انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 1174)
دوشنبه 2/10/1392 - 1:37 -0 تشکر 677039
کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید


عکاسان با گوشی‌های هوشمند، معمولا با گزینه HDR در عکاسی گوشی خود روبه‌رو هستند که در بسیاری از موارد، کاربرد آن برای آن‌ها مشخص نیست. این در حالی است که گزینه HDR می‌تواند تأثیر بسیار‌ی بر کیفیت عکاسی شما داشته باشد و برعکس استفاده نا‌بجا از آن به شدت منجر به ضعف کیفیت عکس‌ها شود؛
اما HDR چیست؟

HDR مخفف ترکیب High Dynamic Rang یا عکاسی با دامنه بالای پویایی است که در واقع یک تکنیک قدیمی عکاسی است که امروزه در حکم گزینه‌ای در تنظیمات عکاسی در گوشی‌های هوشمند آیفون‌ و برخی ‌گوشی‌های اندرویدی نیز وجود دارد

(این گزینه در برخی از نرم‌افزارهای حرفه‌ای عکاسی برای اندروید نیز هست).

آن گونه که در آغاز به نظر می‌رسید، فعال کردن این گزینه در تنظیمات عکاسی به شکل قابل ملاحظه‌ای، منجر به بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر به دست آمده می‌شود؛ اما واقعیت آن است که استفاده از این تکنیک و گزینه بسته به موقعیت و سوژه عکاسی شما، می‌تواند نتایج کاملا متفاوتی داشته باشد.

کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید


در اینجا قصد داریم نگاهی به چگونگی کار
HDR داشته باشیم و اینکه چه زمانی باید از این گزینه برای عکاسی با گوشی هوشمند استفاده کرد.

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 2/10/1392 - 1:39 - 0 تشکر 677040

HDR چگونه کار می‌کند؟


این تکنیک و ابزار همان گونه که از نام آن بر‌می‌آید، به این منظور ‌استفاده می‌شود که دامنه پویایی بیشتری را به تصاویر شما بیفزاید. در واقع به این معنا که نسبت طیف نور بیشتری را از روشن تا تاریک در عکس مورد استفاده قرار دهد.

نحوه عملکرد این ابزار ‌این ‌گونه است که به جای گرفتن یک عکس، HDR سه عکس با سه نور متفاوت از سوژه مورد نظر می‌گیرد و پس از آن گوشی شما، ‌خودکار با ترکیب این سه عکس، بهترین ترکیب از نور و رنگ را در یک تصویر یکپارچه شده به شما ‌می‌دهد؛ ‌این کار توسط عکاسان ‌و ‌دستی و با ‌نرم‌افزارهایی ‌چون فوتوشاپ ‌انجام می‌شود.

نتیجه این امر این خواهد بود ‌عکسی که در پایان تهیه می‌شود، بیش از همه با آنچه ‌چشمان شما می‌بیند، تطابق دارد؛ البته در این مورد، زمان بیشتری برای انجام پروسه و ایجاد عکس نهایی در گوشی صرف می‌شود:به همین دلیل است که کاربران که معمولا گزینه HDR ‌روی تنظیمات عکاسی دوربین گوشی خود را فعال کرده‌اند، بعضا تصاویری با کیفیت و جزئیات دقیق‌تری را تجربه می‌کنند.

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 2/10/1392 - 1:40 - 0 تشکر 677041

چه زمانی باید از تکنیک HDR استفاده کرد؟


همانگونه که ذکر شد، HDR برای این وجود دارد که کیفیت تصاویر عکاسی شده شما را به خصوص در شرایطی خاص بهبود بخشد. اما در چه مواردی باید از HDR استفاده کرد؟


اساسا میتوان گفت در سه موقعیت کلی زیر باید برای بهبود کیفیت تصاویر از گزینه HDR استفاده کرد:


ـ چشم‌اندازها و مناظر طبیعی: معمولا مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی و بزرگ کنتراست یا ‌مغایرت زیادی ‌در نور و رنگ میان زمین و آسمان دارند که این امر منجر به آن می‌شود که دوربین گوشی شما نتواند به خوبی از پس ترکیب همه این‌ها تنها با یک عکس برآید. با فعال کردن گزینه HDR در این مورد، می‌توانید بدون فوکوس ‌بر بخشی خاص و از دست دادن جزئیات و نور بخش‌های دیگر، به خوبی ‌تصویری کامل و با کیفیت را با دوربین گوشی خود ثبت کنید.


ـ تصاویر پرتره در نور آفتاب: نور یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک عکاسی خوب است. اما نور بیش از اندازه، همچون تابش نور خورشید بر چهره، می‌تواند اثرات بدی بر عکاسی همچون، سایه، درخشندگی بیش از حد یا سایر مواردی داشته باشد که اساسا کیفیت تصویر را به شدت به هم می‌ریزد. در این مواقع فعال کردن گزینه HDR می‌تواند به تنظیم نور صحنه و روی سوژه و همزمان حفظ ترکیب و حس طبیعی رنگ‌ها کمک شایانی بکند.


ـ نور پایین یا نور پشت سوژه: گاهی سوژه عکاسی ناچار در یک موقعیت با نور کم واقع شده یا در وضعیتی است که تابش نور از پشت سر، مانع دیده شدن آن در تصویر می‌شود. در این مواقع، فعال کردن گزینه HDR منجر به آن می‌شود که همزمان نور صحنه بالا رفته و در عین حال نور پشت سر نیز با ترکیب واقعی خود‌ بماند.


کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنید


لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

دوشنبه 2/10/1392 - 1:42 - 0 تشکر 677042

چه زمانی نباید از HDR استفاده کرد؟


اما هرچند در همه این موارد، می‌توان از HDR برای بهبود کیفیت تصاویر استفاده کرد، مواردی خاص نیز وجود دارد که برخلاف انتظار شما، استفاده از HDR منجر به بدتر شدن کیفیت تصاویر می‌شود:


ـ عکاسی حین حرکت یا عکاسی از سوژه متحرک: اگر در حین حرکت در حال عکاسی هستید یا آنکه سوژه عکاسی شما متحرک است، HDR تنها سودی که برای شما خواهد داشت، این است که به احتمال قوی یک تصویر کاملا مبهم و محو را به شما تحویل می‌دهد. این امر به این دلیل است که HDR سه عکس پیاپی از سوژه می‌گیرد و اگر در میان این سه عکس سوژه حرکت داشته باشد،‌ تصویر نهایی محو و مبهم خواهد بود.


کیفیت عکاسی گوشی خود را با HDR کنترل کنیدـ صحنه‌هایی با هدف کنتراست بالا:
برخی از تصاویر بنا به هدف، نیاز به آن دارند که کنتراست بالایی را بر ‌یک سوژه به خصوص حفظ کنند؛ برای نمونه، اگر قصد آن را دارید که در صحنه مورد نظر خود، یک سایه یا یک درخشندگی را پررنگ جلوه دهید، HDR گزینه مناسبی نیست زیرا منظور اصلی شما را در صحنه نادیده می‌گیرد و کنتراست صحنه را یکسان می‌کند.

ـ رنگ‌های زنده: اگر صحنه مورد نظر شما برای عکاسی از نور پایین یا رنگ‌های غیر طبیعی برخوردار است، HDR کمک می‌کند که بخشی از این امر بهبود چشمگیری داشته باشد. اما اگر در صحنه شما نور کافی و رنگ‌های زنده وجود دارد، بهتر است، گزینه HDR را غیر فعال کنید، زیرا منجر به آن می‌شود که تا حدی رنگ‌ها از وضعیت اصلی خود فاصله بگیرند.

برخی از گوشی‌های هوشمند که از گزینه HDR در عکاسی خود بهره می‌برند، دو عکس را به کاربر تحویل می‌دهند: یکی با HDR خاموش و دیگری با HDR فعال. در نتیجه کاربر می‌تواند بین این دو مورد عکسی را که با کیفیت بهتری تهیه شده، انتخاب و حفظ کند.

تابناک

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

چهارشنبه 4/10/1392 - 13:51 - 0 تشکر 677321

سلام
خیلی مطلب جالی بود
واقعن کاربردی بود

من همیشه با عکاسی از جسم متحرک مشکل داشتم:دی
همیشه;)

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

جمعه 18/11/1392 - 20:24 - 0 تشکر 683972

خیلی ممنون بابت مطلب
واسه جاهای که نور کم هست و میخوای جزییات بیشتر داشتی باشی خیلی خوبه.مخصوصا منظره های طبیعی و فضاهای باز
منم یه نمونه میزارم که با گوشی گرفتم
تصویر سمت راستی عکس اصلی هست و سمت چپی با اچ دی ار گرفته شده


يکشنبه 20/11/1392 - 2:14 - 0 تشکر 684128

ســــکوتــــ گفته است :
[quote=ســــکوتــــ;380031;683972]خیلی ممنون بابت مطلب
واسه جاهای که نور کم هست و میخوای جزییات بیشتر داشتی باشی خیلی خوبه.مخصوصا منظره های طبیعی و فضاهای باز
منم یه نمونه میزارم که با گوشی گرفتم
تصویر سمت راستی عکس اصلی هست و سمت چپی با اچ دی ار گرفته شده
سلام
خواهش میکنم
خیلی کار عالی کردید که خودتون عکس گذاشتید
چون اینطوری نتیجه اش ملموس تر میشه برای بقیه
من هم میخواستم بزارم که گوشیم رو آقا دزده با خودش برد :(((((((

لبخند تنها گلی است که خار ندارد .
-------------------------------------------------

 

برو به انجمن
فعالترین ها در هفته گذشته
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی