فرهنگ پایداری (بازدید: 134)
شنبه 4/9/1391 - 17:2 -0 تشکر 575955
عاشورایی ترین نماز

خبرگزاری فارس: عاشورایی‌ترین نماز

 

در دوران دفاع مقدس بارها این صحنه برای رزمندگان پیش می‌آمد که به علت نبردهای طولانی نماز را از دست نمی‌دادند و به تأسی از سرور و سالار شهیدان به این فریضه می‌پرداختند.عملیات والفجر مقدماتی در ساعت ۲۱:۳۰، ۱۸ بهمن ماه ۱۳۶۱ با رمز «یا الله یا الله یاالله» به گوش رزمندگان مستقر در خطوط فکه رسید. حمله از سه محور آغاز شد و نیروها در تاریکی مطلق شب به منظور شکستن خطوط دفاعی دشمن پیش رفتند.

نکته قابل ملاحظه در این عملیات، موانع ایذایی، استحکامات، کانال‌های عمیق و متعدد و وجود میدان‌های مین فراوان و گوناگون دشمن در دشت‌های رملی و خشک بود که عراق طی چند ماه کوشش آنها را فراهم آورده و چیده بود.

این عوامل سبب کندی حرکت یگان‌های خودی شده و در نتیجه با وجود شکسته شدن خط دشمن، نیروها به یکدیگر ملحق نشده و همان جا در عمق موانع و خطوط دشمن موضع گرفتند.این موضوع با روشنایی سپیده دم مشکل را دو چندان کرد. عراقی‌ها هر آنچه از عملیات رمضان و حمله‌های مشابه درس گرفته بودند، از جمله لایه‌های تو در تو و پیچیده دفاعی در عملیات والفجر مقدماتی (فکه) به کار بستند.

در آستانه این عملیات شهید “غلامحسین افشردی” معروف به حسن باقری فرمانده اطلاعات و عملیات قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) و چند تن دیگر از جمله “مجید بقایی” فرمانده قرارگاه کربلا به شهادت رسیدند.در آن عملیات به گردان ما مأموریت داده شد تا بعد از شکستن خط اول سواره تانک به عمق مواضع دشمن رخنه کنیم.

برای خودم هم تعجب‌آور بود که چطوری یک دسته روی تانک برود بنشیند و کیلومترها در عمق مواضع دشمن پیشروی کند ولی از جائی که قبلاً هم از این دست کارها در جنگ کرده بودیم به این موضوع زیاد اهمیت ندادم.

شنبه 4/9/1391 - 17:24 - 0 تشکر 575957

روز موعود فرا رسید و بعد از نماز ظهر به سمت جنگل امقر، محلی که نزدیک خط مقدم بود حرکت کردیم. شب که شد نیروهای هر دسته به بالای یک تانک رفتند و هرکس برای خود یک جایی گرفت؛ البته نشستن که معنا نداشت، سوار شدن پشت وسیله‌ای که همه‌اش آهن پاره است و به جای لاستیک (زنجیر) دارد کاری عذاب‌آور بود. وقتی خط توسط گردان‌ها شکسته شد ما به سمت مواضع عراق حرکت کردیم.در نظر بگیرید هوا بسیار سرد بود. به علت تاریکی شب و عدم استفاده از نور افکن‌های تانک به علت عدم شناسایی و دید دشمن هر از چندگاهی تانک به چاله‌ای می‌افتاد و با افتادن تانک به چاله تعدادی از بچه‌ها به زمین می‌افتادند یا ستون تانک‌ها در حالی که در حرکت بودند وقتی تانک جلویی می‌ایستاد لوله تانک عقبی می‌آمد روی تانک جلوی و به بچه‌ها می‌خورد و باعث مجروح شدن آنها می‌شد.


دقیق نمی‌دانم، شاید ۷ساعت به همین منوال روی تانک نشسته یا خوابیده به سر می‌بردیم تا اینکه با گروهی از عراقی‌ها درگیر شدیم و ما از تانک پیاده شدیم. وسط معرکه مانده بودیم و خود را به پشت یک جاده رساندیم. وقتی خوب موقعیت خود را بررسی کردیم، دیدیم در وسط عراقی‌ها در محاصره به سر می‌بریم. هوا داشت کم کم روشن می‌شد؛ به ما دستور دادند که تغییر موضع دهیم.در حالی که داشتیم عقب برمی‌گشتیم بعثی‌ها هم محاصره را بر ما تنگ‌تر می‌کردند و صدای انواع تیر و جنگ‌افزارها شنیده می‌شد، وقت نماز صبح که رسید، یکی از بچه‌ها در حال دویدن با صدای بلند اذان می‌گفت و بدین وسیله به ما اعلام کرد نماز صبح فراموش نشود.همینطور که در حال دویدن بودم، نیت کردم و شروع به خواندن نماز کردم؛ رکوع و سجود با اشاره سر انجام می‌گرفت، با پوتین و تجهیزات؛ هر چند در این نماز به علت شدت جنگ و محاصره نمی‌شد بدون کفش و با رکوع و سجود نماز را به جا آورد ولی باید خاضعانه اعتراف کنم، با حضور قلب‌ترین نمازی بود که در طول عمرم تا به امروز اقامه کردم. انشاالله که مورد رضای خداوند قرار گیرد.راوی: سید عزیز‌الله پژوهیده

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی