بهداشت و سلامت (بازدید: 290)
يکشنبه 27/5/1392 - 14:43 -0 تشکر 634505
آب معدنی مفید یا مضر!!!

امروزه مصرف آبهای داخل بطری رواج بسیاری پیدا كرده است. برخی از مردم معتقدند آبهایی كه دارای مواد معدنی غنی میباشند برای انسان مفید هستند. اساسا سه نوع آب بطری وجود دارد:

۱)آب معدنی طبیعی:

این نوع آب باید از یك منبع زیرزمینی و محفوظ از هرگونه آلودگی بوده و توسط مقامات مسئول ثبت شده باشد. استانداردهای مختلف میكروبشناسی را دارا باشد و به طور مداوم تست شود، هیچگونه عمل دیگری به جز تصفیه با دی اكسید كربن یا تصفیه عادی روی آن انجام نشود و در همان منبع آب مربوطه داخل بطری ریخته شود. به علاوه این آب باید دارای تركیبات خاص شیمیایی باشد. آبهای معدنی طبیعی در مقایسه با انواع دیگر آبهای بطری دارای بهترین كیفیت هستند.

۲)آب چشمه:

از یك منبع زیرزمینی مشخص می آید. این آب نیز باید در همان محل، داخل بطری ریخته شده و با استانداردهای شیمیایی و میكروبشناسی سازگار باشد تنها عملی كه میتواند روی این آب انجام شود تصفیه با دی اكسید كربن یا تصفیه عادی است، لزومی ندارد آب چشمه تركیبات شیمیایی خاص داشته باشد و یا قبل از اینكه وارد بازار شود توسط مقامات مسئول شناسایی و ثبت شود.

۳)آب آشامیدنی:

به هر آبی كه داخل بطری ریخته شده باشد گفته میشود. ممكن است از هر منبع آبی باشد و چه بسا این منبع، زیرزمینی هم نباشد، حتی میتواند از آبهای معمول لوله كشی بوده و یا از منبع اصلی توسط تانكر به كارخانه پركننده بطری فرستاده شود. ممكن است روی این آب اعمالی از قبیل تغییر تركیبات شیمیایی یا كاهش تعداد میكروبها را انجام دهند؛ حتی برخی از كارخانهها به منظور اینكه طعم این آب شبیه آبچشمه معدنی شود نمك معدنی به آن اضافه میكنند.

*مصرف دائمی آب معدنی مضر است

با وجود املاح معدنی در آبهای معدنی كارشناسان مصرف دائمی این نوع آب را مناسب نمیدانند.

در برخی موارد به ویژه برای افرادی كه در نواحی كلیه، مثانه و مجاری گوناگون بدن مستعد سنگسازی هستند مصرف دائمی آب معدنی توصیه نمیشود زیرا سنگسازی بدن به دلیل غلظت املاح، تسریع میشود.

همچنین باید توجه داشت كه در آب لوله كشی هم برخی املاح وجود دارد كه میزان آن كمتر است برای مثال در هر لیتر آب لوله كشی حدود دو میلی لیتر فلوراید وجود دارد و چنانچه بخواهید فلوراید بیشتری مصرف كنید میتوانید آن را از طریق مصرف نمك، برخی از محصولات لبنی و مواد دیگر تامین كنید.

اما مشكل اینجاست كه برخی افراد تصور میكنند مصرف دائمی آب معدنی بهتر است در صورتی كه میزان دقیق املاح موجود در اینگونه آبها مشخص نیست و ممكن است سودجویی هایی رخ دهد.

كارشناسان مصرف آب معدنی را در برخی شرایط به ویژه در هنگامی كه از كیفیت آب مطمئن نیستید و در سفر توصیه میكنند.

*مصرف آب معدنی و پوسیدگی دندان كودكان

دانشمندان هشدار دادند كه مصرف آب معدنی باعث پوسیدگی دندان كودكان میشود. كم بودن عنصر فلوراید در آبهایی كه در بطریهای بستهبندی شده عرضه میشود در مقایسه با آب لوله كشی زمینه ساز پوسیدگی دندان در كودكان است.

طی تحقیقاتی، میزان دریافت فلوراید در كودكانی كه آبهای بسته بندی شده میخوردند ۲۶ تا ۴۸درصد كمتر از میزان این عنصر در مصرفكنندگان آبهای لوله كشی است. فلوراید از پوسیدگی دندانها پییشگیری میكند. مصرف آبهای حاوی فلوراید یا آب لولهكشی و آموزش مسواك زدن صحیح به كودكان در حفظ سلامت دندانهای كودكان تاثیر چشمگیری دارد.

قدرت کلماتت را بالا ببر نه صدایت را!
این باران است که باعث رشد گل ها می شود نه رعد و برق!!!


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.