• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 4129)
يکشنبه 16/5/1390 - 12:20 -0 تشکر 349076
گزارش شب رصدی بچه های یزد

این تاپیک ایجاد شد تا دوستانمان در یزد گزارش شب رصدی خود را به همراه عکس هایشان مطرح کنند.

یاد دوشب رصدی که در یزد بودیم به خیر

شنبه 12/6/1390 - 9:27 - 0 تشکر 361946

من و دوستام برای شکار هلال رفتیم به ارتفاعات شیرکوه. گروه چهارنفری مون را آقایان شکوه فر،بهرامی،سراستاد و مهاجان تشکیل میداد.ما حدود ساعت 16.10 از یزد راه افتادیم و از طرف تفت به سمت پیست اسکی سخوید در ارتفاعات شیرکوه رفتیم.آقای بهرامی کوه خاصی را که به دشت مشرف بود را توی گوگل ارث انتخاب کرده بود و ما به سمت همون قله کوه رفتیم. حدود ساعت 18.30 ابزارها را آماده کردیم و به کمک جی پی اس و با لپ تاپ مختصات هلال را به دست آوردیم ولی ای دل غافل هوا ابری شد . اونطوری ابری شد که داشت نم نم بارون میومد!یک خورده ناامید شدیم اما هوا رو به بهبودی رفت و تونستیم هلال را شکارش کنیم.اول آقای شکوه فر با دوربین دوچشمی 70*15 هلال را رؤیت سپس آقایان مهاجان و بهرامی و سراستاد به ترتیب هلال را رؤیت و تایید نمودند.بعد از خوشحالی گروه از رؤیت هلال، آقای مهاجان با تلسکوپ 102 میلی متری شکستی سعی در عکاسی از هلال نمود و در این حین من با تلسکوپ 114 میلی متر هلال را گرفتم و اقای مهاجان و بهرامی نیز به عکاسی از هلال پرداختند و خبر مرؤیت هلال بلافاصله به دفتر ستاد در یزد اعلام گردید. اولین رؤیت را ساعت 19.21 ثبت کردیم و به خاطر ابری بودن و غبار هلال نتونستیم هلال را بیشتر از 19.41 دنبال کنیم و بعد هلال در غبار و ابر محو و ناپیدا شد

من پشت دوربینم!دنبال من نگردید

شنبه 12/6/1390 - 16:17 - 0 تشکر 362091

با نام خدا و سلام
بچه ها ی تبیانی یزد خیلی پرکارن پنج شنبه شب هم رصد داشتن و متاسفانه نتونستم شرکت کنم و ظاهرا توفیق با من یار نیست

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

شنبه 12/6/1390 - 17:24 - 0 تشکر 362149

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;362091]با نام خدا و سلام
بچه ها ی تبیانی یزد خیلی پرکارن پنج شنبه شب هم رصد داشتن و متاسفانه نتونستم شرکت کنم و ظاهرا توفیق با من یار نیست

سلام جناب تیچمن.

ممنون از لطفتون :)

نبودین ولی نمایندتون اومده بود، چه خوب که پدر پسر، عمو، همگی سر به هوا هستین، ایشالا بقیه خونواده رو هم سر به هوا کنین :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

شنبه 12/6/1390 - 17:38 - 0 تشکر 362152

سلام خدمت دوستان عزیز تبیانی

پنج شنبه 10 شهریور رصدی رو برای اعضای انجمن برگزار کردیم که گزارشش رو براتون مینویسم :)

ساعت تقریبا 7/7.15 از یزد حرکت کردیم و راهی محل رصدی یعنی اسلام آباد کالمند کوه شدیم. در مسیر هم برای گذران وقت به گفتگوها و کارهای جانبی مشغول شدیم. وقتی به مقصد رسیدیم هوا تاریک شده بود و جناب medman و برادرزادشون در تاریکی انتظار ما رو میکشیدن، که خب در این انتظار هم بیکار نمونده و به گفته خودشون به رصد صور فلکی و ماهواره هم پرداخته بودن :)


وقتی از ماشین پیاده شدم و همه جا تاریک شد از دیدن آسمونش ذوق کردم، خیلی وقت بود که نرفته بودم اسلام آباد و با دیدن مجدد آسمونش حسابی به ذوق اومدم مخصوصا وقتی با آسمونهای قبلی که تو این مدت دیده بودم مقایسش کردم واقعا عالی بود، یه آسمون صاف و پرستاره که از دیدنش کیف می کردی. خدایی دلم واسش تنگ شده بود. بعضی از جرمها رو هم با چشم غیر مسلح می تونستی ببینی.

