انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 197)
دوشنبه 13/6/1391 - 16:34 -0 تشکر 542339
هفته های آخر قبل از زایمان باید چکار کنید؟

منبع: مجله شهرزاد

پایان بارداری، آن روزهای آخر، آن هفته های ۳۸ و ۳۹ و ۴۰ مثل یک رویای دور از دسترس می مانند. آدم نمی داند آن آخرها اوضاعش چطوری خواهد بود، اما آن هایی که در هفته های آخرند متوجه می شوند که تغییرات آن قدر تدریجی بوده است که به همه چیز عادت کرده اند. خوابیدن سخت و بریده، عضلات دردناک، شکم بزرگ، راه رفتن با پاهای باز، لگدهای توی قفسه سینه، نفس نفس ها و از همه مهم تر سوال «پس کی به دنیا میاد؟» عادی شده اند و روزهای پیش از بارداری تبدیل به خاطرات دور شده اند.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:37 - 0 تشکر 542348

تنها یک چیز هست که از اول تا آخر با آدم می ماند: نگرانی! نگرانی از مادری کردن برای نوزادی که هیچ چیز از او نمی دانی، نگرانی برای سلامتی اش، نگرانی برای روز زایمان و نگرانی برای همه کارهای کرده و نکرده! سوال «یعنی همه چیز آماده است؟!» ورد زبان و ذهن مادرهای این هفته هاست. برای این که مطمئن شوید همه کارهای لازم را انجام داده اید و بعد از زایمان کاری نخواهید داشت (البته به جز رسیدگی شبانه روزی به یک نوزاد!) این فهرست را مرور کنید.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:38 - 0 تشکر 542351

● ۲۰ روز قــــبل


▪ لوازم بهداشتی را تهیه کنید.


بعد از زایمان به چند جور اقلام بهداشتی نیاز دارید که می توانید همان موقع از داروخانه بیمارستان خرید کنید، اما می توانید پیش از آن هم خریدتان را کرده باشید تا خیال تان راحت باشد. نوار بهداشتی های بزرگ معمولی، بتادین، الکل سفید، گاز استریل، تیوب (یا رینگ)، قطره شیرافزا، ملحفه و زیرانداز یک بار مصرف و پودر شوینده ضدحساسیت برای لباس های نوزاد جزو همین اقلام هستند.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:38 - 0 تشکر 542354

▪ برای کودک دیگرتان برنامه بریزید.


اگر کودک دیگری دارید، از همین حالا شرایط را برای روز بزرگ آماده کنید. اگر کمتر از ۳ سال دارد، شاید فقط لازم باشد که او را به خوابیدن در کنار کسی غیر از خودتان (مثلا پدر یا مادربزرگش) عادت بدهید تا برای یک شب (یا بیشتر) که شما در بیمارستان هستید، ناراحت نشود. اگر او بزرگ تر است، هی به او بگویید و یادآوری کنید که احتمال دارد یک شب نباشید و مثلا آن شب مادربزرگ یا خاله یا پرستار پیش او خواهد بود. این هماهنگی ها را با شخص مورد نظر از قبل انجام دهید تا اگر نیمه شب مجبور شدید به سمت بیمارستان بروید، او سریعا خودش را برساند.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:39 - 0 تشکر 542355

▪ کابینت ها را پر کنید.


بعد از زایمان شما نیاز به مواد غذایی خاصی دارید که تقویت کننده، ملین و شیرافزا باشند. بهتر است از قبل کمدهای تان را از خشکبار و مغزها پر کنید. بهتر است انجیر خشک، قیسی و برگه زردآلو، خاکشیر، عرق نعنا، ترنجبین، عسل، شیر و آبمیوه های مدت دار و... چیزهایی مثل این را بخرید و نگه دارید تا در صورت نیاز فوری در دسترس تان باشد.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:39 - 0 تشکر 542357

▪ سینه بند شیردهی بخرید.


الان بهترین زمان برای خریدن سینه بند شیردهی است. هفته های آخر سینه ها به بزرگ ترین سایز در زمان بارداری می رسند. با این حال موقع خریدن سینه بند باز هم یکی دو سایز بزرگ تر بخرید، چون چند روز پس از زایمان سینه ها پر از شیر می شوند و دوباره چند سایز دیگر افزایش اندازه پیدا می کنند. سینه بند شیردهی را از جنس نخی و با نوار پهن در زیر آن انتخاب کنید.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:39 - 0 تشکر 542358

● ۱۰ روز قــــبل


▪ ساک بیمارستان را آماده کنید.


دست کم یک هفته مانده به موعد سزارین و دو سه هفته مانده به موعد زایمان طبیعی، ساک بیمارستان را آماده کنید و دم دست بگذارید. در همین شماره می توانید چیزهایی را که باید در ساک بیمارستان بگذارید ببینید. چیزهایی را که در آخرین فرصت باید به ساک اضافه کنید (مثل موبایل، مدارک پزشکی و...) روی یک کاغذ بنویسید و روی ساک بگذارید.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:40 - 0 تشکر 542360

▪ فریزر را پر کنید.


بعد از زایمان شما نه وقتی برای خرید دارید و نه وقت زیادی برای پخت و پز. به خصوص اگر دست تنها هستید و کمکی ندارید، بهتر است به فکر خورد و خوراک تان باشید. گوشت، مرغ و سبزی های آماده (قرمه سبزی، پلویی، لوبیا سبز، کدو و بادمجان سرخ شده و...) را در بسته های کوچک در فریزر بچینید. می توانید مایه اولیه بعضی غذاها را هم از قبل آماده کنید. مثلا مایه ماکارونی، مایه لوبیاپلو، مایه کتلت، دلمه آماده و پیچیده و چیزهایی مثل این را هم در یخچال داشته باشید تا بتوانید در کوتاه ترین زمان غذا را حاضر کنید.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:40 - 0 تشکر 542362

▪ خرید خانه را انجام دهید.


همه جای خانه سرک بکشید و اگر چیزی کم و کسر دارید، فهرست کنید و بخرید. از مواد شوینده و بهداشتی بگیر تا خرت و پرت های توی یخچال و کابینت ها را یک بار مرور کنید و مطمئن شوید که چیزی کم نمی آورید.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:41 - 0 تشکر 542363

▪ خودتان را خوشگل کنید.


بیشتر از این معطل نکنید! همین روزهاست که کودک شما به دنیا بیاید و ممکن است بعد از آن تا مدتی وقت و حوصله رفتن به آرایشگاه را نداشته باشید. حداقل یک هفته قبل از موعد سزارین و دو هفته قبل از موعد احتمالی زایمان طبیعی به آرایشگاه بروید و خودتان را به یک مادر خوشگل و تر و تمیز تبدیل کنید! بی خیال مانیکور و رنگ کردن موها شوید که بعد از زایمان دست و پا گیر خواهند بود.

دوشنبه 13/6/1391 - 16:42 - 0 تشکر 542364

▪ کارگر بگیرید.


از یک شرکت خدماتی یا یک کارگر آشنا، حتی از یکی از دوستان کمک بگیرید تا خانه را تمیز و مرتب کنید. لازم نیست خانه تکانی کنید. همین که خانه تان تمیز شود و هرچیزی سر جای خودش باشد، برای کم کردن نگرانی های شما کافی است. گردگیری را خودتان هم می توانید انجام بدهید. از کارگر بخواهید ملحفه ها و روبالشی ها را عوض کند، دستشویی و حمام را ضدعفونی کند و آشپزخانه را برق بیندازد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی