انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 63)
جمعه 17/6/1391 - 17:53 -0 تشکر 548523
وفای به عهد فضیلتی اخلاقی است

وفای به عهد از فضیلتهای اخلاقی مهم در دین اسلام معرفی شده است که زینت بخش صفات انسانی هر مومن است که او را در جهت تقرب به درگاه الهی و بالا بردن شخصیت انسانی و اجتماعی سوق می دهد.

عهد و پیمان دارای بعد فقهی و حقوقی و اخلاقی است. از بعد حقوقی، عهد و پیمان از جهت امکان  فسخ یا لزوم اجرای عهد و یا اینکه با چه کسی می توان عهد بست، بررسی می شود و از جنبه اخلاقی، ارزش معنوی پیمان بررسی می شود.

اینکه وفای به عهد و پیمان چه آثاری را به دنبال دارد و اثر آن بر فرد که موجب کمال نفس شده و از آثار اجتماعی آن که باعث انسجام جامعه و تقویت اعتماد به نفس بین افراد جامعه می شود که از هر دو منظر مهم و قابل تامل است.

عهد وپیمان انواع و اقسامی دارد که از یک منظر می توان آن را به 3 دسته تقسیم کرد: 1-  عهد با خدا، 2- عهد با مردم و3- عهد با خویشتن.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 17:53 - 0 تشکر 548525

عهد با خدا: عهد با خدا که عقد توحید است. انسان با پروردگار خویش میثاق بندگی می بندد، که تناه تو را می پرستیم و تنها از تو یاری می جوییم «ایاک نعبدو و ایاک نستعین»، یعنی تنها یکتایی پروردگار را بشناسد و غیر از او کسی را نستاید و خدا را تنها معبود یگانه خود بداند و اطاعت کند.


انسان مومن باید وفای به عهد الهی داشته باشد هم چنین در عهد با رسول خدا که همان عهد نبوت با رسول اکرم است و عهد با اولیا خدا که همان عقد ولایت است وفادار باشد و خود را ملزم برای تعهد بسته شده بداند.


شهدا کسانی اند که با پروردگار خویش عهد وپیمان بستند، آنها مصداق کاملی از عهد با خداوند هستند، آنها بر پیمان خود وفادار بودند و وفاداری شان را با حضور در جبهه های نبرد حق بر باطل و دفاع از دین خدا نشان دادند و برای تحقق هدفشان تا پای شهادت می روند و از تعلقات دنیوی و همسر و والدین و فرزندانشان به پای عهدی که با خدا بستند می گذرند.


قرآن کریم در سوره احزاب در این خصوص می فرماید: «من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا اللّه علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدّلوا تبدیلا؛ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده اند و بعضی پیمان خود را به آخر بردند و در راه او شربت شهادت نوشیدند و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود نداده اند.»


خداوند متعال نیز در مقابل از خود گذشتگی این انسانهای پاک و مومن، به آنها وعده بهشت و پاداش آخرت را می دهد زیزرا خداوند خود وفا کننده به عهد و پیمان است.


خداوند فرمود: «واوفوا بعهدی اوف بعهدکم؛ به پیمانی که با من بسته اید وفا کنید تا من نیز به پیمان شما وفا کنم.»

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 17:54 - 0 تشکر 548527

عهد با مردم: هر انسان مومنی که اهمیت عهد وپیمان را در دین اسلام می داند در وفای به عهد با مردم این اصل را فراموش نمی کند و خود را ملزم به عمل به تعهدات خویشتن در قبال دیگران می کند، زیرا نتیجه خلف وعده چیزی جز سلب اعتماد دیگران و نزول جایگاه اجتماعی و منزلت انسانی اش نیست را آگاه است و عمل کردن به عهد وپیمان را که همانا رسیدن به کمال و مقامات عالیه انسانی هست را نیز می داند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

جمعه 17/6/1391 - 17:54 - 0 تشکر 548530

عهد با خویشتن: عهد با خویشتن خود، عهدی است که انسان در وجود خود برای رسیدن به معنویات و حسنات اخلاقی می بندد. عهدی که وجود آدمی را جلا می بخشد و او را به کمالات می رساند، انسان با خود پیمان می بندد که جز حق چیزی نگوید و جز خوبی عمل نکند و در مسیری جز طاعت حق گام بر ندارد.


این عهد وپیمان همان عهدی است که علمای اخلاق و عرفان از آن به مشارطه و مراقبه و محاسبه یاد می کنند. انسان آگاه و مومن مسیر صحیح را برای خود با جزییات مشخص می کند او می داند چه کارهایی پسندیده است و از چه کارهایی باید اجتناب کند. در واقع مسیر حق و باطل را از هم جدا می کند و قدم در مسیر حق برداشته تا به پروردگار خویش تقرب جوید. او می داند راه رسیدن به خدا جز محاسبه اعمال خود در طول زندگی نیست.


بر همه مومنان واجب است به پیمانها و تعهدات خود که شامل عهد با خدا و عهد با مردم و عهد با خود است پایبند و پایدار باشند. زیراکه وفای به عهد از فضیلتهای اخلاقی مهم در دین اسلام معرفی شده است که زینت بخش صفات انسانی هر مومن است که او را در جهت تقرب به درگاه الهی و بالا بردن شخصیت انسانی و اجتماعی سوق می دهد.
مهر- گروه دین و اندیشه

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی