انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 102)
يکشنبه 19/6/1391 - 15:6 -0 تشکر 553429
آیا از نظر قرآن سحر وجود دارد؟

پاسخ: بله. سحر و ساحر و سحر زده شدن در قرآن هست و از نظر قرآن حقیقت دارد، ولی نه به این معنی که ساحر بتواند هویت و ماهیت و قانونمندی پدیده ای را تغییر بدهد، بلکه می تواند خواست خود را به فرد مورد نظر تحمیل بکند. چنانکه مثلاً یک عینک سبز رنگ جهان را برای بـیـنـنـده سبز می کند نه اینکه جهان واقعیت را سبز رنگ کند. نتیجه بررسی هائی که در رابطه با سحر انجام شده اینست که سحر چشم بیننده را مختل می کند و نمی تواند بجز رنگ آبی رنگها را درست ببیند.

یکی از جاهائی در قرآن که از سحر صحبت شده سوره طه است. در آن سوره پس از اینکه حضرت موسی پیش فرعون میرود و با هم بحث می کنند و موسی معجزات خود را به فرعون نشان میدهد، و فرعون می گوید که این سحر است و با موسی قرار می گذارند که با هم رقابت کنند در ادامه چنین می گوید:

طه 65 تا 70: « قَالُوا یَامُوسَى إِمَّا أَنْ تُلْقِیَ وَإِمَّا أَنْ نَكُونَ أَوَّلَ مَنْ أَلْقَى ـ قَالَ بَلْ أَلْقُوا فَإِذَا حِبَالُهُمْ وَعِصِیُّهُمْ یُخَیَّلُ إِلَیْهِ مِنْ سِحْرِهِمْ أَنَّهَا تَسْعَى ـ فَأَوْجَسَ فِی نَفْسِهِ خِیفَةً مُوسَى ـ قُلْنَا لَا تَخَفْ إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعْلَى ـ وَأَلْقِ مَا فِی یَمِینِكَ تَلْقَفْ مَا صَنَعُوا إِنَّمَا صَنَعُوا كَیْدُ سَاحِرٍ وَلَا یُفْلِحُ السَّاحِرُ حَیْثُ أَتَى ـ فَأُلْقِیَ السَّحَرَةُ سُجَّدًا قَالُوا ءَامَنَّا بِرَبِّ هَارُونَ وَمُوسَى ».

65ـ به موسی گفتند: موسی! یا می اندازی یا اینکه ما اولین کسی باشیم که بیندازیم! 66ـ موسی گفت: نه شما بیندازید! وقتی انداختند سحر آنها به موسی این خیال را داد که چوب دستی ها و طنابهای آنها حرکت می کند. 67ـ به این خاطر موسی در درون خود احساس ترس کرد. 68ـ به او گفتیم: نترس! تو خودت دست بالا را داری! 69ـ آنچه در دست راست خود داری بینداز همه آنچه ساخته اند را خواهد بلعید! آنچه ساخته اند چیزی بیش از ذهنیت ساحر نیست! و ساحر "همه جا" نیز موفق نمیشود ـ پس از آن ساحران خود را سجده کنان انداختند و گفتند به پروردگار هارون و موسی ایمان آوردیم».

در آیه گفته شده که از تأثیرسحر ساحران موسی خیال کرده  بوده که طنابها و چوب دستی هائی که انداخته بوده اند حرکت میکرده است. یعنی ساحران در واقع چوب دستی و طنابهای خود را به موجودی که حیات و اراده ای داشته باشد و از خود حرکتی بکند تبدیل نکرده اند بلکه چنین به خیال موسی آمده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی