انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 22012)
جمعه 7/4/1387 - 10:20 -0 تشکر 45444
.;. افسانه های صور فلكی .;.

هنگامی که شب ها به آسمان چشم می دوزیم اگر از محیط پر سر و صدای شهر نیز فاصله داشته باشیم ستاره های بسیاری می بینیم . این ستاره ها در طول تاریخ زندگی بشر نیز همواره با او بوده اند . شاید تا کنون اسم صورت های فلکی را شنیده باشید. راستی صورتهای فلکی چه هستند؟ این سئوالی است که به ذهن همه شما می رسد .

برای پاسخ این پرسش ابتدا مفهوم ستاره را تعریف می کنیم  ما هرروز صبح با نور خورشید از خواب بلند می شویم و تا وقتی که خورشید غروب می کند مشغول فعالیت علمی، بازی  و یا کار هستیم .خورشید مثل یک توپ بزرگ هنگام ظهر در وسط آسمان پیداست . باید گفت که خورشید یک ستاره است که به ما انرژی و گرما می دهد . ستارگان نیز که در آسمان شب می درخشند خورشید های دیگری هستند که از ما بسیار دورند و به آنها ثوابت هم می گویند .بعضی از ستاره ها بسیار نورانی اند ولی بعضی کم سو که به زحمت می توان آنها رادید . بعضی از این ستاره ها نیز قدر روشنایی زیادی دارند حتی از خورشید ما نیز نورانی تراند. قدر به میزان درخشندگی یک ستاره می گویند.

اجداد ما به هنگامی که شب ها به آسمان نگاه می کردند این خورشیدها را می دیدند و در ذهن خودشان با کمک تخیل با به هم وصل کردن این ستاره ها ، صورت فلکی را به وجود آوردند و تاکنون 88 نوع صورت فلکی طبقه بندی شده است. بعضی از این صورت های فلکی برابر با افسانه های یونان ، مصر و بابِل باستان به وجود آمده اند .

صورت های فلکی نقش مهمی در زندگی اجداد ما و حتی خودمان نیز دارند . برای مثال تشخیص شمال در شب ها توسط ستاره  قطبی برای کاروانان و دریانوردان گذشته امری حیاتی بوده زیرا ستاره قطبی تنها ستاره ای است که از جای خودتکان نمی خورده است .

* صورفلكی، گروه های ستارهی ای هستند كه الگویی را شكل می دهند.

يکشنبه 9/4/1387 - 7:50 - 0 تشکر 45773

افسانه Pegasus یا اسب بالدار و یا ذوالجناح


تولد اسب بالدار داری دو داستان هست. یکی زمانی که Perseus زن مارموی را کشت(افسانه آندرومدا) خون این عجوزه به دریا ریخت و از کف و حباب دریا اسب بالدار بیرون آمد. و داستان دیگر این است که زمانی کهPerseus آن غول را کشت از بدن آن غول این اسب با یک جنگجو به نام Chrysaor که شمشیر طلای را حمل میکرد بدنیا آمد.

يکشنبه 9/4/1387 - 7:54 - 0 تشکر 45774

صورت فلکی Cygnus


 یکی از اینها مربوطه میشود به اطوره ی زیوس و لدا(Leda) ملکه اسپارتا. او زنه بسیار زیبایی بود و زیوس هرچه تلاش برای بدست اوردن عشق او کرد موفق نشد. زیوس خود را به شکل یک قو در آورد و این قو انقدر زیبا بود که لدا عاشق او شد و بعد از آن لدا تخم گذاشت و از این تخم دو بچه بسیار زیبا بدنیا آمدند که یکی Polydeuces و دیگیری هلن است . این صورت فلکی برای جشن گرفتن برای این قوی زیبا بوجود آمد
داستان دیگر این است که این قو پسر نپتون Cionus است که توسط آشیل خفه شد و نپتون برای جادانه نگه داشتنش او را به صورت یک قو در آورد و در آسمان جا داد.

دوشنبه 10/4/1387 - 12:16 - 0 تشکر 45922

جالب است بدانیم :

در پرسپولیس ، مهد تمدن ایرانیان باستان ما یك تصویر در پلكان شرقی آپادانا از نقش شیر و گاو داریم كه به ظاهر شیر به گاو حمله كرده است با وجود پیروزی شیر بر گاو چهره گاو عبوس وغمگین نیست. این ایماژ مربوط میشود به علم نجوم در زمان داریوش كبیر ،امپراطور بزرگ امپراطوری ایران كه در زمانی از سال صور فلكی اسد در آسمان ظاهر میشود، وپس از آن صور فلكی ثور در آسمان ظاهر میشود، پس از چند روز صور فلكی ثور ناپدید شده ، واین دقیقا معادل 24 مارچ واول فروردین است كه نشاندهنده آمدن نوروز میباشد.
منبع : انجمن فیزیكدانان جوان ایران

دوشنبه 10/4/1387 - 12:26 - 0 تشکر 45923

در توضیحات تاپیك آمده بود كه 88 صورت فلكی وجود داره كه من اسم اونا رو میذارم .. هر كدوم از دوستان هر اطلاعاتی پیدا كردن در ادامه صورت های دیگه ثبت كنن . پیشاپیش از همكاری شما ممنونم .

پرنده ی بهشت) Apus-(       ) Antlia-(شاهزاده خانمی Andromeda-(قوچ)Aries-(پرنده)Ara-(عقاب)Aguila- (خرس آبی)Aguarius- (خرچنگ)Cancer- (زرافه)Camelopardalis- (ارابه ران)Auriga-(شیركوچك) Leomino-(اسد)Leo-(مارمولك) Lacerta-(بز دریایی)Capricornus-(چنگ)Lyra- (  ) Lynx-(گرگ)Lupus-(قیزان)Libra-(خرگوش)Lepus-(اسب تك شاخه ای)Monoceros-(میكروسكوپ) Microscopium-(كوه میز) Mensa-(ماردار)Ophiuchus-(هشت تایی)Octans-(مگس)Musca-(شاه)Cepheus-(    ) Centarus-(ملكه)Cussiopeia

-(تیركشتی) Carina  Coelum-(قطب نما)Circinus-(آفتاب پرست)Chameleon-(وال) Cetus-(موی برینس)Coma  Aberenies -(فاخته)Columba-(اسباب حكاكی) -(كلاغ)Coruns-(تاج شمالی)Corona  borealis -(تاج جنوبی) Corona  austral -(دلفین)Delphinus-(قو) Cygnus-(طیب جنوبی)Crux-(فنجان)Eridanus Crater -(اسب)Egvvleus-(اژدها) Draco-(شمشیر ماهی) Dorado-(رودخانه) -(هركول)Hercules-(درنا)Grus-(دوقلوها)Gemini -(كوره)Fornax(هندی)Indus-(مار آبی)Hydrus-(مار دریایی)Hydra-(ساعت) Horrologium-(پرسیوس)Perseus-(طاووس نر) Pavo-(اسب بالدار)Pegasus-(شكارچی)Orion-(ماهی ها)Pisces-(سرپایه ی نقاشی) Pictor-(پرنده ی افسانه ای) Phoenix-(قطب نمای كشتی)Pyxis-(پاشنه ی كشتی)Puppis-(ماهی جنوبی).Piscis austr   -(كماندار)Sagiharius-(پیكان) Sagitta-(تور) Petieulum -(سیر)Scutum-(اسباب مجسمه سازی)Sculptor-(عقرب)Pcorpius-(گاونر)Taurus-(جهت یاب)Sextans-(مار)Serpens-(مثلث)Triangulum-(تلسكوپ)Telescopium-(توكان)Tuscana-(مثلث)Triangulum aus. so  -(بادبان كشتی)Vela-(دب اصغر)Ursa  minor  -(دب اكبر)Ursa  major  -(روباه)Vulpecula-(ماهی پرنده)Volans-(باكره)Virgo

جمعه 22/7/1390 - 21:1 - 0 تشکر 374704

سلام
می بینم که انجمن نجوم با قدرت شروع کرده.آفرین به همت شما
یا علی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.