انجمن ها > انجمن سياسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
سياسي (بازدید: 187)
دوشنبه 4/3/1388 - 16:56 -0 تشکر 115967
در دولت نهم و علی‌رغم تأكیدات مقام معظم هبری؛ اصل 44 روی زمین ماند

با سلام

ایلنا: درحالی كه دولت نهم عنوان می‌كند كه بیشترین توفیق را در واگذاری سهام شركت‌های دولتی داشته، اما گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد كه علی‌رغم داشتن بیشترین اختیار و دردست داشتن قانون خصوصی‌سازی روند واگذاری‌ها كند و منطبق بر اهداف اصل 44 نیست.
به گزارش ایلنا، براساس سیاست‌های كلی ابلاغی اصل44 قانون اساسی كه بند الف آن در اردیبشهت ماه سال 84 ابلاغ شد و بند ب و ج این سیاست‌ها كه از سوی مقام معظم رهبری در سال 85 به دولت نهم ابلاغ شد، بیشترین انحراف در بند" الف" این سیاست‌ها توسط دولت نهم به ثبت رسیده است. براساس بند" الف" سیاست‌های كلی اصل 44 دولت حق فعالیت اقتصادی جدید خارج از موارد صدر اصل 44 را ندارد و موظف است هرگونه فعالیت (شامل تداوم فعالیت‌های قبلی و بهره‌برداری از آن) را که مشمول عناوین صدر اصل 44 نباشد، حداکثر تا پایان برنامه 5 ساله چهارم (سالیانه حداقل 20 درصد کاهش فعالیت) به بخش‌های تعاونی و خصوصی و عمومی غیردولتی واگذار کند.این درحالی است كه شواهد و قرائن حاكی است كه صدها شركت دولتی در طول دولت نهم به ثبت رسید. این موضوع به خصوص در حوزه بانكی مشهودتر از سایر بخش‌هاست. ایجاد مؤسسه قرض‌الحسنه مهر ایران و تاسیس ده‌ها شركت برای واگذاری سهام عدالت از جمله تخلفات دولت درتخلف از اجرای بند "الف" سیاست‌های كلی اصل 44 است.
براساس این گزارش دولت در بند "ب" سیاست‌های كلی اصل44 نیز كمترین اهتمام را به گواه مسؤلان فعلی وزارت تعاون داشته است. بر اساس بند "ب" این سیاست‌ها و با وجودی كه قانون اساسی بر تقسیم اقتصاد به بخش دولتی،خصوصی و تعاونی تاكید دارد، اما عملكرد دولت نهم پس از ابلاغ این سیاست‌ها حاكی است كه علی‌رغم تاكید بند "ب" بر افزایش سهم 25 درصدی تعاون از اقتصاد ملی، حركتی به سوی تحقق این هدف دو سال بعد از ابلاغ این بند صورت نگرفته است.
بر اساس بند "ج " سیاست‌های كلی اصل 44 دولت ملزم به واگذاری سهام شركت‌های دولتی است، این درحالی است كه دولت اصلاحات با وجود دراختیار نداشتن سیاست‌های كلی اصل 44 و موانع قانونی اصل 44 در امر خصوصی‌سازی گام‌های موفق‌تری برداشته است، به خصوص در رابطه با بند "ج " این سیاست‌ها مقایسه دولت اصلاحات در امر حمایت از بخش‌خصوصی نشان می‌دهد كه دولت خاتمی بیشترین حمایت را از بخش تولید و حمایت از بخش‌خصوصی داشته است. در اختیار گذاشتن سهم 50 درصدی از حساب ذخیره تازه تاسیس ارزی برای حمایت از بخش‌خصوصی دلیل موفقیت دولت اصلاحات دراین رابطه است. با وجودی كه دولت نهم هم به دلیل مواهب افزایش بهایش نفت پرپول‌تر بود و هم موانع قانونی در برسر راه حمایت از بخش خصوصی نداشت، با این حال مدعی است كه بیشترین واگذاری‌ها در این دولت انجام شده، اما نگاهی به واگذاری‌ها این حقیقت آشكار می‌شود كه دولت نهم سهم شبه دولتی‌ها را در اقتصاد ایران افزایش داد كه قطعاً با اهداف اصل 44 فاصله زیادی دارد.
در دو زیر مجموعه بند "ج" سیاست‌های كلی برتوانمندسازی بخش‌های خصوصی و تعاونی در اقتصاد و حمایت از این دو بخش برای رقابت کالاها در بازارهای بین‌المللی و همچنین بر آماده سازی بنگاههای داخلی جهت مواجهه هوشمندانه با قواعد تجارت جهانی در یک فرآیند تدریجی و هدفمند تاكید شده است. با این حال عملكرد دولت سه سال بعد از ابلاغ این سیاست‌ها و علی رغم انتقادهای مكرر مجمع تشخیص مصلحت نظام ،مجلس شورای اسلامی و كارشناسان نشان می‌دهد كه دولت علاقه‌ای به اجرای اصل 44 نداشته و توفیقی نیز در این رابطه بدست نیاورده است. 

 

فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی به خـاک سپارند تـا اجزای بدنم خـاک ایـران را تشکیل دهد.

((کوروش بزرگ))


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی