انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 205)
جمعه 3/9/1391 - 23:48 -0 تشکر 575646
مداراى امیرالمؤمنین و سیّد الشّهدا ـ علیهماالسّلام ـ با دشمنان

در صفین وقتى لشكر معاویه بر آب مسلط شدند، آب را بر آن حضرت و اصحابش بستند، اما وقتى كه حضرت مسلط شد، به آن‌ها آب داد و مانع نشد.1 آیا تا به حال دیده یا شنیده شده كه كسى در وقت جنگ، به دشمن خود آب بدهد؟!
در زمان پادشاهى روسیه، در جنگ جهانى اول هر چه لشكر براى جنگ با آلمان مى‌رفتند برنمى‌گشتند، یك بار وقتى قطار پر از جوان مى‌خواست براى جنگ حركت كند، مادران آنها جلوى قطار خوابیدند تا مانع حركت او شوند، از مسكو كسب تكلیف كردند، دستور رسید كه با قطار از روى مادرها عبور كنید.

معمول بود كه در وقت جنگ و حمله چند نفر نگهبان مى‌گذاشتند تا كسى فرار نكند؛ اما امام حسین ـ علیه‌السّلام ـ در شب عاشورا فرمود:
«أَنْتُمْ فى حَلٍّ مِنْ بَیْعَتى.» بیعت خود را از شما برداشتم.2
این قوم با من كار دارند، هر كه مى‌خواهد برود. تعداد لشكر امام حسین ـ علیه السّلام ـ در شب عاشورا قریب هزار نفر بود، شب عاشورا ده نفر، ده نفر بعضى با خداحافظى، و بعضى حتى بدون خداحافظى از ركاب آن حضرت دور شدند و رفتند! از عبارت « فَأَمّا عَسْكَرُهُ ففارَقُوهُ، وَ أَمّا أَهْلُهُ الاْءَدْنَوْنَ فَأَبَوْا وَ قالُوا: لا نُفارِقُك، فَقالَ لَهُم: فَإِنْ كُنْتُمْ وَطَّنْتُمْ أَنْفُسَكُمْ عَلى ما وَطَّنْتُ نَفْسى عَلَیْهِ، فَاَعْلَمُوا.... »؛ (لشكر آن حضرت از او جدا شدند، ولى بستگان نزدیك باقى مانده و گفتند: از تو جدا نمى شویم، آن گاه حضرت به آنان فرمود: حال كه شما همراه با من، خود را براى مرگ آماده كرده اید، پس بدانید...) كه در برخى منابع یاد شده در پانوشت گذشته آمده است، به دست مى آید كه بسیارى از لشكریان حضرت، شب عاشورا از آن حضرت جدا شدند.
هم چنین سیّد‌الشّهدا ـ علیه‌السّلام‌ـ به حضرت مسلم ـ‌رحمه اللّه‌ـ فرموده بود كه با مهربانى رفتار كند، و شاید سبب كشته شدن و شهادت حضرت مسلم، همین بوده كه اذن جنگ نداشته و گرنه در «دار الأماره» و مقر ابن زیاد بیشتر از بیست نفر نبود و حضرت مسلم مى‌توانست آن‌ها را محاصره كند.

 

  پی نوشت ها :

1- شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج3، ص319؛ بحار الانوار، ج32، ص438؛ وقعة صفّین، ص162.

2- بحار الانوار، ج11، ص149؛ ج44، ص315؛ ج45، ص90؛ امالى صدوق، ص154؛ قصص الانبیاء جزایرى، ص36.


3- در محضر یک، ج1، ش

منبع : سایت آیت الله العظمی محمد تقی بهجت (ره)
 

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی