کتاب و کتابخوانی (بازدید: 359)
چهارشنبه 22/9/1391 - 12:41 -0 تشکر 578824
کتاب کنکور، کتابی با همه مزایا

چرا کتابِ کنکوری مشتری دارد؟ چون نسبت به کتاب‌های دیگر مزیت دارد. این‌طور نگاهم نکنید! بله، دربارهٔ مزایایِ کتابِ کنکور حرف می‌زنم. به دور از احساسات می‌گویم: همان‌قدر که آناکارنینا یا مسیر سبز کتاب به حساب می‌آیند، کتابِ تستِ فلان ناشر هم کتاب است. اگر این حرف بهتان برمی‌خورد بقیهٔ نوشته‌ را نخوانید.

باید کنار گذاشتنِ تعصب را یاد بگیریم و با واقعیت روبه‌رو شویم: کتاب، در هر صورت کالا است. حیات و مماتِ هر کالا وابسته به نیازِ بازار، وجودِ مشتری، تولیدِ کافی و کیفی، تبلیغِ مؤثر و توزیعِ فراگیر است. شما بفرمائید کتابِ کنکوری کدام‌یک از این‌ها را ندارد؟

از وقتی که راهِ مدرسه را بلد شدیم، همین تلویزیونِ معصوم و مظلوم‌مان برنامه‌هایی ویژهٔ کنکور پخش می‌کرد. معروف‌ترین و شاید اولین‌شان «گزینهٔ دو» بود که بعدها دکان شد و کنکورِ آزمایشی برگزار کرد و کتاب منتشر کرد. همین یک برنامه کافی بود تا موضوعِ کنکور برایِ مردم پراهمیت جلوه کند. در پناهِ همین اهمیت‌بخشی، تبلیغِ کتابِ تست و کنکورِ آزمایشی توجیهِ اقتصادی پیدا کرد. در واقع «نیازِ مشتری» به مددِ تبلیغاتِ ناآگاهانهٔ تلویزیون ایجاد شد. و در این موقع، ناشر (کاسب) زرنگ فقط باید تورش را پهن می‌کرد تا روزی‌اش را بردارد.

خانم‌ها! آقایان! به خاطرِ یادآوریِ این واقعیتِ آشکار من را چپ چپ نگاه نکنید: هیچ رسانهٔ گل‌درشتی در این مملکت کتاب را بااهمیت نشان نداده است. خب، دنبالِ چه می‌گردیم؟ نیازِ بازار؟ هه، دلِ خوش سیری چند؟

آیا همهٔ تقصیرها گردنِ رسانه‌هایِ دولتی و حکومتی است؟ معلوم است که نه. همین مردمِ فهیم، فرهیخته، فرهنگ‌مدار، مهمان‌نواز، سلحشور و نوع‌دوستِ ما، آن‌قدر -با یک کلاغ چهل کلاغ کردن- به کنکور و دانشگاه اهمیت دادند که آن را تا سطحِ امرِ حیاتیِ زندگیِ جوانان بالا بردند! و این یعنی زیاد کردنِ مشتری برایِ کتاب‌هایِ کنکور. در واقع مردم احساس کردند به کتابِ کنکور نیاز دارند و به رمان و کتابِ جامعه‌شناسی و روان‌شناسی و شعر نه.

بگذارید روراست باشیم؛ مردم باید بدانند کتاب خواندن به چه دردشان می‌خورد. تویِ دوره‌ای که ملتِ فهیم و… ما تصور می‌کنند درد، غم، بی‌پولی، گرفتاری و دل‌مشغولی از در و دیوار برای‌شان باریده است، اگر می‌خواهیم مبلّغِ کتاب‌خوانی باشیم، باید به آن‌ها بگوئیم این کار چه دردی از دردهای‌شان دوا می‌کند. کتاب باید کاربرد داشته باشد. این یک کلید است: کتاب به مثابهٔ درمان.

رمزِ فروش و فراگیریِ کتابِ کنکور این است.

جمعه 24/9/1391 - 8:35 - 0 تشکر 579074

سلام

واقعا همین طوره... چون اول کنکور مهم جلوه داده شد بعدش اومدن راه رسیدن به این مهم رو نشون دادن.... کتـــابهای کنکور....

ما هنوز به کتاب نیاز پیدا نکردیم که سمتش نمی ریم...

 السلام علیــــــــــک یا ابا عبدالله

 

ای شیـــــعه تو را چه غــم ز طوفـــان بلا

آن جا که سفینة النجـــــــاة است حسیـــــن (ع)

 

یابن الحســـــن روحـــــــــی فداک

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی