انجمن ها > انجمن ادبيـــات > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادبيـــات (بازدید: 234)
دوشنبه 30/5/1391 - 23:40 -0 تشکر 520737
کارگاه نگارش

چگونه سفرنامه نویس بشویم؟


اگر نویسنده خوبی هستید و خودتان را باور دارید، آن گاه شانس شما برای به دست آوردن فرصت بالاتر است. این فقط نیازمند زمان، شانس و پشتکار است.


چگونه سفرنامه نویس بشویم؟
تعاریف سفر نامه ……

"سفرنامه ها گر چه از منابع جغرافیایی محسوب می شوند ، اما حامل اطلاعات تاریخی درخصوص جوامع بشری هستند. برای سفرنامه ها گذشتن از ارزش تاریخی ، به عنوان آثاری  که منشاء یا دست کم تسریع کننده تحولات اجتماعی و فرهنگی شده اند، نیز نقش قائل هستند.به آسانی می توان تصور کرد که اگر فناوری حمل ونقل، مسافرت را سهل و ساده نکرده بود،و فناوری ارتباطات ، به ویژه سینما و تلویزیون ، مشاهده سرزمین ها و مردمان دیگر را به تجربه ای روزمره و همگانی تبدیل نکرده بود، سفرنامه ها به عنوان تنها منبع اطلاعات دست اول از سرزمین ها و مردمان دیگر ، اهمیت بسیاری داشتند. با این وجود سفرنامه ها به انتقال تجربه های فردی مسافر مربوط می شود،و بیشتر کارکرد سرگذشت نامه خود نوشت را دارد."

"سفرنامه ها به عنوان یکی از مهمترین رسانه های بین فرهنگی ،حاصل کنجکاوی ها و تلاشهای شخص سفرنامه نویس هستند و در نهایت درزمان خود سبب می شده اند که عمیق ترین و گسترده ترین تجربه های بین فرهنگی ، از یک فرهنگ غریب و بیگانه به فرهنگ خودی سفرنامه نویس انتقال یابند. به عبارت دیگر سفرنامه ها یکی از مهمترین محمل های آگاهی از سایر فرهنگ ها بوده اند ……."

" سفرنامه ،نوعی گزارش است که نویسنده در قالب آن مشاهدات خود را از اوضاع شهرها یا سرزمینهایی که بدان مسافرت کرده است شرح می دهد و اطلاعاتی از بناهای تاریخی، مساجد، کتابخانه ها، بازارها، بزرگان ، آداب و رسوم ملی ومذهبی مردم، موقیعیت جغرافیایی ، جمعییت ، آب و هوا، زبان اهالی، مناطقی که بازدید نموده است در اختیار خواننده می گذارد."

سفرنامه ها گنجینه ای از اطلاعات هستند که از طریق آنها گاه می توان به واقعیتهایی از وضع اجتماعی ، سیاسی، اقتصادی اداواری از تاریخ مردم یا منطقه ای پی برد که دست یابی به آنها از طریق کتب تاریخی میسر نیست .

سفرنامه ها بسته به آن که مسافرت نویسنده از نوع سفرها و سیاحتهای معمول و گردش در آفاق و انفس باشد، ،یا سیری درونی و معنوی، به دو نوع”‌ خیالی”‌ و “واقعی”‌ تقسیم می شود.

چگونه سفرنامه نویس بشویم؟ (مارک موزن ترجمه مانا کبیری) :

سوالی که به دفعات از من پرسیده می شود: «چگونه سفرنامه نویس شویم؟». سفرنامه نویس شدن خیلی راحت است، لازم است سفر کنید و بنویسید. اما اینکه از سفرنامه نویسی کسب درآمد کنید موضوع دیگری است. به عنوان سفرنامه نویسی که هیچ درآمدی از این راه کسب نمی-کنم، در مقامی نیستم که ابراز عقیده کنم... اما چه زمانی می شه این رو متوقف کرد؟

بالا بردن مهارت های سفرنامه نویسی شما

به نظر من [همین] بودن شما بهترین راه سفرنامه نویس شدن این است. مثل تمام شغل ها وقتی بنویسید و انتشار بدهید مردم به شما پرداخت می کنند. مصداق این جمله است که اول مرغ وجود داشت یا تخم مرغ. تمام اینها از سخت کوشی و مقداری شانس به دست می آید.

بی گمان اولین کار نوشتن است. نوشتن بهترین روش بالا بردن این هنر است و تقریبا تنها راه مگر این که با این مهارت ها به دنیا آمده باشید! شما نباید به خاطر سفرنامه نوشتن به سفر بروید ولی باید منظم باشید؛ میلیون ها نویسنده در آن طرف صحنه خاطرات سفر هستند و بیشترشان فکر می کنند کارشان عالی است؛ اما تعداد سفرنامه نویسان موفق اندک است و دلیل [موفقیت] آنها پیشرفت ذره ذره و آرام به وسیله نوشتن است. اگر شما برای 6 ماه مرتب بنویسید، آنگاه پیشرفت خود را ملاحظه می کنید و آن زمان برای ادامه نوشتن برانگیخته می شوید.

بی گمان اولین کار نوشتن است. نوشتن بهترین روش بالا بردن این هنر است و تقریبا تنها راه مگر این که با این مهارت ها به دنیا آمده باشید! شما نباید به خاطر سفرنامه نوشتن به سفر بروید ولی باید منظم باشید؛ میلیون ها نویسنده در آن طرف صحنه خاطرات سفر هستند و بیشترشان فکر می کنند کارشان عالی است؛ اما تعداد سفرنامه نویسان موفق اندک است و دلیل [موفقیت] آنها پیشرفت ذره ذره و آرام به وسیله نوشتن است.

اگر سفر می کنید و می خواهید مهارت های تان را بالا ببرید شاید دوست داشته باشید موارد زیر را امتحان کنید:

سعی کنید مرتب (با فواصل معین) بنویسید. وقتی که دنیا افسون می کند و همیشه کاری برای انجام دادن وجود دارد، مرتب نوشتن می تواند کمی دردآور باشد. اما شما هیچ وقت افسون آن نخواهید شد. در بدترین شرایط، در آخر شما یک یادگاری از سفرتان خواهید داشت که وقتی برگشتید می توانید مطالعه اش کنید و اگر آنرا مانند یک سفرنامه نویس به پایان برسانید، در آخر یک کتاب مملو از یادداشت های کاوش گرانه خود دارید که می توانید به مقاله تبدیلشان کنید.

سعی کنید راجع به هر چیزی که می بینید بنویسید. قسمت آغازین را با نوشتن درباره چیزهایی که با خانه متفاوت اند یا شبیه اند به پایان برسانید؛ اما به وسیله نوشتن راجع به این چیزها مهارت توصیف کردن شما شروع به پیشرفت کرده است و قبل از اینکه متوجه بشوید شروع به کشف کردن چیزهای بیشتری کرده اید و این آغاز نگاه کردن از دیدگاه یک نویسنده است. یک نویسنده خوب می تواند به شیوه ای جذاب [به اندازه] یک کاغذ  A4راجع به لباسشویی بنویسد، اما بهبود بخشیدن این مهارت زمان می برد. و نوشتن راجع به هر چیزی که ممکن است به آن فکر کنید روش خوبی برای شروع است.

وقتی به اندازه کافی مطمئن شدید، شاید دلتان بخواهد دیگران نوشته هایتان را بخوانند. در این راه شاید مردم تعارف کنند، اما از آن ها بخواهید صادق باشند؛ اگرچه انتقاد آزاردهنده است اما تنها راه پیشرفت است. اگر شما ندانید خواننده هایتان چه نظری دارند، چگونه می توانید برایشان جذاب بنویسید؟

هر اتفاقی که افتاد، بنویسید زیرا از آن لذت می برید. برای کار کردن روی سفرنامه، کسی با یک بارقه لازم است؛ داشتن حس شوخ طبعی، عشق به منطقه ای که راجع به آن می نویسد یا حتی بیزاری نسبت به آن چه می بیند. تا زمانیکه بارقه وجود دارد، این [عشق یا نفرت] فرقی ندارد. اگر شما سعی می کنید بنویسید و به سادگی از عهده اش برنمی آیید، آن گاه آن چه می نویسید رنج آور است. اما این دلیلی برای نوقف نیست؛ [بلکه] دلیلی برای ادامه بهبود بخشیدن به مهارت های نوشتن است. بنابراین می توانید درباره آن چه احساس می کنید بنویسید. اما اگر احساسی وجود ندارد که با آن شروع کنید، این یک مانع قابل توجه است!

فقط انجامش بدهید! شما نمی توانید بدون سفر رفتن و نوشتن بعد از آن، سفرنامه نویس شوید.

کسب درآمد از طریق سفرنامه نویسی

بسیار خب؛ من بهترین فرد برای پرسیدن راجع به کسب درآمد از سفرنامه نویسی نیستم، اما ضرری که ندارد...

وقتی مقاله ای می نویسید که باعث افتخار شماست، برای مجلات و روزنامه های دارای ضمیمه سفر بفرستید (weekend paper [نشریات ویژه تعطیلات پایان هفته] خوب است)؛ یا حتی مجله های رایگان که برای مسافران موجود است (TNT نمونه خوبی در انگلستان است و من یقین دارم که کشورهای دیگر نیز چنین معادل هایی دارند). داشتن مقاله ای چاپ شده اولین مرحله است. سپس می توانید از مقالات منتشر شده برای کار بیشتر استفاده کنید. بنابراین چند مقاله اول تان را بدون دریافت پول یا برای درآمد جزئی آماده کنید، فقط برای داشتن چند کار منتشر شده در رزومه تان. یک بخش بزرگ برای به دست آوردن این فرصت به شانس برمی گردد، اما اگر شما نوشته هایتان را برای مردم نفرستید، واضح است که چاپ نخواهد شد.

این ممکن است به انتشار برخی از چیزهای شما در وب سایت کمک کند، همچنین می تواند به عنوان رزومه کار شما عمل کند؛ این یکی از ایده های پشت این سایت است. همه چیز را منتشر نکنید؛ با وجود این که بیشتر ناشران علاقه ای به انتشار مقالاتی که در جای دیگر منتشر شده ندارند که این شامل هر چیزی که در وب سایت هم پدیدار شده می شود.

با تمام چیزهایی که در بالا ذکر شده امیدتان را از دست ندهید. زیرا اگر دست بکشید، هرگز نمی توانید یک سفرنامه نویس موفق بشوید. اگر نویسنده خوبی هستید و خودتان را باور دارید، آن گاه شانس شما برای به دست آوردن فرصت بالاتر است. این فقط نیازمند زمان، شانس و پشتکار است.

و سرانجام...

در آخر در این جا نقل قولی است که فکر می کنم شیوه مرا در سفرنامه نویسی خیلی خوب جمع بندی می کند، پس فکر کردم باید آنرا با شما در میان بگذارم:

«-شما بازنشسته اید؟

-من نویسنده ام.

-راجع به چه چیزی می نویسید؟

-گمان کنم، بیشتر راجع به مسافرت. به جاهای مختلف می روم و چیزها را می بینم و راجع به آنها فکر می کنم و درباره آن ها می نویسم. نویسندگان زیادی وجود دارند که این کار را انجام می دهند.

-منظور شما این است که راجع به چیزهایی که همین حالا می بینیم خواهید نوشت؟

-حتما.

-چرا کسی علاقمند باشد راجع به این ها بنویسد؟ هیچ اتفاقی در حال وقوع نیست.

-همیشه چیزی در حال رخ دادن است.»

what`s life?life is love.
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی