انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 405)
جمعه 27/1/1389 - 15:22 -0 تشکر 195335
مشاهده خداوند

امیر مؤ منان در مسجد كوفه بالاى منبر خطبه مى خواند. مردى برخاست كه به او ذعلب مى گفتند، داراى زبانى بلیغ در خطبه و قلبى شجاع بود. گفت : اى امیرمؤ منان ! آیا پروردگارت را دیده اى ؟

حضرت فرمود: واى بر تو اى ذعلب ! من خدایى را كه نبینم ، نمى پرستم .

پرسید: اى امیر مؤ منان ! پس چگونه او را دیده اى ؟

فرمود: واى بر تو اى ذعلب ! دیدگان با مشاهده او را نمى بینند، ولى قلبها با حقایق ایمان او را مى بینند. واى بر تو اى ذعلب ! خداى من چنان لطیف است كه لطفش ‍ به وصف در نمى آید و چنان عظیم است كه با عظمت وصف نمى گردد و چنان بزرگ كبریاست كه با بزرگى وصف نمى شود. در جلالت چنان جلیل است كه با غلظت وصف نمى شود. قبل از هر چیز است و نمى شود گفت : پیش از چیزى است . بعد از هر چیز است و نمى شود به او بعد گفت . اشیاء را خواسته ، اما نه با همت . درك كرده است ، اما نه با خدعه . در همه اشیاست ، اما با آنها مخلوط نیست و از آن ها هم جدا نیست . ظاهر است ، نه به شكل مباشرت . متجلّى است ، نه با دیدن . دور است ، نه با مسافت . قریب است ، نه با نزدیك شدن . لطیف است ، نه با جسم داشتن ، موجود است ، نه بعد از عدم . فاعل است ، نه به اضطرار. صاحب تقدیر است ، نه با حركت . زیاد مى شود، نه با اضافه . شنواست ، نه با آلتى . بیناست ، نه با اءداتى . اماكن حاوى او نمى شوند و اوقات او را شامل نمى گردند، صفات او را محدود نمى كنند و خواب او را نمى گیرد. هستى او از اوقات سبقت جسته ، وجودش از عدم و ازلش از ابتدا پیشى گرفته است . با خلق مشاعر فهمیده مى شود كه كسى براى او مشاعر قرار نداده و با تجهیر جواهر فهمیده مى شود كه جوهر ندارد و با ضد قرار دادن میان اشیا فهمیده مى شود كه او ضد ندارد و با خلق تقارن میان اشیا فهمیده مى شود كه او قرین ندارد. نور را ضد ظلمت قرار داده است و خشكى را ضدترى و زبرى را ضد نرمى ، و سردى را ضد گرمى ، متباینها را با هم جمع كرده و میان چیزهاى نزدیك ، دورى افكنده است كه با تفریق ، بر مفّرق و با تاءلیف ، بر مؤ لف دلالت مى كند. و این سخن خداى متعالى است : و من كل شى ء خلقنا زوجین لعلّكم تذكرون  

میان قبل و بعد، فاصله انداخت تا معلوم شود كه او قبل و بعدى ندارد و موجودات با غرایزشان گواهند كه آفریننده غریزه آنها، غریزه ندارد و با موقت بودنشان اعلام مى كنند كه براى قرار دهنده وقت آنها وقتى نیست . میان موجودات حجاب و مانع قرار داده تا معلوم شود میان او و خلقش حجابى نیست . پروردگار است ، بدون این كه خود پروردگارى داشته باشد و اله است ، بدون این كه خود الهى داشته باشد. عالم است ، بدون اینكه معلوم باشد. سمیع است ، بدون اینكه مسموع باشد

 بر گرفته شده از سایت www.ghadeer.org

ehsan.chch
دوشنبه 30/1/1389 - 0:41 - 0 تشکر 195970

حقا که اگر کسی تجلی خداوند در عالم هستی را نبیند کور است.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

دوشنبه 30/1/1389 - 19:30 - 0 تشکر 196147

با سلام
الله اكبر- الحمدلله- سبحان‌الله
یا علی

 
سیب‌سرخ‌60- غریبی‌آشنا       وبلاگم: ماه تابان من 

چهارشنبه 1/2/1389 - 11:57 - 0 تشکر 196551

خدایا چشم بینا به ما عطا کن.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

چهارشنبه 1/2/1389 - 18:5 - 0 تشکر 196630

اگر اهل بَصَر باشیم و نه اهل نظر
خدارو همچون علی(علیه السّلام)خواهیم دید و همچو ایشان خواهیم گفت:
"من خدایى را كه نبینم ، نمى پرستم ."

خداوند به همگی ما بصیرت عطا فرماید.

 

ما هرگز بلندای قامت خود را نمی دانیم
مگر ما را فرا خوانند که برخیزیم و قد برافرازیم
و آنگاه ،اگر به طرح وجود خویش وفادار مانده باشیم
قامت ما از آسمان ها خواهد گذشت

        

پنج شنبه 2/2/1389 - 16:18 - 0 تشکر 196776

حقا که اهل بیت (ع) تجلی تمام اسما و صفات خداوند هستند.

يا علي گفتيم و عشق آغاز شد

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی