انجمن ها > انجمن مهدویت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
مهدویت (بازدید: 2938)
سه شنبه 21/3/1387 - 22:54 -0 تشکر 42883
مهدی (عج) ازدیدگاه واقعی اهل سنت

بـــإســـم ربّ الــمــهــدی

قال رسول الله (ص): (( لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد، لطول الله ذلک الیوم ، حتی یخرج رجل من ولدی ، فیملؤها عدلاًو قسطاً کما ملئت جوراً و ظلماً .)) مسند احمد1/99
تنها اختلافی که بین کافـّه مسلمین پیرامون مهدی موعود(عج) وجود دارد،اختلاف در ولادت اوست.اکثریت اهل سنت قائلند ، مهدی (عج) درآخر الزمان ولادت می یابد.لکن شیعه بر این باور است که ایشان در سال 255 هجری قمری درسامرا ولادت یافته اند وپدر بزرگوارشان حضرت عسکری(ع) می باشند.

تعداد روایاتی که پیرامون مهدی موعود (عج) درکتب اهل سنت و شیعه موجود می باشد بر این قراراست:
1.بشارت به ظهور. 657 روایت
2.اوازاهل بیت پیامبرمکرم اسلام(ص)است. 389 روایت
3
.او از اولاد امام حسن عسکری(ع)است. 146 روایت
4.غیبت وعمرطولانی دارد. 409 روایت
5.روایات پیرامون ولادتش. 214 روایت
و......

ابن خلدون و احمد المصری تنها کسانی هستند که تاکنون پیرامون تضعیف روایات مهدویت کوشیده اند که با مقابله شدید علماء اهل تسنن مواجه شده اند.
از جمله رسائلی که در رد ابن خلدون نوشته شده ، رساله ((ابراز الوهم المکنون من کلام ابن خلدون)) می باشد که توسط استادِ ابن خلدون آقای احمد محمد صدیق نوشته شده.

ازجمله کتب اهل سنت پیرامون مهدی صاحب الزمان (عج) :
کتاب((صفة المهدی)) نوشته الحافظ ابو نعیم الاصفهانی.
کتاب((البیان فی اخبار صاحب الزمان))نوشته الکنجی الشافعی.
کتاب((البرهان فی علامات مهدی آخر الزمان))نوشته ملا علی المتقی.
کتاب((اخبار المهدی))نوشته عباد بن یعقوب الرواجنی.
کتاب((العرف الوردی فی اخبار المهدی))نوشته سیوطی.
کتاب((القول المختصر فی علامات المهدی المنتظر))نوشته ابن حجر.
کتاب((عقد الورد فی اخبار الامام المنتظر))نوشته شیخ جمال الدین الدمشقی.

اشاره ای به مقابله علماء اهل سنت با نظریه ابن خلدون ومخالفین مهدویت :
((مشکل،مشکلِ یک یا دو حدیث یا دو روایت نیست.بلکه مجموعه ای از احادیث است.....چرا باید این تعداد روایت را رد کنیم ؟ آیا همه این روایات فاسدند ؟ اگر چنین چیزی باشد باید کلا پایه دین و شریعت از بین رود . چرا که نتیجه اش شک وظن فاسد به سایر روایات وارده ازجانب نبی اکرم (ص) است.....هنگامی که ما دقت نظر در ظهور مهدی داشته باشیم ، حرج و مانعی از قبول آن یا حداقل عدم رفض وعدم رد آن نداریم . چرا که ادله فراوانی پیرامون این مساله از ناقلین معتبر وجود دارد که بسیاری از آنها در کتب صحیح مسلم و بخاری موجودند. و........ .))

خدا را جدی بگیرید .          امام زمانتان را جدی بگیرید .         در امورتان جدی باشید .

*انجمن معارف به دنبال بهترین هاست*
*اگر یکی از بهترین هایید*
*همین الآن کلیک کنید*

يکشنبه 5/6/1391 - 19:45 - 0 تشکر 530539

ـ چنار كرخنگان
از توابع شهرستان خاتم و چنار كرخنگان با شماره ثبت ۱۰ در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است. این اثر با ۱۵۰۰ سال قدمت ۳۵۰ سانتیمتر قطر دارد. ارتفاع این درخت حدود ۲۰ متر و تنه درخت اصلی شكافته و به پنج قسمت تقسیم شده است و آثاری از سوختگی طبیعی در وسط تنه درخت دیده می شود. مردم منطقه معتقدند كه این درخت مقدس می باشد و هر صد سال یك بار خود به خود آتش می گیرد

يکشنبه 5/6/1391 - 19:46 - 0 تشکر 530540

ـ چنار تنگ
چنار تنگ چنار از توابع مهریز در استان یزد، با شماره ثبت 11 قدمتی 1200 ساله دارد این چنار تك پایه 19 متر ارتفاع و3 متر قطر و 11 شاخه فرعی دارد.رشد این درخت به تازگی كند شده ودر قسمت درونی تنه نوعی چوب خوار یا موریانه مشهود است.این درخت از نظر موقعیت جغرافیایی در محاصره دو كوه واقع شده و از دیر باز محل استراحت مردم در ماه های گرم سال بوده است. مردم معتقدند كه این درخت هر هزار سال یك بار آتش گرفته ودوباره احیاء می شود.

يکشنبه 5/6/1391 - 19:46 - 0 تشکر 530541

غیر از این درختان، درختان تاریخی دیگری نیز در كشورهای دیگر وجود دارند كه بعضی از آنها بالغ بر شش هزار سال عمر دارند.
در مكزیك درخت سروی وجود دارد كه عمرش 2000 سال است. در آمریكا درختی به نام مادر جنگل وجود دارد كه درازای آن 300 قدم و قطر ساق آن در نزدیك زمین 300 قدم و ضخامت پوست آن 18 انگشت است. در كالیفرنیا درخت كاجی هست به طول 300 قدم كه محیط آن 30 قدم می باشد و عمرش به 6000 سال می رسد.

يکشنبه 5/6/1391 - 19:47 - 0 تشکر 530542

عجیبتر از آن درختی در شهر اورتاوا در جزیره تتریف، یكی از جزایر كانادا، می باشد. محیط این درخت به قدری است كه اگر 10 نفر دور آن دستهای خود را باز كنند باز تمام تنه آن را احاطه نمی نماید. یكی از دانشمندان گیاه شناس در تعیین عمر این درخت كه «عندم» نام دارد، اظهار عجز كرده می گوید : فهم بشر از كشف این راز عاجز است و نمی تواند به تقریب هم بفهمد كه «عندم اورتاوا» چند سال عمر كرده است. همین قدر مسلّم است كه این نهال كهنسال قرنها پیش از خلقت انسان در كار نشو و نما بوده تا به این اندازه در آمده است.

يکشنبه 5/6/1391 - 19:48 - 0 تشکر 530543

عجیبتر این كه دانشمندان گیاه شناس، عندم اورتاوا را از صنف درخت نمی دانند بلكه آن را از جنس نوعی گیاه زنبقی یعنی گیاهانی كه پیاز دارند (مثل پیاز گل نرگس و سنبل) می دانند. امّا عمر طولانی تنها اختصاص به درختان ندارد؛ بلكه در میان حیوانات نیز مواردی از طول عمر دیده شده است.

يکشنبه 5/6/1391 - 19:48 - 0 تشکر 530544

دانشمندان شوروی سابق، در جمهوری یاكوشك نزدیگ قطب شمال نوعی حلزون پیدا كرده اند كه از چندین هزار سال قبل از تاریخ تا حال زنده مانده است. و ماهیهایی كشف كرده اند كه عمر آنها را سه میلیون سال تخمین زده اند. در یخهای قطبی ماهی منجمدی پیدا كردند كه وضع طبقات یخ آن نشان می داد مربوط به پنج هزار سال قبل است و ماهی نیز زنده بود. برخی از نهنگ ها نیز تا 1700 سال عمر كرده اند.

يکشنبه 5/6/1391 - 19:48 - 0 تشکر 530545

با این چند نمونه كه ذكر شد ملاحظه می فرمایید كه عمر طولانی بر روی كره زمین یك پدیده ناممكن نیست. بلی بسیاری از موجودات زمینی، موفّق به چنین زندگیهای درازی نمی شوند؛ ولی دیده شدن چند نمونه از چنین عمرهایی نشان می دهد كه عمر طولانی برای موجودات زمینی، امری است ممكن. تمام این موجوداتی هم كه شمردیم و عمر طولانی داشته اند، عمرشان غیر عادی است. چون همنوعانش چنان عمری ندارند؛ مثلاً اكثر درختان حدّاكثر 150 سال عمر می كنند نه بیشتر.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.