انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 975)
يکشنبه 28/6/1389 - 7:45 -0 تشکر 232921
شب مقابله ها

شب مقابله ها را از دست ندهید
تهران- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: در تقویم مطالعات نجومی خود شامگاه دوشنبه 29 شهریور و بامداد سه شنبه 30 شهریور را هرگز از دست ندهید چرا كه در این شب مشتری و اورانوس هر دو در وضعیت مقابله هستند كه تقریبا در هر قرن یك بار این پدیده ها همراه هم رخ خواهند داد.
مهندس "مسعود عتیقی" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: با وجود اینكه هر 13 ماه برجیس (مشتری) و زمین و خورشید به گونه ای قرار می گیرند كه زمین میان برجیس و خورشید قرار می گیرد اما این بار برجیس 75 میلیون كیلومتر نزدیكتر از مقابله قبلی خواهد بود كه تا سال 1401 خورشیدی چنین رویدادی را نمی توان مشاهده كرد.
عتیقی افزود: در این شب خطوط جوی لكه قرمز بزرگ مشتری و اقمار آن كه گالیله 400 سال پیش آنها را به صورت بسیار كوچك در اطراف این سیاره مشاهده كرده بود، برای تلسكوپ های زمینی با كیفیت عالی قابل مشاهده خواهند بود.
وی عكاسی با تلسكوپ و دوربین های قابل نصب بر روی تلسكوپ را برای ثبت جزئیات این سیاره و اقمار آن توصیه كرد.
عتیقی تاكید كرد: سیاره برجیس در این شب به راحتی با چشم غیر مسلح به عنوان پرنورترین جرم ستاره مانند آسمان همزمان با غروب خورشید در افق غرب، از افق شرق طلوع می كند و مقارن با نیمه شب در نصف النهار محلی ناظر ( تقریبا در بالای سر) دیده خواهد شد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: سیاره اورانوس با جدایی زاوایه ای 8/0 درجه در نزدیكی برجیس با یك تلسكوپ كوچك آماتوری یا یك دوربین دوچشمی نجومی به رنگ سبز آبی قابل مشاهده است.
عتیقی خاطر نشان كرد: موضوع جالب این است كه اورانوس نیز در این شب در وضعیت مقابله قرار خواهد داشت و به همین دلیل این شب را شب مقابله نامیده اند كه تقریبا در هر قرن یك بار رخ می دهد.
وی یادآوری كرد كه تا بامداد روز سه شنبه 30 شهریور فرصت برای مطالعه دقیق تر این اجرام پیش روی رصدگران قرار دارد و طی شب های قبل و بعد نیز این فرصت تقریبا وجود دارد.
عتیقی گفت: برجیس به دلیل این نزدیكی با زمین چند برابر قدر پرنورترین ستاره و هم دوش با ملكه آسمان شبانگاهی یعنی سیاره ناهید درخشندگی بالایی را از خود نشان می دهد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران یادآوری كرد: سیاره بربجیس یا همان مشتری معروف كه ایرانیان باستان به آن "زاوش" و "هرمزد" نیز می گفتند از جمله پدیده های عجیب منظومه ما محسوب می شود.
عتیقی علت این امر را در موضوعات مختلفی از جمله اینكه قطر برجیس 12 برابر قطر كره زمین است عنوان كرد و افزود: این سیاره با قطری حدود 143 هزار كیلومتر به نوعی غول منظومه خورشیدی ما محسوب می شود و وجود اقمار بسیار (64 قمر) از دیگر ویژگی های خاص این سیاره است.
وی از دیگر ویژگی های برجیس به وجود كوچكترین و بزرگترین قمر منظومه خورشیدی در اطراف این سیاره اشاره كرد و گفت قمر "لدا" با قطری حدود 10 كیلومتر كوچكترین و قمر "گانیمد" با قطری برابر با پنج هزار و 260 كیلومتر بزرگترین قمر منظومه خورشیدی هستند كه به دور سیاره برجیس درگردشند.
مدیر انجمن نجوم اماتوری ایران افزود: پیچیدگی های جوی سیاره كه با رنگ های مختلفی درون تلسكوپ خود را نمایان می سازند و گردبادهای عظیمی كه چندین قرن همچون لكه غول پیكر قرمز در روی مشتری ظاهر می شوند نیز از جمله عجایب این سیاره هستند.
عتیقی وجود فشار چند میلیون اتمسفری آن هم در لایه های میانی سیاره غول پیكر برجیس و دمای 40 هزار درجه سانتی گرادی در هسته این سیاره باعث شده كه برجیس 5/2برابر انرژی دریافتی از خورشید را از خود منتشر كند.
وی گفت: سیاره برجیس را خورشید ناكام نامیده اند زیرا علی رغم آن كه 380 بار از زمین پرجرم تر است اما می بایست 80 بار پرجرم تر از وضعیت فعلی می بود تا بتواند به ستاره ای كوچك تبدیل شود.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 279023

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

يکشنبه 28/6/1389 - 8:24 - 0 تشکر 232926

یادم می ماند

يکشنبه 28/6/1389 - 8:43 - 0 تشکر 232933


مدمن چه آنلاینی من میخواستم الان بیام تاپیک رو بزنم که دیدم زدی
دستت درد نکنه
خوبیش اینه که با چشم غیر مسلح هم میشه دید

خورشید آرزوی منی گرمتر بتاب
يکشنبه 28/6/1389 - 14:55 - 0 تشکر 233059

مدمن عزیز ممنون از اطلاع رسانی شما
شبی که گزارش رصدی اون رو ثبت کردم این قضیه کاملا مشهود بود.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

يکشنبه 28/6/1389 - 21:27 - 0 تشکر 233169

من از همین حالا از دستش دادم
اگه خیلی شانس بیارم بتونم ببینم

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

يکشنبه 28/6/1389 - 21:45 - 0 تشکر 233173

بهههههه نگار جان
خوبی؟ کجایی کم پیدا؟ نمیای؟
عزیزم فردا شبه . امشب که اینجا ابریم هست. فردا شب شب مقابله هاست. ایشالله یبینیمش

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 28/6/1389 - 23:6 - 0 تشکر 233196

امشب هم تهران ابری است

يکشنبه 28/6/1389 - 23:13 - 0 تشکر 233198

امشب همه جا ابریست
میدونم فرداست
انگار حواستون نیست مدرسه ها داره شروع میشه ها

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

دوشنبه 29/6/1389 - 0:9 - 0 تشکر 233213

:) اوکی راست میگی. ایشالله موفق باشی.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 29/6/1389 - 0:45 - 0 تشکر 233233

ممنون

بزرگترين افسوس آدمي اين است که حس ميکند ميخواهد اما نميتواند و به ياد مي آورد زماني را که ميتوانست اما نمي خواست....ئ

دوشنبه 29/6/1389 - 8:41 - 0 تشکر 233281

یه سوال قراره چی رو ببینید و از دستش ندید؟ مشتری در نزدیکترین حالتش به زمین رو؟ مریخ رو که در نزدیکترین حالت به زمین دیدیم. فرقی با حالت دورترش نداشت!! البته با چشم غیر مسلح! اگه اپتیک دارید که حساب فرق می کنه.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی