انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 5797)
پنج شنبه 15/11/1388 - 16:53 -0 تشکر 180205
درج مقالات کاربران انجمن برای صفحه اصلی تبیان

با سلام به شما کاربران عزیز انجمن های تخصصی تبیان

همانگونه که در صفحه اصلی سایت تبیان اطلاع داده شد ؛ از این پس قرار است 30 درصد مطالب صفحه اصلی تبیان با قلم و دستان توانای شما تولید گردد .

لذا از شما کاربر گرامی می خواهیم با انتخاب موضوع و انجمن مورد نظر خود ؛ مطلب خودتان را تنها در ذیل همین مبحث مطابق با قالب مندرج در اطلاعیه سایت وارد نمایید .

 

 

نمونه مطلب ارسالی

 

 

 ساختار ورود مقالات باید از الگویی مشابه جدول ذیل پیروی نماید: 

 

1 – عنوان یا تیتر مطلب چگونه از بروز بیماری قلبی جلوگیری کنیم ؟
2 – کلید واژه ها بیماری قلبی ؛ چربی ها ؛ فشار خون ؛ تغذیه مناسب و ...
3 – تولیدی یا تلفیقی یا تجمیعی تلفیقی
4 – متن مطلب امروزه بیماری های قلبی از مهمترین عوامل مرگ و میر در جوامع پیشرفته و در حال توسعه محسوب می شوند . ....
5 – نام نویسنده و منبع مطلب 1 – هفته نامه سلامت 2 – انجمن تخصصی پزشکان بدون مرز 3 - ....

 

برای شما عزیزان آرزوی موفقیت داریم

 

يکشنبه 18/11/1388 - 16:34 - 0 تشکر 180831

عنوان مطلب:

تاخیر در ازدواج مُد و یا یک امتیاز اجتماعی؟

کلید واژه : ازدواج.تغییر درسبک زندگی. تاخیر در بلوغ عاطفی روانی......

تجمیعی

تاخیر در ازدواج مُد و یا یک امتیاز اجتماعی؟

سازمان ملی جوانان در تازه‌ترین آمار خود كه اخیرا منتشر شده ازدواج را چهارمین اولویت جوانان اعلام كرده است. بر اساس نتایج بررسی‌های معاونت مطالعات و تحقیقات این سازمان موضوع ازدواج با 9 درصد اهمیت، در رده چهارم مهم‌ترین نگرانی‌های جوانان ایرانی قرار دارد.
این در حالی است كه اشتغال مناسب با 28، مسائل مالی و اقتصادی با 22 و مسائل تحصیلی و كنكور با 17 درصد اهمیت درصدر فهرست دغدغه‌مندی‌های جوانان جای دارند. ضمن این‌كه تنها 7 درصد جوانان ازدواج را به عنوان بزرگ‌ترین هدف خود برشمرد‌ه‌اند. معمولا در تحلیل‌های آماری كه از تاخیر ازدواج یا افزایش تجرد در كشور ارائه می‌شود با فرض قرار دادن ازدواج به عنوان یك دغدغه اصلی و اولویت نخست جوانان، عواملی مثل بیكاری و اشتغال، مسائل مالی، مسكن، طولانی شدن زمان تحصیل یا افزایش تجملات و بالا بودن هزینه ازدواج را به عنوان دلایل قطعی این تاخیر معرفی می‌كنند و همواره در انواع گزارش‌های خبری چه در صداوسیما و چه در مطبوعات بر آنها تاكید می‌شود. بدیهی است بخشی از مشكلات ازدواج در جامعه كنونی ما ریشه در همین نواقص و كمبودها دارد؛ اما محدود كردن عوامل این پدیده اجتماعی به برخی دلایل معین و كلیشه‌ای از منظر جامعه‌شناسی اشتباه است.
تاخیر ازدواج در میان جوانان ایرانی صرفا یك معضل اقتصادی اجتماعی نیست و بخشی از علل آن را باید در تحولات فرهنگی و تغییر در سبك زندگی جستجو كرد.
به عبارت دیگر تاخیر در ازدواج تنها مشكلات سخت‌افزاری ندارد و دلایل نرم‌افزاری نیز در آن دخیل است. چه بسیار جوانانی كه از كمبودها و محدودیت‌های فوق‌الذكر برخوردار نیستند، اما تن به ازدواج نمی‌دهند.

تحول در ارتباطات انسانی

در یك دهه گذشته شاهد توسعه روزافزون ارتباطات و تكنولوژی‌های نوین ارتباطی در كشورمان هستیم كه بنابه تقدیر جهانی این امر، تاثیرات ژرفی بر مناسبت‌های انسانی و اجتماعی ما گذاشته و نظام فرهنگی ما را بشدت دگرگون كرده است. گسترش تلفن همراه، اینترنت، ماهواره و دیگر وسایل ارتباط‌جمعی و بسط آن در اقصی نقاط كشور، به شكل‌گیری یك جامعه شبكه‌ای انجامیده است كه در آن انسان‌ها بیش از گذشته به هم نزدیك شده‌اند و دامنه ارتباطات انسانی گسترش یافته است. این مساله در روابط دختران و پسران در جامعه ما نیز تاثیر گذاشته و آن را تسهیل كرده است.
به واسطه این شكل جدید از ارتباطات در جامعه ما برخی محدودیت‌های فرهنگی كه در گذشته در این رابطه وجود داشته برداشته شد و دو جنس مخالف از فرصت و امكان بیشتری برای ارتباط با یكدیگر برخوردار شدند. این مساله بویژه از طریق اینترنت و چت كردن و فیس‌بوك و امكانات تكنولوژیكی دیگر عمق بیشتری گرفت، طوری كه طبق برخی تحقیقات انجام شده 2 درصد ازدواج‌ها در كشور ما ازدواج اینترنتی است. اما سرانجام همه كسانی كه از طریق این ارتباط مجازی با یكدیگر آشنا می‌شوند، به ازدواج ختم نمی‌شود و در حد دوستی حتی بدون این‌كه همدیگر را بشناسند یا دیده باشند باقی می‌ماند. این امر به لحاظ روان‌شناسی بخشی از نیازهای عاطفی دو طرف را رفع می‌كند و تا حدودی عطش ارتباط با جنس مخالف را تعدیل می‌كند. اگر بپذیریم یكی از انگیزه‌ها و نیازهای مهمی كه منجر به ازدواج یا تصمیم به ازدواج می‌شود، پاسخ به حس تنهایی و نیازهای عاطفی است، با رفع بخشی از این نیاز به واسطه همین روابط مجازی، انگیزه به ازدواج نیز تا حدودی كاهش می‌یابد. از سوی دیگر در رهگذر این روابط شناخت دو طرف از ویژگی‌ها و خصلت‌های جنس مخالف بیشتر می‌شود و موجب نوعی احتیاط و محافظه‌كاری در انتخاب همسر در آنها می‌گردد.
بر همین اساس نیز می‌توان به جایگزین شدن روابط مجازی با خطر ریسك‌پذیری كمتر به جای روابط واقعی با ریسك بالا اشاره كرد كه در درازمدت به تاخیر در ازدواج دامن می‌زند و آن را تقویت می‌كند.

تغییر در سبك زندگی

ادامه تحصیل و كار مناسب تا یك زمانی بهانه‌ای برای تاخیر ازدواج بود، اما امروز شاهد نگرش و دیدگاهی هستیم كه به ازدواج در زندگی معتقد نیست و آن‌را مانع استقلال و آزادی انسان می‌داند. البته این رویكرد بیشتر در طبقه مرفه و بالای جامعه وجود داشت، اما امروزه به دیگر طبقات اجتماعی نیز تسری یافته و در طبقات متوسط و حتی فرودست جامعه نیز مشاهده می‌شود.
از این منظر دو دیدگاه عمده در میان نسل جدید به چشم می‌خورد؛ عد‌ه‌ای كه به كل با ازدواج مخالف بوده و به تجرد اصالت می‌دهند و ازدواج را یك سنت كلیشه‌ای و غیرعقلانی تفسیر می‌كنند كه مانع بزرگی در راه رشد و ترقی فردی آنها به حساب می‌آید و گروه دوم بر این باورند كه در دوران جوانی دست‌كم تا 30 سال فرد باید آزادانه به تجربه و لذت بردن از زندگی بپردازد و پس از رفع نیازها و به اصطلاح جوانی كردن زیر بار مسوولیت تشكیل خانواده برود.

تاخیر در بلوغ عاطفی روانی

همزمان با كوچك شدن نهاد خانواده و تغییر كاركردهای آن، فرزندسالاری در خانواده‌های ایرانی شكل گرفت و والدین آرزوهای دست نیافته خود را در فرزندانشان جستجو می‌كنند. این مساله موجب شده تا بهترین شرایط را برای بچه‌هایشان فراهم كنند تا آنها فقط به درس و مشق خود بپردازند و از این طریق، آینده خود را تضمین كنند. لذا بیشتر جوانان امروز تا 25 24 سالگی به تحصیل مشغولند و اغلب آنها زندگی اجتماعی را فراتر از كلاس و مدرسه و دانشگاه تجربه نمی‌كنند؛ در حالی كه والدین آنها از سنین نوجوانی وارد بازار كار شدند و فراز و نشیب‌های زندگی را تجربه كرده‌اند. به دلیل همین تاخیر در ورود بازار كار و تجربه عملی زندگی، نسل جدید نسبت به نسل گذشته اگرچه كم‌هوش‌تر نیست؛ اما كم‌تجربه‌تر است.

افزایش آگاهی و تحصیلات زنان

نقش تحصیلات و افزایش آگاهی زنان نسبت به حق و حقوق خویش بر تاخیر در ازدواج را از 2 منظر می‌توان بررسی كرد. یكی این‌كه تحصیلات زنان باعث شده تا آنان نسبت به مطالبات قانونی خود آگاهی بیشتری پیدا كنند و تن به هر ازدواجی ندهند كه مجبور باشند یك عمر ظلم و زور را تجربه كنند و این شناخت باعث شده تا گاهی سقف آرزوهای آنان فراتر از ازدواج و شوهر كردن قرار بگیرد و حتی ادامه تحصیل در اولویت بالاتری از ازدواج جای بگیرد.
اگرچه این مساله از سوی زنان منجر به تاخیر در ازدواج می‌شود، اما از آنجا كه ازدواج یك معامله دو طرفه است دامن مردان را نیز می‌گیرد و دست كم شانس انتخاب آنها را كمتر می‌كند. امروزه حتی شاهد رواج برخی تفكرات تند فمنیستی هستیم كه ازدواج را برای زنان تن دادن به سلطه مردانه قلمداد می‌كند و تجرد را به عنوان مبارزه و مقاومت در برابر این نابرابری، فضیلت می‌بخشد. در گذشته به دلیل پررنگ بودن برخی باورها و هنجارهای سنتی فرصت فعالیت اجتماعی زنان كم بود و آنان تمایل بیشتری به ازدواج داشتند اما امروزه با گسترش فعالیت‌های اجتماعی زنان، دیگر شوهر كردن بهانه‌ای برای رهایی از این محدودیت‌ها و كسب استقلال نیست و چه بسا برخی تجرد را شرایط آزادانه‌تر و مستقل‌تری برای زندگی می‌دانند.
به هر حال، تاخیر در ازدواج را كه كم‌كم در حال تبدیل شدن به یك مد و امتیاز اجتماعی است، نمی‌توان رد كرد و نادیده گرفت، اما نباید آن را صرفا به محدودیت‌های اقتصادی و مالی نسبت دهیم. همان‌طور كه دیدیم؛ مسائل فرهنگی و روان‌شناختی نیز در شكل گیری این پدیده موثر است و روز به روز نیز بر عمق و دامنه آن افزوده می‌شود، ولی یك نكته ظریف و مهم در ارتباط با این مساله را نمی‌توان نایده گرفت و كوچك شمرد؛ اگر تاخیر و بالا رفتن سن ازدواج می‌تواند عواقب و آسیب‌های روانی اجتماعی متعددی را به همراه داشته باشد، قطعا شتابزدگی در این مساله و ازدواج و درس نیز می‌تواند سلامت فرد و جامعه را تهدید كند. افراط و تفریط در این مساله هم می‌تواند مضر باشد و تعادل اجتماعی و روانی را از بین ببرد

منبع : روزنامه جام جم

تهیه و تنظیم برای تبیان : سیدمرتضی حسینی اصل اسکوئی

يکشنبه 25/11/1388 - 23:30 - 0 تشکر 182530

عنوان مطلب:پس انداز نیکی

تجمیعی

روزی حضرت رضا(ع) به یاران خود فرموند: تا می توانید خدا را یاد کنید و نیکی کنید. تواضع و قدرشناسی و شکرگزاری امروز, نوعی پس انداز برای فرداست. مثالش در این حکایت است: که مردی از از بنی اسرائیل شب خواب دید که فرشته ای به او گفت:یک نیمه از باقیمانده عمر تو با فراخی روزی و سعادت همراه است.اما انتخاب آن با خودت است که نیمه اول را انتخاب کنی یا نیمه دوم را.

آن مرد گفت: من یک شریک زندگی دارم که باید با او مشورت کنم. صبح به همسرش گفت:به من خبر داده اند که نصفی از باقیمانده عمر من با همراه با نعمت و وسعت است, چه کنم. سعادت نیمه اول را انتخاب کنم یا دوره پیری و ناتوانی را. همسرش به او گغت: نیمه اول را انتخاب کن بقیه اش به عهده من.مرد گفت به خاطر تو چنین باشد.

پس دنیا به او رو کرد و همینکه درآمد سرشاری پیدا می کرد,زنش به او می گفت:فلان همسایه ما محتاج است, پس به او احسان می کردند. یا می گفت: فلان خویشاوند ما محتاج است پس به او احسان می کردند. و همینطور هدیه می دادند, دستگیری می کردند تواضع و قدرشناسی می کردند و اطرافیان خود را خوشنود می ساختند تا یک شب همان فرشته به خواب مرد آمد و گفت:ای مرد آن نیمه از زندگی که با نعمت و وسعت همراه بود تمام شد.نظرت چیست ؟ گفت:من چیزی نمی گویم باید ببینم همسرم چه می گوید. صبح به همسرش گفت: به من خبر داده اند که آن نیمه سعادت ما به پایان رسیده.زنش گفت: نگران نباش, خدا به ما نعمت داد ما هم تا توانستیم نیکی کردیم و قدر آن را شناختیم. خدا بزرگتر از آن است که قدر آن را نشناسد.

شب فرشته آمد و گفت: درآن نیمه مهمان بودید و چون مهمان خوبی بودید, باقی عمر هم سعادتمند باشید.تهیه و تنظیم:نرگس کاشی

منبع مطلب:کتاب  قصه های خوب برای بچه های خوب

دوشنبه 26/11/1388 - 21:43 - 0 تشکر 182737

بسم الله الرّحمن الرّحیم

عنوان:جوان امروز

 • كلید واژه ها:
جوان امــــروز بـــاید چرا جــــــوان امــروز نهالی بــرای فـــــردا ... اخلاق جوان امــــروز ... اعتیاد و جوان امـروز... دلایل فرار از خـانواده ... هویت جوان امــروز ...تغیـــیـــر هــویـت ...

هویت ناخــــاسته

متن:

جوان امروز باید جوان امروز بـــایـــــــد بـــا چشمـــــی بـــاز بـــه زنــدگی نگاه كــنـد تـــا بتوانـــد زنــــدگی خوبــی را هم بــرای خود و هم برای اطرافیان ترسیم كند.نقش جـــوان امـــروز بــایـــد بصورت تكوینی از طـــرف والدین آمــــوزش داده شـــود تا جوان دچار تعـارض میان خـــــانـــواده و دوستان خـــود نشودو به عبارت دیگر جــــوان در ایـــن هنگام در معــرض خطر دوگانگیفرهنــگی می شود كه اگـــر این تعارضات بیش از حـــد باشد فـرد دچار بیگــانگی فرهنگی می شود . یعنی گیج و سردر گم می شود.جـــــوان امــــــروز بــــایـــــد در انتخــــاب دوست دقـــت زیـــــادی كنــــد زیــــرا هویت جــــوان در بین دوستـــانـش شكــل می پذیـــــرد كه در این مــــورد در بخشهـــــای بعدی بیشتـــر صحبت می كنیــــم. سن جــوانــی سنـــی است كـــه در آن جـــوان به استقــلال ذهنی می رســد و از افراد شاخص جامعه الگو می گیرد .جـــوان امروز بـــایـــد دارای استـــدلالهای منطقـــی باشــد تــا در تصمیم گیـــری ها او را یـــاری كنــــد. چرا جوان امروز چــــرا جـــوان امروز بـــایــد بـــرای ارضـــای عــــاطفی به جنس مخــالـــف روی بیـــاورد ،گـــرچـــه از نظـــر روانشنـــاســان ایــن امـر امـــری طبیعــی است ، ایـــن كــــار فقط نــاشـــی از كمـبــود عـــــاطفـــه از طــرف والـــدیـن است .چـــرا جـــوان امـــروز بـــایــــد از بــی كــــاری رنــــج ببـــــرد ،چــــرا آمــــار بی كـــــاری جـــامعـــه جـــوان ما بــایــد زیــاد بــاشد ، چـــرا دستگـــاههـــای مــربــوطـــه نبـــایــد به صــدها جــوان امـــــروز جـــواب قــانـــع كننـــده ای بـــدهنــد؟چـــرا جــــوان امـــــروز از خـــانــه فـــرار می كنـــد مـگر جــایــی امـنــتـــر از خـــانـــه بـــــرای جـــوان امــــروز هســــت ؟چــــرا جـــوان امـــروز از والـــدیــن دوری می كنــــد و حـــرفهـــایـــش را به والــــــدین خــــــــود نمـــــی گـــویــــــد؟

نهالی برای فردا

یعنی جوان امروز برای والدین مانند نهالی است كه فردا در زمان بزرگسالی یاور و همدم والدین خود باشد . پس بــایـــد از این نهـــــال بخوبـــــی مـــراقبـــت شــــود و در بـــرابـــر آفـــاتـــی مـــانـنـــد : مــــواد مخدر ،سیگـــــار و هــــزاران چیـــــز دیـگــــــر حفظ شـــــود.جوانـــــی زیباتـــــرین و پرخطرتـــــرین دورة زنـــدگیـــســـــت كــــــه بــــــایـــــــد بــا سلامـــــــت كـــــامـــــل از آن گــــذر كــــرد . جــــوانـــی دورة شــادابــــی و ســرزنـــدگـــی هــر فـــرد اســـت پس بیــایـیــد ایــن دوره را با شـــادابــــی پشــــت ســـر گــــذاریــــم . اخلاق جوان امروز: اخـــلاق جــــوان امـــروز چـــــرا بــایـــد تنــــد و خشــن بـــاشـد ؟اخـــلاق جـــوان آیینــه ای در مقــابــل دیــگـــران است عكــس العمــل یـــك جـــوان با تــوجـــه به داشتـــن غـــرور در مقـــابـــل هــر كـــــاری بـــا یكـــدیگـــر تفــــاوت دارد .جـــــوان امــــروز بـــا تـــوجه به جـــریانــــات نــــاپایــــدار زنــدگی تنــــد و خشـــــن است و والـــدیـــن بــــاید محیـــط خــــانه را آرام نگهـــدارنــــد تــــا جـــوان بــــا آمـــــدن به خــــانـه به آرامـش روحــــی دست پیــــدا كـنـد . والـــدیــن نبـــایـــد محیـــط خانـــه را نــا آرام كننـد تــا ذهــن جــوان مغشوش و اخـــلاقش عــوض نشـــود.

اعتیاد و جوان امروز

چـــرا بـــرخی از جـــوانان به اعتیـــاد روی می آورند ؟یكـــی از دلایــــل اعتیــــاد در جــــوان امـــروز بی كـــاری است . یكــی دیگــــر از دلایـــل اعتیاد در جـــوان فشــــارهای عصبی و اختلالات روحــــی روانـــــی است ،فشارهای عصبـــی ناشی ازبیكاری فشـــارزنـــدگـــی و است . هــــر گـــاه جــوانــی از خــانـــواده و جــــامعه طـــرد می شـــود به ســــراغ اعتیـــاد می رود .اعتیــــاد ریشـــه هـــای زنــدگی را خشك می كند .

دلایل فرار از خانواده

بـــی حـــرمتـــی و اهمیـــت نــــدادن به جــــوان برخـــی از دلایل فرار جــــوان از خـانــــه و خانـــواده است . بی ثبـــاتی در منــــزل هم یكی دیــگر از دلایل فــــرار از خانه است . بیشتــــرین آمار فـــــرار از خـــــانــــه كمبود محبت و بی اهمیتی نسبت به احساسات عاطفی یك جــــــوان است دختـــــران فـــــراری بـه این دلیـــــل بیشتـــــر است .

هویت جوان امروز

همانطور كه در مبـــاحث قبلی اشــــاره كــردیـــــم بخشــی از هویت جـــــوان امروز را گــــروه همســـــالان و بخش دیـگـــر را خانواده تشكیـــل می دهند .اما در این بیـــن نقش گروه همسالان بیشتــــر است و جــــوان بخش عظیمـــی از هـــــویتش را در اینجــــا بـــدست می آورد ، وجـــود ســـوال مــــن كیستــــم و امثــــال اینــهــــا هــویت جــــوان را تشكیــــل می دهــــد .با بــــه جــــواب رسیــــدن این سوالات فـــــرد جـــای خـــود را در بین افـــــراد دیگر و جـــــامعـــه پیــــدا می كنـــد .

تغییر هویت

وقتــــی جــوانــــی از هـــویت خــــویش نـــاراضی باشـــد با تلاش فــــراوان سعی می كنـــــد هـــویت خـــــود را تغییر دهــــد و یــــا اگر گــروهـــی دیگـــر را فـــرد مشاهـــده كنــــد و از عملكــــرد آنان خـــوشنـــود شــــود سعی می كنــــد خـــــود را تطبیق با آنهـــا دهد و به اینگونه است كه هویت فــــرد تغییر می كند.

هویت نا خواسته

در بــــرخی موارد جـــوان در شرایط خـــاصی قرار می گیرد كه درگیر هویت ناخواستـــه ای می شود كه شایــــد مطابق میــــل او نباشـــد ، جــــوان بایــد بـــا هویت ناخواستـــه اش یا كنــــار بیایــــد و با تـــلاش و كوشش فـــراوان هویت خــــود را تغییــــر دهــــد .

دسته بندی و نتیجه گیری درمورد جوان امروز

جـــــوان امـــــروز بایـــــد با تفكـــر فــــراوان راه زنـــدگی خـــود را پیــدا كنــــد و در انتخـــاب دوست باید بسیار دقت كند .فــــرد در ســـــن جـــوانــــی به جنـس مخـــالــف عـلاقــه بیشتــری پیــــدا می كــنــد .آمــار بی كاری در كشـــور ما خیلی بالا است حدود 3/2 از مردم ایران جوان هستنـــد پس ما در كشــوری جــوان زندگی می كنیم .والــدین بایـــد در تــربیت فــرزنـــدان بسیــار كوشا باشند تــا جــوانــانی شایستـــه را به مملكـت تحویـــل دهـند . اخــــلاق جوان با توجه به داشتن غــــرور در هر محیط با محیطهای دیگر فــــرق دارد و والــــدین نقش مهمـــی در اخـــلاق جوان دارند

منبع:كتاب فرهنگ سوم دبیرستان

نویسنده:امیركلهر

سه شنبه 27/11/1388 - 16:7 - 0 تشکر 182880

عنوان : تزیین هویج به صورت گل رز

کلید واژه ها : سفره آرایی ؛ سبزی آرایی ؛ تزیین هویج ؛ تزیین غذا و... 

ابتدا یک هویج راست و سالم را انتخاب کرده ، کاملاً می شوییم و در ظرف آب نمک غلیظ به مدت 1 الی 2 ساعت قرار می دهیم تا کاملاً نرم وانعطاف پذیر شود . سپس آن را از آب نمک خارج کرده و با دستمال تمیز خشک می کنیم و به صورت نوارهای نازک برش می دهیم .

هویج

سپس نوارهای هویج را روی دست کاغذی تمیز قرار می دهیم تا خشک شوند .

هویج 2

یک برش از هویج را برداشته مطابق شکل از یک طرف لوله می کنیم و در دست محکم نگه می داریم.

هویج 3

برای حالت گرفتن گل برش ها را به سمت بیرون چرخانده و در قسمت انتهای گل با دست نگه می داریم .

هویج 4

به ترتیب از نوارهای هویج برداشته دور گل قرار داده و حالت می دهیم

هویج 6

 این تزیین برای انواع سالاد و غذا مناسب می باشد . نکته مهم در تهیه این گل برشهای نازک و انعطاف پذیر بودن برشهاست .

اصلی

نویسنده : مهدیه حشمتی

جمعه 30/11/1388 - 20:48 - 0 تشکر 183983

دکتر قلابی از 13 دختر خواستگاری کرد

ادامه تحقیقات از یک پزشک قلابی که با اغفال دختران و زنان جوان به خواستگاری آنان می رفت و به بهانه های مختلف پول هایشان را سرقت می کرد باعث افشای ابعاد دیگری از اتهاماتش و شکایت 11 مالباخته دیگر شد.

 اقدامات مجرمانه این متهم به دنبال تجسس های پلیس در خصوص یک پرستار خانگی به نام سحر که از خانه صاحبکارش دزدی کرده بود برملا شد. پرستار خیانتکار که با شکایت صاحبکارش و به اتهام سرقت 700 هزار تومان پول نقد و جواهراتی به ارزش چهار میلیون تومان دستگیر شده بود هنگامی که تحت بازجویی قرار گرفت سعی در کتمان واقعیت داشت اما سرانجام پنهان کاری هایش پایان یافت و ماموران در لابه لای اعترافات او به رابطه وی با مردی به نام علیرضا پی بردند.

هنگامی که سحر تحت بازجویی قرار گرفت، گفت علیرضا نامزد او است و قرار است به زودی با وی ازدواج کند. او گفت؛ علیرضا دانشجوی دوره فوق تخصص کودکان است. او چند روز قبل با من تماس گرفت و گفت خودرواش در شهرستان خراب شده و نیاز فوری به پول دارد. من هم مبلغ 300 هزار تومان برایش حواله کردم.

به این ترتیب علیرضا از سوی پلیس تحت تعقیب قرار گرفت و بازداشت شد.

بررسی حسابی که سحر برای علیرضا پول واریز کرده بود، نشان داد این حساب متعلق به دختری است که علیرضا به او نیز وعده ازدواج داده و با جلب اعتمادش از او 9 میلیون تومان گرفته است. بنابراین علاوه بر پرونده سرقت از منزل این بار پرونده یی علیه علیرضا تشکیل شد و او تحت بازجویی قرار گرفت. در حالی که از بازرسی از این متهم یک کارت شناسایی به نام دکتر علیرضا س، یک مهر متخصص اطفال، چند جلد کتاب پزشکی و دو کارت عابربانک متعلق به دو دختر به دست آمده بود و او اقرار کرد با جعل عنوان به خواستگاری دختران و زنان جوان می رفت پس از آنکه با وعده ازدواج اعتماد آنها را به خود جلب می کرد مبالغ زیادی از آنها می گرفت.

این مرد که متاهل و نام واقعی اش کیا است در اعترافاتش به دو کلاهبرداری اقرار کرد و گفت؛ با استفاده از اتومبیلم به تعقیب سوژه های مورد نظر می پرداختم و پس از شناسایی محل سکونت و کار آنها سراغ شان می رفتم و خودم را پزشک متخصص معرفی و از آنها خواستگاری می کردم. آنها که فریب عناوین جعلی ام را می خوردند به من علاقه مند می شدند و اعتماد پیدا می کردند. من هم پس از مدتی به بهانه های مختلف از آنها پول می گرفتم و متواری می شدم. در یک مورد از یکی از طعمه هایم به بهانه اینکه برای تامین هزینه پایان نامه پزشکی ام پول احتیاج دارم 5/1 میلیون تومان گرفتم و در مورد دوم از دختری 9 میلیون تومان کلاهبرداری کردم. سرهنگ عباسعلی محمدیان ضمن اعلام جزییات این پرونده گفت؛ در پی انتشار خبر دستگیری این متهم 11 نفر دیگر که از سوی این خواستگار قلابی مورد سوءاستفاده قرار گرفته بودند از او شکایت کردند و تعداد مالباختگان به 13 نفر رسید. وی همچنین از صدور مجوز انتشار تصویر بدون پوشش کیا خبر داد و از افرادی که شکایتی از او دارند خواست به شعبه دوازدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 یا پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران مراجعه کنند.

منبع:www.dailyjaleb.com

what`s life?life is love.
يکشنبه 2/12/1388 - 0:11 - 0 تشکر 184506

روانشناسی زنان

زیگموند فروید روان شناس معروف گفته بود،

«مسئله مهمی که نمی توانم به آن جواب بدهم این است که خانم ها چه خواسته ها و توقعاتی دارند و چگونه می توان آن ها را راضی نگه داشت».

 بسیاری از نامزدها و شوهرها هنوز هم در این باره اطلاعات کافی ندارند. برای آشنایی بیشتر با روحیات و توقعات خانم ها باید به این مسائل توجه داشت.

1. محبت واقعی:


آن ها خواهان صداقت و محبت هستند.

 مثلاً این که طلا و جواهر بیش از هر چیز آن ها را خوشحال می کند بیشتر مربوط به گذشته و کسانی بوده است که به وسیله این گونه هدایا زندگی خود را تأمین می کرده اند.

زن هایی که به عشق واقعی ارج می گذارند، به هدایای پر قیمت توجه ندارند. گاهی هدیه های گران قیمت را نشانه خودنمایی دانسته، احساس می کنند که به آن وسیله می خواهند محبت آن ها را خریداری کنند و به شخصیت آن ها اهمیت نمی دهند. هدایایی که خانم ها را خوشحال می کند آن هایی است که با در نظر گرفتن سلیقه و خواسته های آن ها انتخاب شده و نشان دهنده توجه و علاقه به تمایلات آن هاست.


2. علاقه به زیبایی:
زیبا بودن از علائق طبیعی خانم هاست.

خانم ها مایلند به آن ها گفته شود که زیبا هستند. تنها گفتن آن که از زیبایی بهره مند هستند برایشان کافی نیست. بلکه باید با دقت و توجه زیاد این مسئله را به آن ها گوشزد کرد. مثلاً گفتن این که فرم موهای شما قشنگ است یا پیراهن گلی رنگ، شما را خیلی زیباتر جلوه می دهد و تعریف از جزئیات قیافه و اندام آن ها به آنان اعتماد بیشتری می بخشد، در روحیه آن ها اثر مطلوب می گذارد و از این که مورد توجه هستند خوشحال می شوند. و این مهم توسط همسران آن ها روحیات آن ها را دو چندان می کند.


3. ارزش کار و نتیجه:
خانم ها به کار خود و نتیجه آن علاقه داشته و در این مورد حساس هستند. شغل و کاری که یک مرد انجام می دهد شخصیت او را نشان می دهد. اغلب اوقات این مسئله درباره بانوان نیز صادق است و نباید کار آن ها را با بی اعتنایی، بدون اهمیت تلقی کرد. بلکه بهتر است بدان ارزش داد و در موارد لزوم با آن ها در این باره صحبت و مشورت کرد.

4. مصاحبت و گفتگو:
زن ها به همصحبت و کسانی که به گفته ها و دردل آنها گوش بدهند احتیاج دارند.

 از نظر کلی گفتگوها و صحبت های مردها و خانم ها تفاوت دارد. معمولاً گفت و شنود مردها مربوط به روشن کردن یک مسئله و اظهار نظر درباره یک روش یا پیدا کردن راه حل مناسب برای یک مشکل است. بدین جهت ممکن است با سوالات خود گفته های طرف صحبت خود را قطع کنند و برای اثبات عقیده خود به مشاجره بپردازند. اما خانم ها بدان علاقه دارند که احساسات و تمایلات خود را برای شنونده بیان کنند. گاهی از این طریق عقده های خود را بیرون ریخته و خود را تسکین می دهند. بدین جهت به شنونده ای که با سکوت خود حرف های آن ها را بشنود بیشتر احتیاج دارند.


5. انتخاب همسر:
زن ها بر خلاف مردها به آسانی عاشق نمی شوند.

مردها زودتر تحت تأثیر احساسات قرار گرفته به زنی دل می بندند. ولی خانم ها در این مورد خودداری بیشتری داشته و در انتخاب همسر احتیاط و دقت می کنند. آن ها به صفات اخلاقی مردها توجه زیاد داشته، آینده نگری از خود نشان می دهند و با تفکر خود احساسات را کنترل می کنند. ممکن است به مردی علاقه زیاد پیدا کنند ولی باز هم این سؤال را از خود می کنند که آیا می توانم به این مرد اعتماد کنم؟ بنابر این به آسانی در این باره تصمیم نمی گیرند.


6. مقاومت در برابر مشکلات:
در پیدا کردن راه حل برای مشکلات بین خانم ها و آقایان تفاوت وجود دارد.

اغلب مردها در برخورد با مشکلات به چاره جویی پرداخته، تصمیم می گیرند و تصمیم خود را عملی می سازند. اما خانم ها در این موارد تحمل بیشتری از خود نشان می دهند. سعی می کنند به تدریج و به آرامی چاره ای پیدا کنند یا آن که رفع مشکل را به گذشت زمان واگذار نمایند.


7. آزادی شخصی:
برخی از مردان خواهان آن هستند که همسرشان پیوسته در کنار آن ها باشد و از تنهایی ناراحت می شوند.
بدین ترتیب همسران خود را تحت کنترل قرار داده و آزادی آن ها را محدود می سازند. در حالی که خانم ها نیز به اوقات فراغت نیاز دارند تا گاهی کتاب بخوانند، به امور شخصی خود بپردازند و احساس آرامش کنند. بنابر این توجه به آزادی شخصی خانم ها در روابط زن و شوهر مؤثر است.


8. روابط محبت آمیز:
زنانی که از کارهای سنگین خانه و نگهداری از بچه ها خسته و کوفته می شوند به حد کافی فرصت و حوصله آن را ندارند که با شوهر خود روابط عاشقانه و محبت آمیز داشته باشند.

برخی از مردها به این مسئله توجه ندارند که کمک به همسر در امور خانه و نگهداری از بچه ها تا چه حد به ازدیاد محبت بین زن و شوهر کمک می کند.


9. رفاقت صمیمانه:
زن مایل است دوست صمیمی شوهر خود باشد.

کمتر زنی است که بدین قانع باشد که مادر بچه ها بوده و امور خانه را اداره کند. بلکه با گذشت زمان و این که تمایلات و هیجانات عاشقانه رو به تسکین گذارده و عشق به خانواده جایگزین آن می شود، احتیاج بدان دارد که شریک زندگیش با او رفاقتی صمیمانه داشته به خواسته های او توجه کند و محیطی آمیخته با صفا و صمیمیت وجود داشته باشد.

-------------------

حسین خنیفر و مژده پور حسینی - مهارت های زندگی، ص 208 .

اندیشه قم

-----------------

کلمات کلیدی : روانشناسی - زنان - محبت - خانواده

نوع : تجمیعی

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
يکشنبه 2/12/1388 - 14:39 - 0 تشکر 184683

عنوان یا تیتر مطلب  : تزیین " یخ "

کلید واژه ها : یخ . تهیه قالب های بسیار زیبا با موادی ساده . تکه های میوه داخل یخ

تولیدی یا تلقیقی یا تجمیعی : تلفیقی

نام نویسنده و منبع:

1) منبع : سایت کدبانو

2) تهیه و تنظیم برای تبیان :

توسط کاربر : سید مجتبی مومنیان ( دانشجوی کارشناسی اتاق عمل )

برای نوشیدنی ها می تونید با توجه به شربتی که تهیه می کنید . مثلاْ شربت آلبالو ، از قبل مقداری آلبالوی تازه رو داخل قالب یخ بندازید و بگذارید با آب یخ بزنه . وقتی می خواهید شربت رو تهیه کنید دو سه تا از اون قالب ها رو داخل لیوان بندازید که فوق العاده زیبا می شود و میوه های دیگه ای مثل برش لیمو و پرتقال و شاتوت و همه ی میوه ها . بعضی وقتها هم از خورده های میوه داخل یخ استفاده کنید.
پودر خاک شیر رو همراه با شکر و آب فراموش نکنید که قالب های یخ ِ دون دون زیبایی رو درست می کند .

تزئین یخ برای پارچ سر میز :
فقط کافیه داخل قالب های یخ ، وقتی آب می ریزیم یک تکه میوه ی کوچولو و یا یک برش از یک میوه و یا یک شاخه سبزی معطر تمیز و شسته شده مثل ریحان یا نعناء بگذاریم تا یخ ببنده . وقتی قالب رو داخل پارچ آب می اندازیم علاوه بر ته مزه ی خوشایندی که به آب میده ، جلوه ی زیبایی رو به پارچ و میز غذامون هم می دهد .

امیدوارم که از این هنر استفاده کنید

دوشنبه 3/12/1388 - 12:19 - 0 تشکر 185112

عنوان :رفتارهایی كه زندگی مشترک را سرد می كند

رفتارهایی كه زندگی مشترک را سرد می كند
تجمیعی

۱- تماشای تلوزیون به هنگام شام خوردن و بی توجهی به همسرتان که مقابلتان نشسته است (بجای این کار ، هر شب برای 30 تا 45 دقیقه هم که شده تلوزیون و موبایلتان را خاموش کنید ، روبروی همسرتان بنشینید و چهره به چهره با او از هر دری سخنی بگویید . با این کارتان به شریک زندگی تان نشان می دهید که خودتان و وقتتان به او تعلق دارید)

2- مشغول بودن در تمام مدت روز و سکوت و حرف نزدن با همسرتان و بی توجهی به او هنگام کار در منزل (سعی کنید با گفتن چند خسته نباشید یا کمک کردن و یا تعارف کردن چیزی به همسرتان به او توجه و محبت نشان دهید)

3- رفتن در لاک خود ( چنین رفتاری باعث ایجاد فاصله میان شما و همسرتان می شود . وقتی می خواهد با شما صحبت کند ، به احترامش تلوزیون را خاموش کنید یا صدای آن را قطع کنید تا همسرتان احساس کند برای او و حرفهایش ارزش قائلید)

4- دعوا نکردن! ( بله، درست خوانده اید! بگو مگوهایی کوچک و ساده که میان دو همسر اتفاق می افتند نشان دهنده وجود و شخصیت مستقل شما در زندگی زناشویی تان هستند . اختلاف نظرهای شما وقتی توام با احترام و درک متقابل باشند زندگی و رابطه شما را از حالتی یکنواخت و سرد دور نگه می دارند)

5- وقت گذراندن بیشتر با دوستانتان و بیرون رفتن بیشتر با آنها نسبت به همسرتان (این کار به سادگی این پیغام را به ذهن و قلب همسرتان می فرستد که برای شما دوستانتان ارزشی بیشتر از همسرتان و وقتش دارند . شما باید توجه کنید که وقتی ازدواج می کنید دیگر آن فرد مجرد و تنهای سابق نیستید بلکه متاهل شده اید . بیرون رفتن با دوستان و همکارانتان بطور محدود و معدود و هر از چندگاهی البته بد نیست به شرط اینکه از قبل همسرتان را در جریان آن گذاشته باشید . ضمن اینکه همسرتان باید این دوستان را بشناسد و به آنها اعتماد داشته باشد .

منبع:
موسسه مطهر

نیکی و بدی که در نهاد بشر است                         شـادی و غمی که در قضا و قدراست 

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل                        چرخ از تو هزار بار بــــیچاره تر است

مدیر انجمن خانواده ی تبیان

 

 

دوشنبه 3/12/1388 - 13:17 - 0 تشکر 185130

عنوان یا تیتر مطلب  : ساخت سبد میوه با " هندوانه "

کلید واژه ها : هندوانه . چاقو . اسکوپ . سبد میوه

تولیدی یا تلقیقی یا تجمیعی : تلفیقی

نام نویسنده و منبع:

1) منبع : سایت کدبانو

2) تهیه و تنظیم برای تبیان :

توسط کاربر : سید مجتبی مومنیان ( دانشجوی کارشناسی اتاق عمل )

سلام . شما در این مطلب می توانید با یک آموزش بسیار ساده ، یک سبد میوه بسیار زیبا را خلق کنید . پس شروع کنید  

ساخت سبد میوه با هندوانه
ابزار مورد نیاز :

مراحل کار :

حالا به کمک اسکوپ چند تا توب طالبی در بیارین :

میوه هایی که میتونین سبدتون رو پر کنین :
هندونه - طالبی -خربزه -
آناناس -انگور بی دانه - گیلاس همراه با سس مخصوص شامل ( یک ایوان آب پرتقال +
مقداری آب لیمو تازه + شکر + مقداری خامه )

دوشنبه 3/12/1388 - 15:55 - 0 تشکر 185187

عنوان یا تیتر مطلب  : تزئین هویج

کلید واژه ها : هویچ . ساخت گل . استفاده از جعفری به عنوان ساقه

تولیدی یا تلقیقی یا تجمیعی : تولیدی

نام نویسنده و منبع:

2) تهیه و تنظیم برای تبیان :

توسط کاربر : سید مجتبی مومنیان ( دانشجوی کارشناسی اتاق عمل )

با سلام به شما هنر دوستان عزیز . حتما شما هم در روزنامه ، اینترنت و... آگهی هایی با عنوان " آموزش سفره آرایی" را مشاهده کرده اید و یا در فامیل کسی را می شناسید که به این کار مشغول است و ممکن است با دیدن کارهای او شما هم علاقه مند به شرکت در این کلاس ها شده باشید . اما به دلیل برخی مشکلات مانند: نداشتن وقت برای حضور در این کلاس ها ، هزینه  و...از این کار صرف نظر کرده باشید . اگر جزء این گونه افراد هستید اصلا نگران نباشید چون امروز می خواهم یکی از هنرهایی که در این کلاس ها  آموزش داده می شود رو برایتان آموزش بدهم . امیدوارم که همراه ما باشید .

تزئین هویج

اول از هرچیز دستان خود را به خوبی شسته و یک هویچ سالم و راست انتخاب کنید و آن را پوست بکنید .  حالا به وسیله یک چاقو همانطور که در شکل 1 و 2 مشاهده می کنید ، هویچ را به چهار قسمت برش بزنید .

در مرحله بعدی همانطور که در شکل 3 مشاهده می کنید برش هایی رو روی هویچ بزنید
و در مرحله آخر هم همانطور که در شکل 4 مشاهده می کنید ، به راحتی می توانید شکل یک گل را به همین زیبایی و آسانی  پدید آورید . برای ساقه می توانید از ساقه سبزی ها مانند جعفری استفاده کنید                                                                                      
امیدوارم که خوشتون اومده باشه . دوستان در هنرهایی مانند :هنر سفره آرایی خود می توانید با یک ذهن خلاق کارها و اثرات زیبایی رو با میوه ها پدید آورید . با تشکر از همراهی شما

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی