ایران سرای من (بازدید: 771)
پنج شنبه 12/5/1391 - 19:53 -0 تشکر 489024
دریاچه ی تار در فیروزکوه

دریاچه تار در فیروزكوه

از دماوند به سمت فیروزكوه، خروجی دلیچایی، روستای دهنار، روستای هویر و بعد از آن جاده خاكی بسیار ناهموار به طول حدود ۱۴ كیلومتر ما را به دریاچه تار می رساند.دریاچه تار یكی از دریاچه های آب شیرین ایران است كه طول آن بیش از یك كیلومتر و عرض آن در حدود ۲۵۰ متر می باشد. این دریاچه در میان خط الراس "دوبرار" و "زرین كوه" محصور شده است كه بازمانده برف های زمستانی این قلل زیبایی نمای اطراف دریاچه را دو چندان می كند.  ........ 

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:56 - 0 تشکر 489027

برای رسیدن به دریاچه‌های كوچك و زیبای «تار» و «هویر» كه همچون دونگین فیروزه ای در ارتفاع 3500 متری كوههای البرز قرار دارند باید از راه پر پیچ و خمی در زیر نگاه قله دماوند بگذرید كه انتهایش سكوت سكر آور و آبی زلال آب پاك ، خستگی مسیر را از تن هر گردشگری بیرون می‌آورد.      ..............................................................................................................

پنج شنبه 12/5/1391 - 19:57 - 0 تشکر 489029

اهالی علت آمدن مردم به این منطقه را فرار از دست مغول‌ها می‌دانند و می‌گویند: «در قدیم روستاها و آسیاب‌های فراوانی در منطقه بوده اما ریزش برف فراوان مردم را از منطقه فراری داده است.»پنج شنبه 12/5/1391 - 19:58 - 0 تشکر 489031گردنه را كه رد كنید، جاده با شیب تندی به تار رود می‌رسد. سمت چپ رود هم جاده‌ای است كه به دره‌ای به نام سیستان ختم می‌شود، كه به گفته مردم بومی منطقه آثار باستانی فراوانی در آن وجود دارد و بسیاری را برای كشف عتیقه به اینجا می‌كشاند. در ته دره، كره اسبی در حال دویدن است و مادرش نگران او را نگاه می‌كند. كمی آنطرف‌تر انبوهی از گله‌های گوسفند و بز در اطراف جاده دیده می‌شود كه ردشان تا چادرهای عشایر عرب و سنگسری ادامه دارد.


پنج شنبه 12/5/1391 - 19:59 - 0 تشکر 489033

پس از گذشتن از یك بلندی بالاخره «دریاچه تار» دیده می‌شود. دریاچه‌ای كوچك و زیبا كه آبی‌اش، آبی‌تر از هر آبی است و زلالی آب آن را جلوه‌ای دو چندان داده است.دریاچه تار در ارتفاع 3300 متری در عرض جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه و طول جغرافیایی 52 درجه و 51 دقیقه در مابین خط‌الرأس زرین كوه و دو برار قرار دارد و بیشترین طولش 5/1 كیلومتر است. آب این دریاچه با ماهی‌های قزل‌آلای خال قرمز و ماهی زردكش، حاصل جوشش چشمه‌های زیر آن و آب شدن برف‌های كوه‌های اطراف و رودخانه كوچك فصلی است. در اطراف دریاچه هیچ گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در تار می‌وزند. در ایامی نه چندان دور آویشن‌های فراوانی در منطقه وجود داشته كه به خاطر فرسایش شدید دیگر اثری از آنها باقی نمانده است.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی