• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
تعلیم و تربیت (بازدید: 106)
جمعه 31/3/1392 - 0:39 -0 تشکر 613673
چگونه از بددهانی كودك جلوگیری كنیم ؟!

امروزه‌ بسیاری‌ از والدین‌ نگران‌ بددهانی‌ یا بدزبانی‌ فرزندانشان هستند و از خود می‌‌پرسند که‌ آن‌ها این‌ صحبت‌ها را چگونه‌ یـاد گرفته‌‌اند؟ چـرا این‌ اتفاق‌ برای‌ فرزند ما افتاده؟ آیا خودمان‌ مقصر بوده‌ایم؟
این واقعیتی است که کودکانی که در خانواده‌ای پرخاشگر تربیت می‌شوند به همان روش پر خاشگری را با مشاهده می‌آموزند اما بخش درد‌آور آن، تاثیرات عمیقی است که والدین پرخاشگر، به‌ویژه بد دهن که از واژه‌های زشت استفاده می‌کنند روی بچه‌ها می‌گذارند. چنانچه‌ در خانواده‌ای، پدر یا مادر از الفاظ‌ نامناسب‌ و رکیک‌ استفاده‌ کنند و به‌ویژه‌ در ارتباط‌ کلامی‌ با همسر خویش‌ این‌گونه‌ عبارات‌ را به‌ کار ببرند، بدون‌ شک‌ نخستین‌ قدم‌ در جهت‌ آموزش‌ کلام‌ ناپسند به‌ فرزندان‌ برداشته‌ شده‌ است. و تنها راه برای ترک بددهانی این‌گونه کودکان این است که والدین خود را کنترل کنند و از الفاظ نامناسب استفاده نکنند.

در بیشتر موارد ارتباط‌ کودکان‌ با دوستان‌ و با بچه‌های دیگرعامل بدزبانی آنهاست. در مهدکودک، مدرسه کوچه‌ و هر جای‌ دیگری‌ که‌ بچه‌‌ها فرصت‌ بازی‌ و به‌ویژه درگیری‌ با هم‌ را پیدا کنند، ممکن‌ است‌ این‌ بدآموزی‌ صورت‌ بگیرد که راه حل ترک این عادت بد دور کردن کودک از دوستان بی‌ادب است.
مواقعی پیش می‌آید که کودک برای نخستین بار کلمه زشتی را با شیرین زبانی به زبان می‌آورد و اطرافیان با خنده و مزاح از آن استقبال می‌کنند. این‌گونه‌ برخورد از همان‌ ابتدا برای‌ او حکم‌ تشویق‌ به‌ انجام‌ این‌ رفتار را خواهد داشت‌ و به ‌تدریج‌ به‌ آن‌ عادت‌ می‌کند. در چنین مواقعی باید به کودک اخم کنیم و از او دور شویم.

گاهی کودکان با به زبان آوردن حرف‌های زشت به خواسته‌های خود می‌رسند و این عامل تشویق آن‌ها به تکرار این کار خواهد بود. برای حل این مشکل بایستی‌ به‌ او فهماند، چنانچه‌ دست‌ از این‌ نوع‌ رفتار بردارد و حتی‌ از این بابت عذرخواهی‌ کند، به‌ خواسته‌‌اش خواهد رسید.

وقتی کودک کلمه زشتی را به زبان آورد برای اینکه او را متوجه اشتباهش بکنیم می‌توان برای چند ساعتی اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را در اختیارش قرار ندهیم.

جمعه 31/3/1392 - 12:28 - 0 تشکر 613729

bateravat گفته است :
[quote=bateravat;612184;613673]امروزه‌ بسیاری‌ از والدین‌ نگران‌ بددهانی‌ یا بدزبانی‌ فرزندانشان هستند و از خود می‌‌پرسند که‌ آن‌ها این‌ صحبت‌ها را چگونه‌ یـاد گرفته‌‌اند؟ چـرا این‌ اتفاق‌ برای‌ فرزند ما افتاده؟ آیا خودمان‌ مقصر بوده‌ایم؟
این واقعیتی است که کودکانی که در خانواده‌ای پرخاشگر تربیت می‌شوند به همان روش پر خاشگری را با مشاهده می‌آموزند اما بخش درد‌آور آن، تاثیرات عمیقی است که والدین پرخاشگر، به‌ویژه بد دهن که از واژه‌های زشت استفاده می‌کنند روی بچه‌ها می‌گذارند. چنانچه‌ در خانواده‌ای، پدر یا مادر از الفاظ‌ نامناسب‌ و رکیک‌ استفاده‌ کنند و به‌ویژه‌ در ارتباط‌ کلامی‌ با همسر خویش‌ این‌گونه‌ عبارات‌ را به‌ کار ببرند، بدون‌ شک‌ نخستین‌ قدم‌ در جهت‌ آموزش‌ کلام‌ ناپسند به‌ فرزندان‌ برداشته‌ شده‌ است. و تنها راه برای ترک بددهانی این‌گونه کودکان این است که والدین خود را کنترل کنند و از الفاظ نامناسب استفاده نکنند.به نام خدا و سلام

این جاست که بحث پیشگیری بهتر و آسانتر و کم هزینه تر از درمان است صدق می کند.

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی