انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 401)
دوشنبه 3/7/1391 - 12:19 -0 تشکر 562151
برترین تصاویر چهارمین رقابت نجومی انگلستان

برندگان چهارمین رقابت عکاس نجومی سال روز 29 شهریور طی مراسمی در رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن معرفی شدند. بهترین عکسها تا 5 فوریه / 17 بهمن در یک نمایشگاه آزاد در مرکز نجوم رصدخانه به نمایش گذاشته خواهد شد.به گزارش خبر آنلاین برندگان چهارمین رقابت عکاس نجومی سال روز 29 شهریور طی مراسمی در رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن معرفی شدند. بهترین عکسها تا 5 فوریه / 17 بهمن در یک نمایشگاه آزاد در مرکز نجوم رصدخانه به نمایش گذاشته خواهد شد.
در این گزارش تصویری برخی از این عکسهای برگزیده را به انتخاب سایت نیوساینتیست با هم مرور میکنیم.آبشار یخی ستارهای: این عکس که برنده بخش «زمین و فضا» است، در یک آبشار یخزده در ناناگو ژاپن گرفته شدهاست. در این عکس میتوان صور فلکی جبار، ثور و خوشه پروین (هفت دختران) را به وضوح در آسمان مشاهده کرد.خوشه پروین: این عکس که باز هم نمایی از خوشه پروین است و برنده بخش «عکاس نجومی جوان» شد، توسط جیکوب ون کروس 15 ساله گرفته شده است. علاوه بر ستارگان معروف هفت خواهر، میتوان ستارگان دیگر خوشه پروین و همچنین دستههای چرخان یک ابر گازی شفاف را مشاهده کرد.گذر 2012 ناهید در چشمانداز هیدروژن-آلفا: گذر ستاره ناهید در ماه ژوئن / خرداد شور و هیجان زیادی را ایجاد کرد، اما دید بسیاری از مردم از این رویداد نجومی کمیاب توسط ابرها پوشیده ماند. کریس وارن موفق شد تا از عبور قرص تاریک ناهید از جلوی خورشید عکس بگیرد. این عکس خام پردازش نشده که با استفاده از یک فیلتر هیدروژن-آلفا (Ha) گرفته شده است، برنده بخش «منظومه شمسی ما» شد.راه شیری بر فراز پیتون دو لیئا: اگرچه این عکس ساختار نسبتا دائمی راه شیری را بر فراز دریاچهای در جزیره ریونیون واقع در اقیانوس هند به تصویر کشیده است، لوک پرات مجبور شد دو سال برای فراهم شدن شرایط مناسب گرفتن این عکس صبر کند. در سمت راست، Piton des Neiges بلندترین قله و آتشفشان ریونیون که به واسطه حضور خورشید در پشت آن سایه روشن شده است، نور مرکز کهکشان را در سمت چپ آسمان متعادل میکند. این عکس تحسین فراوانی را در بخش «زمین و فضا» به خود اختصاص داد.بقایای ابر نواختر سیمیس 147: جرم آسمانی Simeis 147 بقایای ابر نواختری در فاصله 3 هزار سال نوری از زمین است، که موقعیت آن در آسمان نزدیک صورت فلکی ثور است. چهل هزار سال پیش، یک ستاره سنگین به صورت یک ابر نواختر منفجر شد. این انفجار مخروبههایی را بر جای گذاشت که در حین انبساط خود، به طور پیوسته با غبار و گاز آسمانی برخورد میکند. این عکس در بخش «اعماق فضا» دوم شد.کهکشان گرداب؛ M51: این عکس از کهکشان گرداب برنده بخش «اعماق فضا» شد و مدال افتخار عکاس نجومی سال را برای مارتین پیو به ارمغان آورد. در این عکس بازوهای مارپیچی کهکشان، و همچنین کهکشان کوچکتر همدم آن که در حال دریده شدن توسط M51 است به وضوح دیده میشود.

خبرآنلاین

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.