انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 364)
شنبه 18/6/1391 - 0:24 -0 تشکر 549547
ساده زیستی در سیره امام خمینی(ره)

بر گرفته از  http://rah-e-emam.blogfa.com/

یكی از بزرگترین ویژگیهای حضرت امام خمینی « رضوان الله تعالی علیه »  ساده زیستی ایشان بود, چیزی كه كمتر در  افرادی كه به مقام بلند و منزلتی می رسند, وجود داشته و دارد. امام خمینی (ره) از  ابتدا تا انتهای عمر پربركتش, دست از ساده زیستی نكشید و همین امر یكی از  عواملی بود كه او را در مبارزه مستمر و وقفه ناپذیرش با استبداد و استعمار موفق  ساخت. اصولا امام (ره) از همه قیود آزاد بود و همین وارستگی, همه خوف و بیم ها را از دل پاك او زدوده و از او قهرمانی بزرگ در عرصه معنویت ساخته بود. قید وبندهای مادی مانع از وارستگی روح انسان می شوند و آنگاه كه روح در محاصره عوامل رشد انسان قرار گیرد, آزادگی معنای خود را از دست می دهد و چنین انسانی نمیتواند به مقامات بالای معنوی و هدایتگر برسد و فقط كسانی كه بتوانند از این قید و بندها برهند كه از این قید و بندها آزاد باشند.

شنبه 18/6/1391 - 0:25 - 0 تشکر 549549

طی چند سال اخیر شاهد تلاشهای گسترده ای از داخل و خارج برای تحریف آرمانها و ارزشهایی كه حضرت امام از خود باقی گذاشته اند, هستیم. مسلما یكی از ارزشهای باقی  مانده و آرمانی از آن امام عزیز, « ساده زیستی » و بی توجهی ایشان به امور دنیوی است. همان آرمانی كه امروزه با سادگی هرچه تمامتر در جامعه رو به فراموشی است و علیرغم توصیه بزرگان دینی به توجه نشان دادن آحاد مردم , بویژه مسئولین مملكتی به این ویژگی حضرت امام, با اقبال چندانی مواجه نمی شود. برخی از افراد با اعمال خود, سیره روشن امام از جمله موضوع آرمانی « ساده زیستی » ایشان را نادیده میگیرند و تلاش دارند, راه را برای رسیدن خود به زندگیهای مرفه و تجملی هموار نمایند و آنچه در طول چند سال اخیر شاهد بوده ایم, حكایت از همین معنی دارد. متاسفانه رویكرد امروزین برخی از افراد جامعه كه در میان آنان جمعی از مسئولین مملكتی نیز حضور دارند به سوی تجمل گرایی و لغزیدن در منجلاب زندگیهای مرفه, نارضایتی عمومی را در كشور بوجود آورده و قشر عظیمی از مردم عادی كشور كه شاهد این نحوه از زندگیها هستند, فقر و تنگدستی خود را ناشی از همین رویكرد می دانند و بدرستی معتقدند چنانچه پولهای بادآورده ای كه توسط این افراد, هزینه بسیاری از خوشگذرانیها و بریز و بپاش های بیهوده می شود در مسیر صحیح قرار داشت, آنان اكنون مجبور نبودند, با هزاران مشكل روبرو باشند. مسلما كسی كه نتواند در مبارزه نفس خود با تجمل پرستی پیروز شود, نخواهد توانست در مقابل قلدریهای مستكبران و همچنین زرق و برق انواع و اقسام تطمیعها مقاومت نماید.

شنبه 18/6/1391 - 0:26 - 0 تشکر 549552

حضرت امام, یكی از بهترین راهكارهای مبارزه با استكبار و ابرقدرتها را « ساده زیستن » می دانستند, بطوریكه می فرمودند: « اگر بخواهید بی خوف و هراس در مقابل باطل بایستید و از حق دفاع كنید و ابر قدرتان و سلاحهای پیشرفته آنان و شیاطین و توطئه های آنان در روح شما اثر نگذارد و شما را از میدان بدر نكند, خود را به « ساده زیستن » عادت دهید و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهیزید. مردان بزرگ كه خدمتهای بزرگ برای ملتهای خود كرده اند, اكثرا « ساده زیست » و بی علاقه به زخارف دنیا بوده اند.. . چرا كه با زندگانی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزشهای انسانی و اسلامی را حفظ كرد » (1 )

شنبه 18/6/1391 - 0:26 - 0 تشکر 549554

سرتاسر زندگی حضرت امام, آمیخته با سادگی و قناعت و بی اعتنایی به دنیاپرستی بود و این شیوه چه در دوران جوانی و چه در سالهای بعد حتی در دوران تبعید و نیز پس از پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی  ایران تا لحظه ارتحال ایشان ادامه داشت. این در حالی بود كه آن بزرگوار اگر می خواست می توانست در بهترین رفاه و امكانات و خانه ها زندگی كند. درباره این نحوه زندگی, یاران و نزدیكان امام خاطرات فراوانی را نقل كرده اند, از جمله آنكه یكی از نزدیكان ایشان نقل می كند: « بیرونی منزل امام , یعنی اطاقی كه شبها آقا تشریف می بردند آنجا, فرشهایش ناقص بود, یعنی قسمتی از اطاق خالی بود من خدمت امام عرض كردم كه اجازه بدهید كه یك فرش برای اینجا تهیه شود. فرمودند: « آن طرف هست » یعنی در اندرونی هست. عرض كردم: آنجا گلیم است, با اینجا جور در نمی آید. فرمودند: « مگر منزل صدر اعظم است » (2 )

شنبه 18/6/1391 - 0:26 - 0 تشکر 549556

این در حالیست كه امروزه, برخی از مسئولین كشور, پولهایی را به عنوان كمك از دیگران دریافت می كنند كه كمترین مبلغ آنها 100 میلیون تومان است , ولی با اینحال طوری رفتار می كنند كه گویی پول خردی را جابجا كرده اند و هیچ اتفاقی نیافتاده است. در واقع هر كدام از این مبالغ كه هیچگاه هم حساب و كتاب آن به جایی نرسیده است, می تواند زندگی صدها خانواده كم درآمد و بی سرپرست و فقیر و گرسنه این مملكت را از این رو به آن رو كند. حتی بسیاری از خانواده هایی كه امروز سرپرستشان بیكار است با داشتن 500 هزار تومان از این پولها و سرمایه گذاری آن بر روی كارهای تولیدی , می توانند تا آخر عمر خود و خانواده شان را از لحاظ معاش روزمره بیمه نمایند, ولی نه تنها به آن دسترسی ندارند, بلكه شاهد برخی بذل و بخششهای بی حساب و كتاب اینچنینی نیز هستند و این مشاهده آنها از عدم وجود عدالت اجتماعی در توزیع ثروتها نارضایتی ها را مضاعف می كند. امام خمینی « ره » به معنای واقعی كلمه, ساده زیست بودند و براستی گفتار و كردار و رفتار و احوالش, تجسم افعال و اعمال اسلامی در جامعه امروز بود. ایشان به پیروی از ائمه دین, ساده می پوشید, ساده می خورد, ساده سخن می گفت ,ساده معاشرت می كرد و از همه مهمتر آنچه می گفت و آنچه عمل می كرد, با هم یكی بود.


از این رو بود كه مقام معظم رهبری در پیامی به مناسبت سالگرد ارتحال ایشان فرمودند: « افتخار نظام اسلامی آن است كه امام عظیم الشانش تا پایان عمر در زی طلبگی زندگی كرد. » حضرت امام (ره) نه تنها در زندگی شخصی خود مقید به « ساده زیستن » بودند, بلكه در زندگی اجتماعی خود نیز اصل سادگی و بی آلایشی را رعایت می كردند و از هرگونه تشریفات زائد و خوی اشرافی گری ناراحت می شوند. ساده زیستی در بینش امام, مختص به یك قشر نبود, بلكه در نگرش آن عزیز دوران , همه اقشار جامعه اسلامی باید خود را به آن مقید كنند.

شنبه 18/6/1391 - 0:28 - 0 تشکر 549562

امام معتقد بودند از آنجا كه كارگزاران و مسئولان و رهبران جامعه نسبت به سایرین, مسئولیت بیشتری برعهده دارند, بنابراین باید نسبت  به رعایت اصل « ساده زیستی, » متعهدتر باشند, تا بهتر بتوانند درد مردم محروم و مستضعف و طبقات پائین جامعه را لمس نمایند. در اندیشه امام, « ساده زیستی » بویژه برای كارگزاران نظام, امری دست نیافتنی نیست, بلكه بسیار هم تحقق پذیر است و به همین علت می بینیم كه زندگانی بزرگانی چون شهیدان رجایی و باهنر را بعنوان نمونه های بارز « ساده زیستی » معرفی كرده اند. ایشان معتقد بود كسی كه خوی كاخنشینی داشته باشد, درد كوخنشینان را نمی فهمد و تا كسی گرسنگی و محرومیت نكشیده باشد, هرگز نمی تواند حال و روز گرسنگان و بیچارگان جامعه را درك كند.

شنبه 18/6/1391 - 0:28 - 0 تشکر 549563

حضرت امام (ره ) بارها توجه مسئولان را به فرهنگ « ساده زیستی » جلب كردند تا جائیكه فرمودند: « آن روزی كه دولت ما توجه به كاخ پیدا كرد, آن روز است كه باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی كه رئیس جمهور ما خدای نخواسته از آن خوی كوخنشینی بیرون برود و به كاخنشینی توجه بكند, آن روز است كه انحطاط برای خود و برای كسانیكه با او تماس دارند, پیدا می شود. آن روزی كه مجلسیان خوی كاخ نشینی پیدا كنند خدای نخواسته و از این خوی ارزنده كوخنشینی بیرون بروند, آن روز است كه ما برای این كشور باید فاتحه بخوانیم. ما در طول مشروطیت از این كاخنشین ها خیلی صدمه خوردیم, مجلس های ما مملو از كاخنشین بود.. . آن روزی كه توجه اهل علم به دنیا شد و توجه به این شد كه خانه داشته باشند چطور و زرق و برق دنیا خدای نخواسته در آنها تاثیر بكند, آن روز است كه باید ما فاتحه اسلام را بخوانیم. . . آن روزی كه زرق و برق دنیا پیدا بشود و شیطان در بین ما راه پیدا كند و راهنمای ما شیطان باشد, آن روز است كه ابرقدرتها می توانند در ما تاثیر كنند و كشور ما را به تباهی بكشند. همیشه این كشور بواسطه این كاخنشینها تباهی داشته است. این سلاطین جور كه همه تقریبا كاخنشین بودند, اینها به فكر مردم نمی توانستند باشند, احساس نمی توانستند بكنند فقر یعنی چه , احساس نمی توانستند بكنند بی خانمان یعنی چه .. . وقتی كه كسی احساس نكند كه فقر معنایش چیست گرسنگی معنایش چیست این نمی تواند به فكر گرسنه ها و بفكر مستمندان باشد. لكن آنهایی كه در بین همین جامعه بزرگ شده اند و احساس كردند فقر چیست دیدند, چشیدند فقر را, احساس می كردند, ملموسشان بوده است كه فقر یعنی چه, اینها می توانند به حال فقرا برسند. كوشش كنیم كه این وضعیت در همه ما محفوظ باشد, در مجلس ما, در ارگانهای دولتی ما, . . . ( » 3 )

شنبه 18/6/1391 - 0:28 - 0 تشکر 549565

سخن گفتن از سیره امام (ره ,) خصوصا ویژگیهای آن عزیز و علی الخصوص ساده زیستی ایشان تمام ناشدنی است یاران و نزدیكان آن عزیز دوران خاطرات فراوانی در این مورد بیان داشته اند و همچنان نیز خاطراتی دارند كه هنوز گفته نشده است. اما ای كاش ما نیز خود را اندكی به این سیره نزدیك می كردیم و با الگو قراردادن آن انسان وارسته كه به تمام معنی كلمه یك انسان شایسته الهی بود, در راه سعادت و كمال راه می پیمودیم. خصوصا دولتمردان و كارگزاران كشور اسلامیمان می بایست همیشه زندگی ساده حضرت امام (ره) را نصب العین زندگی خود قرار دهند, تا به این وسیله انقلاب شكوهمند اسلامی در مسیر مستقیم و الهی خویش همچنان ثابت و استوار باقی مانده و به پیش رود.

شنبه 18/6/1391 - 0:29 - 0 تشکر 549566

پاورقی:


1 كتاب آئین انقلاب اسلامی گزیده ای از اندیشه و آرا امام خمینی « ره » ص 174


2 روزنامه جمهوری اسلامی شماره 5292 76,6,23 ص 15


 3 كتاب آئین انقلاب اسلامی گزیده ای از اندیشه آرا امام خمینی (ره) ص 366 .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی