انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 332)
سه شنبه 16/1/1390 - 14:36 -0 تشکر 304266
شناسنامه حقیقی انسان

توجه : نه اشتباه باز نکردی. این مطلب به تو خواهد گفت که آن شناسنامه‌ی کاغذی، شناسنامه‌ی واقعی تو نیست و فقط به درد کوپن گرفتن می‌خورد... بخوانید تا بدانید!


... اگر از ما سئوال بکنند شما چه حقی دارید که خونبهای حسین بن علی را طلب بکنید، پاسخش این است که ما بچّه‌های أبا عبدالله هستیم، او پدر ما بود. این دین، ما را فرزند امام معرفی می‌کند.


هر کدام از ماها یک شناسنامه‌ای داریم که پدر و مادر ما آن شناسنامه را برای ما گرفته‌اند. که نه دلیل فخر است، نه دلیل وهن. برای اینکه هر کسی با هویت خودش ساخته می‌شود، کاری به پدر و مادر ندارد. این پدر و مادر مال این مقطع است؛ وقتی انسان مرد، دیگر این رابطه کلاً قطع می‌شود.


یک هویت و شناسنامه‌ای دیگری هم هست که خود ما باید با دست خودمان تدوین بکنیم؛ آن را دیگر اداره ثبت احوال به ما نمی‌دهد. عقائد و اخلاق و علوم و افکار خود ما آن را تدوین می‌کند؛ که ما فرزند چه کسی هستیم، پدر ما چه کسی است، مادر ما چه کسی است و مانند آن.


این دوّمی را که هویت واقعی ما و شناسنامه اصلی ماست، ائمه علیهم السّلام به ما آموختند که ما حاضریم شما را به عنوان فرزندی قبول کنیم، شما بیائید بچّه‌های ما بشوید. در پایان سوره مبارکه حج این چنین آمده است: مِلّتَ اَبیکُم اِبراهِیمَ، هُو سَمّاکُم المُسلِمین مِن قَبل 1. یعنی دین پدرتان ابراهیم را بگیرید.


قرآن کریم« ابراهیم خلیل » را به عنوان پدر ما معرفی کرده است؛ قهراً ما می‌توانیم فرزند ابراهیم خلیل باشیم. وقتی فرزند ابراهیم خلیل شدیم، فرزند موسای کلیم خواهیم بود تا می‌رسیم به وجود مبارک پیامبر و حضرت امیر؛ که این دو بزرگوار فرمودند، مخصوصاً وجود مبارک رسول خدا: «أنا و علیأ ابوا هذ ه الامّة»2. من و علی این جوانها و این مردها و این دخترها را به عنوان فرزندی قبول داریم... پس ما می‌توانیم در این شناسنامه فرزند علی بن أبیطالب بشویم . این راه باز است؛ اگر ما شدیم فرزند علی بن أبیطالب، وجود مبارک فاطمه زهرا (س) هم می‌شود مادر ما!


این شناسنامه اینطور نیست که با مرگ ببرند اداره ثبت احوال و مهر باطل بر آن بزنند که این تمام شد! آن شناسنامه‌هایی که خودمان گرفتیم، فقط به درد کوپن می‌خورد! کجا ثبت نام بکنیم، کجا ثبت نام نکنیم؛ همین. وقتی هم که مردیم، این را مهر باطل می‌زنند؛ تمام شد، می‌شود کاغذ باطله.


امّا این هویت و شناسنامه که ما فرزند چه کسی هستیم، پدر ما کیست، مادر ما کیست؛ این با عقائد ما، با اخلاق ما، با اعمال ما ساخته می‌شود. سطور و کلمات این شناسنامه را عقائد ما، اخلاق ما، اعمال ما مشخص می‌کند. آن وقت ما می‌شویم فرزند پیغمبر، فرزند علی بن أبیطالب. ما به جایی می‌رسیم، با اینکه سیّد نیستیم، می‌توانند به ما بگویند: السّلام علیک یا بن رسول الله! این فخر نیست؟!


پس این راه باز است. اگر این راه باز است، بیائیم این راه را برویم. راهی نرویم که تمام هویت ما با مرگ باطل شود. راهی برویم که با هویت ما آن شناسنامه شفافتر شود...


1) حج . 78 - ملّت ابیکم، منصوب به ا قراء است. یعنی خذوا ملّت ابیکم؛ دین پدرتان را بگیرید.

2) بحار الأنوار . ج16 . ص 95

آیت الله جوادی آملی - جلسه درس اخلاق - قم - 13 اسفند 1383


چهارشنبه 17/1/1390 - 0:17 - 0 تشکر 304502

تلنگر خوبی بود.ممنون

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی