انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 504)
شنبه 16/3/1388 - 20:4 -0 تشکر 119762
خاطره میرحسین هم دروغ بود!

در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بودیم. امام خمینی (ره) مثل همیشه تأكید می فرمودند كه هیچ كاری واجب‌تر از حضور در جبهه نیست. برخی نامزدهای مجلس هم شاید برای نشان دادن توجه خود به فرمایشات حضرت امام (ره) گهگاه سری به جبهه می زدند! یكی از نامزدها از وقتی آمده بود تا زمانی كه رفت و در تمام طول حضور چند روزه‌اش در جبهه از نداشتن یاور و همراه گله مند بود و رزمندگان را تشویق می‌كرد تا مرخصی بگیرند و در ستاد انتخاباتی او برای برگزیده شدنش تلاش كنند و همین امر ما را بسیار برآشفته می‌كرد و در پی آن بودیم كه راهی برای پایان دادن به تكلیف شرعی نامزد محترم (برای حضور در جبهه!) پیدا كنیم.
در همین ایام بود كه مطلع شدیم گروه دیگری از سیاست ورزان با اصرار از فرمانده لشكر 27 محمدرسول الله (ص) می‌خواهند تا او هم جبهه را ترك كند و بر اساس تكلیف شرعی (!) از شهر خود نامزد نمایندگی مجلس شود. اما جای نگرانی نبود؛ حاج همت تكلیف شرعی را عمل به فرمایش و رهنمود رهبر انقلاب (حضرت امام خمینی) می‌دانست كه هیچ كاری را واجبتر از حضور در جبهه ندانسته بودند.


این شد كه نه حاج همت جبهه را ترك كرد تا به تكلیف شرعی نامزدی مجلس بپردازد و نه دوستان و همرزمان ما مرخصی گرفتند تا به یاری آن نامزد محترم مجلس (كه امروز دیگر در بین ما نیست) بشتابند! جبهه ماند و یاران دیرنش؛ آنها كه سربه فرمان ولایت سپرده و با خدا معامله كرده بودند.


حاج همت در جمع تعدادی از فرماندهان و مسئولان لشگر (كه بنده نیز حضور داشتم) در مورد تدبیر و آینده‌نگری حضرت امام سخن می گفت و خاطره‌ای را به عنوان مصداق سخن خود نقل كرد. ایشان از چگونگی اعزام نیروهای تیپ محمد رسول الله به سوریه و استقرارشان در دمشق و گشوده شدن جبهه‌ای جدید در مقابل رژیم اشغالگر قدس و آماده شدن برای آغاز عملیات سخن می گفت و اینكه بر اساس برآورد نیروهای اطلاعات و عملیات تیپ و فرماندهان آن، مبارزه با اسراییلی ها بسیار راحت‌تر از نبردهایی بود كه در جبهه‌های دفاع مقدس جریان داشت.
او جا به جا از «حاج احمد متوسلیان» (كه آن روزها امید بسیاری به زنده بودنش وجود داشت) و فرماندهی و قدرت تصمیم گیری و شجاعت او یاد می‌كرد و اشاره‌ای نیز به نحوه اسارتش كرد. از مذاكرات طولانی با نیروهای سوری گفت و اینكه «در شب آخری كه قرار بود در جلسه با فرماندهان كشور سوریه طرح عملیات فردا را نهایی كنیم، حاج احمد خمینی از بیت امام تماس گرفت و گفت كه حضرت امام با انجام عملیات موافق نیستند. با قطع و وصل شدن‌های مكرر تلفن دیگر موفق به مذاكره و شنیدن شرح ماجرا و دلیل تصمیم امام نشدیم. ما مانده بودیم كه به سوریها چه بگوییم و با دلهره به جلسه رفتیم ولی در آنجا متوجه شدیم كه فرماندهان سوری آمده‌اند تا بگویند ما را در عملیات فردا همراهی نخواهند كرد! شهید همت این موضوع را نشانه شناخت درست حضرت امام آرایش سیاسی و نظامی منطقه و دوراندیشی ایشان می‌دانست.
جناب آقای مهندس میرحسین موسوی با تحریف خواسته یا ناخواسته این بخش از تاریخ (در مناظره خویش با آقای احمدی نژاد) فرمودند: «صحبت از خط امام شد. من جا دارد كه یك خاطره ای از حضرت امام در اینجا نقل بكنم. یك موقعی اسراییلی ها آمدند و حمله كردند به جنوب لبنان و در داخل كشور همه به این اتفاق رسیدند كه ما باید نیرو بفرستیم و به اصطلاح اسراییلی ها را بیرون كنیم و كنار لبنانی‌ها بجنگیم. آن موقع شهید همت هم قرار شد رئیس لشگرهایی باشد كه قرار بود بفرستند. نیروهایی را هم پیشاپیش اعزام كردند كه در لبنان بررسی كنند این نیروها باید در كجا مستقر بشوند. آن شبی كه فردایش قرار بود نیروها فرستاده بشود، به یاد دارم كه جلسه رؤسای سه قوه بود و شهید همت هم آمده بود. مرحوم حاج احمد آقا هم آمدند و گفتند كه خیر است. این بحث و بعد گفتند كه امام فرمودند راه قدس از كربلا می‌گذرد. یعنی شما بپردازید به جنگتان. چكار دارید به لبنان كه نیرو بفرستید به آنجا. راه قدس از كربلا می‌گذرد. حالا ما بحثمان بر سر این قضیه است. ما می‌گوییم كه نظام تصمیم گرفت كه بگوید برای اینكه با هنجارهای بین‌المللی سازگار باشد، ولی هدف خودش را دنبال كند. در مورد اسراییل فقط این حرف گفته بشود كه ما موافق این هستیم كه همه مردم فلسطین جمع بشوند حتی آنانی كه بیرون از كشور مهاجرت كرده‌اند اینها هركس یك رأی اعم از یهودی، مسلمان و مسیحی رأی بدهند و سرنوشت خودشان را خودشان تعیین بكنند. این نیز به طور كامل با هنجارهای بین المللی سازگار است.»


اشكالاتی چند در فرمایشات ایشان به چشم می خورد كه در زیر به برخی از آنها اشاره می‌كنم:


1- فرمانده نیروهای اعزامی (كه در حد و اندازه چند لشگر هم نبود) زنده یاد حاج احمد متوسلیان بود نه شهید همت! حاج همت نفر دوم و معاون حاج احمد متوسلیان بود.


2- نیروهای ایرانی به سوریه اعزام و در پادگانی در دمشق مستقر شدند و اینكه در شب اعزام، حاج همت در جلسه رؤسای سه قوه حاضر شد و.... قطعا خطاست! اولا در جلسات «حاج احمدمتوسلیان» كه فرمانده نیروها بود شركت می كردند نه حاج همت! ثانیا نیروها اعزام شده بودند و فرمایش ایشان به معنای اعزام نیرو، خلاف نظر حضرت امام است! ثالثا (همانطور كه خود شهید همت نقل كرد و قطعا افراد بسیاری هنوز زنده‌اند و می‌توانند این موضوع را تصدیق كنند) نظر حضرت امام (ره) در شب عملیات (نه قبل از اعزام) و در مورد انجام عملیات (نه اعزام نیرو) آن هم به صورت تلفنی به واسطه‌ حاج احمد خمینی به نیروهای اعزامی ابلاغ شد.


3- با به یادآوردن عدم همراهی نیروهای سوری، نادرستی گشودن جبهه جدیدی كه معلوم نیست عقبه‌ای داشته باشد می تواند دلیل تصمیم حضرت امام بوده باشد (آن گونه كه شهید همت تحلیل می‌كرد و آن را نشانه دوراندیشی امام می شمرد).


4- پیوند زدن این خاطره با لزوم«سازگاری تصمیمات با هنجارهای بین المللی» بسیار غریب و از آقای مهندس موسوی غیرقابل انتظار است. آیا جناب آقای مهندس موسوی معتقدند كه فتح لانه جاسوسی آمریكا (همان كه مورد تأیید حضرت امام قرار گرفت و انقلاب دوم نامیده شد) با هنجارهای بین المللی سازگار بود؟ آیا اساسا اعزام نیرو به سوریه (كه البته ایشان سهوا یا عملا آن را نادیده گرفته‌اند) و آماده شدن برای نبرد با آن هنجارها سازگار بود؟


5- اشاره ایشان به تدبیر مقام معظم رهبری و پیشنهاد ایشان در مورد سرزمین فلسطین (بدون بردن نام آیت الله خامنه‌ای) از یك نظر مثبت و از نظر دیگر منفی است. این كه مهندس موسوی از اتخاذ تصمیم درست و سیاست راهیانه مقام معظم رهبری در شرایط امروز تمجید می‌كنند قابل تقدیر و امیدوار كننده است (و لو از ایشان نام نبرند) ولی پیوند زدن سیاست امروز با شرایط سه دهه پیش نشانه آشكار بی توجهی به این امر است. آیا توجه نفرموده‌اند كه «راه قدس از كربلا می‌گذرد» معنایی به غیر از آن چیزی دارد كه ایشان در ادامه تحلیل خود به آن متمسك شده‌اند؟ واقعیت آن است كه شرایط آن روز اقتضائاتی داشت و شرایط امروز اقتضائات دیگری دارد. آن روز حضرت امام بر اساس شرایط روز سیاست‌های كلان نظام را تعیین می‌كردند و امروز مقام معظم رهبری بر اساس شرایط موجود مسیر را معین می‌كنند و همه موظف به تبعیت هستند.
در خاتمه اشاره به این نكته بد نیست كه هنوز هم نفهیده‌ام آیا واقعا گرد پیری مهندس موسوی را واداشت تا چنین واقعه تاریخی را تحریف كند و بر اساس خاطره نادرست تحلیل نماید یا قصد دیگری در بین بود! گذر زمان باعث می‌شود تا خاطرات كمرنگ و كمرنگ تر شوند مگر وقایع مهمی كه با تكرار در ذهن غبارزدایی شده باشند. به دیگر سخن یا گوشه نشینی بیست ساله و به فراموشی سپردن وقایع كم اهمیت اینچنینی (!) خاطرت را تحریف كرده و یا تحلیل بعدی كه قرار بوده مبتنی بر آن ارائه شود فراموشی تحمیلی ایجاد كرده است!


امیدوارم سایر خاطراتی كه از سال‌های دور مطرح می‌شود از این دست نباشد!

محسن پرویز

خبرنامه دانشجویان ایران

 

ز همه دست کشيدم که تو باشي همه ام

با تو بودن ز همه دست کشيدن دارد

يا مهدي

يکشنبه 17/3/1388 - 8:53 - 0 تشکر 119896

چند دقیقه قبل مناظره احمدی نژاد و کروبی به پایان رسید

باید بگویم حالم از این مناظره ها به هم خورد

رییس جمهور آینده کشور ایران بجای ارایه برنامه های خود جهت رفع مشکلات جوانان و سایر اقشار مردم و بحث درباره پیشرفت علمی و صنعتی و فرهنگی ایران زمین در حضور میلیونها بیننده داخلی و خارجی به مشاجره های شخصی خود و افشای پنهانکاریهای سی ساله طرف مقابل و خانواده و نزدیکان او می پردازند

استفاده از ادبیات غیر دیپلماتیک و غیر سیاسی و نقض احترام متقابل و حریم افراد مختلف همچون سوهانی روح من را به عنوان یک ایرانی آزرده کرد

آیا جای این گونه دعوا های شخصی در مناظره های انتخاباتی است ؟

آیا برای اثبات خود باید آبروی دیگران را برد و خلاف های کرده یا نکرده آنها را در جلوی دید میلیونها نفر گذاشت ؟

آیا مناظره نامزدهای ریاست جمهوری دیگر کشورها نیز این گونه است ؟

آیا در سی سال گذشته هیچ گاه فرصتی برای مطرح کردن فساد اقتصادی مسئولان کشور و نزدیکان آنها وجود نداشته است ؟

آیا مردم دنیا به مناظره های انتخاباتی رییس جمهور (های) آینده ما نمی خندند ؟

آیا هدف از اینگونه آبرو ریزیهای مسئولان دیروز و امروز نظام جمهوری اسلامی ایران تنها خدمت صادقانه به مردم است ؟

به هر حال یادآوری مجدد این مناظره ها مانند یادآوری باخت تیم ملی فوتبال به بحرین و عربستان می ماند :

چندش آور و مایوس کننده

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی