کاهش وزن پایدار و بدون تحمل سختی را تجربه نمایید. از آنجایی که بسیاری از ما کاهش وزن را به عنوان یک تلاش طولانی و بی پایان  و مستلزم دست شستن از غذاهای مورد علاقه مان  تا پایان عمر می دانیم ، لذا همواره رژیم را برای یک دوره زمانی کوتاه میسر می دانیم که حاصل آن خستگی و ناامیدی است.
در ذیل هشت کلید لاغری را برای شما باز می گوییم:
1- برای کاهش وزن آسان و طبیعی به صورت خانوادگی و دسته جمعی غذا بخورید و وزن کم کنید.
خیلی از چاقها ترجیح می دهند در حضور دیگران یا چیزی نخورند و یا اگر همراه خانواده و بصورت دسته جمعی غذا می خورند، اینطور وانمود می نمایند که کم غذا هستند!!
ولی واقعیت آنست که وقتی وزنشان هفته به هفته بالا می رود حتما باید بخورند وگرنه این افزایش وزن امکان پذیر نخواهد بود. توصیه ما به شما اگر در این گروه هستید آنست که بصورت خانوادگی و دسته جمعی غذا بخورید چراکه بویژه اگر آشنایانتان دچار افزایش وزن نباشند شیوه غذاخوردن آنان مشوق شما در کنترل غذای دریافتی خواهد بود.

2- غذاهای مورد علاقه تان را بطور کامل حذف ننمایید.
کاهش دادن غذاهایی که شما بسیار دوستشان دارید، کار آسانی است و لاغری شما را تسهیل می کند، اما حذف کامل آن نوع غذاها برای همیشه امکان پذیر نیست و لذا وقتی رژیمتان را بشکنید در مدت کوتاهی همه وزن کاهش یافته را و بلکه بیش از آن را باز خواهید یافت. پس توصیه آنست که با یک برنامه مدون و زیر نظر یک متخصص وابستگی و به نوعی اعتیاد خود را به مواد غذایی پرانرژی و لذیذ کنترل نمایید.

3- شما برای رسیدن به تناسب اندام راه راحت و دشوار را در پیش رو دارید.
راه سهلتر را در رسیدن به تناسب اندام انتخاب نمایید. اگر شما فقط با رعایت رژیم غذایی بدنبال کاهش وزن باشید و تحرک و فعالیت بدنی را فراموش نمایید، مجبور خواهید بود که رژیم غذایی سخت را تحمل نمایید علاوه بر آنکه کاهش وزن شما خیلی متزلزل خواهد بود. حقیقت این است که وقتی غذا خوردن سالم و انجام فعالیت بدنی و ورزش ، موثر واقع می شوند ، پس به تلاشهای قهرمانانه و ریاضتهای سخت برای کاهش وزن نیاز نیست. تنها تغییرات ساده اندکی در شیوه زندگی می تواند منجر به کاهش وزن زیادی شود.

4- یک برنامه لاغری برای آینده زندگی خود طراحی نمایید. می دانید چرا لاغرها تناسب اندام خود را می توانند حفظ نمایند؟

آنها همیشه مراقب خوردن و نیز فعالیت بدنی خود هستند. شما هم باید بپذیرید که هیچکس بهتر از خودتان نمی تواند بر رژیمتان نظارت کند. پشیمانی پس از یک وعده غذایی مفصل و یا ندامت پس از یک دوره پرخوری فایده ای ندارد. قبل از آنکه عذاب وجدان بگیرید برای کاهش وزنتان برنامه ای منظم با کمک پزشکتان طراحی نمایید.

5- در هفته های اول باید ریاضت بکشید.
مانند رسیدن به هر موفقیت دیگر برای پیروز شدن در برنامه کنترل رژیم غذایی، درهفته های اول باید ریاضت بکشید و محدودیت در برابر عادات ناصحیح غذایی را تحمل کنید. پس از مدتی همانطور که قبلا کم کم به سمت غذاهای پر انرژی و پرچرب علاقه پیدا کردید ، یاد می گیرید که از غذاهای سالم نیز لذت ببرید.

6- کاهش وزن آهسته را انتخاب نمایید.
شما یک شبه و یک روزه چاق نشدید که یک شبه لاغر شوید. اگر دنبال کاهش وزن پایدارید کاهش وزن نیم تا یک کیلو گرم در هفته را هدف قرار دهید تا هم بدون عارضه وزن کم کنید و هم احتمال افزایش وزن مجدد را کم نمایید.

7-  ناامید نشوید.
اگر یک یا دو هفته وزنتان در حین رعایت رژیم کاهش نیافت، انگیزه لاغری را از دست ندهید. روند تغییرات وزن، پلکانی است و مانند سقوط آزاد نخواهد بود چرا که بدن شما بطور طبیعی نسبت به تغییرات وزن مقاومت می نماید. ولی همانطور که استعداد افراد مختلف در یادگیری ، ورزش و سایر جنبه های زندگی متفاوت است ، شاید استعداد شما به چاقی نسبت به اقوام درجه اولتان نیز بیشتر باشد ولی معنای آن ناامیدی نیست! بلکه با کوشش بیشتر، این مقاومت نیز روزی شکسته خواهد شد.

8- خوراک روزانه خود را یادداشت نمایید.
حتی اگر گاه ناپرهیزی می کنید حتما یادداشت نمایید. چراکه خیلی از چاقها در طی روز مواد غذایی زیادی را می خورند بدون آنکه به حساب بیاورند. اگر مدتی هر چه می خورید را بنویسید، خواهید دید که شاید بدون دلیل هم چاق نشده اید!
منبع:asriran.com

يکشنبه 4/11/1388 - 12:3 - 0 تشکر 177701

چرا بعضی ها دور چشمشان سیاه است؟

آیا می دانید چرا بعضی از خانم ها علی رغم تمام داروهایی که استفاده می کنند باز هم دور چشمانشان سیاه است؟

پوست زیر چشم به دلیل نازک بودن یکی از ظریف ترین قسمت های بدن است. مقدار زیادی عروق خونی در ناحیه حساس و آسیب پذیر چشم ها وجود دارند که اگر این عروق خونی مسدود شوند به ظاهر شدن حلقه های سیاه اطراف چشم کمک می کنند.

لایه هایی از چربی و عضلات، اطراف چشم را در بر گرفته اند. کار عضلات، نگهداری چربی های اطراف پلک های بالا و پائین، در جای اصلی خود است. هنگامی که پیر می شویم، پوست و عضلات حالت کشسانی و الاستیسیته خود را از دست می دهد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست اطراف چشم ها می گردد.

سیاهی اطراف چشم ها می تواند به چند دلیل ایجاد شود. وراثت یکی از عوامل پیدایش سیاهی اطراف چشم به شمار می رود که در پوست های روشن بیشترمشاهده می شود.

 کم خوابی و بد خوابی نیز یکی دیگر از دلایل پدیدار شدن عروق خونی در زیر چشم ها می باشد
همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث پیدایش لک ها و چروک های زود رس شده و سیاهی اطراف چشم را نیز به دنبال دارد.
افزایش سن یکی دیگر از عواملی است که باعث نازک شدن لایه های چربی اطراف چشم می شود، این امر سبب پیدایش فرو رفتگی زیر چشم ها می گردد.

کسانی که کاهش وزن داشته اند نیز دچار این عارضه می شوند. پوست اطراف چشم نازك‌ترین پوستی است كه در بدن وجود دارد و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل تحریك‌ها به سرعت واكنش نشان می‌دهد.
حلقه‌های سیاهی كه گاهی اطراف چشم مشاهده می كنیم، در واقع مویرگ‌های خونی هستند كه هاله‌ای سیاه رنگ به وجود می‌آورند. سیاهی دور چشم علل متفاوتی دارد.

شایعترین علت ژنتیكی و ارثی است. عواملی دیگر مثل ضربات پیگمانتاسیون پس از التهاب یا تحریك هورمون ملانین ساز به هر دلیلی می تواند باعث این حالت شود.گاهی این تغییر رنگ در اثر عوامل شیمیایی مثل جیوه یا نقره می تواند باعث تغییر رنگ آبی، قهوه ای، خاكستری می شود. درمان با مینوسیكلین به عنوان یك عارضه دراز مدت می تواند باعث رنگ خاكستری پلكها شود.
بعلاوه تركیبات آرایشی دارای مواد فتوتوكسیك از جمله پسورالن می تواند باعث افزایش رنگدانه در ناحیه پلك شود. اگزما و لیكن پلان به دلیل ایجاد التهاب می تواند باعث تغییر رنگ پلكها شود. گاهی آلرژی و ناراحتی‌های کلیه می‌تواند از جمله دلایل تیره‌تر‌شدن این حلقه‌ها باشد.البته کمبود ویتامین K ، آهن و آنتی‌اکسیدان‌ها و نیز بی‌خوابی از دیگر عوامل شایع در ایجاد این حلقه‌هاست و هرچه سن بالاتر رود با توجه به نازک‌ترشدن پوست، حلقه‌های دور چشم تیره‌تر می‌شوند
منبع : salamatiran.com

چهارشنبه 14/11/1388 - 22:22 - 0 تشکر 180032

با سلام

(5 نكته داغ ورزشی برای وزن كم كردن)

1ــ تمرینات ایست ورزی را انجام دهید.

برای اینكه بتوانید در هنگام استراحت هم چربی های اضافی خود را بسوزانید باید سرعت سوخت و ساز (متابولیك) بدن خود را افزایش دهید. بهترین راه برای رسیدن به این هدف افزایش جرم عضله در بدن است. برای افزایش عضله در بدن خود لازم نیست حتماً تمرینات شدید بدنسازی را انجام دهید. كافیست تمرینات ایست ورزی را انجام دهید. یعنی در گروه های مختلف عضلانی را به مدت چند ثانیه منقبض كنید و سپس چند ثانیه استراحت كنید و این كار را باید حداقل 3ــ4 بار در هفته انجام دهید.

2ــ تمریناتی كه از چندین گروه عضلانی استفاده می كنند انجام دهید.

نرمش ها و تمرینات ورزشی كه از چندین گروه عضلانی استفاده می كنند تأثیر بیشتری بر سوخت و ساز بدن شما دارند. در هنگام ورزش حتماً این نوع تمرینات را در فعالیتهای خود جای دهید. از تمریناتی كه چندین گروه عضلانی را درگیر می كنند می توان به اسكات (نشستن و پا شدن با وزنه یا بدون وزنه) پرس سینه، دوی سرعت و ... اشاره كرد.

3ــ تمرینات مقوی قلب را انجام دهید.

هر چه نرمش هایی را كه سب قوی شدن قلب شماست بیشتر انجام دهید راحتتر فعالیت می كنید و در عین حال افزایش قدرت قلب شما سبب بالا رفتن سرعت سوخت و ساز بدن شما می شود.

4ــ از انجام تمرینات استقامتی شدید پرهیز كنید.

تمرینات استقامتی طولانی مدت سبب كوچكتر شدن عضلات شما می شوند. و عضلات كوچكتر به معنای متابولیسم كندتر است. به خاطر داشته باشید عضله بزرگتر و قوی تر سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهد.

5ــ عضلات احتیاج به استراحت دارند.

اگر تمرینات قدرتی و قلبی انجام می دهید به خاطر داشته باشید به عضلات خود فرصت بازیابی و بهبودی بدهید مثلاً می توانید در برنامه خود یك روز ورزش كنید و یك روز استراحت و در روزهای ورزشی یك روز را به تمرینات قدرتی اختصاص دهید و یك روز را به تمرینات قلبی.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

چهارشنبه 14/11/1388 - 22:23 - 0 تشکر 180034

با سلام

(مخصوص خانم ها)

آیا می خواهید اثر افزایش سن در زیبایی خود را كاهش دهید. آیا آرزو دارید یك پوست صاف، شفاف، بدون لك و جوش و نرم داشته باشید؟ شما می توانید ظاهر جوان خود را با مراقبت ها و تمرینات مناسب حفظ كنید. این كار با یك رژیم غذایی متعادل و كم چربی، اصلاح پوشش، مدل مو و نحوه آرایش شما امكان پذیر است. و هر كدام از موارد فوق می تواند شما را چند سال جوانتر نشان دهد.

نكاتی برای مراقبت از پوست و مو و نحوه آرایش كردن

در اینجا نكاتی بیان شده است كه می تواند به شما كمك می كند جوانتر بمانید و جوانتر به نظر بیایید:

- از مواد آرایشی كمتر استفاده كنید. و سعی كنید از پودر ها و كرم های بدون چربی برای پوشاندن جوش های خود استفده كنید.

- سعی كنید از پودر های سبك برای آرایش خود استفاده كنید و از پودر سنگین برای آرایش استفاده نكنید.

- از خط چشم مایع استفاده نكنید، بهتر است از خط چشم مدادی نرم استفاده كنید.

- سایه چشم كه به صورت زاویه دار زده شود، باعث می شود جوانتر به نظر برسید.

- از انواع روژ لب شیمیایی استفاده نكنید.

- رنگ های طبیعی كمك می كنند در عین حال كه با آرایش خود را زیبا تر می نمایید جوانتر هم بمانید.

- به خاطر داشته باشید پوست خود را منظم و حداقل روزی دو بار مرطوب كنید. مرطوب كننده های طبیعی كمك می كنند خون در پوست شما بهتر جریان داشته باشد و خطوط رنگی در پوست شما كم رنگ تر خواهد شد.

- استفاده از كرم زیر چشم هم اثر مناسبی بر حلقه زیر چشم دارد.

- پوست خود را از تابش مستقیم اشعه ماوراء بنفش محافظت كنید و سعی كنید از كلاه و عینك مناسب استفاده كنید و اگر چنین امكانی ندارید از كرم ضد آفتابی كه با پوست شما سازگار است استفاده كنید.

- از موهای خود مراقبت كنید و مرتبا آنها را بشورید.

- حداقل هفته ای یكبار موهای خود را با یك چرب كننده مناسب ماساژ دهید.

- شب ها قبل از خواب پوست صورت خود را با كرم های گیاهی غنی شده با ویتامین ها ماساژ دهید.

- یك برنامه منظم برای ورزش داشته باشید و آنرا به دقت اجرا كنید، تا بدن و عضلات خود را تقویت كنید.

- روزانه مقدار زیادی آب و آبمیوه بنوشید.

- از مصرف مشروبات الكلی خود داری نمایید

- یكی از اعضای مهم بدن كه در زیبایی و جوانتر دیده شدن شما نقش مهمی بازی می كند دندان های شما هستند پس با مراقبت از دندان هااز جوانی خود مراقبت كنید.

- از مصرف تنقلات شیرین خود داری كنید. با استفاده از سالادها و میوه های تازه نه تنها كالری كمتری مصرف می كنید بلكه نیاز بدن خود به ویتامین ها و مواد معدنی كه زیبایی شما را می سازند تامین می كنید.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

چهارشنبه 14/11/1388 - 22:29 - 0 تشکر 180039

با سلام

چگونه از حلقه سیاه زیر چشم رهایی یابید!

حتماً تاكنون در پوست زیر چشم  خود یا دیگران  تغییر رنگ دیده اید. برای برخی از ما «حلقه سیاه» زیر چشم یك مسئله آزاردهنده است. گهگاه این حالت، یكی از علائم برخی بیماری ها مثل آلرژی و ضعف است. متأسفانه در بسیاری موارد علت ژنتیكی دارد. ارثی بودن به این معنا نیست كه هیچ راه برون رفتی از این مسئله وجود ندارد بلكه با روشهایی كه در اینجا آشنا می شوید می توانید اثر ظاهری حلقه سیاه زیر چشم را كمرنگ كنید و در بعضی موارد می توانید بطور كامل از آن خلاصی یابید.

دوازده  مورد برای كاهش یا رفع حلقه سیاه زیر چشم

 1- آزمایش خون

زمایش خون خود را به پزشك نشان دهید. مشخص كنید كه این مورد در خانواده تان سابقه دارد یا نه. غالباً حلقه سیاه زیر چشم ارثی است. همانطور كه گفتیم ارثی بودن به این معنا نیست كه برای رهایی از آن هیچ راهی وجود ندارد، بلكه به این معناست كه برای كسب كمترین نتیجه هم بایستی تلاش كنید.

حلقه سیاه زیر چشم ممكن است به علت رسوب كربن سبك باشد كه در نتیجه هضم ناقص پروتئین است. هضم ناقص پروتئین ممكن است به علت اسید هیدروكلریك ناكافی در معده باشد. كمبود اسید هیدروكلریك در معده به علت كمبود عمده ویتامین B6 (پیروكسین) و اسید فولیك است. حدود 30 درصد افراد نمی توانند B6 و یا اسید فولیك را جذب كنند و بایستی این مواد از راههای دیگری تامین شود. 

2- تشخیص عوامل آلرژی

نشانه شایع آلرژی یا حساسیت تغییر رنگ پوست زیر چشم است. اگر آلرژی مشكل عمده شماست، به راحتی می توانید آن را درمان كنید. یا از عوامل به وجود آورنده اش دوری كنید.

3- خواب كافی داشته باشید

كاملاً مشخص نشده كه چرا خواب ناكافی، سبب ایجاد حلقه سیاه زیر چشم می شود. اما همه ما اثر كم خوابی در چشمان خود یا اطرافیانمان را به وفور دیده ایم. سیاهی زیر چشم می تواند نشان دهنده این باشد كه میزان خواب و استراحتتان كم است.

با مشاهده كاهش سیاهی زیر چشم و افزایش ساعت خواب خود، تعیین كنید كه چقدر نیاز به خواب دارید (معمولاً 7 تا 9 ساعت در شب). اما این زمان در افراد مختلف، متفاوت است. خوابتان را برای دو هفته منظم كنید تا تغییرات حلقه زیر چشم را ببینید.

به یاد داشته باشید الكل و برخی داروها بر روی كیفیت خواب اثر می گذارد، پرهیز از مصرف این فراورده ها یا مصرف در حد تعادل نتیجه خوبی می دهد. كمبود خواب، با جذب كمتر ویتامینها در بدن همین طور كاهش عملكرد غده فوق كلیوی (آدرنال) ارتباط نزدیكی دارد. كاهش عملكرد آدرنال سبب كاهش جذب ویتامین B6 می شود در نتیجه حلقه سیاه زیر چشم اجتناب ناپذیر است.

خواب به تنظیم ویتامین های مورد نیاز بدن كمك می كند. منیزیم/ كلسیم موجود در شیر یا مصرف مكمل های معدنی خوب، عملكرد آدرنال را به حالت عادی باز می گرداند.

بنابراین اگر می خواهید حلقه سیاه زیر چشم را بشكنید! استرس ها را كم كنید. بیشتر بخوابید. ویتامین ها و مواد معدنی لازم را مصرف كنید تا غده آدرنال تقویت شود.

4- در حال خواب نیز پوستتان را درمان كنید.

ماسكهای شبانه صورت به كاهش پف كردگی یا كاهش تغییر رنگ زیر چشم كمك می كند، این ماسكها را به صورت دستی نیز می توانید تهیه كنید. لیف حمام را با آب سرد مرطوب كنید، لیف را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود، كمی قبل از خواب روی چشمان بسته قرار دهید این كار ساده در سرعت درمان مؤثر است. به یك پزشك طب گیاهی مراجعه كنید اگر مشكل اصلی فقر ویتامینی یا مشكل در جذب مواد معدنی باشد حتماً باید درمان شود. این پزشكان به تسكین و درمان افرادی كه بیماری های مزمن دارند كمك می كنند.

5- درمان با خیار.

برشهای حلقه ای خیار را روزانه روی چشمانتان بگذارید خواهید دید پوست از نظر ظاهری باطراوت می شود. چای بسته ای مرطوب یا یك قطعه یخ را در پارچه نرمی بپیچید و روی چشمانتان بگذارید این عمل ورم و تغییر رنگ زیر چشم را كاهش می دهد. بسته های چای یا برشهای حلقه ای سرد و تازه خیار را 10 تا 15 دقیقه روی چشم نگه دارید.

6- ناحیه دور چشم را آرام كنید.

برای آرام كردن دور چشم، تكه پارچه پنبه ای را مرطوب كنید برای مدت كوتاهی در یخچال قرار دهید و به آرامی در ناحیه حلقه سیاه زیر چشم قرار دهید. چشمانتان را ببندید با انگشت این ناحیه را از روی پارچه مالش دهید. این كار را به دفعات انجام دهید.

7- از كرم های دور چشم محتوی ویتامین K و A استفاده كنید.

حلقه سیاه ممكن است به علت كمبود ویتامین K باشد. به هر حال تحقیقات اخیر نشان داده كه كرم های پوست محتوی این دو ویتامین پف كردگی و تغییر رنگ محسوس در بسیاری بیماران را كاهش داده است. مصرف روزانه و طولانی مدت این كرمها نتیجه مطلوب را خواهد داد.

8- از مالیدن چشم ها خودداری كنید.

گاهی مالش و اصطكاك چشمها باعث حساسیت می شود. مالش، پوست دور چشم را آزرده كرده و ممكن است باعث شكنندگی مویرگهای خونی خیلی ریز پوست شود. كه هم پف كردگی و هم تغییر رنگ پوست را به همراه دارد.

9- رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید.

روزانه مكمل های ویتامینی لازم را مصرف كنید و مقدار زیادی آب بنوشید. حلقه سیاه و پف آلودگی اغلب به خاطر كمبود ویتامین K یا ناكافی بودن آنتی اكسیدانهاست. همین طور كمبود ویتامین B12 (كه معمولاً به علت كم خونی است) باعث ایجاد حلقه سیاه می شود. حتماً مقدار زیادی میوه و سبزیجات سبز رنگ بخصوص كلم بروكلی و اسفناج مصرف كنید.

10- مقدار نمك مصرفی را كاهش دهید.

خوردن زیاده از حد نمك باعث می شود بدن آب را در جاهای غیر معمول بدن مثل دور چشم نگه دارد كه سبب پف كردگی چشم می شود. مصرف زیاد نمك به گردش خون زیان رسانده و باعث می شود رگهای پوست آبی تر به نظر برسند.

11- سیگار نكشید.

سیگار نه تنها تهدیدی برای وریدهای بدن است بلكه ظاهر رگهای خونی زیر پوست را آبی و برجسته تر می كند.

12- با آرایش ظاهر حلقه را بپوشانید.

اگر روشهای بالا مؤثر واقع نشد، از سایه زرد رنگ برای پوشانیدن عیوب زیر چشم استفاده كنید. رنگ زرد می تواند رنگ بنفش، آبی و قهوه ای زیر چشم را بپوشاند. در مقابل، رنگ صورتی این حلقه را بیشتر نمایان می كند. برای زمینه آرایش بهتر است از كرم پودرهای آرایشی استفاده كنید.

یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/11/1388 - 3:10 - 0 تشکر 180727

 چگونه می توانیم قد بلندی داشته باشیم؟

به عقیده ی بیشتر افراد ، قد بلند مشخصه ی بسیار خوبی است و پسران ما عموماً آرزو دارند بلندتر و درشت اندام تر باشند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. سایز بدن افراد نتیجه ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد است. عوامل داخلی تعیین کننده قد ، فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدینش دریافت می کند و قابل تغییر نیست ، عوامل محیطی تاثیر گذار نیز عبارتند از : تغذیه ، آب و هوا ، اقلیم و بیماریها و .... مثلاً شواهد موجود نشان می دهد نزدیکی یا دوری به خط استوا در اندازه بدن افراد موثر است .

اگر چه نمی توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف ، نژادها و سرزمینهای گوناگون این نتیجه به دست می آید که عوامل محیطی بسیار مهم اند . ضمنا افراد نیز می توانند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنند تارشدی آرام و طولانی تر داشته باشند.

طی تحقیقاتی مشخص شده که انسان کنونی از انسان اولیه بسیار بلند قامت تر است ؛ این نتیجه که با مقایسه ستون مهره ها در سنگواره های به دست آمده حاصل شده است . از لحاظ فیزیولوژیک ، یک مادر بلند قد ، نوزادی با وزن گیری بهتر خواهد داشت زیرا فضای لگن مادر بیشتر است و جنین رشد بهتری در رحم دارد .

بلند قد بودن مردان یکی از معیارهای خانم ها برای انتخاب همسر است ، مرد بلند قد ، قوی تر به نظر می رسد.

در میان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد قدی ، مصرف به اندازه پروتئین ها و املاح از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

بیشتر رشد قدی با افزایش طول استخوانهای دراز بدن صورت می گیرد بدین ترتیب که در سنین کودکی در انتهای استخوانهای دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا ، منطقه ای بنام اپی فیز موجود است که هنوز استخوانی نشده و از جنس غضروف است. این بخش مولد با تکثیر سلولی موجب افزایش قد استخوانها می شود و در انتهای سنین بلوغ ، این بخش استخوانی شده و در این مرحله رشد قدی فرد متوقف می شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

در بدن ، هورمونی به نام هورمون رشد موجود است که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی ، در این مناطق غضروفی را تحریک و موجب افزایش استخوان سازی می شود. استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ، ادامه دارد یعنی تا اوایل 20 سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر رشد قدی تغذیه است . ژاپنی ها توانسته اند با تغذیه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزایش دهند. در میان مواد مغذی مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو ، مرغ و ماهی ، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم: لبنیات مثل شیر ، ماست ، پنیر خامه و بستنی است . فسفر و منیزیم در گوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. فلوئور نیز در آب موجود است و آب مصرفی بایستی محتوی ppm 1 فلوئور باشد.

تحقیقات اخیر ، اذعان می دارد که مصرف " روی " به مقدار کافی موجب رشد قدی مناسب خواهد شد ، در خاورمیانه و خصوصاً ایران مصرف کم روی موجب کوتاه قدی و قدرت جنسی پایین مردان جوان می شود. به علاوه با کمبود روی سطح توانایی های مغزی و ایمنی بدن پائین آمده و ابتلا به بیماریهای مسری زیاد تر رخ می دهد.

توصیه متخصصان تغذیه برای نوجوانان ، مصرف روزانه 150 گرم گوشت ، نصف تا 1 لیوان حبوبات پخته ، 2 تا 3 لیوان شیر و لبنیات دیگر به همراه سبزیجات فراوان است.

نوجوانانی که در سنین رشد هستند و افزایش قد خوبی ندارند می توانند با مصرف مکمل ویتامینها و املاح ، طبق دستور و مصرف هفتگی آهن ، رشد قدی شان را بهبود بخشند. پس توصیه می شد کسانی که می خواهند قد بلند تری داشته باشند هفته ای یکبار جگر و دو بار غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد ، بادام ، بادام زمینی و گردو بخورند .

غذاهای دریایی مثل ماهی ، میگو ، جگر و دانه های روغنی حاوی املاح زیادی هستند و فوائد بسیاری برای نوجوانان دارند.

پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زمینی و گردو بخورند .

یک نکته بسیارمهم در افزایش قد ، انجام فعالیت های ورزشی است . هر چه تحرک ما بیشتر باشد گردش املاح استخوانی بیشتر خواهد بود و این مساله به رشد قدی کمک خواهد کرد.ورزشهایی مثل بسکتبال ، والیبال ، شنا ، بدمینتون و تنیس برای کمک به افزایش قد بسیار مفید اند.

در دهه ی اخیر با انجام عملی بر روی افراد کوتاه قد ، به طور مصنوعی طول استخوانهای درازشان را افزایش می دهند ، بدین ترتیب که استخوانهای پا را شکسته و محل شکستگی را به پوششی از جنس استیل متصل می کنند .

در نهایت بهتر است با تامین رژیم غذایی مناسب و با تشویق آنها به فعالیت بیشتر زمینه رشد قدی نوجوانان را فراهم سازیم.

خـــــــــــــــــــــدایا

به داده و نداده ات و گرفته ات شکر

که داده ات نعمت است نداده ات حکمت

و گرفته ات امتحان

يکشنبه 18/11/1388 - 16:28 - 0 تشکر 180829

با سلام ممنون از مدیر محترم كه مطالب مرتبط را دسته‌بندی می‌كنند یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/11/1388 - 16:50 - 0 تشکر 180838

با سلام خیلی خوب بود- ممنون رژیم برای لاغرا ندارین؟؟؟!!!! یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

يکشنبه 18/11/1388 - 22:49 - 0 تشکر 180922

این خطش و واقعا هستم: خدایی هر جا دیدم همین و گفتن: "پس توصیه می شود کسانی که می خواهند قد بلندتری داشته باشند هفته ای 1 مرتبه جگر و 2 مرتبه غذای دریایی میل کنند و هر روز چند عدد بادام و بادام زمینی و گردو بخورند . " ممنون دوست عزیز.

هرگز اين چهار چيز را در زندگيت نشكن

.......................اعتماد ، قول ، رابطه و قلب ؛

.....................................يرا اينها وقتي مي شكنند صدا ندارند ، اما درد بسياري دارند ...

...چارلز ديكنز ...
دوشنبه 19/11/1388 - 1:41 - 0 تشکر 180947

9 نکته برای داشتن موهای زیبا

برای داشتن موهایی زیبا چه کاری انجام دهیم؟

اگر دوست دارید هنگامی که مقابل آینه ایستاده اید و به شانه کردن موهای خود مشغول هستید، از برق و زیبایی موهایتان به وجد بیایید؛ رعایت نکاتی را که می تواند کمک بسیاری به این امر بکند در برنامه زندگی خود قرار دهید.

در این جا به برخی نکات اشاره می کنیم:

1 - انتخاب یک شامپوی مناسب مهمترین راه برای حفظ سلامت موی سر است.

شامپو مسئول پاک کردن موها از هرگونه آلودگی، گرد و خاک و چربی است که بر روی سر انباشته شده و برایش دردسر ساز شده اند. حال اگر شامپوی انتخابی ما توان از بین بردن این مواد زاید را نداشته باشد، در واقع به مهمترین وظیفه خود عمل نکرده است.

هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا که این کار باعث شکنندگی مو می شود. اگر هم عجله به خشک شدن سریع مو داشتید، سشوار را روی گرمای کم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شکلی که مرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یک نقطه متوقف نشوید.

 2 - همیشه با توجه به نوع و جنس مو شامپوی خود را انتخاب کنید . شخصی که موی چرب دارد نباید از شامپویی که مختص موهای خشک است استفاده کند

 3 - به نحوه شستن موها دقت کنید . به آرامی موها را بشویید و به تمیز شدن تمامی قسمت های آن توجه نمایید.

 4 - برای نرمی مو از نرم کننده استفاده کنید.

 اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان ادعا می کنند که شامپوهایشان حاوی نرم کننده است، اما بسیاری از آنها فاقد این ماده هستند و در نتیجه شخص نیاز دارد تا از یک نرم کننده جانبی نیز بهره ببرد.

5 - پس از شستن، موهای خود را به آرامی با یک حوله خشک کنید

توجه داشته باشید که هیچگاه سشوار داغ را روی موی خیس نگیرید چرا که این کار باعث شکنندگی مو می شود. اگر هم در خشک کردن سریع مو عجله داشتید، سشوار را روی گرمای کم یا متوسط بگذارید و آن را از فاصله دور به شکلی که مرتب آن را روی قسمت های مختلف مو می چرخانید نگه دارید. هیچگاه برای چند دقیقه بر روی یک نقطه متوقف نشوید.

 6 - از شانه کردن موی خیس، جداً بپرهیزید

بگذارید موهایتان کمی خشک شوند سپس با شانه ای که دندانه هایش نیز درشت است، موی خود را شانه کنید.

7 - از برس هایی استفاده کنید که نرم و انعطاف پذیر باشد.

انتخاب یک شامپوی مناسب مهم ترین راه برای حفظ سلامت موی سر است.

 8 - از رنگ مو کمتر استفاده کنید

 در صورت استفاده، مو را مرتب تقویت کنید.

 9 - از قرار گرفتن در نور شدید خورشید برای مدت زمان طولانی پرهیز کنید

 این کار می تواند بر ساختمان پروتئینی مو اثر بگذارد و آن را شکننده کند.

خـــــــــــــــــــــدایا

به داده و نداده ات و گرفته ات شکر

که داده ات نعمت است نداده ات حکمت

و گرفته ات امتحان

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی