انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 795)
سه شنبه 16/6/1389 - 21:50 -0 تشکر 228989
گمشده‌ای به نام حقوق عابر پیاده

 

 

چراغ كه قرمز میشه ، هنوز خودروها با سرعت از خط عابر می‌گذرند تا سوت كشدار پلیس ، تازه از راه رسیده‌ها را سرجا میخكوب كنه.

با قرمز شدن چراغ راهنمایی سر چهارراه‌ها ، معمولا چند راننده سراسیمه پا روی ترمز می‌ذارند و روی خط عابر پیاده می‌ایستند و چون نه راه پس دارند و نه پیش، مدتی را روی خط عابر میمونند و از خجالت عابرانی كه چشم غره می‌رند و زیر لب غرولند می‌كنند، به نقطه‌ای خیره میمونند.
گذشته از خط عابر كه معمولا از سوی بسیاری از رانندگان دیده نمیشه ، پیاده‌راه‌های ناهموار و ناامن (بخصوص اگر مصالح ساختمانی‌هایی در حال ساخت هم پیاده‌رو را اشغال كرده‌ باشه)، پل‌های هوایی ساییده شده و پله‌های غیراستاندارد و البته كمیاب از معضلات عبور از خیابان برای عابران پیاده هست. شاید به همین دلیل، 50 درصد كشته‌های تصادفات رانندگی در شهرهای بزرگ، عابران پیاده هستند.
اما این تنها یك روی سكه هست ، در تمام كشورا هممن‌طور كه رانندگی تابع قوانینه ، عابر بودن هم قوانینی داره ، اما در ایران به همون اندازه كه رانندگان به حقوق عابران بی‌اعتنا هستند، عابر هم تعهدی به خیابان و خودروها نداره. عبور از عرض خیابان و بزرگراه‌ها هنگام چراغ سبز، پرش از روی گاردهای وسط خیابان و بزرگراه ، پیاده‌‌روی در طول بزرگراه شلوغ با لباس تیره ، بی‌اعتنایی به چراغ خط عابر پیاده‌ ، ایستادن در وسط خیابان برای سوار شدن خودرو و... از جمله تخلفات عابرانه. چندی قبل نمایندگان كمیسیون حقوقی مجلس در ماده 27 لایحه رسیدگی به تخلفات رانندگی تصریح كردند كه اگه عابر پیاده به تكالیف خود در خیابان عمل نكنه، جریمه خواهد شد. این خبر نه تنها هیچ‌وقت جدی گرفته نشد كه مدتی سوژه طنز رسانه‌ها بود.
به نظر می‌رسه هر چند جنبه سخت‌افزاری ترافیك و حمل و نقل مانند چراغ ، پیاده‌رو و پل عابر اهمیت داره ولی از اون مهم‌تر آموزش حقوق شهروندی به عابران و رانندگان از دوران خردسالیه ، چیزی كه در جامعه ما جدی گرفته نشده و عابر و راننده هیچ‌یك حقوق خود را نمی‌شناسند.

من در جستجوی قطعه ای از آسمان پهناور هستم كه از تراكم اندیشه های پست تهی باشد                                                                مسعود خادمی                                        
چهارشنبه 24/6/1389 - 13:13 - 0 تشکر 231609

متاسفانه بی فرهنگی و عدم توجه به حقوق سایرین به اپیدمی تبدیل شده که هر روز رو به گسترش است.

در نزدیکی منزل ما قرار است جهت سهولت عبور و مرور وسایط نقلیه پلی احداث شود. به همین دلیل شهرداری منطقه محل مورد نظر را با سیم های توری حصار کشیده اما هنوز یک هفته از کشیدن این سیم ها نگذشته که بخشی از این سیم ها به وسیله دستان با برکت مردم منطقه!!! (که به این طرح معترض اند) قیچی شده در حالی که هرچیزی آداب خودش را دارد اول اینکه شهرداری به خاطر رفاه عمومی قرار است چنین کند دوم اینکه اگر اعتراضی است قطعا گوش های شنوایی برای رسیدگی وجود دارد سوم اینکه از ملتی با تمدن چندهزار ساله بعید است ....

در راه رسيدن به oooooj

با مردم مهربان باش چرا که هنگام سقوط با همان مردم روبرو خواهي شد 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی