• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 2811)
چهارشنبه 9/5/1387 - 13:53 -0 تشکر 49956
تئاتر زنده

هوالباقی...

 سلام به شما دوستای تبیانی گل:

من تواین تاپیك می خوام درمورد تئاتر زنده اطلاعات ناچیزی تقدیم كنم امیدوارم با همكاری شدید شما مواجه شم!!

توضیحات:

برگردان به فارسی: مانیا كریمیان‌پور‌

برگرفته از سایت تئاتر ایران

   

جولیان‌ بك(Julian-Beck) 85-1925 نقاش، شاعر و كارگردان آمریكایی به همراه جودیت مالینا(judith Malina) گروه‌"تئاتر‌ زنده"‌ (Living Theatre) را در 1947 تأسیس كردند.

 تئاتر در نگاه بك آئینی جهت تطهیر و پاكسازی انسان است. نظریات وی در پیوندی عمیق با ایده‌های"آنتونن آرتو" قرار دارد. چنان كه می‌توان آثارش را برگرفته از تأملات نظری آرتو دانست. در طی دهه 60 میلادی این جنبش به عنوان انقلابی‌ترین حركت تئاتری در نیویورك و آمریكا مورد شناسایی قرار گرفت. آثار جولیان بك حیطه وسیعی از اجراهای آئینی را در برمی‌گیرد كه غالباً ریشه گرفته از موضوعات ازلی و سرنمون‌های(Archetype) ذهن انسان است. از برجسته‌ترین آثار او می‌توان به"‌فرانكشتین"‌ (1965)، "‌اینك بهشت"‌ (1968( و"‌دكتر فاستوس"‌ اشاره كرد. این آثار سرآغاز جریان تئاتری آف برادوی (off Broadway) در مقابل تئاتر رسمی(Broadway) قلمداد می‌شوند. گروه تئاتر زنده به عنوان تئاتر دگراندیش، در برابر هرگونه فعالیت تئاتر تجاری ایستادگی می‌كرد.این گروه در حدود صد اجرا در 28 كشور جهان به نمایش گذاشت. در اواسط دهه 60 و پس از بحران‌های شدید مالی و درگیری‌های متفاوت با نهادهای رسمی، گروه دوره جدیدی از فعالیت‌های خود را آغاز كرد. زندگی جمعی، كار و اجرای اشتراكی هدف اصلی این جنبش جهت آفرینش فرم‌های نوین و غیرروایتی شده بود. این جنبش با بهره‌گیری از تعهدات سیاسی ـ اجتماعی هنرمندان مختلف، هنر تئاتر را به مثابه ابزاری جهت تغییرات اجتماعی به كار می‌گرفت. به مانند دادئیست‌ها و آرتو، گروه"تئاتر ‌زنده"‌ با ارائه‌یِ ایده‌های اعتراضی در قبال جهان مدرن و نمایش شكاف‌های عمیق مدنی زائیده از جنگ، مخاطبان را با خود همراه می‌ساخت. اوج فعالیت‌های این گروه با جنگ آمریكا در ویتنام همزمان شده بود. توانایی‌های گروه و تأثیرگذاری‌های آن به‌ دلیل پیگیری تمایلات سیاسی با بهره‌گیری از هنرمندانی از هر كیش و مرام افزایش بی‌حدی یافته بود. در دهه 70 اوج فعالیت‌های گروه"‌تئاتر ‌زنده"‌ با طرح نظریه‌ای انقلابی تكمیل شد:«بی‌قیدی و آزادسازی تئاتر، خلق و‌ضیعتی كه قادر باشد به تنهایی به كنش تئاتر خالص دست یابد
آثار این دوره از فعالیت‌های گروه شامل گردهمایی جهت آشنایی و زندگی و كار مشترك به عنوان پاسخی مستقیم به زندگی ماشینی و زجر و شكنجه‌ای بود كه جهان صنعتی به شكلی روانشناختی بر انسان تحمیل می‌كرد. سفرهای خارق‌العاده‌یِ گروه از زندان‌های برزیل تا مقابل كارخانجات پیتزبورك از محله‌های كثیف پالرمو در جنوب ایتالیا تا كلاس‌های مدارس نیویورك‌، ‌آغاز شده بود. اعضای گروه تبدیل به دسته‌ای خانه به دوشِ بدوی شدند. گروه"تئاتر‌ زنده"‌ در بسیاری از موارد به طور رایگان برای مخاطبان خود نمایش اجرا می‌كردند.

یادداشت‌های جولیان بك با تأكید بر ایجاد حس تهاجمی(آفند) بر ضد ارزش‌های بورژوازی قصد بر فراهم‌آوری مدخلی بنیادین و تغزلی در تئاتر دارد تا صدای"آرتو" بار دیگر طنین‌انداز شود. تركیبی نیرومند برای دانشجویان و نسل جوان دهه 60 و 70 میلادی. ایده‌های گروه"تئاتر ‌زنده"‌ بازنمایی قدرتمندِ بحران‌های اجتماعیِ این نسل محسوب می‌شد.

 

  

 

و او تنها پناه  همه ي ماست...
جمعه 22/9/1387 - 17:24 - 0 تشکر 76988

هوالباقی...

سلام

نوشتار هنوز ادامه داره ولی من یه تصویری از جولیان بك به دستم رسیده كه براتون می ذارم!:

اینم یه عكس از جولیان بك؛

خب از پست بعدی نوشتار رو از سر میگیریم!

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.