• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1226)
چهارشنبه 9/11/1387 - 11:10 -0 تشکر 85598
مریخ زنده است

مریخ زنده است .

 

کشف متان در سیاره ی سرخ به معنای زنده بودن این سیاره است .

 

با دریافت سه طیف که بیانگر وجود متان است می توان این نتیجه را گرفت که سیاره ی سرخ مرده نیست .

 

این به معنای فعالیتهای زیستی و زمینی این سیاره است .

 

این دریافت توسط تلسکوپ فروسرخی ناسا و تلسکوپ کک (WM.keck) در طول چند سال مشاهده ی این سیاره صورت گرفته است .

 

این تلسکوپ با استفاده از طیف نگار به سه طیف دست یافته است که در کنار هم وجود متان را در این سیاره نشان داده است .

 

اخترشناسان با اشاره به این که متان در جو مریخ بسیار سریع از بین رفته است، گفتند "ایده های کشف ما در این باره به سال 2003 باز می گردد، هنگامی که اولین گمان های وجود متان در مریخ زده شد و در نیمکره شمالی ما شاهد بیرون آمدن متان به سمت جو هستیم. البته در تابستان نیمکره شمالی مقدار متان به حدی زیاد می شود که می توان آن را با متان موجود در روی زمین مقایسه کرد."

 

همچنین متان تشکیل شده از پیوند 4 اتم هیدروژن با یک اتم کربن می باشد و یکی از عامل های اصلی گاز طبیعی در زمین است. با بدست آمدن این اطلاعات از مریخ بسیاری از دانشمندان نسبت به حیات در مریخ امیدوار شدند، چراکه متان یکی از عوامل ایجاد فعالیت‌های زیست محیطی در زمین است. علاوه بر این واکنش های مربوط به زنگ آهن(اکسید آهن) در زمین نیز باعث آزاد شدن مفداری متان می شود.

 

گاز متان در روی زمین بر اثر فعالیتهای زیستی ایجاد می شود البته از اکسایش آهن نیز متان به وجود می آید . اطلاعات زیادی در دسترس نیست که بتوان گفت این متان حاصل از فعالیتهای زیستی است . اما می توان بر این نکته تاکید داشت که این متان موجود به معنی زنده بودن سیاره و وجود فعاللیتهای جغرافیایی است مریخ دوباره ما را به چالش کشانده است و به می گه پیدا کن این چیه !؟

 

حدس دیگری هست که این متان حاصل از فعالیتهای میکروسکپی مریخی باشد .

 

اگر موجودات میکروسکوپی مریخی عامل بوجود آمدن متان باشد، می توان نتیجه گرفت که در زیر سطح مریخ دما به اندازه ای وجود دارد که آب مایع در آن وجود دارد. بصورتیکه آب مایع برای تمامی جنبه های حیاتی و تولید انرژی در مریخ لازم است

.

موجودات  میکروسکوپی با استفاده از هیدروژن, انرژی مورد نیازخود را تامین می کنند. ممکن است موجوداتی ریزمیکروسکپی برای میلیارد ها سال در زیر لایه ی یخ زده ی قطب شمال مریخ قرار داشته باشند در جایی که آب به شکل مایع است, متان نیز در هنگام سوختن کربن دی اکسید و بخار آب تولید می کند

 

گازهایی مثل متان در مناطق زیر زمینی جمع می شوند حفره های کوچم و شیارهای موجود در سطخ سیاهره ی سرخ در طول فصلهای گرم باز شوند و به جو وارد می شوند و در آنجا قابل مشاهده هستند در وافع بین شیارها و حفره های و جو رابطه ای برقرار است که باعث می شود این متان موجود در جو آزاد شود .

 

روی زمین تبدیل اکسید آهن به سنگهای مارگونه متان را به وجود می آورد ، در مریخ می تواند این واکنش باعث تشکیل آب ، کربن ، و این باعث  گرمای درونی سیاره شود  . در واقع می توان به ایتن معنا باشد که متانی که پیش تر به صورت ییخ زده بوذده است در حال حاضر آزاد شده است زیرا این اطلاعات در یافتی از مناطقی به دست آمده است که در گذشته یخ زده بوده است یا آب بوده است .

 

 

روش دیگری برای امکان آزمایش حیات در مریخ مقایسه ی ایزوتوپ های اتم های مریخ با اتم های زمین است یکی از این ماده ها "دوتریوم" نام دارد,این ماده ایزوتوپ سنگینتری از هیدروژن می باشد اما بهرحال متان و بخار آب ساطع شده از مریخ می تواند بیانگر نوع ایزوتوپ های هیدروژن و کربن باشد البته این موضوع می تواند موضوع جدید مطرح شده ناسا برای انجام تحقیقات بعدی در سطح مریخ باشد

 

 

ناسا کامی دیگر برای بررسی شرایط زیستی این سیاره بر می دارد ...

 

در پناه حق

 

منبعastronomy magazine : 

 

ترجمه : انجمن تخصصی نجوم تبیان

جمعه 17/7/1388 - 18:3 - 0 تشکر 157334

سلام سلام سلام

جناب محسن خسرو جالب بود استفاده بردیم

اگر امکان دارد عکس های بیشتری از مریخ قرار دهید

دلتان شاد و لبتان خندان

در وفای تو چنانم که اگر خاک شوم / آید از تربت من بوی وفاداری تو . . .

منتظر شما در وبلاگ دل شکسته
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.