بعد از اون به استقرار اپتیکها پرداختیم و هر گروهی شروع کرد به رصد با اپتیکش. من، خانوم شریفی، خانوم ثناجو و خانوم هامانیان هم با تلسکوپ بازتابی پایه AZ4 شروع کردیم به رصد و تلاش کردیم اجرام رو بگیریم. و به شخصه سعی کردم دوستان رو تشویق کنم به گرفتن اجرام (چون بعضی از دوستان فکر می کنن کار سختیه و دست به اپتیک نمیزنن و بخاطر همین سعی کردم تشویقشون کنم که خودشون جرم رو پیدا کنن و چیزایی رو که بلد بودم بهشون یاد دادم و خب خدا رو شکر سعیم نتیجه داد و بچه های دیگه هم تونستن اجرامی که به نظرشون سخت میومد رو پیدا کنن )، خلاصه 4 نفری به نوبت اجرام صور فلکی رو رصد می کردیم و از عقرب هم شروع کردیم و ادامه دادیم. اما این بین یکی از دوستانی که مسئول بودن و دوستان تازه وارد، میومدن و میخاستن با اپتیک ما یه جرم رو نشون بدن یا ببینن این میشد که ما از ترتیب مورد نظرمون چندباری خارج شدیم، و وقفه ایجاد میشد،

اجرامی که گرفتیم هم اینا بودن: ام4، ام80، ام62، ام19، ام6، ام7، ام8، ام20، ام21، ام22، ام28، ام22، ام54، ام70، ام69، ام71، ام27، ام30، ام31(کهکشان آندرومدا)، ام33(کهکشان مثلث)، ام15، ام103، ام40، ام13، ام57، ام 56، ام29، خوشه اچ و خی، ام1، خوشه قلائص، ام79، ام3، دوتایی دجاجه.


مرور برخی صور فلکی، رصد دنباله دار گاراد و ایستگاه فضایی بین المللی هم کارهای دیگه ای بود که انجام شد. نزدیک 20 شهاب هم بچه ها دیدن که من فقط 4/5 تاشو دیدم وبقیشو با صدای جیغ بچه ها متوجه شدم P:.

نکته جالب دیگه مشتری و قمرهاش بودن با یه آرایش خاص که من بار اولم بود اینطوری میدیدمشون، سه قمر در سمت راست اما نه در یک خط، یکیش هم به مشتری چسبیده بود یک قمر هم در سمت چپ، کمربندهاشم با همون اپتیک ما و چشمی 25 دیده میشد، منم تونستم با موبایلم ازش عکس بگیرمD:.

(این بین اجرامی رو که گروههای دیگه هم رصد میکردن از اپتیکشون میدیدیم مثل ام81، ام82 با دوچشمی خانوم دهقانیزاده ، چندتا ان جی سی، ام42، ام43 با اپتیک آقای مهاجان که زیبا هم بود ).


در طول مدت زمانی که اونجا بودیم تقریبا ساعت 12:30 به بعد هوا رو به سردی رفت تا جایی که رسید به وقتی که واقعا میلرزیدیم و یخ زدیم، گروهی میخاستن برگردن ولی ما پافشاری کردیم برای موندن، برای گرم شدن هم دوستان رفتن چوب پیدا کردن و پشت یه دیوار کنار محل رصد بقول دوستان یه 100 تومنی خرج کردن تا آتیش روشن کنن ، یه گروه هم رفتن دورتر به یه محل دیگه برای عکاسی، ما هم یه خورده استراحت کردیم و چای و بیسکوییت نوش جان نمودیم و همینطوری میلرزیدیم (راستش دوستان فکر نمیکردن این قدر سرد بشه هوا بخاطر همین لباس گرم نیاورده بودن، من هم که احتمال میدادم سردمون بشه و ژاکت و پتو و دستکش هم با خودم برده بودم، با وجود اینا و پتویی که دورم گرفته بودم بازم سردم بود- تجربه ای که به شخصه داشتم تو رصدها اینه که اگه بشینی بیشتر سردت میشه، اصلا اگه وایساده بودی می تونستی تحمل کنی، در حالت نشسته سرما رو بیشتر

احساس می کنی، و اگه بری کنار آتیش و برگردی باز بیشتر سرما رو احساس می کنی اما اگه بتونی در حال فعالیت باشی و نشینی زودتر بدنت عادت می کنه با سرمای هوا)، موقع استراحت هم من یه صورت فلکی جدید یاد گرفتم و اون درنا بود، بعد از قدری استراحت و گرم شدن هم باز رصد رو ادامه دادیم. یه چیز بامزه هم این بود که یدفعه آقای مهاجان گفت اا این تلسکوپ یخ زده آینش شبنم زده، من میگم چرا همه ستاره ها رو سحابی می بینما :)).


خلاصه تا حدود ساعت 3.30 که جبار هم بالا اومده بود دیگه و ما هم از دیدنش ذوق میکردیم، رصد ادامه پیدا کرد بعد از اونم چندتا عکس دست جمعی گرفتیم کنار آتیش و همینطور کناراپتیکها. و دیگه پافشاریمون جواب نداد واسه موندن و جمع کردیمو برگشتیم یزد.

ناکامی رصدی ;) : قرار بود بچه ها این رصد رو به شکل گسترده تر و جدیتر به طراحی بپردازن اما به خاطر مشکلی برگه ها آماده و آورده نشده بود، بخاطر همین قید طراحی رو زدیم (البته خانوم شریفی یه طرح از اچ و خی روی یه برگه ای که یکی از دوستان داشتن زدن که خوب هم شده بود). اما خب بکارهای دیگه تونستیم بپردازیم.


جای همگی خیلی خیلی خالی بود.اونجا به یاد دوستان تبیان و اون دو روز رصد افتادم و گفتم کاش دوستان تبیانی هم اینجا بودن و با هم رصد می کردیم،ایشالا یه روزی بازم بیاین یزد وبا هم بریم رصد:)

ایشالا به محض رسیدن عکسها به دستمون اونا رو قرار میدم :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

يکشنبه 13/6/1390 - 15:16 - 0 تشکر 362520

با نام خدا و سلام
آره نماینده من انگار من!!!!!!!!!! پسرم از برنامه خوشش اومده بود و مشتاقه که تو برنامه های بعدی هم باشه البته اگر دوستان اجازه بدن

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

دوشنبه 14/6/1390 - 5:26 - 0 تشکر 362664

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;362520]با نام خدا و سلام
آره نماینده من انگار من!!!!!!!!!! پسرم از برنامه خوشش اومده بود و مشتاقه که تو برنامه های بعدی هم باشه البته اگر دوستان اجازه بدن

چه خوب. خواهش می کنیم، حتما بیارینش خوشحال میشیم :)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

سه شنبه 15/6/1390 - 2:17 - 0 تشکر 363000

من یزدی نیستم میتونم نظر بدم ....
وایی مرسیی خیلی گزارشت سهاجون عالییییی وپویاوپرهیجان بود ....
هییی یعنی میشه یروز مام بیام این اسمنتونو ببینم تازه اگه دیدمش بعدش بااین دلتنگی برااسمونش چه باید کرد ببینم شمایزدیا نسخه دارین برا درمون بعدش دیگه......

خیلی وقت ها خدا پشت خطه ولی مامشغولیم

پاشو جواب بده الان پشته خطه ...

يکشنبه 20/6/1390 - 12:33 - 0 تشکر 364456

دوستان تازه کجاشو دیدین پینجشنبه ای هم که گذشت رصد داشتیم دوستان از کل کشور اومده بودن
ولی من چون فرداش قرار بود با مدرسه برم اردو نرفتم ولی اردو هم بسیار خوش بگذشت...
درضمن قسمت نبود اون رصد 10 شهریور هم برم ;(

يکشنبه 20/6/1390 - 13:23 - 0 تشکر 364476

ممنون از گزارشات خوب و جالب soha89 ، HESABY76 و aseman kavir عزیز.
همچنین یک خسته نباشید به جناب aseman kavir و تیم رصدیشون برای رویت هلال شوال عرض میکنم و برایشان آرزوی موفقیت دارم(در ضمن اون جیپ هم خیلی قشنگه D: )

راستی گویا هفته گذشته یک برنامه رصدی پربار در یزد برگزار شده است.
منتظر گزارش و عکسهای دوستان در این رابطه هستیم.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.