انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 106)
دوشنبه 6/6/1391 - 6:53 -0 تشکر 531097
درباره رؤیای صادقه

 

رؤیا چیست؟


رؤیا، صحنه یا حادثه‏ای است که در خواب رؤیت می‏شود و چونان «علم» در اختیار خواب‏بین قرار می‏گیرد؛ صحنه‏ای که در آن قدرتهای نهفته انسان، فرصت ظهور یافته و در آینه‏ای صاف و شفاف، صفات افراد نمایان می‏شود.
رؤیا، رابط وحی است و منشأ تحولات شگرفی در باورها و اندیشه‏های آدمی در طول قرون و اعصار بوده است، هشدارهایی در ارتباط با مسایل روحی، روانی و جسمی از این طریق به افراد داده می‏شود و آنان را با جهان ماوراء ماده و طبیعت آشنا می‏سازد.(1)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 6/6/1391 - 6:54 - 0 تشکر 531098

رؤیاهای صادقه یا خوابهای حقیقت‏ نما چه ویژگیهایی دارند؟


خوابهایی که با حوادث خارجی روزمره، صفات اخلاقی و ناملایمات جسمی و روحی هیچ گونه ارتباطی نداشته، در زمانی مناسب و با شرایطی به دور از هر گونه عواملی دیده شود، رؤیای صادقه نامند. چنین خوابها از آن نظر که ارتباطی تعجب‏آفرین بین امری وجودی ـ یعنی رؤیا ـ با امری عدمی ـ یعنی حادثه آینده که هنوز اتفاق نیفتاده است ـ برقرار می‏کند و نکاتی را بیان می‏نماید، حقیقت‏نما یا صادقه نامیده می‏شود. مثل رؤیایی که در آن به ایجاد حادثه‏ای برای شخصی، خانواده‏ای یا جامعه‏ای در آینده اشاره شده و خبر از ماجرایی از این طریق داده می‏شود و پس از چندی عین آن صحنه و حادثه اتفاق می‏افتد!رؤیاهای حقیقت‏نما که شخص خواب‏بیننده، هیچ گونه تعریف و تمثیلی در آن نکرده و بدون واسطه با تأویل خود تطبیق می‏کند، رؤیاهای صادقه و صالحه‏ای است که افزون بر قطع ارتباط با «طبیعت و مادیت» با شروع خواب، رشته‏های اتصال با «عالم مثال» نیز جدا شده و ارتباطی روشن با «عالم عقل» برقرار می‏شود. میزان روشنگری و صادق بودن چنین رؤیاهایی بستگی بسیاری به ویژگی‏های انسان در حالت بیداری دارد. آنان که از بامداد تا شامگاه چونان دیده‏بانی تیزبین و زیرک، مراقب دشمن درونی و بیرونی بوده، از ورود و حضور شیطان و شیطان‏صفتان در سرای دل و دیده، بیمناک گشته، در صدد تطهیر و پاکسازی سرزمین وجود خویش برمی‏آیند و در گفتار و رفتار و پندار خویش دقت، ظرافت و حساسیت بسیاری دارند، چنین الهامات و اشراقات ملکوتی نصیبشان می‏شود. مرتبه والای پاکان و صالحان، معصومان ـ علیهم‏السلام ـ بویژه حضرت محمد ـ درود الهی بر او و دودمان پاک‏نهادش باد ـ بوده که رؤیای صادقه آنان، چونان بشارتی عرشی محسوب می‏شود.
محدث نوری می‏فرماید: «رؤیا، راهی است برای شناخت احوال نفس و اینکه آیا نفس سعادتمند است یا شقاوتمند».(2)

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

دوشنبه 6/6/1391 - 6:55 - 0 تشکر 531099


علامه طباطبایی معتقد بود:

«اخلاق و سجایای انسانی، تأثیر زیادی در نوع تخیل رؤیایی انسان دارند. آن کسی که انسان یا عملی را دوست دارد به طور مداوم در خواب و بیداری آن را تخیل می‏کند و می‏بیند.»(3)رؤیا راهی است که از آن به خوبی می‏توان از حال مردگان، شهیدان و محبوبان خویش اطلاع یافت. گاه از رنج و اندوه کسانی که در دنیا مرتکب گناهانی بوده و در خواب به ما، حقایق هستی را نمایانده و یا طلب یاری در دوری عذاب می‏کنند، گاهی از گمشده‏ای که ما به دنبال او هستیم، ما را باخبر می‏سازند، زمانی نسبت به جایگاه والای خود در کنار پاکان، صالحان و معصومان ـ درود الهی بر آنان باد ـ پرده برداشته، نسبت به عباداتی چون صدقه و نماز یا اخلاص در عبادات و یا کیمیاگون بودن ولایت اهل‏بیت در آن سرای جاودان گفته‏های گرانقدری می‏گویند.(4)

منابع:

1. مجمع‏البحرین، طریحی، مجلد اول، ص115؛ لغت‏نامه دهخدا، ج8، ص12420؛ رؤیا از نظر دین و روانشناسی، رضوان طلب، ص20 و 21
2. دارالسلام، ج1، ص15.
3. تفسیر المیزان، ج13، ص270.
4. رؤیا، فروید، ترجمه محمد حجازی، ص5.


خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی