انجمن ها > انجمن عمومی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عمومی (بازدید: 782)
شنبه 2/5/1389 - 18:18 -0 تشکر 213983
ژن خیانت به همسر

ژن خیانت به همسر و جدول مندلیوف
 

محققان سوئدی با پژوهش روی ازدواج، ژن تقلب یا خیانت به همسر را در مردان كشف كرده‌اند. ظاهر خبر بسیار ساده است اما آیا نباید از آن ترسید؟

محمود محمدی نسب:طبق این پژوهش، مردان ممكن است دارای این ژن تقلب باشند كه در این‌صورت از مسیر راست و صحیح منحرف می‌شوند. مردانی هم كه حامل دو نسخه از این ژن هستند، دو برابر بیشتر از مردانی كه یك نسخه از آن را دارند، دچار سوءتفاهمات زناشویی می‌شوند. این پژوهش همچنین نشان داده است مردان فاقد این نوع ژن خاص در مغزشان، شوهران وفاداری خواهند بود و عاشق همسرشان باقی خواهند ماند(1).

آیا این خبر و اخباری شبیه آن ما را یك قدم به «دنیای متهور نو»ی آلدوس هاكسلی نزدیك‌تر نمی‌كند؟

دنیای متهور نو چیست؟

دنیای متهور نو (Brave New World) رمانی از آلدوس هاكسلی نویسنده­ انگلیسی است كه سال 1932 منتشر شد. موضوع آن هم اوهامی است كه دنیایی متحد را تحت حكومت گروه متنفذین در سال 2500 مجسم می‌سازد. تكنیك حكم­فرماست تا ضامن اجرای شعار دولت یعنی «جامعه، هویت، ثبات» باشد و همه­ی منابع علمی در كارند. علم ژنتیك چنان پیشرفته است كه می­تواند تولید شهروندان را در لوله­های آزمایشگاهی تضمین كند و بدتر از همه آن‌كه هر طبقه­ اجتماعی از پیش دارای شرایط خاص خودش خواهد بود.

تفاوت در تركیب اكسیژن هم انواع انسان‌های آلفا، بتا، گاما و غیر آن را به وجود می­آورد. حتی نیمه‌عقب‌افتاده­ها و عقب‌افتاده­هایی خلق می­شوند كه به نفرت‌انگیزترین كارها اشتغال دارند. بردگان در دنیای متهور نو به نوعی آدم آهنی تبدیل شده­اند كه از بردگی خود بی‌خبرند. شرطی‌كردن افراد در نخستین سال زندگی موجب انزجار از زیبایی و آزادگی می­شود و از راه هیپنوتیزمِ كودكان، خوشبختی مربوط به هر مقامی را در سلسله مراتب شغل‌ها به همه می‌آموزند تا در طول عمر، در خوشبختی غوطه بخورند. اگر در رضایتمندی افراد كاستی به وجود آید، «سوما» در دسترس همه است. پیری به سرعت پیشرفت می­كند و در پی مرگِ بی‌درد، اجساد سوزانده می‌شوند(2).

ژن‌های رنگارنگ

فرض كنیم ژن خیانت به همسر یك واقعیت در بعضی مردان باشد كه باعث می‌شود آنها در اثر سوء‌تفاهم یا هر چیز دیگر به همسرانشان خیانت كنند. اولین سئوالی كه پیش می آید این است كه اگر ژن خیانت به همسر وجود خارجی داشته باشد، چرا نباید ژن دروغ‌گویی، غیبت، آدم‌كشی، دزدی، پرخاشگری، مهربانی، صداقت، امانت‌داری و... وجود داشته باشد؟ از كجا معلوم چند روز دیگر دانشمندان اعلام نكنند ژن مربوط به مثلاً خیانت در امانت را كشف كرده‌اند؟

در این صورت چرا نباید جدولی شبیه جدول مندلیوف رسم كرد و مقابل تك تك رفتارها نام یك ژن را نوشت و نام هر كدام هم كه معلوم نیست را خالی گذاشت و منتظر كشف ژن مربوطه نماند؟ درست شبیه كاری كه مرحوم مندلیوف كرد.

چرا بترسیم؟

اگر فرض بالا درست باشد، این من و شما نیستیم كه رفتارهای خوب و بد داریم و خشم و شهوت‌مان را كنترل می كنیم، بلكه این ژن‌هایند كه بر ما حكم می‌رانند و انواع مختلف آنها و تعداد آنها شخصیت ما و رفتارمان را شكل می‌دهند. در این صورت حتی اگر یك قاتل را هم گرفتند باید آزادش كنند چون از بخت بدش وارث ژن‌های مربوط به انجام قتل بوده و تقصیر از خودش نیست.

در این شرایط اصولاً مسئولیت در قبال رفتار بی‌معنا خواهد بود چرا كه ما در انتخاب ژن‌هایمان نقشی نداشته‌ایم و به نظر می‌رسد با این وضع باید اصولاً نظام حقوقی جدیدی مشكل بگیرد و مردم هم باید یاد بگیرند، هیچ كس را سرزنش نكنند، زیرا او این‌گونه برنامه ریزی شده است، بدون آنكه خودش خبر داشته باشد یا حتی دلش بخواهد. ترسناك‌تر اینكه اگر می شود ژن‌ها را یافت و مسئولیت هر كدام را تشخیص داد، لابد می‌شود آنها را دستكاری هم كرد و رفتار و شخصیت انسان‌ها را به كمك آن‌ها تغییر داد و این اتفاقاً همان قدمی است كه ما به سوی دنیای متهور نو برداشته‌ایم. یعنی می‌توانیم با دستكاری ژن‌ها آدم‌هایی داشته باشیم كه در عین فلاكت، راضی و خوشبخت‌اند و هیچ تمایلی به تغییر اوضاع ندارند و از خشم و نفرت و شهوت و بلندپروازی عاری‌اند، آن وقت حتماً افرادی هم خواهند بود كه با دستكاری ژن‌ها، رئیس، مدیر و حاكم به دنیا می‌آیند و حكومت بر بردگان دنیای متهور نو، دقیقاً شكل خواهد گرفت.

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی