• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 797)
سه شنبه 16/7/1392 - 15:43 -0 تشکر 665682
مدیران دولتی وبیت المال

سلامیکی از لغزش گاه‌های مدیران که در حاشیه مسائل کاری یا تحت تأثیر روابط شخصی، خویشاوندی، دوستانه و مانند آن پدید می‌آید، بذل و بخشش هایی است که از بیت المال می‌شود. مدیری به علتی نمی‌تواند یا مصلحت نمی‌داند که دوست یا فرزند دوستش یا خویشاوندانش را در حیطه مدیریتی خود استخدام کند.
از این رو، سفارش او را به مدیر دیگر می‌کند و آن مدیر هم با انجام کار سفارشی، مدیر اول را مدیون خود می‌سازد. آن گاه نوبت به مدیر اول می‌رسد تا در زمان مناسب، به سفارش مشابهی عمل کند و از شرمندگی او خارج شود. این داد و ستدها در یک سطح گسترده و متنوع در میان مدیرانی که تعهد و تقوای کاری ندارند، کم و بیش دیده می‌شود. برای مثال، مدیری از تولیدات کارخانه تحت مدیریت خود رایگان یا با تسهیلات ویژه، به مدیر دیگری مرحمت و احسان می‌کند. در نتیجه، او مدیون محبت‌ها و حاتم بخشی‌های مدیر اول شده است و برای جبران این دین، از کیسه بیت المال مقابله به مثل می‌کند. یکی زمین می‌دهد و دیگری مصالح؛ یکی روغن می‌بخشد و دیگری برنج پیش کش می‌کند؛ یکی ویلا در اختیار می‌گذارد و دیگری بهره مندی از رستوران هتل را تقدیم می‌دارد؛ یکی به سفر خارجی مهمان می‌کند و دیگری با امتیاز تأسیس کارخانه جبران می‌کند؛ آن یکی تقصیر را می‌پوشاند و این یکی او را از تیغ قانون می‌رهاند و کارها و رابطه‌های غیر قانونی مانند آن.البته برای هر یک از موارد گفته شده، گریزگاه‌های شیطانی و توجیه‌های نفسانی فراوانی هم وجود دارد از قبیل: ناروایی رد احسان، جلب همکاری و هم دلی برای پیشبرد امور سازمان، صاحب حق دانستن خود به خاطر نقش محوری و کارآیی بالا! اما آنچه در حقیقت اتفاق می‌افتد، سوء‌استفاده از موقعیت، مرفه شدن بیش از حد زندگی مدیران با امکانات بیت المال و سرانجام، آلوده شدن زندگی آنان به کارهای مشتبه و حرام است. البته این چنین سوء استفاده‌هایی، به ضعف اعتقادی و نگاه سطحی به منصب و موقعیت اجتماعی باز می‌گردد. چنانچه مدیران، مسئولیت‌های خویش را امانت و خدمت گزاری بدانند، مرتکب این گونه انحراف‌ها نمی‌شوند، بلکه با تلاش و تکاپوی خالصانه نام نیک از خود به جای می‌گذارند و می‌دانند که هر اوجی را فرودی است و پست و مقام‌های دنیوی، دست‌گردان این و آن است.

حالا به نمونه ای از سیره ی علی بن ابی طالب (ع)توجه کنید تا تفاوت از زمین تا آسمان رفتار برخی مدیران را با سیره مولای متقیان متوجه شویم:
عده ای از دوستان مولا به حضور حضرت رسیدند وگفتند:چنانچه افرادسیاسی وانحصار طلبها را با پول راضی کنی برای پیشرفت امور شایسته تر است.امام از این پیشنهاد خشمگین شد وفرمود:آیا نظرتان این است که به به کسانی که تحت حکومت من هستند ظلم کنم وحق آنان را به دیگران بدهم وبا تضییع حقوق آنان یارانی دور خود جمع نمایم؟به خدا سوگند تا دنیا وجود دارد وتا آفتاب می تابد وستارگان می درخشنداین کار را نخواهم کرد.اگر مال از آن خودم بود آنرا به طور مساوی تقسیم می کردم ،چه رسد به اینکه مال مال خداست...
سپس فرمود:ای مردم!کسی که کار نیک را در جای نادرست انجام داد ،چند روزی نزد افراد نا اهل وتاریک دل مورد ستایش قرار می گیرد ودر دل ایشان محبت ودوستی می آفریند،ولی اگر روزی حادثه بدی برایش پیش بیاید وبه یاریشان نیازمند شود آنان بدترین وسرزنش کننده ترین خواهند بود
اینجا باید گفت:علی جان سر وجان ما فدایت....ما کجائیم در این بحر تفکر توکجا

                          این نیز بگذرد.....
سه شنبه 16/7/1392 - 18:20 - 0 تشکر 665692

برزخ گرامی/ سلام
از ثبت این مطلب سپاسگزارم. همیشه مطالب شما تامل برانگیز و خواندنی است.

چهارشنبه 17/7/1392 - 11:5 - 0 تشکر 665740

[quote=مدیر سیستم انجمن ها;241122;665692]برزخ گرامی/ سلام
از ثبت این مطلب سپاسگزارم. همیشه مطالب شما تامل برانگیز و خواندنی است.


بنده هم از لطف شما سپاسگزارم..

                          این نیز بگذرد.....
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.