ورزش و تندرستی (بازدید: 154)
جمعه 10/6/1391 - 23:31 -0 تشکر 537235
ویند-سرفینگ

بر گرفته از  http://sport.nipc.net/a3.htm

اغلب مردم بر این باورند که طرح ابداع ویند-سرفینگ (Wind-Surfing) ساخته و پرداخته ذهن دو کالیفرنیایی به نامهای جیم دریک (Jim Drake) دریانورد و هویل شوایتزر (Hoyle Schweitzer) است که دو ورزش قایق رانی و موج سواری را با هم ترکیب کردند.

جمعه 10/6/1391 - 23:33 - 0 تشکر 537237

البته به زعم عده زیادی این ورزش، ورزش عجیب و غیر معمولیی است و حتی گاها" برخی ها آنرا ورزشی دورگه می خوانند! در همان زمان، برت سالیسبوری (Bert Salisbury) از سیاتل واشنگتن با دریک و شوایتزر در سفری به سواحل مالیبو (Malibu)، ملاقاتی کرد. او در این زمینه که ورزشی جدید بنام Wind-surfing اختراع کند بسیار مشتاق، هیجانزده و جدی بود. بدون هیچ تاخیری، این مردان پس از تحقیقات به عمل آمده حقوق انحصاری و امتیاز ویژه این ورزش را ثبت کردند، که اتفاقا" این ورزش خیلی زود به یک ورزش جهانی تبدیل شد.

جمعه 10/6/1391 - 23:34 - 0 تشکر 537239

اینکه نام این ورزش را ویند-سرفینگ بگذارند، پیشنهاد سالیسبوری بود. اگرچه این دریک و شوایتزر بودند که ویند-سرفینگ را به شکل امروزی رشد و نمو دادند، ولی میتوان آن را از خانواده سیل-بوردینگ (Sail-boarding) که مبدع آن نیومن (Newman) و نائومی (Naomi) داربی بودند دانست. پس از مدتی حتی مجلات آمریکایی مقالات مختلفی درباره ویند-سرفینگ نوشتند و پیشینه آن را به زمان نیومن و نائومی نسبت دادند. تلفیق دو ورزش نیومن از سال 1984 شیوه "Free-sail" را پایه گذاری کرد و با بوردهای که داربی از سال 1964 ساخته و به علاقه مندان موج سواری می فروخت ترکیب کرد، و همراه نائومی "Sail-boarding" را به معرض نمایش گذاشت.

جمعه 10/6/1391 - 23:34 - 0 تشکر 537242

اما شاید جالب باشد بدانید که نائومی یک زن بود، کسی که اولین عکس در حال انجام سیل-بوردینگ از او گرفته شد! در 20 اوت 1977 نخستین بازیهای بین المللی سیل-بوردینگ توسط برین و لارنس کارلستروم (Carlstrom) برگزار شد. در همان سال داربی همکاریش را با دریک و شوایتزر آغاز کرد. اما در ویند-سرفینگ آنها کسی را لازم داشتند تا از بادبان مراقبت کند و اجازه ندهد تا بادبان به هر سمت و سویی رود. آنها به دنبال راه حلی می گشتند تا ورزشکار بدون اینکه نگران سکان و بادبان باشد بتواند روی آب مانور دهد. داربی پیش ازاین در اوایل دهه 1960 مدتی تولیدات سیل-بوردز را متوقف کرده بود، چرا که از سوی مردم چندان استقبالی نشد و محصولاتش فروش خوبی نداشت تا زمانیکه با دریک و شوایتزر و ورزش ابداعی شان آشنا شد.

جمعه 10/6/1391 - 23:36 - 0 تشکر 537248

آنها تصمیم گرفتند از بوردهای پلی اتیلن داربی که استحکام خوبی داشت و در همه سطوح مورد استفاده بود، استفاده کنند. البته در آن زمان این بوردها تنها بوردهای موجود بودند. آموزش افراد کم کم افراد متعددی آموزش ویند-سرفینگ را آغاز کردند و در اواخر دهه 70 در اروپا به سرعت این ورزش همه گیر شد.

جمعه 10/6/1391 - 23:37 - 0 تشکر 537255

اروپاییها که بیشتر به سمت بازیهای انفرادی به جای ورزشهای تیمی هجوم می بردند به سرعت جذب خانواده سیل-بوردینگ و مخصوصا" ویند-سرفینگ شدند و حتی کمپانیBIC در فرانسه تولید بوردههای پلاستیک فشرده را به عهده گرفت. به طوریکه پس از مدتی آمریکاییها در صدد بر آمدند تا تولیدات بورد اروپا را خریداری کرده به ایالات متحده بیاورند. کاری که حتی تا امروز ادامه دارد. حضور در رقابتهای المپیک تا اوایل دهه 80 میلادی این ورزش به شکل حیرت آوری توسعه پیدا کرد. سرعت گسترش آن در میان ملتها باعث شگفتی مبدعانش بود تا جایی که آنها را به فکر برگزاری یک تور جهانی با شرکت همه ورزشکاران این رشته بی افتند و در سال 1984 اولین دوره رقابتهای المپیکی ویند-سرفینگ که در لس آنجلس بود برگزار شد.

جمعه 10/6/1391 - 23:45 - 0 تشکر 537260

در میانه دهه 80 مهارت و توانایی ورزشکاران این رشته تا حدی شد که رکورد سرعت ویند-سفرینگ بازها به 36 گره دریایی رسید در حالیکه کسانی که بورد سواری میکردند سرعتی برابر 40 گره دریایی داشتند و این رکورد قابل توجهی محسوب می شد. امروزه این ورزش در میان همه مردم جهان طرفداران بیشماری دارد و یک رشته کاملا شناخته شده است، و مردم در همه رده های سنی از انجام آن لذت می برند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی