انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 8985)
شنبه 7/2/1387 - 21:30 -0 تشکر 38261
گل یاس نبی

السلام علیك یا سیده نساء العالمین

با توجه به این که امروز مصادف است با آغاز بیماری حضرت فاطمه زهرا(س) و با توجه به نزدیک شدن ایام فاطمیه این تایپیک را زدم تا به یاری یکدیگر اطلاعاتمان را درباره ی این حضرت بالا ببریم. 

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

پنج شنبه 16/3/1387 - 20:28 - 0 تشکر 42315

وصیت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها


نقل فى كتب المعتبره : ان فاطمه الزهرا سلام الله علیها لم تزل بعد وفات ابیها (ص ) مهمومته مغمومته محزونته مكروبته باكیته ثم مرضت مرضا شدیدا فى مرضها اربعین لیلته الى ان توفیت صلوات الله علیها فلما نعیت الیها نفسها دعت ام ایمن و اسماء بنت عمیس و وجهت خلفت على (ع ) فاحضرته فقالت یابن عم انه قد نعیت الى نفسى و اننى لا ارى ما بى الا اننى لا حقته بابى ساعته بعد ساعته و انا اوصیك باشیاء فى قلبى قال لها على (ع (اوصینى بما احببت یا بنت رسول الله فجلس عند راسها و اخرج من كان فى البیت ثم قالت یابت عم ماا عهدتنى كاذبته و لاا خائنته و لا خالفتك منذعا شرتنى فقال (ع )معاذالله انت اعلم بالله و ابر و اتقى و اكرم و اشد خوفا من الله من ان اوبخك بما خالفتنى و قد عز على مفارقتك و فقدك الا انه امر لا بد منه و الله لقد جددت على مصیبته رسول الله (ص ) و قد عظمت و فاتك و فقدك فانالله و انا الیه راجعون من مصیبته ما افجعها و المها و امضها و احزنها هذه مصیبه لا عزاء عنها و رزیته لا خلف لها.
ثم بكیاا معا ساعته و اخذ على راسها و ضمها الى صدره ثم قال اوصینى بما شئت فانك تجدیننى و فیا امضى كل ما امرتنى به و اخترا امرك على امرى ثم قالت جزاك الله عنى خیر الجزاء یابن عم .
اوصیك اولا ان تتزوج بعدى بابنته اختى امامته فانها تكون لولدى مثلى فان الرجال لابد لهم من النساء
ثم قالت اوصیك یابن عم ان تتخذلى نعشا فقد رایت الملائكته صوروا صورته فقال لها صفیه لى فوصفته فاتخذه لها
ثم قالت اوصیك ان لا یشهد احد جنازتى من هولاء الذین ضلمونى و لا تترك ان یصلى على منهم و ادفنى فى اللیل هدات العیون و نامت الابصار
مطابق آنچه در كتب معتبره نقل گردیده حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعد از وفات پدر بزرگوارش پیوسته غمناك و افسرده محزون و پژمرده و گریان و نالان بوده و مبتلا به بیمارى سختى گردیده و تا بچهل روز در بستر مرض افتاده بوده تا سرانجام دیده از جهان فانى فرو بسته و بدار بقا پیوسته است .
حضرت فاطمه علیهاالسلام هنگامیكه در خود احساس رحلت فرمود ام ایمن و اسماء بنت عمیس را صدا زد و دنبال حضرت على مرتضى شوهرش فرستاد و به حضرتش عرضه داشت اى پسر عمویم من خود را در حال عزیمت و ارتحال مى بینم و این بیمارى مرا ملحق بپدر بزرگوارم مى نماید و هر لحظه بانتظار فرا رسیدن مرگ مى باشم اینكه آنچه را در دل دارم تو را به ان چیزها وصیت و سفارش مى نمایم آنگاه وجود مقدس على مرتضى علیه السلام فرمود اى دختر رسول الله (ص ) به هر چه میخواهى و انجام دادن آنرا دوست دارى وصیت فرما تا من نسبت بوصیت تو عمل نموده و آنرا انجام دهم .
آنگاه حضرت كنار بستر همسرش فاطمه (ع ) نشست و آنانكه در خانه بودند بیرون نمود و خانه را از اغیار خلوت فرمود سپس در حالیكه اشك از چشمانش جارى بود آمادگى خود را براى شنیدن وصایاى همسر عزیزش ‍ اعلام نمود.
حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بعلى مرتضى (ع )شوهر بزرگوارش ‍ عرض كرد پسر عمو جان مطلب اول این است كه در این مدت كه با هم معاشرت و زندگى كردیم من هرگز به شما دروغ نگفتم و خیانتى نكردم و در سراسر زندگى با تو مخالفت و نافرمانى نداشتم در عین حال اگر از من قصورى سر زده و رنجى بدل گرفته اى مرا حلال كن . على علیه السلام با چشم اشكبار فرمود معاذالله بخدا پناه مى برم تو داناتر و نیكوتر و پرهیزكارتر و بزرگوارتر و خدا ترس تر از آنى كه از تو كوچكترین خطا و لغزشى سر زده باشد و من تو را بخاظر خلافى مورد سرزنش و نكوهش قرار دهم همسر عزیزم جدائى و فقدان تو براى من بسیار سخت و دشوار است .
اما چه كنم كه چاره اى ندارم بخدا قسم كه مصیبت رسول الله بر من تجدید گردید. رحلت و در گذشت تو بس بزرگ و فقدان تو بس امرى است عظیم (انا لله و انا الیه راجعون ) چه مصیبت دردناك و تلخ و ناگوارى است بخدا سوگند كه این مصیبت را تسلائى نیست و این كمبود را جانشینى وجود ندارد و هیچ چیزى نمیتواند تسلى بخش دل من باشد بعد مدتى على و فاطمه با هم گریه نمودند و ناله سر دادند.
آنگاه على علیه السلام سر فاطمه را به سینه خود چسبانید و گفت عزیزم به هر چه خواهى وصیت نما كه طبق آن عمل خواهم نمود و خواسته تو را بر كار خود ترجیح مى دهم سپس حضرت فاطمه بعلى فرمود خدااوند بتو از من پاداش خیر عنایت فرماید.
پسر عمو جانم نخستین وصیت من این است كه بعد از رحلت من با دختر خواهرم )امامه ) ازدواج كنى زیرا او مانند خودم نسبت بفرزندانم مهربان است و مردان را در زندگى زن لازم است .
سپس وصیت من به شما این است كه براى حمل جنازهام تابوتى تهیه نمائید آن طور كه شكل آن را فرشتگان ترسیم نموده اند على فرمود آنرا برایم توصیف كن و فاطمه (س ) بیان فرمود و آن حضرت عینا بدستورش ‍ عمل نمود و تابوت مورد توصیف را تهیه نمود (نظر حضرت فاطمه (س ) این بود كه حجم بدنش حتى بعد از مردنش آشكار نباشد
و نیز سومین وصیتم این است كه شبانه كه همه چشمها در خواب است مرا دفن كن چه میل ندارم اشخاصى كه در حق من ظلم كرده اند در تشییع جنازه ام شركت نمایند و نگذار احدى از آنان بر جسد من نماز بخوانند.
وجود مقدس امیرالمؤ منین على علیه السلام بوصایاى حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها گوش داد و دستورات او را بعد از وفاتش انجام داد.

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

جمعه 17/3/1387 - 12:22 - 0 تشکر 42359

very good

جمعه 17/3/1387 - 21:58 - 0 تشکر 42420

وصیت نامه كتبى حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها


بسم الله الرحمن الرحیم
هذا ما اوصت به فاطمه بنت رسول الله اوصت و هى تشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا عبده و رسوله و ان الجنه حق و النار حق و ان الساعته آتیته لا ریب فیها و ان الله یبعث من فى القبور یا على انا فاطمه بنت محمد )ص ) زوجنى الله منك لا كون لك فى الدنیا و الاخره انت اولى بى من غیرى حنطنى و غسلنى و كفنى باللیل وصل ولدى السلام الى یوم القیامه . از بحار الانوار جلد 43 صفحه 214
بنام خداوند بخشنده مهربان
این وصیت نامه دختر رسول خداست در حالى وصیت مى كند كه شهادت میدهد خدائى جز خداى یگانه نیست و محمد (ص ) بنده و رسول اوست و بهشت حق است و آتش جهنم حق است و روز قیامت كه هیچ شكى در آن نیست فرا خواهد رسید و ذات الوهى جمیع مردگان را از قبور برانگیزاند و زنده گرداند و همه را وارد محشر فرماید.
اى على من فاطمه دختر حضرت محمد هستم خدا مرا به ازدواج تو در آورد تا در دنیا و آخرت براى تو باشم و تو از دیگران بر من سزاوارترى . على جان حنوط و غسل و كفن كردن مرا در شب به انجام رسان و شب بر من نماز بگذار و شب مرا دفن كن و هیچ كس را اطلاع نده اینك با شما وداع میكنم و بر فرزندانم تا روز قیامت سلام و درود میفرستم .
كیفیت رحلت وفات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها فاطمه زهرا دخت گرامى حضرت خاتم انبیا محمد مصطفى علیهما آلاف التحیه و الثناء كه از هنگام بشارت پدر بزرگوارش به او كه تو بهمین زودى مى میرى و به من ملحق مى شوى بعد از رحلت پدرش با اشتیاق فراوان فاطمه جوان به انتظار مرگ خود بود و پیوسته به نغمه (الهى عجل وفاتى سریعا) مترنم .

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

شنبه 18/3/1387 - 0:19 - 0 تشکر 42455

اسم زهرا خود حدیث برتر است

نام او از اسم اعظم برتر اســـت

نام زهرا حِـرض جنگ حیدر است

نام زهرا مایه ی احساس بــــود

نام او ذکـــر لــــب عـــبـاس بـود

چقدر خوبه که برای پسرها اسم علی و برای دخترها زیباترین نام عالم،یعنی زهرا انتخاب بشه!

**********ابوالفضل شهبازی**********

 

همدان پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين

 ***

خدايا به خاطر داده ها و نداده هات شکر

 

که داده هات از سر لطف بوده و نداده هات از سر حکمت

شنبه 18/3/1387 - 10:51 - 0 تشکر 42480

لطفا مراراهنمایی كنیدبا سلا م خدمت شما دوستان عزیز اینجانب درمنطقه ای خدمت می نمایم كه تماما اهل سنت می باشند ومدعی هستند كه حضرت فاطمه (س)به شهادت نرسیده ووفات یافته اندوبرای این مورد چندسوال از اینجانب پرسیده اند كه من جواب آنرا نمی دانم وامیدوارم كه جوابی قانع كننده برای آنهاداشته باشم .1- چگونه حضرت علی (ع) دختر خود ام كلثوم رابه باعث شهادت حضرت زهرا(س) تزویج نمود؟2- حضرت علی (ع) كه از هرنظر برترین بود (شجاعت-غیرت –قدرت و...)چگونه اجازه داد كه به همسروی ودختر پیامبر (ص) اینگونه رفتار كنند ؟3- چرا حضرت علی (ع) همانطور كه درتاریخ آمده است هزاران بار عمر را از هلاكت نجات داده است ونگذاشته است عمر با قضاوتهای خود پیش مردم رسوا شود؟

شنبه 18/3/1387 - 16:44 - 0 تشکر 42529

یا زهرا
من كه از عشق علی چون شمع شیدا سوختم
صاحب جنت منم اما در این جا سوختم
سوختم تا یك سر مویی نسوزد از علی
تا بماند رهبرم من بی مهابا سوختم

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

دوشنبه 20/3/1387 - 21:31 - 0 تشکر 42742

امشب تمام آسمان در ماتم اوست    

حیدر ز داغ لاله اش بی های و بی هوست

گلخانه احمد شده آشفته حالش 

آن چه که بر جان علی مانده ز یاس بوست

دست حسن بر جای آن سیلی نشسته 

چشم حسین برسینه و آن زخم بازوست

زینب کنار فاطمه با حال خسته 

رویش به روی مادر و چشمش به آن سوست

امشب خداهم روضه زهرا گرفته 

این تیرگی در صورت مادر به آن روست

دیگر بخوابید مردمان هر شب به جاتان 

نه ناله ی دردی بلند است ونه آن دوست

سه شنبه 21/3/1387 - 7:3 - 0 تشکر 42781

بسم رب المهدی


سلام علیکم دوستان

مثه اینکه مشکلی برای دوست عزیزمون جناب 31343035
رخ داده در خدمت سربازیشون .  چند جمله ای در  جواب این عزیز عرض کنم  
به نظر من خیلی راحت و با منطق میشه سوالها رو جواب داد

متاسفانه اولین سوال رو دقیقا متوجه نشدم منظور اونها یا منظور شما چی بود . اگر شفاف تر بیان کنی سعی میکنیم پاسخگو باشیم 

اما در مورد  سوال دوم
.... همیشه قدرت ظاهری و بدنی نباید نمایانگر یک انسان باشد . اون هم شخصیتی مثل امیرالمونین (ع) که ید الله است . اذن الله است . لسان الله است . اگر تنها به قدرت ظاهری و جسمی اکتفا بشه هیچ گاه سنگ روی سنگ بند نمیشه . اصل قدرت انسانها در روحیات انهاست . در این است که نفس خود را کنترل کنند . در این است که به مبارزه و جهاد اکبر که همان مبارزه با نفس است بپردازند . حال ما میگیم امام علی (ع) محض قدرت روحی است . از مسایل جسمی که گذر کوتاهی داشته باشیم میفهمیم امام شخصیتی روحی است که اینده را مینگرد . به اینده می اندیشد و اینکه از اینده خبر دارد و میداند چه چیز باعث پیشرفت خواهد بود و مهمتر از همه چه چیز باعث میشود انسانها خودشان را نشان دهند و به تاریخ معرفی کنند  


اما در مورد سوال سوم .... این مسئله برای هر فرد عادی حکم و دستور است که مجازات پیش از گناه نکنند و همواره کمک و مددکار همنوعان خویش باشند . من نمیتونم کسی رو که فکر میکنم ممکن است در اینده به من ظلمی کند هم اکنون مجازات کنم . یا من وقتی میبینم کسی به کمک من نیاز داره و اگر کمکش کنم از گرفتاری خلاص میشه  ، نمیتونم به حال خودش وابگذارم و طبعا عقل و شرع حکم میکنه به کمک اون فرد برم حال اگر این مسئله برای فرد کوچکی مثل من صدق کند در مورد خلیفه برتر خدا در زمین ، امام علی (ع) چجوری صدق میکنه ؟!   این ها موارد کوتاهی بود که  خیلی راحت و بدون هیچ اذیتی میشه بیان کرد .


دوست عزیز از شما و دوستانی که این سوالها رو ازتون میپرسند دعوت میکنم در انجمن معارف تبیان همراه ما باشید و اگر سوالی سخنی مطلبی بود به کمک هم و با یاری یکدیگر رفع خواهیم کرد .    یا ع ل ی مدد


آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
جمعه 24/3/1387 - 21:46 - 0 تشکر 43282

یکی از دوستان گرامی سوالی با مضمون 1- چگونه حضرت علی (ع) دختر خود ام كلثوم رابه باعث شهادت حضرت زهرا(س) تزویج نمود؟ پرسیده بودند و خواستار جواب بودند این هم جواب البته سوال های دیگر طی روزهای آینده جواب داده می شود.

در مورد ازدواج ام كلثوم دختر علی بن ابیطالب (ع) سند معتبری در دست نیست شیخ مفید عالم و محقق خبیر نزدیک عصر غیبت صغری و کسی که رسما مورد تایید امام زمان است ، در رساله ای ویژه که در خصوص این موضوع نوشته می گوید: «خبر این تزویج از طریق زبیر ابن بکار نقل شده و او مورد اعتماد نیست به خصوص که او از دشمنان علی علیه السلام بود ، طبعا نقل وی به ویژه در مورد بنی هاشم قابل اعتماد نیست.» و كتابهایی چون افحام الفحول فی شبهة تزویج عمر بام كلثوم /شیخ محمد جمیل حمود و کتاب ظلامة ام كلثوم /سید جعفر مرتضی برای بررسی و رد این موضوع نگارش یافته است

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

دوشنبه 27/3/1387 - 21:14 - 0 تشکر 43684

جواب سوال دیگر دوست محترمم:

چرا حضرت علی (ع) همانطور كه درتاریخ آمده است هزاران بار عمر را از هلاكت نجات داده است ونگذاشته است عمر با قضاوتهای خود پیش مردم رسوا شود؟

حضرت امیر (ع) به تعبیر زیارت جامعه معدن الرحمة هستند و این كانون رحمت و هدایت باید نسبت به هر انسانی باشد و حتی اگر او عمربن الخطاب باشد، بنابراین هر زمانی كه هر كس به حضرت رجوع می كند آن حضرت به حكم امامت خود آنچه حق است آشكار می كند، البته بعضی از سؤالها از جانب اهل كتاب و غیر مسلمان بوده است كه به عمر به عنوان خلیفه مسلمین رجوع می كنند و حضرت امیر (ع) با پاسخ خود برتری و غنای اسلام را بر سایر ادیان نشان می دهند و نه شخص خلیفه .

سایت گنجینه دانلودهای رویایی

فریاد بی صدا حرف دل همه کسانی که میگویند ولی شنیده نمی شوند ...هستند ولی دیده نمی شوند ..پس تو نیز بی صدا فریاد کن....

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.