• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 16713)
شنبه 19/5/1387 - 18:34 -0 تشکر 51426
-:-تناسخ، اسلام، فلورانس اسكاول شین -:-

 

 

 

 

 

-:- به نام حضرت دوست -:-

 

 

سلام دوستای عزیزم! این تاپیكو ایجاد كردم تا به سوالای خودم و شما در مورد تناسخ پاسخ داده بشه! من دلیل میخوام! برای رد و یا قبول كردن این مساله! اونم نه تو حرفای روانكاوا و روانشناسا یا هر فرد دیگه ای.... از دین مبین اسلام! مسلما در اسلام به این قضیه اشاره شده! اما كجا و چه جوری رو نمیدونم! ممنون میشم كمك كنین!

 

حتما میپرسید این فلورانس اسكاول شین چی كارس این وسط!...راستش اعتقادات این نویسنده... بیشتر از هر چیزی منو به طرف تحقیق در این رابطه كشوند! در ادامه ازش صحبت میكنم!...

 

منتظر نظراتتون هستما.... هم نظر... هم دلیل! ممنون... یا علی..

 

 

 

مواظب خودتون ودلای پاكتون باشید.

 

 

دوشنبه 21/5/1387 - 14:12 - 0 تشکر 51724

سلام

دوست عزیز... یه بار هم گفتم

مگه مسیحیانی که عیسی رو پسر خدا میدونن چطوری به این نتیجه رسیدن؟

بله اگه از دیدگاه شما به رهبر مسیحی ها هم نگاه کنیم اون یه آدم کاملاً معنوی و مذهبی و... هست

ولی در اصل داره شرک میگه

چه برسه به اون نویسنده ...

پس چطوری شما نتیجه گرفتید چون داره از کتب مقدس دلیل میاره پس حرفهاش هر چی هست درسته؟!

در ضمن احتمال اینکه انجیل و ... تحریف شده باشن کم نیست.

در پناه حق

دوشنبه 21/5/1387 - 20:41 - 0 تشکر 51790

سلام

این دلیل نمیشه که چون رهبر اون مذهب هست پس آدم معنوی و معتقدیه. من به این خاطر گفتم که این نویسنده انسان معتقد و معنوی هست که به نظرم اومد خدا رو خوب احساس کرده.

در ضمن این احتمال وجود نداره. اینکه می گید احتمالن تحریف شده ، من می گم حتمن تحریف شده.

این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد، همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگی بخت درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

سه شنبه 22/5/1387 - 0:36 - 0 تشکر 51849

-:- به نام حضرت دوست -:-

با سلام... ممنونم از دانیال عزیز و همچنین جهان آرامش عزیز... كه منو تو این بحث تنها نگذاشتند! برای اینكه به نتیجه های خوبی برسیم! لازم دونستم كه خودم بیام و كمی درباره ی این تناسخ بنویسم! شاید خیلی ها مثل خود من اصلا درست حسابی ندونن كه چی هست! مینویسم تا با هم یاد بگیریم... اگه صحبت خاصی بود میشنوم دوستای عزیزم... ممنون..خب من مطلب خیلی پیدا كردم! سعی میكنم گویا ترین و شفاف ترینشو براتون انتخاب كنم....بعد اینا دلایلی رو ذكر میكنم كه از خود قرآن هست! در رد تناسخ! و همچنین نظرات و دیدگاه های افرادی كه تناسخ رو قبول دارد!

امیدوارم كه بحث جالبی بشه! من زیاد خود تناسخ رو توضیح نمیدم چون خیلی فلسفی میشه! البته اگه دوستان تمایل داشته باشند! حتمن این كار رو هم میكنم!

ادامه دارد...

سه شنبه 22/5/1387 - 0:37 - 0 تشکر 51856

-:- به نام حضرت دوست -:-

   عده ای بر این با ورند که روح پس از خروج از بدنی وارد بدن دیگر میشود در مواردی این زندگی دوباره آمیخته به رنج و سختی است ودر مواردی این زند گی همراه است با انواع لذاعذ متنوعه ، در مواردی هم میگویند که این اعتقاد با عقاید اسلامی منافات ندارد


عقلای اسلامی این باور را دارند که روح مبداء شخصیت انسانها ست و اساس موجودیت افراد همان روح آنها ست که علامه ی حلی در توضیح سخن خواجـــه نصیر الدین توسی این گونه می گوید: " تناسخ این است که روحی که مبداء شخصیت و موجودیت است به بدن دیگری برود و اساس موجودیت او را تشکیل دهد" که ابن سینا در اشارات، خواجه نصیر الدین در شرح اشارات و از اسفار ملا صدرای شیرازی نیز همین معانی بر می آید.

در تناسخ چهار شکل وجود دارد:

1. «نسخ » روح انسان به بدن انسانی دیگر وارد شود.

2. «فسخ» زمانی که روح به بدن گیاهی باز گردد.

3. «مسخ» موقعی است که در بدن حیوانی حلول کند.

4. «رسخ» هر گاه به بدن یکی از جمادات وارد شود.

    این مسئله در دایرة المعارف قرن بیستم به این گونه تعریف شده است تناسخ مذهب کسانی است که معتقد ند روح پس از جدایی از بدن  به کالبد حیوان یا انسانی دیگر میرود تا خود را تکمیل نموده  شایستگی زندگی در میان ارواح عالی در عالم قدس گردد. دانشمندان و فلاسفه ی اسلامی در هیچ جا ئی دیگر این معنا را به گونه ی دیگر تعریف و تعبیر نکرده اند.

این عقیده که در هند و چین زاده شد امروز در میان اجتماعات روحی اروپا دارای طرفدارنی است ا ما درمیان فرقه های اسلامی جز فرقه ای که در گذشته وجود داشته  بنام تناسخه، فرقه ی دیگری یافت نمیشود. افرادی که این عقیده را قبول دارند دو دلیل برای اثبات این نظریه دارند که عبارت است از :

1. قبول نداشتن معاد: این افراد معتقدند که معاد امکان پذیر نیست و افراد خوب روحشان به بدن انســانی میرود تا بتوانند از لذایذ دنیا بهرمند شوند و روح بد کاران به بدنی خواهد رفت که عذاب ببینند و  پا کیـزه شوند و تکـا مل یابند از این عذابها که این افراد می پندارند ورود به بدنهایی است ناقص الخلقه و عقب مانده ، که پیرو این مسئله یک نظریه و یک تو جیه دیگری هم به و جود می آید.

2. توجیهی برای کودکان معلول: این توجیه به این صورت است کـه این افراد وجود این بچه ها را جزء نقض نا پذیر طبیعت میدانند زیرا این مسئله را عذابی برای بدکاران می پندارند ولی علم امروزه ثابت کرده که با مراقبت و توجه میتوان از این امر جلو گیری کرد.

سخنی از معصوم(ع):

      یکی از زنادقه از امام صادق (ع) سوال کرد منشاء اعتقاد به تناسخ چیست و قائلین به آنچه دلایلی دارند؟ امام (ع) فرمود: پیروان تناسخ راه واضح و روشن دین را پشت سرگذاشته اند اینان پنداشته اند نه جهنمی و نه بهشتی وجود دارد و نه بر انگیخته شدن و زنده شدن و قیامتی موجود است قیامت در نظر اصحاب تناسخ عبارت ازاین است که روح از قالبی بیرون رود ودر قالب دیگری وارد شود .اگر در قالب اول نیکوکار بوده باز گشتش در قالبی خواهد بود برتر و نیکوکار در عالیترین درجه ی دنیا. واگر بدکار یا نادان بوده در پیکر بعضی از چهارپایان زحمتکش و باربر که حیاتش بارنج و تعب طی میشود مستقر می گردد ،یا در بدن پرندگان کوچک و بد قیافه ای که شبها پرواز می کنند و به گورستانها علاقه و انس دارند جای می گیرند.

     امام صادق (ع) فرمود :اگر بندگان خدا در مقابل آنچه نمی دانند توقف کنند و انکارش ننمایند به کفر و بی دینی کشیده نمیشوند   

فعلا...یا علی...

مواظب خودتون ودلای پاكتون باشید.

سه شنبه 22/5/1387 - 7:30 - 0 تشکر 51871

به نام دانای مهربان

سلام دوستان گلم از هر نقطه ی کشور عزیزمون که هستید

بار اولی که خود من در فکر این مبحث بودم ، چند سال گذشته  پیرامون جمله "" کل نور واحد "" بود که خودش جای تامل و گفتگوی حسابی داره ! این جمله رو وقتی در شان اهل بیت عصمت شنیدم ، البته با توضیحاتش ...سوال شد برام که ...جسم انها یکی بوده است ، یا روح انها ؟!

از شخصیتی سوال کردم ، ایشان سعی در رد گم کردن من داشت ! درست توضیح نمیداد ولی تا اونجایی که خودم فهمیدم منظورش "" یک روح بودن ائمه در چندین بدن بود "" !!!!!!!!!

از شخصیت دیگری سوال کردم ، کاملا مجابم کرد بر باطل بودن این نظریه !

اما تناسخ هم اگر بر همین مبنا باشه ، رد میشه وجودش .اقا رسول عزیز ، میشه خواهش کنم از خودتون بیشتر برامون بگید؟ یکی از راههای کسب عقیده اینه که خود طرف به اون چیزی که هست برسه ! توی صحبتتون یه حالتی برای من هم اشنا در اومد ! یعنی در واقع وقتی اون پست اولتون رو خوندم یه حالت تشابهی هم برای خودم به وجود اومد ! که احتمال میدم مثل  " خواب " ! باشه .

خیلی از مواقع میشه که خیلی از صحنه های زندگی برای ادما تکراری میشند !! و جز اینکه فکر میکنه یک بار دیگه اون مورد براش پیش اومده باشه ، چیز دیگری نیست . حال اینکه ممکنه در شرایطی باشه که به هیچ عنوان از نظر ملکی ، قابل تکرار نباشه  و این رو نمیشه راحت ازش گذشت و باید درست شناخته بشه که چی بوده و چی هست
به نظر من بیشتر به حالتهایی مثل "خواب" یا "خلسه" میخوره که ادم زندگی دیگرشو ببینه و یا  گذشتش رو به یاد بیاره یا ایندش رو ببینه ! این طور نیست ؟

یه مطلبی رو هم که به نظرم اومد اینه که اگه مثلا قرار باشه یک روح ! به جای مثلا بیست نفر (جسم) عذاب یا خوشبختی ببینه ، این در صورتیه که اصل حیات انسانی رو جسم! تشکیل بده نه روح . چیزی که اختیار داره و در واقع اصل و منشا هست روحه که به اندازه خودش یا عذاب میبینه یا خوشی !! مگر اینکه اختیار داشتن رو به جسم بدیم و بگیم جسم اختیار داره روح رو بکشه این طرف و اون طرف و بعد این روح هست که یا مجازات میشه یا تشویق!!  پس عقلی هم بخواییم فکر کنیم یه چیز رد شدنی و غیر قابل قبول است .
(دوستان لطفا ملاحظه فکر و هوش ما رو هم در تاپیکهاتون بکنید )

تا بعد یا علی

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
سه شنبه 22/5/1387 - 17:11 - 0 تشکر 51938

-:- به نام حضرت دوست -:-

بطلان تناسخ در قرآن

از جمله آیاتی كه در قرآن كریم با تناسخ در تضاد می باشد آیه های 100-99 سوره مومنون است كه می فرماید:{ حَتَّى إِذَا جَاء أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ* لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحاً فِیمَا تَرَكْتُ كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ} [المؤمنون : 99-100]

 « آنها همچنان به راه غلط خود ادامه می دهند) تا زمانی كه مرگ یكی از آن ها فرا می رسد می گوید: پروردگارا مرا بازگردان(99) باشد كه در آنچه ترك كرده ام عمل صالح انجام دهم. حاشا كه بازگردد، همانا سخنی كه او می گوید و هیچ فایده ای ندارد. از پس سرشان برزخ است تا روزی كه برانگیخته شوند.»(100)

در آیات 53-51 سوره یس هم داریم:{ وَنُفِخَ فِی الصُّورِ فَإِذَا هُم مِّنَ الْأَجْدَاثِ إِلَى رَبِّهِمْ یَنسِلُونَ* قَالُوا یَا وَیْلَنَا مَن بَعَثَنَا مِن مَّرْقَدِنَا هَذَا مَا وَعَدَ الرَّحْمَنُ وَصَدَقَ الْمُرْسَلُونَ*ِن كَانَتْ إِلَّا صَیْحَةً وَاحِدَةً فَإِذَا هُمْ جَمِیعٌ لَّدَیْنَا مُحْضَرُونَ}[یس : 51- 53] 

«و در صور دمیده شود، ناگهان آن ها از قبرها ، شتابان به سوی پروردگارشان می روند(51) می گویند ای وای بر ما چه كسی ما را از خوابگاهمان بر انگیخت؟ (آری) این همان است كه خداوند رحمان وعده داده است و فرستادگان او راست گفتند.(52) صیحه واحدی بیش نیست، ناگهان همگی نزد ما حاظر می شوند.»(53)

در كنار این ها وجود عالم برزخ در تضاد كامل با تناسخ است.

همچنین در میان روایات حدیثی از امام رضا (علیه السلام) است كه می فرمایند:

هركس قایل به تناسخ باشد نسبت به خدا كافر شده  و بهشت و جهنم را تكذیب نموده است.

اینم از دلایل در قرآن! فكر میكنم بازم آیه و حدیث باشه! بازم باید بین مطالبم بگردم! ممنون! راستی فكر نكنین اینجا انتهای بحث هستا!.. اینو نوشتم تا بدونیم! اما سوالا هنوز پا برجاست!

جناب جهان آرامش! خب چرا جواب سوال ها رو نمیدین! از نظر شما كه میگین اعتقاد دارین به تناسخ! معاد وجود داره! ؟ اگه نه پس خیلی از چیزا رو چه جوری توجیه میكنین! مثل این سوال!::::< خب آخرش كه چی؟؟ اما اگه میگین معاد وجود داره! پس منظورتون از اعتقاد به تناسخ چیه!؟ ممنون میشم! یا علی...

مواظب خودتون ودلای پاكتون باشید.

سه شنبه 22/5/1387 - 17:13 - 0 تشکر 51939

-:- به نام حضرت دوست -:-

با سلام! دوستای عزیزم! در ادامه ی مبحث تناسخ بهتر دیدم بحث دیگه ای ایجاد كنم تا وقتی داریم بحث میكنیم این دو مساله با هم ادغام نشه! وقتی به یه نتیجه ی مطلوبی رسیدیم خیلی خوشحال میشم كه مدیر محترم انجمن این دو مبحث رو با هم ادغام كنن! تا همه ی مطالب یكجا باشند...ممنون از همه تون..

چه چیزهایی ما را بیاد تناسخ میاندازد...

- استعدادهای ما نشانی از تناسخ است

- علاقمندهای ما در این زندگی نشانی از تناسخ ماست

- ارتباط احساسی با اطرافیان ادامه ارتباط مربوط به تناسخ های دیگر ماست.

- وضعیت های متفاوت انسانها در كره زمین نشان تناسخ و كارماست.

- دژاوو یعنی آشنا احساس كردن صحنه هایی كه می بینیم .

- ویار زنان باردار یعنی علاقمندی ( سلیقه های غذایی ) روحی كه منتظر به دنیا آمدن است .

- وقتی اشتیاق یا انزجاری شدید از خود بروز می دهیم نشانی از تناسخ است .

- بسیاری از احساسات ناخود آگاه ما محصول زندگی های پیشین است .

- مهارت ها و نقایص ما كه در زندگی های پیشین شكل می گیرد .

- سرعت یا كندی پیشرفت آگاهیكی انسان نشانی از وجود تناسخ است .

- مكان و زمان تولد شما بر اساس وضعیت شما در تناسخ های قبل انتخاب می شود.

- اگر امروز شما برده هستید باید نشانی از این باشد كه روزی شما برده دار بوده اید .

خب این موضوعات چیزهایی هستند كه میتونن آدمو یاد تناسخ بندازن! اما واقعا تنها جوابی كه میتونه این موضوعات رو توجیه كنه تناسخه! یا نه!؟ ممنون میشم كه برامون توجیه این موارد رو بگید! ممنون از همه تون! یا علی..

مواظب خودتون ودلای پاكتون باشید.

سه شنبه 22/5/1387 - 23:39 - 0 تشکر 52017

سلام

ممنون از نوای آسمانی عزیز به خاطر اطلاعاتشون.

آقا رضا ، دوست خوبم. اون چیزایی که من دیدم تقریبن همین چیزاییه که گفتید. اون صحنه های تکراری اونقدر برای من اتفاق میفتن که دیگه الان قبل از اینکه برام اتفاق بیفتن ازشون با خبر میشم و گاهی اوقات برای تنوع تغییرشون میدم. یکی از زندگیهامو من تو خواب دیدم.

 در مورد مطلبتون هم بگم که اگه قرار بود که اصل حیات انسانی رو جسم تشکیل بده پس اونقدر اون جسم زندگی می کرد که یا به اوج برسه یا نابود بشه. اینجا به نکته خوبی اشاره کردید و گفتید که روح به اندازه خودش عذاب یا خوشی ببینه. اتفاقن چون بیش از اندازه خودش گناه کرده میاد تو زندگیهای بعدیش.

این چه حرفیست که در عالم بالاست بهشت

هر کجا وقت خوش افتاد، همانجاست بهشت

دوزخ از تیرگی بخت درون تو بود

گر درون تیره نباشد همه دنیاست بهشت

چهارشنبه 23/5/1387 - 0:25 - 0 تشکر 52026

سلام

جهان آرامش عزیز شما به خیلی از سوالات مهم ما جواب ندادید

بحث الان نصفه نیمه ست...

و یک سوال خیلی مهم... شما در حال خلسه بودید یا خواب؟ (کاملاً متفاوته)

در پناه حق

چهارشنبه 23/5/1387 - 0:26 - 0 تشکر 52028

سلام

جواب سوال مسلمه... نه!

این دلایل همشون یکی هستن!

که اونم قانون کارما هست.

پس باید در مورد اون بحث کنیم.

تناسخ ملکی و کارما میگن علت و معلول رو فقط باید تو همین عالم پیداشون کرد.

که اشتباهه!

راستی موضوع تناسخ خیلی گسترده ست... و فکر نمیکنم بحث در موردش کار ما باشه...

واسه همین گمون نمیکنم این بحث به جاهای خوبی ختم شه!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.