• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 1477)
شنبه 3/12/1387 - 11:45 -0 تشکر 92421
حاصل چند روز پرسه در بنگاه های همسریابی (۱)

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

فرصتی برای انتخاب كردن و انتخاب شدن

می‌گویند شتری است كه در خانه همه می‌خوابد. می‌گویند دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. بله، بحث ازدواج است!

درباره دیر و زود داشتنش، زیاد صحبت شده؛ اینكه سن ازدواج بالا رفته، اغلب جوان‌ها تمایلی به خداحافظی زودهنگام با عالم مجردی ندارند، یا اگر هم می‌خواهند ازدواج كنند، موانع بسیاری پیش‌پایشان است. مثل: بالا بودن توقعات، سنگینی هزینه‌ها و ... همه و همه را بارها شنیده‌ایم و گاهی بازی خورده‌ایم و در دور تسلسل بحث‌های مربوطه، شركت كرده‌ایم. بحث‌هایی كه ته ندارند و آخرش برای جمع كردن ماجرا، بیانیه‌هایی مثل این صادر می‌شود: «ازدواج سنت پسندیده‌ای است، پس برای تسهیل در آن باید خانم‌های جوان سطح توقعات‌شان را پایین بیاورند و آقایان در تصمیم خود ثابت‌قدم‌تر باشند. زوج‌های جوان از برگزاری مراسم پرهزینه بپرهیزند و خانواده‌ها در تشكیل زندگی آنها را یاری كنند و ...»

ولی در مورد سوخت و سوز قضیه می‌شود بحث‌های تازه و جالب‌تری راه انداخت كه هنوز مثل موارد بالا، كسل‌كننده نشده‌اند؛ خب بعضی‌ها زیادی مشكل‌پسندند، یا نمی‌توانند شخص دلخواهشان را پیدا كنند، یا شخص دلخواهشان را از دست می‌دهند و مثل خانم هبیشام تا آخر عمر با خاطره طرف تنها می‌مانند. خواستگار خوبی برایشان پیدا نمی‌شود، دختر خوبی سر راه زندگی‌شان قرار نمی‌گیرد، یا می‌گویند اصلا از ازدواج كردن و زندگی زناشویی خوش‌شان نمی‌آید.

نكته مهم اینكه این دسته آخری، از همه زودتر می‌روند خانه بخت! اما بقیه چی؟ معلوم است؛ آنقدر تنها می‌مانند كه بوی ترشی‌شان دنیا را بر می‌دارد!

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 3/12/1387 - 11:46 - 0 تشکر 92423

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

آن روزها گذشت

بله، دیگر آن روزها گذشت.در سال 2006 و در قرنی كه به عصر ارتباطات ملقب شده، اگر بخواهی هم نمی‌توانی تنها بمانی! در جامعه معلق میان سنت و مدرنیته ما، مذهب نقش پررنگی دارد؛ مذهبی كه در آن، ازدواج به عنوان یك ركن اصلی زندگی مطرح شده و با دلایل بسیار شخص مجرد را یك «انسان كامل» نمی‌داند.

درست به همین دلیل است كه می‌بینیم خوشبختانه هنوز در مقایسه با اغلب كشورهای هم‌طراز، آمار بهتری در زمینه ثبت ازدواج داریم والا كدام كشور را سراغ دارید كه از ازدواج و زندگی طبیعی مردمش بدش بیاید؟ در اغلب جوامع جوان‌ها به ازدواج و پایبندی به زندگی مشترك تشویق می‌شوند اما با كم‌رنگ شدن نقش دین و عرف در این كشورها، كمتر نتیجه‌ای حاصل می‌شود.

در ایران ما هم گرچه روز به روز مدرن‌ها بیشتر جای خود را باز كرده و سنت‌ها را پس می‌زنند، اما به دلایلی كه مطرح شد، ازدواج همچنان بحث روز است؛ گیریم كه خاله‌خان‌باجی‌ها و تحقیقات محلی از در و همسایه، كاركرد سنتی خود را در این ماجرا از دست داده باشند، ولی موسسات نوظهوری در این امر دخیل شده‌اند كه به شیوه‌های مدرن، پیوندهایی مدرن را رقم می‌زنند: بنگاه‌های همسریابی!

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 3/12/1387 - 11:48 - 0 تشکر 92425

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

از ما بخواهید!

«ازدواج آگاهانه حق شماست»؛ شعار قشنگ و جالبی است، اما آیا واقعا یك تشكیلات اداری می‌تواند برای آدم همسر دلخواه و مناسبی پیدا كند؟

بیایید با هم سری به چند تا از این موسسات همسریابی بزنیم و ببینیم حرف‌شان چیست. آن وقت دیگر قضاوت با خودتان. برای پیدا كردن یك موسسه این كاره، كافی است لای یك ضمیمه آگهی روزنامه‌ای پرتیراژ را باز كنید،‌در بخش «خانواده» یا «آموزش»، حتما دو- سه مورد پیدا می‌كنید كه جملاتی از این دست در كادری كوچك نظرتان را جلب می‌كنند: «همسر دلخواهتان را از ما بخواهید»!

به یكی از این بنگاه‌ها كه در خیابان جمهوری است، تلفن می‌زنیم:

-‌ الو؟ موسسه فرهنگی خانواده (...)؟

-‌ بله، بفرمایید.

خانمی از آن طرف خط با عجله در مورد شرایط و مدارك لازم برای عضویت توضیح می‌دهد. پیداست سرشان خیلی شلوغ است: «یك قطعه عكس تمام‌قد و واضح بیاورید، جدید باشد. 25 هزار تومان حق عضویت سالانه‌تان (!) می‌شود.»

همین؟ عجب شرایط سختی! مدیر موسسه یك روحانی است كه دكتر صدایش می‌كنند اما خانم منشی نمی‌داند آقای مدیر چه جور دكترایی دارد: «فكر می‌كنم مشاوره... برای الاهیات!»

گویا روال كار هم اینطوری است: «اطلاعاتتان گرفته می‌شود، چند روز بعد می‌آیید برای انتخاب همسر. یكسری از افراد را به شما پیشنهاد می‌دهیم و اگر جوابتان مثبت بود، برای شما قرار ملاقات می‌گذاریم تا همدیگر را ببینید و...»

هر مشاوره ساعتی 10 هزار تومان و هر ملاقات حضوری 5 هزار تومان؛ این نرخ این بنگاه است. مدیر موسسه از افراد پیشرو در قضیه همسریابی است كه حتی با BBC هم مصاحبه داشته، اما از طرف همكاران به فعالیت سنتی و عدم دقت در معرفی افراد به یكدیگر متهم می‌شود.

یك بنگاه دیگر در خیابان نزدیك پل چوبی هم به همین ترتیب، با كمی پایین و بالا، درست مشابه بنگاه قبلی عمل می‌كند. مدیر مونث موسسه حسابی سرش شلوغ است و كاسب‌های همسایه، قصه‌های زیادی برای تعریف كردن دارند؛ قصه‌هایی درباره مراجعان، گردانندگان و خلاصه خیلی چیزهای دیگر كه حیف، نمی‌شود نوشت!

ادامه دارد...

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
شنبه 3/12/1387 - 11:53 - 0 تشکر 92428

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

یك همایش

وقتی برای همكار عكاس‌مان توضیح می‌دهم كه سوژه امروزش چیست، با تعجب می‌پرسد: «مگر در ایران هم از این چیزها داریم؟»

خب هنوز این پدیده‌ جا نیفتاده و خیلی‌ها از وجود موسسات همسریابی بی‌خبرند. بنابراین حتما میزان حیرت آنهایی كه حدود چهار سال پیش شاهد پخش گزارشی در این‌‌باره از شبكه ABC NEWS بودند، برایتان قابل تصور است؛ در این گزارش، تصاویری از یك شو پخش شد كه جوان‌هایی از دو جنس مخالف، درهمین تهران خودمان كنار همدیگر نشسته و یكی یكی در مورد مسائل مختلف صحبت می‌كردند. هر فرد شماره‌ای داشته و ابتدای صحبت آن را اعلام می‌كرد تا اگر كسی از او خوشش آمد، در برگه تقاضا ثبت و درخواست ملاقات خصوصی كند...

حالا بیایید نزدیك‌تر برویم؛ یكی از این دست همایش‌ها، در فرهنگسرایی نزدیك میدان انقلاب برگزار می‌شود. برگزاركننده موسسه «خانه امید جوانان» است و اداره جلسه را دكتر یزدانی بر عهده دارد.

دوردیف صندلی در دو طرف سالنی دراز كه خانم‌ها سمت راست و آقایان سمت دیگر نشسته‌اند، روبه‌روی هم. تعداد افراد حاضر، بین 50 تا 60 نفر است. میكروفون دست به دست می‌گردد تا صدای كسی كه بحث را دنبال می‌كند به خوبی شنیده شود.

اینجا همه جور تیپ و قیافه‌ای را می‌شود دید، اما اغلب ساده و جوان‌ هستند: خانم‌های چادری، با روسری‌های رنگ روشن، چهره‌های بی‌آرایش، با آ‌رایش ... و آقایان تی‌شرت به تن، كت و شلواری، جلیقه و ...

بحث درباره چگونگی مخاطب قرار دادن جنس مخالف است یا چگونه لبخند زدن.دكتر از پشت تریبون گفت و گو را داغ می‌كند و از همه می‌خواهد كه در بحث شركت كنند. به گفته او هدف از برگزاری این جلسه: انتقال تجربه‌های افراد به یكدیگر، آموزش شركت‌كنندگان و البته فرصت خوبی برای انتخاب كردن و انتخاب شدن است.

طبیعی است كه در چنین جمعی آقایان بیشتر از خانم‌ها صحبت می‌كنند (عجیب ولی واقعی!) و در پایان جلسه دكتر یزدانی از كسانی كه صحبت نكرده‌اند می‌خواهد لااقل شماره‌شان را اعلام كنند و یك جمله بگویند تا فرصت «انتخاب كردن و انتخاب شدن» را از خود و دیگران نگیرند. یكی از خانم‌ها ضمن اعلام شماره‌اش می‌گوید: «زیبایی برایم مهم است، چه زیبایی صورت و چه زیبایی سیرت...»

پایان بخش سوم

ادامه در بحث حاصل چند روز پرسه در بنگاه های همسریابی (۲)

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
يکشنبه 4/12/1387 - 12:42 - 0 تشکر 92737

بنام خدا
سلام
همسر ایده آل کسی نیست که که هیچ نقطه ضعفی نداشته باشد بلکه باید کمترین نقاط ضعف را داشته باشددر خصوص دوست گفته اند: هر کسی دنبال دوست بی عیب بگردد بی دوست خواهد ماند انتخاب همسرهم ازاین قاعده مستثنی نیست ... وهمسران می تواند در کنار یکدیگر به کمال همدیگر کمک نمایند ... باید نسبت به هم ظرفیت سازی نمود تا چالشهای زندگی مشترک آن را ازبین نبرد 
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.