• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 2776)
چهارشنبه 7/12/1392 - 10:3 -0 تشکر 686304
نگذارید کودکان تک فرزند، کودکانی تنها باشند!

« به نام خداوند بخشنده و مهربان »

سلام؛

در سال های اخیر بسیاری از خانواده ها به دلایلی مختلف، به تک فرزندی روی آوردن، در حالیکه نظرات مثبت و منفی زیادی درباره عواقب این مسئله مطرح است که گاه فقط در حد یک فرضیه یا باوری اشتباه باقی می ماندو گاهی به حقیقتی انکار ناپذیر تبدیل می شود.

در اینجا چند راهکار ارائه خواهد شد تا والدین با توجه به آنها بتوانند درباره این کودکان و نحوه برخورد با آنان تصمیمات درست تری بگیرند.

چهارشنبه 7/12/1392 - 10:21 - 0 تشکر 686308

تک فرزند بودن دلیلی برای لوس شدن یا خودخواه بودن کودک نیست، بلکه آنچه رفتار او را زیر سوال می برد نحوه رفتار والدین و شرایط محیطی و آن دسته اصول تربیتی است که آن ها به کار می برند.

*تعریف و تمجید از کارهای کودک ممکن است اعتماد به نفس وی را افزایش دهد، ولی اگر این تعریف ها واقعی نباشد، نتیجه معکوس می دهد.


چهارشنبه 7/12/1392 - 10:26 - 0 تشکر 686310

* بهترین راه برای تربیت یک کودک باروان سالم و اعتماد به نفس کافی، این نیست که به جای او همه مشکلات را حل کنید و در برابر همه حوادث و اتفاقات به سدی پیش رویش تبدیل شوید، بلکه باید به او کمک کنید با طیفی از مسائل و عواطف مختلف کنار بیاید و در عوض به او اطمینان بدهید در هر شرایطی تنهایش نمی کذارید.

ثبات رفتاری و رعایت حدو مرزها بسیار بیشتر از تعریف و تمجید های تو خالی و حمایت های غیر ضروری به سلامت روان و عزت نفس فرزندتان کمک می کند.

چهارشنبه 7/12/1392 - 10:36 - 0 تشکر 686311

تک فرزند ها دقیق شبیه به کودکان اول( اولین فرزند) به دلیل چشم داشت ها، موقعیت و رفتار والدین، اغلب افرادی کنترل کننده و بزرگسالانی کوچک بار می آیند و دوران کودکی بسیار کوتاهی دارند.

همچنین امکان این که چنین کودکانی در آینده تبدیل به افرادی کمال پرست ( نه کمال گرا) شوند بسیار بیشتر از افراد دیگر است. به همین دلیل می کوشند همواره در همه چیز جزو بهترین یا اولین باشندو اگر چنین امکانی وجود نداشته باشد، از آن کنار کشیده و دوری می کنند.

به همین دلیل مهم است والدینی که تنها یک فرزند دارند، زمینه ای را فراهم آورند تا کودک مسائل مختلف را تجربه کند، گاه دچار اشتباه شود و حتی شکست بخوردو در این حالت زمانی که کودک شکست را تجربه کند در می یابد قرار نیست همواره در همه کارها بهترین باشد و در نتیجه از کمال پرستی به واقع گرایی برسد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.