• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن مکانیک > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مکانیک (بازدید: 8232)
شنبه 4/6/1391 - 11:9 -0 تشکر 528320
مكانیك پرواز

در ابتدا سر فصل های مربوطه، كه بر اساس منبع اصلی این نوشتار ، یعنی كتاب «مكانیك پرواز» نوشته ی «محمد هاشم صدرایی» انتخاب شدند ارائه می شود تا روند كلی از بحث ،در نظر شما شكل بگیرد

شنبه 4/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 528360

حرارت آیرودینامیکی

هواپیمایی را که در هوا پرواز می کند در نظر بگیرید. اگر از دید ناظری که روی هواپیما نشسته به جریان هوا بنگریم،دیده می شود مولکولهای هوا با همان سرعت هواپیما نسبت به جریان هوا، روی سطح بیرونی هواپیما عبور می کنند. در اثر اصطحکاک این مولکولها با سطح خارجی هواپیما، حرارت تولید می شود. این حرارت تولید شده با افزایش سرعت، بیشتر می شود. بنابراین می توان گفت این حرارت به خواص آیرودینامیکی هواپیما وابسته است. از این رو آن را حرارت آیرودینامیکی هواپیما نامیده اند. با افزایش حرارت در سطح هواپیما دما نیز افزایش می یابد که مقدار افزایش دما را می توان با استفاده از معادله تجربی زیر محاسبه کرد:بطوری که   افزایش دما بر حسب درجۀ سانتیگراد و   سرعت واقعی هواپیما بر حسب متر بر ثانیه است.
این موضوع از نظر سازه ای بسیار اهمیت دارد؛ به همین دلیل، سرعت هواپیما نباید از مقداری که خارج از تحمل حرارتی سازۀ آن است فراتر برود. بنابراین در هنگام طراحی سازه محدوده ای را برای آن لحاظ می کنند.

مثال 9-1) هواپیمای جاسوسی 71   قادر است با سرعت 3 ماخ در ارتفاع 80000 پایی پرواز کند. دمای سطح بدنه این هواپیما در این وضعیت چقدر است؟فرض کنید وضعیت جوّی آیسا باشد.

حل:
ارتفاع 80000 پایی در لایه دوم جوب قرار دارد. لذا:
بنابراین دمای بدنه این هواپیما در آن وضعیت 337 درجه سانتیگراد است.

9-1) پدیده های جوّی

جوّ زمین حالتی پویا دارد. پدیده های مختلفی در داخل جوّ وجود دارند که بر پرواز هواپیما تأثیر می گذارند. این پدیده ها در هنگام طراحی هواپیما باید مد نظر باشند و خلبانان نیز لازم است به تاثیرات آنها در طول پرواز توجه کافی داشته باشند. برخی از این پدیده ها عبارتند از:

1-     بارش باران و برف
2-     وزش باد پیوسته
3-     باد ناگهانی متلاطم
4-     طوفان، گردباد و انواع تلاطمات جوّی
5-     صاعقه و رعد و برق

در حد آشنایی اولیه، تأثیرات مهم این پدیده ها و همچنین نقش و وظیفه خلبان و هواپیما در موقع رویارویی با این پدیده ها بررسی می شود. علاقه مندان برای کسب اطلاعات کامل می توانند به کتابهایی که در زمینه هواشناسی نوشته شده اند مراجعه کنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.