• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن دانشجویی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانشجویی (بازدید: 1330)
سه شنبه 14/4/1390 - 14:17 -0 تشکر 325302
کرسی آزاد اندیشی4-حجاب و عفاف

به نام خدا - سلام . 

بعد مدتها شماره ی 4 کرسی های آزاد اندیشی رو کلید می زنیم .

در این روزها با گرم شدن هوا طبق هر ساله موضوع داغ حجاب و طرح های موجود در این زمینه نقل مجالس شده است .
در این کرسی قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف حجاب بپردازیم و به کمک هم و سخنان بزرگان و صاحب نظران بتوانیم دید مناسبی از حجاب پیدا کنیم .

من بر این عقیده هستم که مقابله مقابله می آورد . باید اول حجاب را شناخت بعد شناساند و بعد توقع اجرا داشت .
یه نوشته تو انترنت دیدم که به نظر جای فکر داشت . نوشته این بود :" ما نتیجه ی طرح امنیت اجتماعی رو بعد 32 سال دیدیم . فکر کنم همین طور ادامه پیدا کند در سالهای بعد زنان با پوشش تا بالای زانو بیاین بیرون "
کاری ندارم که چقدر جمله ی بالا درست است یا غلط ولی اینو می دونم که طرح امنیت اجتماعی به گونه ای مسئولین می گویند نتیجه ای نداشته است .

خب می رویم سر بحث اصلی کرسی آزاد اندیشی یعنی حجاب و عفاف . قصد داشتم کارگاه حجاب بزنم بعد دیدم کرسی آزاد اندیشی فراتر از کارگاه است و بعد تصمیم گرفتم کرسی آزاد اندیشی رو به این موضوع اختصاص بدهم.

موضوعات پیشنهادی :
حجاب نیست ؟
حدود حجاب چیست ؟
حجاب اجباری است ؟
و...


از دوستان تقاضا دارم که تا جایی که راه داره خلاصه نویسی کنند تا دوستان با دقت بیشتری مطالعه نمایند .
امیدوارم با شرکت شما دوستان عزیز به نتایج جالبی برسیم .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 14/4/1390 - 15:33 - 0 تشکر 325329

سلام
به نظر من این روش نیروی انتظامی یه جورایی نشونه ی ضعف مسئولین فرهنگی هست که واقعا ضعیف و نا توان هستند و پلیس مجبور میشه اینکارا رو بکنه...اینا همش یه مسکن هست و درمان نیست
وقتی حرف فساد اجتماعی پیش میاد...فساد از مفسده میاد و بالفعل و بالقوه نداره...فساد همیشه هست و اینکه بخوان از تاریخ فلان تا فلان این کار رو انجام بدن درست نمیشه...چه بسا سالهای قبل هم همین کار رو میکردند

این راهش نیست

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

سه شنبه 14/4/1390 - 19:3 - 0 تشکر 325398

کرسی آزاد اندیشی یعنی چی؟

حامد جان میشه لطفا برام توضیح بدی من سوادم کمه!

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

سه شنبه 14/4/1390 - 20:44 - 0 تشکر 325426

به نام خدا - سلام .

وحید جان تیکه می ندازی دیگه باشه . تو اگر بی سوادی پس من دیگه هیچی .
خب در مورد کرسی آزاد اندیشی اینو بگم که در راستای سخنان رهبر و تصویب در شورای فرهنگی در دانشگاه ها محفلی به نام کرسی های آزاد اندیشی راه اندازی شد . مثل همین طرح صاحین یا شجره صالحین و امثال اینا که نمی دونم قبل این طرح بودن یا نه . اما چون در دانشگاه ها برگزار می شود منطق و ادله ها قوی ترن .
آزاد اندیشی یعنی اندیشه آزاد اما نه اینکه بنیان شکنی یا ریشه نماییم .آزاد و مستقل فکر کنیم و نظر بدیم .
کرسی اولیه اش هم حتما صندلی ای هست که جمع روش می شنینند و گردهمایی می کنند . در اینجا چون مجازیه کرسی هامون همون صندلی تو خونتون می شه .
بنا به گفته ی برگزا کنند گان این گونه جلسات هدف روشن نمودن مسائل روز اهم از همه ی ابعاد جامعه می باشد .
خب وحید جان صحیح کن و ایرادا رو بگو .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 14/4/1390 - 22:24 - 0 تشکر 325441


حجاب یعنی حفظ حریم هایی در پوشش که حد آن رو هم شرع مشخص میکنه. حجاب رابطه نزدیکی با عفاف داره. درواقع حجاب نمود عینی عفافی است که درون فرد وجود داره. فرد عفیف، عفافش در ظاهرش مشخصه ( با حجابی که داره) در عین حال حجاب هم به حفظ عفاف و تقویت اون کمک زیادی میکنه.

درواقع رابطه متقابلی بین حجاب و عفاف وجود داره. مشکلی که وجود داره در جامعه ما اینه که در بسیاری از موارد ما فقط به حجاب توجه کرده ایم و از عفاف غافل بودیم. این غفلت باعث شده که ما با افرادی مواجه بشیم که عفاف کمی دارند ولی ازشون انتظار داریم که حجاب خوبی داشته باشن و این عملی نیست.

درواقع ما باید به باطن حجاب توجه زیادی میکردیم که نکردیم و نتیجه اش هم همین وضعیتی است که میبینیم متاسفانه!

خدا در همین نزدیکی است
چهارشنبه 15/4/1390 - 1:0 - 0 تشکر 325469

میخوای من عقیده ام رو با دلیل و بدون توهین به هیچ شخص و شخصیت و دینی بگم؟

نه دیگه نمیگم چون اگه بگم سه سوته خودت ویرایشش میکنی؟....چن وقتی هست دیگه دنبال درد سر نیستم

حامد جان وقتی سایت یه مراجع تقلید فیلتر میشه فکر کنم دیگه حرف از آزاد اندیشی زدن تو اینجا مث بستنی خوردن تو زمستون میمونه!

اگه تو ایران جایی رو پیدا کردی که آزاد بیاندیشیم و آزاد عقایدمون رو بیان کنیم آدرسش رو واسم ایمیل کن:sdbaalah@yahoo.com

ببخشید نامرتبط با بحث پاسخ دادم

 

 

يه سري به خدا بزنيم

خيلي زود

بي بهانه...

چهارشنبه 15/4/1390 - 1:31 - 0 تشکر 325471

vahidmiladi گفته است :
[quote=vahidmiladi;415987;325469]میخوای من عقیده ام رو با دلیل و بدون توهین به هیچ شخص و شخصیت و دینی بگم؟

نه دیگه نمیگم چون اگه بگم سه سوته خودت ویرایشش میکنی؟....چن وقتی هست دیگه دنبال درد سر نیستم

حامد جان وقتی سایت یه مراجع تقلید فیلتر میشه فکر کنم دیگه حرف از آزاد اندیشی زدن تو اینجا مث بستنی خوردن تو زمستون میمونه!

اگه تو ایران جایی رو پیدا کردی که آزاد بیاندیشیم و آزاد عقایدمون رو بیان کنیم آدرسش رو واسم ایمیل کن:sdbaalah@yahoo.com

ببخشید نامرتبط با بحث پاسخ دادم

به نام خدا - سلام .

خوردن بستنی هم اگه بقل یه خانم باشی باید جواب بدی که نسبتتون چیه .

می دونم که سایت مرجع تقلیدو بستن ولی اینو مطمئن باش تا زمانی که توهین به کسی نکنی (توهین نه انتقاد) من مطالبتو ویرایش نمی کنم . 

قبول کن که محیط آزاد تر شده . پس دوست من بیا تلاش کنیم تا وضعیت بهتر شود .

کلا نم تو این کرسی ها پای سیایتو زیاد تو کشیده نشده  ولی این آزادی برای همه ی دوستان هست که حرفاشونو بزنن . لااقل تو محفل خودمون که آزادیم .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

يکشنبه 26/4/1390 - 2:31 - 0 تشکر 340775

به نام خدا - سلام .

حجاب چیست؟
در لغت به معنای : 1 - پرده ، ستبر. 2 - نقابی كه زنان چهرة خود بدان پوشانند، روبند، برقع . 3 - چادری كه زنان سرتاپای خود را بدان پوشانند.
شهید مطهرى نتیجه تحقیقات لغوى خود را درباره این واژه، چنین بیان مى كند:
كلمه حجاب هم به معنى پوشیدن است و هم به معنى پرده و حاجب، بیشتر استعمالش به معنى پرده است. این كلمه از آن جهت مفهوم پوشش مى دهد كه پرده وسیله پوشش است و شاید بتوان گفت كه به حسب اصل لغت هر پوشش حجاب نیست; آن پوشش حجاب نامیده مى شود كه از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد.
استعمال كلمه حجاب در مورد پوشش زن اصطلاح نسبتاً جدیدى است. در قدیم و مخصوصاً در اصطلاح فقها كلمه ستر كه به معنى پوشش است به كار مى رفته است. فقها چه در كتاب الصلوة10 و چه در كتاب النكاح11 كه متعرض این مطلب شده اند كلمه ستر را به كار برده اند نه كلمه حجاب را. بهتر این بود كه این كلمه عوض نمى شد و ما همیشه همان كلمه پوشش را به كار مى بردیم، زیرا چنان كه گفتیم معنى شایع لغت حجاب، پرده است و اگر در مورد پوشش به كار برده مى شود به اعتبار پشت پرده واقع شدن زن است و همین امر موجب شده كه عده زیادى گمان كنند كه اسلام خواسته است زن همیشه پشت پرده و در خانه محبوس باشد و بیرون نرود. پوشش زن در اسلام این است كه زن در معاشرت خود با مردان بدن خود را بپوشاند و به جلوه گرى و خود نمایى نپردازد. آیات مربوطه همین معنى را ذكر مى كند و فتواى فقها هم مؤید همین مطلب است.
در آیات مربوطه، لغت حجاب به كار نرفته است. آیاتى كه در این باره هست چه در سوره مباركه نور و چه در سوره مباركه احزاب حدود پوشش و تماس هاى زن و مرد را ذكر كرده است بدون آن كه كلمه حجاب را به كار برده باشد. آیه اى كه در آن كلمه حجاب به كار رفته است مربوط است به زنان پیغمبر اسلام.

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

سه شنبه 28/4/1390 - 0:18 - 0 تشکر 341356

به نام خدا - سلام . 

تناقض ظاهری بین آیه59 سوره احزاب وآیه 31سوره نور با توجه به معانی جلباب وخمار چیست؟


هیچ گونه تناقضی میان این دو آیه دیده نمی شود . برای روشن شدن این مطلب بهتر است به ترجمه این دو آیه دقت کنیم .
خدا در در سوره نور، فرمود:

وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُیُوبِهِنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاء بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُوْلِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاء وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِن زِینَتِهِنَّ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿31﴾

به بانوان با ایمان بگو چشم های خود را فرو پوشند . عورت های خود را از نگاه دیگران پوشیده نگاه دارند . زینت های خود را جز آن مقداری كه ظاهر است، ننمایند . زینت های خود را آشكار نسازند، مگر برای شوهران شان، پدران شان، پدر شوهران شان، پسران همسران شان، برادران شان، پسر برادران شان، زنان هم كیش شان، كنیزان شان، مردان سفیهی كه تمایلی به زنان ندارند، یا كودكانی كه از امور جنسی بی اطلاع اند (غیرممیز). و پاهای خود را بر زمین نكوبند تا زینت های پنهان شان آشكار شود. همگی به سوی خداوند باز گردید، ای مؤمنان! باشد كه رستگار شوید

در سوره احزاب فرمود:

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا ﴿59﴾

"ای پیامبر! به همسران و دختران خویش و بانوان با ایمان بگو كه روپوش خود را برگیرند تا به عفاف و حریت شناخته شوند . مورد آزار و تعرض هوسرانان قرار نگیرند. خداوند، آمرزنده و مهربان است" 


حکم پوشش در سوره نور به طور کلی و به عنوان یک حکم ثابت و واجب برای زنان وضع شده است .
اما آیه 59 سوره احزاب از فلسفه و فواید حجاب بعد از وجوب آن می گوید، یعنی از فواید حجاب این است که شخص به عفاف و حریت شناخته شده؛ علاوه بر آن، در مقابل نامحرم مصونیت پیدا می کند. پس آیه شریفه ناظر به اصل حجاب و بیان حکم آن نیست، تا با آیه 31 سوره نور که بحث وجوب را مطرح می کند، تناقض داشته باشد.
در نتیجه بین حکم حجاب که در سوره نور آمده و فلسفه آن که در سوره احزاب آمده، تناقضی دیده نمی شود.
حتی اگر چنین سخنی صحیح باشد، باز دلیل بر تناقض نیست. تناقض در جایی است كه یكی واجب باشد و دیگری حرام. یا یكی جایز باشد و دیگری حرام.
در آیات قرآن موضوعاتی مانند حرمت شراب وجود دارد كه ابتدا منع در موارد خاص وارد شده، یا بهتر بودن ترك شراب خوری آمده، اما در ادامه آیه ای با صراحت و به طور كل حكم به حرمت آن نازل شده است.

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

چهارشنبه 29/4/1390 - 2:2 - 0 تشکر 341688

بابا حامد دمت گررررررررررررمممممم...ایول...
حامد مرتبط با بحث نیست...منم یه سوال متناقضی بپرسم؟

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

چهارشنبه 29/4/1390 - 8:59 - 0 تشکر 341732

soltan_azdad گفته است :
[quote=soltan_azdad;507077;341688]بابا حامد دمت گررررررررررررمممممم...ایول...
حامد مرتبط با بحث نیست...منم یه سوال متناقضی بپرسم؟

به نام خدا - سلام .

بپرس عزیز . یا جواب می دم یا جواب پیدا می کنم یا بقیه ی دوستان جواب می دن یا هیچ باید بری جای دیگه جوابتو پیدا کنی .

 برای امام زمان صلوات فرستادی ؟      

خدایا شکرت که هر چه دادی بهترین بود . 


 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی