بهداشت و سلامت (بازدید: 373)
شنبه 11/6/1391 - 19:27 -0 تشکر 538859
آنچه از چشم نمی‌دانید

آیا می‌‌دانستید که انسان هر روز 15 هزار بار پلک می زند و این که چشم او در سن 7 سالگی به بلوغ کامل می‌رسد.

 چشم یکی از اعضای بسیار مهم و حیاتی بدن انسان است که حس بینایی ما به طور کامل به آن وابسته است. عضوی کوچک، زیبا و بسیار مهم که به ما حس بینایی را می دهد و کمک می کند تا جهان اطراف خود را ببینیم. اما شاید حقایقی در مورد چشم وجود داشته باشد که شما از آنها اطلاع نداشته باشید. در این مقاله شما را با تعدادی از این حقایق آشنا می کنیم.

همه در سن بالا به عینک مطالعه نیاز دارند

حقیقت این است که در سنین بالا اعضای مختلف بدن انسان توانایی سابق خود را نداشته و کم کم رو به ضعف می روند. در سنین بالای 40 یا 50 سال سلولهای بینایی شما کم کم رو به ضعف می روند و شما با توانایی تمرکز بر روی نوشته ها و یا جزئیات اشیاء را از دست می دهید. پس بهتر است تا در این سنین از عینکهای مطالعه استفاده کرده و بیش از حد به چشمان خود فشار وارد نکنید.

لنزهای سریع چشم

آیا می دانید که لنزهای چشم شما از هر لنز دیگری در جهان سریعتر واکنش نشان می دهد و می تواند بر روی اشیاء مختلف به سرعت متمرکز شود. یک بار به اشیاء مختلف در اطراف خود دقت کنید و سپس فکر کنید که در جریان این نگاه کردن چند بار به مسافتهای گوناگون خیره شده اید و چشم شما با چه سرعتی این کار را کرده است. حال این سرعت را با لنزهای دوربین مقایسه کنید تا به سرعت چشم های خود پی ببرید.

شنبه 11/6/1391 - 19:29 - 0 تشکر 538860


بلوغ چشم در 7 سالگی


در سن 7 سالگی رشد و تکامل چشم انسان به تکامل می رسد و به چشم یک فرد بالغ خواهد بود. به هیمن دلیل است که باید بیماری هایی همچون تنبلی چشم قبل از سن 7 سالگی شناسایی و درمان شوند. پس از رسیدن به این سن و بلوغ کامل چشمی هر مقدار درمان نیز موثر نخواهد بود.


15 هزار بار پلک زدن در روز


پلک زدن اقدامی است که در طول روز بارها و بارها به صورت آگاهانه و یا بی اراده توسط انسان صورت می گیرد. دانشمندان معتقد هستند که انسان در طول روز در حدود 15 هزار بار پلک می زند. این اقدام از آن جهت بسیار مهم است که در هر پلک زدن سطح چشم شما ضد عفونی شده و عوامل بیماری زایی که ممکن است بر روی سطح چشم شما وجود داشته باشند از بین می روند.


دیابت نوع 2 و چشم


این گونه از بیماری دیابت معمولا در سنین بالاتر خود را نشان می دهد و فرد مبتلا در بسیاری از موارد از ابتلا خود به این بیماری نیز بی اطلاع است. وضعیت رگهای خونی در پشت کره چشم انسان می تواند یکی از نشانه های ابتلا به این بیماری باشد. یکی از دلایلی که پزشکان اصرار دارند تا افراد در سنین بالا مرتبا به چشم پزشکی مراجعه کنند همین مسئله تشخیص دیابت نوع دوم است.


بینایی و مغز


حقیقت این است که آن چیزی را که ما می بینیم چشم نمی بیند و بلکه مغز ما است که آن را می بیند. چشم در حقیقت یک وسیله عبور دهنده اطلاعات به مغز از طریق حسگرهای موجود در درون خود به بخشی از مغز است که وظیفه آن تحلیل داده ها و به وجود آوردن تصویری است که ما می بینیم.


جنس اشک


آیا می دانید که اشک انسان از چه چیزی درست شده است؟ در حقیقت اشک انسان از ترکیب 3 ماده آب، چربی و مخاط تشکیل شده است و همچنین دارای مواد ضد عفونی کننده نیز است. در صورتی که بدن انسان هر کدام از این 3 ماده را کم داشته باشد، بدن ناچار است با فشار به سایر بخش ها این مواد را تولید کرده و اشک که محصول نهایی ترکیب آنها است را تولید کند. در غیر این صورت چشم انسان خشک شده و از بین می رود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی