• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 3334)
چهارشنبه 9/11/1387 - 22:37 -0 تشکر 85792
ماه نخی (حجم عکسها کمی پایین آورده شد )

 

                   

 

 

همانطور که مطلع شدین سه شنبه شب برنامه ی رصدی در رصد خانه ی شهر ری واقع در دانشگاه علوم و حدیث برقرار بود که ما نیز به همراه عزیزان انجمن نجوم در این برنامه شرکت کردیم .

 گزارش تصویری و نوشتاری در اولین پست این تاپیک قرار داده شده است .

عکس بالا توسط مهدی سلحشور به صورت آفوکال !!! البته با موبایل گرفته شده است سایر عکسها به همراه نام عکاس در گزارش تصویری و نوشتاری قرار داده خواهد شد .

 

بخوانید و لذت ببرید .

 رصد تبیانی انجمن نجوم  به این می گند !!!

چهارشنبه 9/11/1387 - 22:47 - 0 تشکر 85794

همیشه برای کشف چیزهای جدید در زندگی باید از فرصت ها استفاده کرد .

کشف آسمان بالای سرم برایم همواره مهم و حیاتی بوده است ، آسمانی که پر از راز و رمز دنیایی و پر از مسئله های حل نشده است ، جایی که هر چه به آن نزدیک تر می شویم آثار نهان تری را در آن می یابیم .

سر ساعت 15 طبق قرار قبلی در ایستگاه شهر ری حاضر بودم برای اولین بار ، اول شده بودم ، هنوز کسی نیومده بود ، حس و حال عجیبی داشتم ، همیشه به این اعتقاد دارم که آدم به چیزهایی که می خواد می رسه حداقل به این نکته پی بردم که چیزهایی که می خوایم به صورت فرصت هر چند وقت یکبار ظاهر می شوند و باید در هنگام ظهور آنها را شکار کرد ! مثل کار رصد گران که ماه و اجرام آسمان را در یک نگاه باید شکار کنند .

افکار را در هم می بافتم ، هر بار که انسانها به قصد خروج به سمت در هجوم می آوردند به چهره های تک تکشان چشم می دوختم که شاید دوستان آمده باشند . مهدی سلحشور اولین نفری بود که طلوع کرد و من هم بلافاصله بعد از رصد به قصد گرفتنش به طرفش حرکت کردم بعد از او ممل نیز آمد ، شدیم سه نفر نیم ساعتی منتظر ماندیم تا دوستان دیگر هم بیایند ولی چون ممکن بود ماه هر چه زودتر ظاهر شود به سرعت به طرف رصد خانه حرکت کردیم .

دانشگاه علوم و حدیث با پشت بام نجومی اش خاطره ای خوش در ذهن من شد . وارد طبقه ی دوم شدیم و بعد از گفت و گو با مسئول آن قسمت به طبقه ی بالا هدایت شدیم ، و حال پشت بام دانشگاه !!!

هوا روشن بود و خورشید هنوز در حال حکم فرمایی ...

دوربین دو چشمی بزرگ را بر روی پایه نصب کردیم ، این کارهای مکانیکی !

خوراکه مهدی مکلارنه !!! دوست خوبمون مهدی سلحشور زحمتشو کشیدند و دوست خوبترمون محسن خسروجردی فقط نگاه کردند و نیز ! عکس هم گرفتند !!!

ماه قرار بود نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه مشاهده شود ولی آسمان علی رغم صافی ش ، غبار فراوانی داشت و ممکن بود از نگاه تیز رصد گران فرار کند و شکارچیان آسمان آن را نتوانند بگیرند .

در این لحظات که همه پی ماه هستند و خدا خدا می کنند که اول شند !

دوستان ممل محرم پور ! و مهدی مکلارن با هم در حال رصد کفتری هستند حالا این دو تا هیچ چی افراد دیگر نیز علاقه مند شدند به همون کفتر ! و دنبال این کبوتر زبون بسته آسمون رو با دوربین های دوچشمی که در اختیار همه قرار داده شده بود ، در می نوردیدند !

خبری از ماه نبود مایوس بودیم سکوت جای خنده ها رو گرفته بود برای رفع بیکاری یه نگاهی بالا سرمون انداختیم ممل حیرت زده گفت ستارهه رو ؟ تو دلم گفتم ممل سوتی دادی اون زهرست که کناریمون گفت اون ستاره نیست که !!! منم گفتم آره اون زهرست ! ممل جان یه کمی دقت کن البته بگم که کارشناس برنامه !!! خودشون این جرم رو مشتری معرفی کردند در صورتی که زهره بود و بعد تصحیح کردند . البته زهره فقط یه جرم درخشانه و حتی با تلسکوپ هم اون رو به خوبی نمی توان دید .

در کنار رویت امکان ناپذیر ماه ! رویت کفتر !! و رویت زهره فقط مونده بود هواپیماها رو رویت کنیم و به خدمه ی پرواز دست تکون بدیم !!! نه بابا دوربین دوچشمی که زوم نداره ولی هواپیماها رو یه کمی بزرگتر نشون می داد رصد هواپیما ها یا به قول مهدی رصد شهاب سنگها !!! هم لذتی دارد .

ادامه دارد ...

چهارشنبه 9/11/1387 - 22:54 - 0 تشکر 85795

مهدی سلحشور واقعا استعداد کشف نشدست !!! آخه وقتی ماه نباشه باید شمارشو بگیریم تا پیدا شه !!! مهدی از تو توقع نداشتم !!!

اطلاعات ناقص اومد !!! ارتفاع یازده ، ساعت 5:30 دیده میشه یعنی همین الان بچه ها بدویید وقتشه همه دوربین به دست سلحشور و محرم پور پشت سکان دوربین بزرگ و همه در حال کشف این ماه بازیگوش !!! ماه صفر عرق ما رو در آورد تا دیده شه !!!

دیگر محاسبه گران حرفه ای دست به کار شدند جهت شمال رو پیدا کنیم درجشو حساب کن ، با مشت داره آقا سید داره اندازه می گیره ، همه دارند محاسبه می کنند آره آقا سید بدون محاسبه درست گفته کدوم وره ای ول عمو حرف نداشت کارت .

این وسط همه اعصابا خورد فقط مونده بود ممل همیشه سوال دار !!! از رصد گر با تجربه این سوال رو بپرسه که با هواپیما رصد چه جوریه ؟ که جواب داده شد به علت لرزش هواپیما خوب نیست و حالا قسمت جالبش این بود که ممل بگه با هلی کوپتر پس چی !؟!!!!!! آخه ممل عزیز هلی کوپتر که اصلا تعادل نداره آدم دیوونه میشه بخواد تو هلی کوپتر باشه !!!!!!!!! من قبلنا راننده ی هلی کوفتر بودم !!!

عرق همه در اومده اذان هم داره گفته میشه .

حی علی خیر العمل اول رو که گفت

آقا سید گفت آهان دیدمش !!!! و آدرس رو به همه داد . همه جوی شده بودیم ، مهدی و ممل پشت دوربین بزرگ همه جا رو می گشتند ،

سیییییییییییییییید چی دیدی ؟

سید گفت برو طرف ابر سیاه .

ممل برو سمت راست بچرخونش زاویه رو تغییر بده ، سید با چشم هم دیده میشه ؟

آره با چشم هم میشه دید .

ممل بالاتر از ابر سیاه آره همون دست راست

پیداش کردی ؟

آره دیدمش دیدمش دیییییییییییییییییییییییییییییییییییدمش

همه ی دوربینها تنظیم شد .

میشد با چشم غیر مسلح هم دیدش .

عجب فازی داشت .

ادامه دارد …

چهارشنبه 9/11/1387 - 22:59 - 0 تشکر 85797

خیلی خوب دیده میشد .

حالا رصد گران همه شده بودند عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای !!!

گوشی رو دادم به مهدی گفتم مهدی بچسبونش سر دوربین گندهه !!! مهدی گفت چی !!!! گفتم بچسبون ببین چی میشه !!!! مهدی هم گذاشت دم چشمی دوربین و تصویر وارد مانیتور گوشی شد حالا دیگه تنظیمات مهدی شروع شد مهدی بگیرش

الان وایستا !!!! مهدی اینقدر تکون نده آهان همین خوبه بگیر !!! و اولین عکسو گرفت . حالا دیگه مهدی دوربین به دست شده بود حالا عیبی نداره موردی نداره که دوربین موبایل باشه !!! ولی به هر حال همین که مهدی موبایل دستش اومد باعث شد همه چند قدمی عقب تر برند چون بد جور جوگیر عکاسی به روش آفوکال البته به نوعی دیگر از نوع موبایلی شده بود

مهدی جان در عکاسی نابغست به نظر من عکاسی می خوند جای مکانیک بهتر بود J مهدی کشف نشدست ما هر چی سعی کردیم ثبتش کنیم در گینس نشد !!!!!

حالا باز به این مکلارن گیر دادما !!!

ما فکر می کردیم دوربین دیجیتال برای عکاسی بهتره ولی مسئول محترم گفت با موبایل بهتر در میاد

حالا رسیدیم به قسمت اصلی !!!!!!!!!!! یعنی جایی که من دوربین دیجیتال

حرفه ای به دست شدم آخ جووووووووووووووووووووووووووون

دوربیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییین

رفتم پیش مسئول و مثه این بچه کوشولوها گفتم : آخا ببخشید آقا میشه دولبینو بدین من عسک بندازم !!!!!!!!!!!!!!! آقا مهربونه هم گفت بیا کوشولو بگیر ولی اگه تونستی ماه رو ببینی برات جایزه یه تلسکوپ می خرم !!!!!!!!!!!!!! راست می گفت بنده خدا اشکم در اومد تا از تو ویزور دوربین ماه رو پیدا کردم یه عکس همین طوری گرفتم یه نگاه کرد گفت خیلی ریز گرفتی !!!!!!!!! آخه عمو من نمی دونم با چی زوم میشه !!!!!!!!!!! من فقط عسکه این دوربینا رو دیدم دست این عکاسا هم زیاد دیدم و به صورت تئوری هم می دونم طرز کارش چه جوریه !!!! به هر حال تو همین نیم ساعتی که دوربین دستم بود با ور رفتن با قسمت اپیتکش همه چیزایی رو که رو کاغذ بلد بودم رو به صورت تجربی هم یاد گرفتم ، حالا طرف دوربینش رو می خواست ولی من مگه ول می کردم عمرا من بدم این دوربینو ارتفاع زیاد بود ورگنه از پشت بوم می پریدم می رفتم با دوربینه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من چیم کمتر از ژان والژانه منم مثه اون !!!!!!!!!!!!!

حالا دیگه مسئولان هم خسته شده بودند رفتند و ما بودیم سه تا دوربینو یه دوربین گندله !!! این وسط جو گرفته ی معروف من نه ها ! مهدی سلحشور ( البته بگم اعتراض نکنید اسمشو زیاد گفتم آخه هر طرف رو نگاه می کردی اینو میدیدی ! چی کار کنم اکتیوه فوق اکتیوه !!!! و تو کشف آسمان خارق العاده عمل کرد ) مهدی با یک نگاه تیز جبار رو پیدا کرد

مهدی رفت و دوربین دوچشمی بزرگ رو روی جبار تنظیم کرد حالا دیگه مهدی توهم زده شده بود و می گفت اوریکا اوریکا و آقا سحابی جبار رو کشف کرده بود !!!! ممل هم به عنوان یک موسسه ی علمی !!! تایید کرد ولی من که چیزی ندیدم برای همین می گم توهم بود !!! حالا این دوتا با هم شروع کردند به تفهیم این سحابی به من ! آقا این دو تا شروع کردند به تنظیم دوربین و هر بار تنظیم می کردند و می گفتند محسن بیا نگاه کن ! و منم می رفتم نگاه می کردم و می گفتم نه من که چیزی نمی بینم !!!!!!!!!!!! و اخر هم برای اینکه دلشون خوش باشه گفتم به به عجب سحابی زیبایی تا بی خیالم شدند !!!!!!!!!! خود مسئولان هم بعدا گفتند با دوربین دو چشمی سحابی نمی بینی که . متهوم ما ! توهم زده ها !!!!

و حالا قسمت جمع کردن دوربین شاید خنده دار باشه ولی اونقدر دوست داشتم پایه ی دوربین رو جمع کنم وای چه حالی داد ، پایه ی دوربین رو جمع کردم و قشنگ سفت و محکمش کردم .

وسایل رو تحویل مسئولان دادیم .

بعد از رصد به حرم عبدالعظیم را رفتیم و ایشان را زیارت کردیم و نماز را در حرم خواندیم ، خداوند بزرگ را شکر گفتیم که جهان عظیم را با رازها و رمزهایش برایمان قرار داده است .

از همه ی عزیزان و مسئولان رصد خانه ی شهر ری ممنونیم که این امکانات را در اختیارمان قرار دادند .

بهشت زیر پای کسانیست که در تعلیم و تربیت می کوشند و به انسانها علم می آموزند .

موفق و موید باشید

پنج شنبه 10/11/1387 - 0:13 - 0 تشکر 85813

به نام خدایی که همین نزدیکی هاست

سلام

من به عنوان یه شاهد زنده که از خنده دمی هست رو به موت بشم، تائید میکنم صحت این ماجرا رو!

چند نکته رو هم لازم هست بگم:

اولا از تمامی دوستانی که دیر خبر دار شدن شرمنده، من تو جلسه نجوم اعلام کردم، اونایی که نمیدونستن ببخشید دیگه، انشالله دفعات بعدی تیم رصدی انجمن نجوم با نفرات بیشتری بره رصد.

شاید این رصدی که ما رفتیم، رصد هلال ماه صفر زیاد چیز مهم و جدی نباشه، ولی برای ما که اولین رصدی بود که با این تجهیزات خفن داشتیم، عالی بود، دوربین حرفه ایه، اون بزرگه بینهایت خفن و گرون قیمت بود.

از تمامی منجمین حرفه ای دانشگاه علوم حدیث شهر ری که همراه ما بودن، تشکر ویژه ای میکنم، مخصوصا آقای سید که اسم شریفشون رو ما نمیدونیم، ولی خیلی زحمت کشیدن، حتی اجازه دادن راحت با تجهیزات کار کنیم، ازشون ممنونم.

خلاصه از تمامی مسئولینی که ما رو در انجام این رصد یاری کردن، مخصوصا آقای دانشیار، تشکر ویژه ای میکنم.

راستی یه نکته مهم، خداییش اون سحابی جبارسینگ نه چیزه هندی شد، سحابی جبار بود، چشمان دو منجم حرفه ای این رو دید و تائید کرد، مو لا درزش نمیره، خودم دیدم!

چون شب بود نشد از محسن خسرو وقتی توهم زده شده بود و دوربین دستش بود عکس بگیریم، ولی برای اینکه راحتر تجسم کنین اون صحنه رو این رو ببینین، جاش محسن خسرو رو بزارین:

خلاصه همین دیگه، راستی ما تونستیم خوشه پروین رو هم رصد کنیم، دوربین هاش فوق العاده بود، یه چیزی دیگه رو هم محسن یادش رفت بگه‌، گم شدن یکی از دوربین ها بود!!!

یکی از دوربین های حرفه ای، اون فوق حرفه ایه که دست من و مهدی بود نه هااااااااااا، اون یکی از این نیمه حرفه ای ها بود، گم شد، بعد از کلی گشت و گزار پیدا شد، گویا یکی از دوستان منجم با خودش برده بود پائین فراموش کرده بود.

هرچی بگم، کم گفتم، فقط این رو بگم، جای همه دوستداران نجوم خالی بود، اولین تجربه خیلی شیرین و لذت بخش بود، جای همتون خالی.

راستی این دوربینه از بس خفن بود میشد کبوتر های حرم امام رو رصد کرد، خیلی دور بود، ولی من و مهدی دیدیمش!!!

فکر بد نکنینا، میخوام قدرت دوربین رو بگم، مگر نه منظور کبوتر نیست!

بازم سعی میکنیم هماهنگی کنیم و بتونیم تیم رصدی انجمن نجوم رو ببریم رصد هایی بهتر.

راستی، عکس های حرفه ای که با دوربین حرفه ایه گرفته شده رو، اماده شد، روی سرور سایت آپلود میکنیم و برای همه دوستان میزارم.

اینم بگم، همیشه ابزار های حرفه ای نمیتونن کمک کننده باشن، تصاویر بالا همش با دوربین موبایل گرفته شده، اونم مدل های معمولی، ببینین خودتون با ابزارهای ساده هم میشه کارهای بزرگ کرد، پس ما هم میتونیم روزی منجیم بزرگ بشیم، فقط باید بخواهیم!

چیست این سفق بلند بسیار نقش                  زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
پنج شنبه 10/11/1387 - 1:31 - 0 تشکر 85829

سلام محسن جون .

اما داداش این چه وضع عکس گذاشتنه ؟

دیدم اصلا عکسا مثل حلزون دارن لود میشن ، رو یکیشون کلیک راست کردم رفتم لینکشو گرفتم تو یه صفحه مجزا بازش کردم دیدم بله ، آقا محسن ما عکسا رو با حجم  بسیار بالا گذاشته تو مبحث . نمیدونم چرا . بابا محسن جون نرم افزار فتوشاپ واسه همینه دیگه .

من اگه قرار بود عکسا رو با سایز اصلیش تو وبلاگم بزارم که وبلاگ تا الان فیلتر شده بود .

جون داداش به خاطر لوطی مرامی هم که شده یه ویرایش برو روشون .

خیلی میخوامت .

راستی این شخصیت های عکس ها رو هم یکی یکی معرفی کنی دیگه حرف نداری .

کاش میدانستم که کجا دلها به ظهور تو آرام خواهد گرفت  

پنج شنبه 10/11/1387 - 16:51 - 0 تشکر 85945

سلام

اگه میشه تصاویر را با کیفیت بالا تر قرار بدید واقعا اینها نشانه عظمت خداست

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
جمعه 11/11/1387 - 14:49 - 0 تشکر 86124

به نام خدای مهربون
سلام
به به می‌بینم که آقا محسن حسابی کولاک کرده
عجب گزارشی به به.
همه‌ی حرف‌ها رو دوستان گفتن دیگه.
دیگه چیزی نمونده که بگم فقط من اینو می‌گم که خیلی خوش گذشت و حسابی چسبید، این دومین رصد من بود و اولین رصد تبیانیم
خلاصه که خیلی کیف داد و اگه دوس داشتین بیایین، البته اگرم نیومدین مشکلی نیست چون اونجوری وقت بیشتری برا رصد برای ما

می‌مونه:D
راستی آقا محسن عکسا خیلی حجیم بود در حد بوندسلیگا و من فقط همون ماه نخی رو دیدم.
امیدوارم که بازم همچین رصد‌هایی باشه.
مراقب خودتون باشید

چیزهایی نصیب ما می‌شود که آن‌ها را باور داریم.

ای کاش یاد بگیریم، که زیر بارهای خمشی و پیچشی زندگی نقطه تسلیم را بالا بگیریم و مقاومت شکست را حداکثر کنیم تا چرخ‌دنده‌های زندگیمان از لهیدگی و تداخل در امان باشد.

عمر دست خداست، پراید فقط وسیلس 

 

يکشنبه 20/11/1387 - 14:21 - 0 تشکر 88725

دوستان عزیز واقعا بهتون تبریک می گم. خیلی خوشحالم که این پدیده ی زیبا رو تجربه کردید و به این خوبی گزارش نوشتین. من این مطلب رو به همراه تصاوی در بخش نجوم تبیان قرار دادم.

 

هر کجا هستم باشم، آسمان مال من است...

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.