بهداشت و سلامت (بازدید: 450)
دوشنبه 13/10/1389 - 16:35 -0 تشکر 270294
مراقبت از پوست 3 کلمه است!

 

اولین توصیه‌ها در این زمینه عبارتند از: پیشگیری از مواجهه طولانی‌مدت با آفتاب، مراقبت از خشكی پوست، عدم مصرف سیگار، عدم اسكراب پوستی در پوست‌های دارای ضایعه و استفاده از محصول‌های غیر كومدوژن در بیماران مبتلا به آكنه...

• محصولات انتخابی برای مراقبت پوست:
صابون‌ها و پاك‌كننده‌ها، تونرها، مرطوب كننده‌ها، كرم‌های دور چشم، ضدآفتاب، لایه‌بردارها و ماسك‌هاست.

• صابون‌ها و پاك‌كننده‌ها:
هدف از به‌کارگیری این تركیب‌ها، پاك كردن آرایش، چربی و كثیفی از سطح پوست است كه جهت سرعت بخشیدن به تمیز كردن پوست از این فرآورده‌ها استفاده می‌شود. مدت‌ها صابون به عنوان پاك‌كننده اصلی بود ولی امروزه پاك‌كننده‌های، جایگزین صابون استفاده می‌شوند چرا كه رطوبت پوست را بهتر حفظ می‌كنند. پاك كردن پوست اساس حفظ سلامت پوست است. این تركیبات در مورد پوست خشك باید ملایم بوده و صابون همراه با مرطوب‌كننده باشد.

• تونرها، قابض‌ها و شاداب‌كننده‌ها:
هدف از استفاده از این تركیب‌ها برطرف كردن چربی یا باقیمانده صابون است ولی علاوه بر آن اثر نرم كننده نیز بر پوست دارند. در مواردی كه شوینده‌های قلیایی استفاده می‌شود شاید مصرف این تركیبات ضروری به نظر برسد.در صورتی كه رتینوئید مصرف می‌كنید، مصرف این تركیبات پوست را قرمز، ملتهب و دچار خارش می‌كند. در این صورت استفاده از تركیبات فاقد الكل مفید است. این تركیبات پوست را خنك و شاداب به نظر می‌رساند و به صورت موقت منافذ پوست را می‌بندد و چربی لایه خارجی پوست را می‌برد.

• لایه‌بردارها (scrubs):
این تركیب‌ها لایه استراتوم كورنئوم (لایه شاخی پوست) را تخریب می‌كند. اسکراب یا مالش بر اساس عمل فیزیكی لایه‌بردارها پایه‌گذاری شده است. البته مصرف این تركیبات امروزه خیلی زیاد شده و در بعضی از موارد باعث بروز مشكلاتی شده است. شایع‌ترین تركیباتی كه به عنوان لایه‌بردار به كار می‌روند، آلفاهیدروكسی اسید (AHA)، بوتیلتید هیدروكسی آنیزول (BHA) و رتینوییدها هستند.

• ماسك‌ها (Masks):
بیماران معمولا این فرآورده‌ها را برای سفت‌كردن پوست، پاك كردن عمقی منافذ پوستی و مرطوب كردن پوست استفاده می‌كنند. بیشتر افراد برای كاربرد این فرآورده‌ها رغبت نشان می‌دهند چرا كه در مدت زمان كوتاهی انواع متفاوتی از محصولات را روی صورت می‌گذارند و حس ماسك گذاشتن را دوست دارند ولی باید به بیماران توضیح داد كه منافع این فرآورده‌ها فقط تا زمانی است كه روی پوست قرار دارند. بهتر است این محصولات هفته‌ای یك بار روی پوست به كار روند. مراقبت‌های پوستی به سن، جنس، تیپ پوستی بیمار، حساس بودن، چرب بودن و... یا روش زندگی (كار در خارج از منزل یا خانه‌داری) و شیفت كار در روز یا شب بستگی دارد. به‌طور كلی 3 كلمه اصلی در مراقبت از پوست وجود دارد: تمیز كردن، درمان كردن وحفاظت كردن.


منبع : salamat.ir

دوشنبه 13/10/1389 - 16:36 - 0 تشکر 270296

نوع پوستتان را بشناسید!
پوست‌ها را از لحاظ میزان ترشح چربی می‌توان به سه نوع تقسیم كرد:

* پوست عادی:
پوست عادی دارای بافتی نرم و قوامی یكنواخت است ومنافذ ریزی در آن به چشم می‌خورد.پوست عادی به طور متعادل حاوی چربی و آب است.هنگام لمس لطیف و مخملی احساس می‌ شود.رنگ پوست در زیر سطح شفاف آن می‌درخشد.برای حفظ سلامت پوست به عنوان یك قاعده لازم است تمیزكردن،تقویت كردن،و مرطوب كردن پوست را به طور مرتب انجام دهید.

* پوست چرب:
این نوع پوست دارای غدد سباسه(تولید كننده چربی)با فعالیت شدید است كه باعث می شود صورت به خصوص در بخش مركزی آن یعنی بینی،پیشانی و چانه به علت ترشح چربی زیاد درخشان به نظر برسد.منافذ این نوع پوست گشاد شده هستند كه باعث مستعد شدن آن به ابتلاء به سرسیاه،جوش وآكنه می‌شوند.پوست چرب نیاز به تمیز كردن دقیق دارد تا منافذ آن با چربی بسته نشود و آكنه بوجود نیاید.زنان دارای پوست چرب نیاز به برگزیدن روش مناسب روزمرهای برای تمیزكردن پوستشان دارند تاازتجمع چرك روی پوست جلوگیری شود.

* پوست خشك:
این پوست دارای چربی و رطوبت كمی است.این پوست بافتی نرم،ظاهری شفاف،نایكنواخت و شكننده دارد.این نوع پوست در مقایسه با انواع دیگر به راحتی ترك می‌خورد و قاچ قاچ می‌شود. خطوط باریك حالت صورت ممكن است آشكار باشند.

نشانه های پوست خشك این ها هستند:

* لكه های پوسته پوسته شده كه با مرطوب كردن مرتب از بین می روند.

* بافت ظریف به طوری كه منافذ پوستی قابل مشاهده نیستند.

* خطوط پوستی حالت دهنده كه برطرف نمی شوند.

* پوست گردن و گونه ها زبر به نظر می رسد.

* آن چه برای پیشگیری از خشك شدن بیشتر پوست موردنیاز است یك رژیم غذایی سالم و مناسب،مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات،نوشیدن 7 تا 8 لیوان آب ،هشت ساعت خواب در شبانه روز،ورزش در هوای تازه و یك رژیم زیبایی روزانه است.

* از صابون های قوی پرهیز كنید تا از از دست رفتن چربی های طبیعی پوست پیشگیری شود؛ همچنین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و دستگاه های تهویه كه رطوبت پوست را از بین می برند خودداری كنید.

* پوست تركیبی:
این نوع پوست بسیار رایج است و هر ناحیه از آن به رفتار جداگانه ای نیاز دارد.


منبع:hamshahrionline.ir

دوشنبه 13/10/1389 - 16:37 - 0 تشکر 270297

ماساژ پوست؛ خوب یا بد؟
نظرات مختلفی در مورد اثربخشی این روش وجود دارد اما اغلب متخصصان پوست و مو ماساژ را توصیه نمی‌کنند و آن را کمک‌کننده نمی‌دانند.اگر شما واقعا به فکر حفظ شادابی و سلامتی و کاستن چین و چروک‌های صورتتان هستید،بهتر است به جای هزینه برای ماساژ الکتریکی،برای تغذیه سالم خود هزینه کنید.از میوه‌ها و انواع سبزی‌های تازه استفاده کنید.پروتئین را فراموش نکنید و با کمک پزشک‌تان یک مکمل غذایی خوب که حاوی ویتامین‌های C، E، کیوتن (ماده آنتی‌اکسیدانی است که خاصیت ضدمرگ سلول دارد) باشد،انتخاب و استفاده کنید و با پرهیز از عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب، از روند پیر شدن پوست بکاهید.

نکته مهمی را تذکر می‌دهیم و آن تلاش برای حفظ رطوبت کافی در پوست است.چگونه؟
واضح است با مصرف آب کافی و استفاده از کرم‌هایی که رطوبت کافی در اختیار پوست می‌گذارند و یا از تلف شدن این رطوبت ممانعت می‌کنند. در مورد منافذ باز پوست هم مصرف مواد غذایی یادشده می‌تواند باعث شود آسیب کمتری به رشته‌های کلاژن برسد.
اگر رشته‌های الاستیک و کلاژن که در اطراف فولیکول‌های مو و غدد چربی روی پوست ما هستند، شل شوند (در اثر بالا رفتن سن، تماس با آفتاب و...) منافذ پوست باز می‌شوند.بنابراین به غیر از این پیشگیری که توضیح دادم اگر منافذ پوست شما باز شده باشد، با لیزر میکرودرم ابریژن می‌توان منافذ باز را جمع کرد و نمای بهتری به پوست داد و اگر ادعا می‌شود ماساژ کمک‌کننده است، نباید باور کنید.


منبع:salamat.ir

r

دوشنبه 13/10/1389 - 16:38 - 0 تشکر 270298

   نکات مهمی برای مراقبت از پوست

تا حد امکان از تماس مستقیم با آفتاب پرهیز کنید به این منظور از پوشش محافظ، کلاه و عینک استفاده کنید و مصرف کرم های ضد آفتاب را فراموش نکنید.

پوست را به طور منظم و روزانه شست وشو دهید و از صابون های ملایم و بدون بو استفاده کنید.
پس از هر بار استحمام و شست وشو، از کرم های مرطوب کننده مناسب استفاده کنید این کار روند پیری پوست را کند و از مشکلات پوستی پیشگیری می کند.

در پایان روز، آرایش روی پوست را پاک کنید و هرگز با پوست پاک نشده، به رختخواب نروید.

از لوازم آرایش استاندارد و ترجیحا بدون بو استفاده کنید.

روزانه 8 تا 10 لیوان آب بخورید و با این کار پوست خود را مرطوب و شاداب نگه دارید.

مصرف غذاهای چرب، شور، شیرینی جات، غلات تصفیه شده را کاهش دهید.

ورزش منظم باعث بهبود جریان خون، حفظ سلامت پوست و طراوت پوست می شود.

از مصرف سیگار بپرهیزید زیرا موجب از بین رفتن شادابی و زیبایی پوست می شود.

به اندازه کافی خواب و استراحت داشته باشید.


منبع : khorasannews.com

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی