انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 745)
يکشنبه 17/8/1388 - 23:37 -0 تشکر 162681
روحانی نژاد و چشم بادامی ها!

كنایه به دولتمردان ما

 محمدكاظم روحانی نژاد

محمدكاظم روحانی نژاد پس از سفر به چین در وبلاگ خود "قلم خاطرات" نوشته است: جالب است كه برخلاف مقامات ایرانی ، رهبران چین اصلا اهل سخنرانی و دیدار و مصاحبه تلویزیونی وخبری نیستند ...كاش ما هم در موضوع منافع ملی "جدی تر" بودیم و فقط به سخنرانی و موعظه و دیدار بسنده نمی شد

 اقامت یك ماهه و تجربه های عینی من در چین نشان می دهد كه چشم بادامی ها موضوع "منافع ملی" را در روابط خارجی وحتی سیاست های داخلی بخوبی مورد توجه دارند و اعمال می كنند.

اگر نیاز چینی ها به انرژی از جمله نفت ایران نباشد معلوم نیست جایگاه ما در روابط خارجی پكن كجاست و به نظر من الان هم روابط با تهران برای پكن در اولویت سی ام به بالا قرار دارد و اگر می بینیم كه دركنار ادعای روابط خوب و همكاری های اقتصادی روبه گسترش، چینی ها به راحتی مسئله تحریم ایران را هم امضا می كنند ودرمقاطعی یواشكی با دشمنان ایران هم نوا می شوند دقیقا همان موضوع "منافع ملی " است .

من قبل از اینكه به چین بیایم چون تجربه دیگر كشورها را داشتم فكر می كردم كه فقط در ایران ما پیشرفت كارها سرعت ندارد اما چینی ها رو دست همه هستند البته شاید هم درچارچوب منافع ملی!جالب است كه برخلاف مقامات ایرانی ، رهبران چین اصلا اهل سخنرانی و دیدار و مصاحبه تلویزیونی وخبری نیستند .

این ها فقط سالی یك بار حرف می زنند و ان هم در اجلاس سالانه كنگره خلق است كه بیش از سه هزار نماینده یك میلیارد وسیصد میلیون نفر جمعیت كه همگی اعضای حزب كمونیست هستند در پكن جمع می شوند و "هوجینتائو" رئیس جمهور چین هم متنی را كه همه دراختیار دارند می خواند و تمام این سه هزار نفر آن را خط به خط دنبال می كنند و در نهایت كف می زنند و تمام شد ورفت تا سال دیگر...

من این یك ماه و حتی در سایر كشورها كه اجلاسی بوده و رئیس جمهور و یا نخست وزیر چین حضور داشته اند ندیده ام و سابقه هم ندارد یك بار خبرنگاری اجازه یابد به سمت آنان برود و سوالی بپرسد و یا این مقامات با خبرنگاری حتی از شبكه های معروف مثل سی ان ان و یا بی بی سی مصاحبه كنند .

سران چین فقط در اجلاس های بین المللی سخنرانی می كنند آن هم در حد محدود ..همین اخیرا دیدار آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور كشورمان با" ون جیابائو" نخست وزیر چین از زمان دست دادن و نشستن تا پایان گفتگوها بیست دقیقه طول كشید كه سهم هر كدام از مقامات دو طرف ده دقیقه بود كه انهم به تعارفات كلی ما هم خوبیم و شما هم خوب باشید وروابط رو به گسترش است گذشت والسلام... خلاصه اینكه كاش ما هم در موضوع منافع ملی "جدی تر" بودیم و فقط به سخنرانی و موعظه و دیدار بسنده نمی شد... از موضوعات قابل بحث دیگر اینكه سهم شهر پكن از جمعیت یك میلیارد وسیصد میلیون نفری پانزده تا بیست میلیون نفر است  چراكه اقامت در این شهر كنترل می شود  و شاید یكی از عوامل  آن هم گرانی خدمات نسبت به سایر شهرهای این كشور است .

با وجود این جمعیت خطوط اتوبوسرانی بسیار منظم و منسجم و ارزان وبه گونه ای است كه اصلا احساس نمی شود این شهر پانزده تا بیست میلیون جمعیت را در خود جای داده است ولی در تهران گاهی فكر می كنی كه شصت میلیون از هفتاد میلیون ایرانی ساكن این شهرند... سرعت پیشرفت اقتصاد چین بسیار بالا است والبته تبعات آن هم كاملا مشهود است و دراین شرایط هم بازار استفاده از دو چرخه رونق دارد كه بعدا در باره همخوانی رشد اقتصاد با فرهنگ وتوان مردم چین حرف خواهیم زد..

 فعلا خداحافظ" چای چیئه "

 

دوشنبه 18/8/1388 - 23:37 - 0 تشکر 162880

من به نوبه خودم خیلی تحت تاثیر خاطرات زیبای آقای روحانی نژاد از چین قرار گرفتم

راستی آنها چقدر با ما صادقند؟؟

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی