انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 844)
دوشنبه 9/6/1388 - 9:36 -0 تشکر 147800
گناباد آسمان نجوم ایران

گناباد، آسمان نجوم ایران 

پیشینه تابناك نجوم گناباد در دوره صفوی 


گناباد آسمان نجوم ایران 

 

شاهان صفوی با همان میزانی كه در ترویج تشیع تلاش نمودند برای توسعه دانش این مرز و بوم نیزاقدامات مناسبی انجام دادند.
  در اصفهان پایتخت حكومت صفوی بیش از ۵۷ مدرسه تاسیس یا مرمت نمودند ،در دیگر شهرهای ایران نیزكم بیش وضع به همین منوال بود، اما بر خلاف همه مركزیت های علمی كه به اصفهان ختم می شد، آسمان نجوم ایران از جایی دیگر  تابیدن گرفته بود. مدرسه نجومیه گناباد بخاطر اهمیتی كه پادشاهان صفوی به نجوم می دادند از اهمیت زیادی برخوردار شده بود ومدرسه نجومیه این شهر به بزرگترین دانشگاه نجوم ایران تبدیل شده بود.
دکتر علی اکبر ولایتی در کتاب « پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران» بنقل از شاردان ، سیاح فرانسوی عصر صفوی آورده است : « همه اختر شناسان ( منجمان) ایرانی ، دست كم بزرگان آنها از ایالت خراسان از بلده كوچك گناباد هستند ،از خانواده مشهوری كه اختر شناسان بزرگی از آن بر خاسته اند. دانشمندان عروف فلكی ایران ،در ششصد سال اخیر (تا دوره صفوی) همگی از سرزمین خراسان بوده اند : ابوریحان بیرونی،عمر خیام نیشابوری و خواجه نصیر الدین طوسی همه از خراسان برخاسته اند،  و شاهنشاه ایران جز اختر شناسانی كه در گناباد زاییده یا پرورش یافته باشد، كس دیگری را به خدمت نمی پذیرد.»
 اظهار می كنند:« در بلده مذكور یك مدرسه عالی هیئت و نجوم وجود دارد ، چنانچه استادان علوم فلكی نیز فرزندان خود را برای آموزش و پرورش  بدانجا اعزام می دارند» 
  -شاردن، سیاحتنامه شاردن،ترجمه محمد عباسی ، تهران:۱۳۳۸ ج۵،ص۹-۱۲۶
- علی اكبر ولایتی، پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران ،تهران چاپ دوم ۱۳۸۴،ج ۳،ص

www.yegonabad.blogfa.com

 

شنبه 14/6/1388 - 5:30 - 0 تشکر 148791

پویایی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران را چند ت نوشته اندو آقای ولایتی به نام خود چاپ کرده است.در استفاده ازآن دقت کنید که در میان دانشگاهیان منبع علمی به شمار نمی آید.

کمربسته‌ی فرهنگ ایران و خراسان

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی