• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 4234)
يکشنبه 16/5/1390 - 12:20 -0 تشکر 349076
گزارش شب رصدی بچه های یزد

این تاپیک ایجاد شد تا دوستانمان در یزد گزارش شب رصدی خود را به همراه عکس هایشان مطرح کنند.

یاد دوشب رصدی که در یزد بودیم به خیر

يکشنبه 16/5/1390 - 19:44 - 0 تشکر 349361

سلام
خوب مثل اینکه اینجاب اولین نفر پست دهنده در این تاپیک میباشم:دی(راستی اینجا اسمایلی هیچی نداره؟)
خوب منو تو عمل انجام شده قرار دادینا....
خوب اینم از گزارش فعالیت های نجومی اینجانب:
هر روز که به سایت سر میزنیم حالا شاید پست ندیم ولی سر میزنیم البته به غیر از جمعه ها که کلا نت تعطیله حالا بگذریم یهو دیدین وارد برنامه های خانوادگیم شدیم...
بعد روزهای یکشنبه سه شنبه از ساعت 6 تا 7:30 کلاسهای نجوم تکمیلی برگزار میشه که تدریسش با آقای مصدقه که خداییش خیلی خیلی خوب درس میدن کلا کلاسامون قرار شده ده جلسه باشه که دو جلسه اش رصده تو رصدم قراره ازمون صورت فلکیا رو بپرسن:دی(منم که مارافسایم میتونم نشون بدم!!!!!)اون 8جلسه باقی مونده رو هم که تا حالا پنج جلسه شو رفتیم دو جلسه گاه شماری زمان بوده یه جلسه مختصات یه جلسه سیارات یه جلسه هم که پارامترهای ستاره ای بوده.
این از کلاسا...
هر پنج شنبه هم که گفتمان نجومیه که اولین پنج شنبه ماه قمری مبحث نجوم در قرآنه که همون آقای مصدق ارائه میدن.
رصد هم که معمولا پنج شنبه ها بعد گفتمانه ولی بیشتر اوقاتم میریم اسلام آباد کالمند کوه تو مهریز(به گونم شما هم رفته باشین اقای اربابی فر)
گزارش رصدا رو هم بعد از اینکه تو سایت خودمون گذاشتم بعدش انشالله کپی پیستشو اینجا میذارم
دیگه...
دیگه همین دیگه...
فقط یه چیزی بگین اینجا اسمایل بذارن چون خیلی بدون شکلک جالب نمیشه ابراز احساسات سخت میشه:دی
((=
خوب همین
ممون که افتخار دادم و شما اجازه دادین
علی یارتونون

يکشنبه 16/5/1390 - 23:9 - 0 تشکر 349442

ممنون از گزارشتون
ما همچنان منتظر گزارش شب رصدیتون هم هستیم+ عکس+ بفرمایید چه کارهایی در شب رصدی انجام می دهید.
برای شکلک گذاشتن هم می تونید از ادیتور پیشرفته ( سمت چپ بالای قسمتی که تایپ می کنید) استفاده کنید.

يکشنبه 16/5/1390 - 23:45 - 0 تشکر 349458

وااا حسابییییی!!!!
گفتن گزارش رصدی رو بزارین.برنامه کلاسی دادی عزیزم؟؟؟ :)))))
بابا گزارش رصد + عکس رو بزار عزیز :)
اااا باشهههه حالا بازم افتخار بده میام حساب میکنم باهات ;)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 17/5/1390 - 9:7 - 0 تشکر 349559

خوب از کجا شروع کنم؟
من راس ساعت 7 رسیدم انجمن اول گفتمان نجومیو که ارائه دهندش هم خانوم دهقانیزاده بودن و موضوعش هم لباس فضایی بود برگزار کردیم بعد هم آقای سراستاد و اقای نصیرزاده و خانم دهقانیزاده و خانم عباسی و خانم شریفی و از جمله من رفتیم شدیم سوار ون(عجب قافیه ای داره ها!)
بعدش هم که تا نماز معرب و عشاء رو بخونیم و اینا تا رسیدیم اونجا ساعت 9 شده بود آسمون قشنگی داشت حیف که افق جنوبش بسته بود یعنی درکل دمب عقرب و پایین قوس رو که یه عالمه جرم خوشگل مامانی توشه رو نداشتیم(واقعا حیف شد)
بعد رفتیم تلسکوپا رو برپا کردیم منو خانم شریفی هم az4رو رو هم کردیم بعد من یه خرده صورت فلکی به خانم شریفی گفتم وقتی گفتن صورت فلکیا تموم شد خواستم زحلو بگیرم که فایندر و تلسکوپو هم خط کنم هرکاری کردم هیچی پیدا نبود یعنی دریغ از یه دونه ستاره من هی این چشمیو نگاه میکردم ببینم درش بازه بستس چه جوره ولی درش باز بود دیگه به اینجام رسیده بود(اشاره به گلو!)که خانم دهقانیزاده رو که تدریسشون تموم شده بود رو صدا زدم که بیان یه کمکی به ما بکنن چندتا از همکاراشونم کنار من وایستاده بودن وقتی خانم دهقانیزاده اومدن که زحلو بگیرن گفتن خانم میربیگی در تلسکوپتون بسته ست یعنی سوتی 2011 رو خودم به شخصه که استاد سه کردنم(!)تو کفش مونده بودم کل کسایی که اونجا بودن از این گاف خوشگل من باخبر شدن ولی خداییش خیلیاز دست خودم خندم گرفته بود چون خیلی سوتی باحالی داده بودم
حالا از این حرفا گذشته من و خانم دهقانیزداه بیشتر جرمای توی چنگکای عقربو گرفتیم درضمن قبل از اینکه قلب العقرب غروب کنه من گرفتمش یه چندتاهم جرم توی در قوری گرفتیم که همشون خوشه کروی بودن
ببخشید اگه کم بود
ببخشید من هرکاری میکنم نمیشه
کلا استفاده از امکانات اینجا بسیار است است برای ما همون اسمایلایی که حفظ کردیمو بذاریم هنر کردیم:^o

دوشنبه 17/5/1390 - 12:33 - 0 تشکر 349613

سلام خدمت دوستان تبیانی عزیز

این گزارش مربوط میشه به رصد 5 شنبه 13 مرداد 90 که سعی کردم خلاصه گزارش رو از زبان بچه های انجمن براتون نقل کنم:

خودم:


بعد از مدتها دوباره یه رصد تخصصی خوب با بچه های انجمن برگزار شد که خیلی خوش گذشت به دو دلیل هم اکثر بچه هایی که معمولا با هم بودیم جمع بودیم هم اینکه تونستیم به رصد خودمون برسیم. هرچند آسمونش جالب نبود به نظرم مخصوصا افق شرق و شمال شرقی بخاطر آلودگی نور تفت. فعلا که هیچ جا اسی آباد (همون اسلام آباد D: ) خودمون نمیشه.
بعد از گفتمان همه راهی خانه شدیم. و ساعت 9 بعد از جمع آوری وسایل و اپتیکها از جلوی پاساژ شقایق به سمت چشمه تا مهر راه افتادیم.
در مسیر سعی کردیم خودمونو با بازی و حرف زدن و همینطور شیرینی خوردن (شیرینی تولد و ازدواج یکی از دوستان که البته با همسرشون هم اومده بودن) سرگرم کنیم.

بعد از استقرار تلسکوپها دو گروه کلی شدیم یک گروه رصد اولیها که آقای سراستاد بهشون صور فلکی و جهت یابی رو آموزش میدادن و یک گروه هم مشغول کار با اپتیکها و رصد اجرام. گروه رصدی اجرام هم چند گروه دوتایی و سه تایی شدیم و مشغول به رصد.

کارهای مفید کلی که انجام شد:

آموزش به رصد اولیها، مرور صور فلکی و رصد اجرام مسیه در گروههای مختلف که هر کسی هرچی میگرفت به اونای دیگه هم نشون میداد و مابین اپتیکهای مختلف اینور انور میرفتیم D: به نظرم خیلی لذت بخشه که یک جرم رو با بزرگنماییهای مختلف و با اپتیکهای مختلف بتونی ببینی و امتحان کنی :)


اما کارهای مفیدی که خودم انجام دادم:

1- رصد اجرام m4-m80-m19-m62-m8-m22-m28-m20-m21-m30-m31-m33-m71-m27-m45-m13-دوتایی دجاجه- خوشه اچ و خی- (طبعا به خاطر آلودگی نوری سمت شرق نمیشد خیلی از اجرام رو بگیری، آندرومدا و مثلث هم فقط در حد یه لکه میدیدی، کلا این آلودگی نوری حالمو گرفت :( ) دوتا نکته هم اینکه واسه رصد ام 8، 20و 21 یه خورده دچار شک شده بودیم که با همکاری خانوم هاشمی و آقای صحتی بالاخره از شک اومدیم بیرون و تونستیم پیداشون کنیم ازشون ممنون :)
راستی آقای صحتی سحابی آمریکای شمالی رو هم گرفتن که خب با اینکه من بجز تاریکی چیزی ازش ندیدم ولی خب واسم جالب بود. سعی می کنم اینم یاد بگیرم :)

2-آموزش و آشنا کردن خانواده فلاح با صور فلکی و جهت یابی.

3- آموزش نحوه استفاده از آبزرور و نقشه برای پیدا کردن اجرام به خانوم ثناجو. که بعدش تونستن واسه اولین بار یه جرم رو با موفقیت بگیرن :)

4- این بین هم مجبور شدیم چند جرم رو چند بار بگیریم چون رصد اولیها از آموزش صور فلکی فارغ شده بودن و میخاستن اجرام رو ببینن و قرار شد هر اپتیک یکی رو بگیره تا ببینن و خب سعی کردیم بزرگترها و زیباتر ها رو بگیریم تا دوستان بیشتر لذت ببرن :)

در آخر هم عکسهای دست جمعی گرفتیم و راهی خانه شدیم برای سحری. (البته هنوز عکسهای این رصد به دستم نرسیده که به محض رسیدن واستون قرار میدم :) )

آقای پارساییان:


وقتی پیاده شدیم وسایل رو پیاده کردیم و تلسکوپا و دوربینا رو سوار کردیم و آماده شدیم واسه رصد . من چون صورت فلکی ها رو فراموش کردم رفتم پیش آقای سر استاد که داشت صورت فلکی ها رو توضیح میداد و بعد از اینکه یه ذره یاد گرفتم رفتم پیش خانم دهقانیزاده تا با هم و مثل سنوات گذشته که تو گروه آقای مهاجان به رصد اجرام مسیه مشغول بودیم اونا رو رصد کنیم ولی خانم دهقانیزاده چون مدرس هم بودن هی مجبور بودن برن و به بچه های دیگه کمک کنن یادم نره بگم که من با دوربین 15 *70 آقای سر استاد کار میکردم دستشون درد نکنه خیلی عالی بود
بعد از یه مدت یه گروه کوچیک تشکیل دادیم. توی گروه ما که به غیر از خانم دهقانیزاده که یه جورایی معلم ما بودن آقای نصیر زاده و خانم شریفی هم تو گروه ما بودن. اول که شروع کردیم رفتیم سراغ قوری که داشت میرفت پشت کوه به غیر از دو تا بقیه جرماشو گرفتیم که اون وسط ام 8 و ام 22 خودنمایی میکردن بعد همه یه چیزایی از باقیمونده عقرب که از بیمارستان سوانح سوختگی میومد گرفتیم و بعد هم با راهنمایی خانم دهقانیزاده و آقای سر استاد از بقیه صورت فلکیا جرم گرفتیم
سخت ترینش یه جرم بود که تو صورت فلکی تیر قرار داشت چون تقریبا عمودی بود گردنم داغون شد تا گرفتمش او وسطا یه چیز خوشکل گرفتم که بعد از اینکه آقای سر استاد دیدن بهم گفتن اون ای سی ---- عددش یادم رفت خوشه پروین و اچ و خی هم از اون دسته از جرمای ضایع بودن که همه گرفتنشون.
خانم شریفی که اولین تجربه خودشون تو اجرام رو داشتن هم چند تا جرم خوب گرفتن.
حدود ساعت 1:30 که دیگه داشتم از خستگی می افتادم آقای باقری مثل یه سوپر من با چایی و انجیر و خرما ازمون پذیرایی کردن که واقعا چسبید و کلی به جونشون دعا کردم بعدش کارمو ادامه دادم که با کمک گروه آخر کار تونستیم حدود 30 تا جرم بگیریم.
اما آقای سر استاد ماشالا توی ده دقیقه هفت هشت تا جرم گرفتن که من دهنم وا موند واقعا که تو کارشون ماهر هستن خیلی چیزا از ایشون و خانم دهقانیزاده یاد گرفتیم. دستشون درد نکنه واقعا که رصد خوبی بود.

خانوم دهقانیزاده:


حدود ساعت 10:30 به مقصد رسیدیم. وقتی پیاده شدیم باکمک بچه ها یک طرف اپتیکا رو سوار کردیم یک طرف دیگر جاده هم روفرشی پهن کرده و وسایلو روش گذاشتیم. تو این رصد بچه ها دو گروه شدند. اقای سراستاد صورت فلکیها رو اموزش دادند. و بقیه بچه ها اجرام کار میکردند. گروهها: آقایان صحتی و اقای فردزاده - پارساییان و نصیرزاده - خانمها  soha89 و هاشمی. حدود 20 تا30 جرم گرفتیم.
هر کس جرم میگرفت به بقیه هم نشان میداد. وقتی هم شهاب میدیدیم با هم جیغ میکشیدیم.
از بین جرمهای گرفته شده 8 MوM 21 و M22 و مشتری و اقمارش و خوشه پروین زیباترینشان بودند.
در طول رصد اقای باقری و اقای فلاح با خانواده به ما ملحق شدند که زحمت آموزش صور فلکی و نشان دادن اجرام به خانواده فلاح که دقعه اولشون بود میومدن رصد رو خانم soha89 کشیدن.
تا ساعت 2 جرمها را رصد کردیم. 45 دقیقه آخر هم وسایل رو جمع کردیم و با هم عکس دست جمعی گرفتیم. دست اقای سراستاد درد نکنه. عکسهای خوبی شدند.
ساعت 3 راهی یزد شدیم. و حدود ساعت 4 صبح رسیدیم دم پاساژ و همه رفتند خانه.
یک شب رصدی دیگه هم به خوبی و خوشی به پایان رسید.

آقای نصیر زاده:

همون طور که بچه ها گفتن رفتیم رصد و نمیدونید که چه رصدی شد؟!!!
بله دیگه بعد از مدت ها یه 20 نفر باهم جمع شدند و باهم دیگه یه رصدی رو ترتیب دادن که بیشتر بچه های انجمن حضور داشتند خلاصه بعد از افطار حدود ساعت 9:15 راه افتادیم به طرف چشمه تامهر.
ساعت حدودا 10:20 بود که رسیدیم و بعد از سوار کردن اپتیکها شروع به جرم گرفتن کردیم در این حین هم اقای سراستاد داشتن زحمت اموزش صورت های فلکی رو میکشیدند که یه 1 ساعتی طول کشید.
خب من با اقای پارساییان و یکی دیگه از بچه ها رفتیم رصد اجرام رو شروع کنیم. یه چند تا جرم اقای پارساییان با دوربین گرفتند من هم همون جرما رو بعد از این که یاد میگرفتم با تلسکوپم میگرفتم برای من حدودا یه17-18 تایی شد ولی اقای پارساییان یه 30 تایی گرفتند همین کار تا ساعت 2:30 ادامه داشت که بعد از اون خسته شدیم و رفتیم وسایل رو جمع کردیم و یه چند تا عکس هم اقای سراستاد گرفتند و دیگه رفتیم خونه برا سحری.

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 17/5/1390 - 15:3 - 0 تشکر 349685

اینم از عکسها:

دست آقای سراستاد درد نکنه :)

عکسی از آلودگی نوری منطقه

عکس دست جمعی (البته با ثور و پروین D:)

 عکس دست جمعی (البته با ثور و پروین D:)

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

دوشنبه 17/5/1390 - 18:50 - 0 تشکر 349806

با نام خدا و سلام
کاش میومدین سمت منطقه ما . ما هم تو رصدتون بودیم!!!!!!!!!!!!!!!1

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

سه شنبه 18/5/1390 - 17:40 - 0 تشکر 350249

ایشالا 21 مرداد اگر جور شد برا رصد اسلام آباد فکر کنم باشم.
باهم میریم داداش تیچمن!

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

چهارشنبه 19/5/1390 - 12:10 - 0 تشکر 350558

eeeeee
شما میاین؟
پس منم میام
داشتم ناامید میشدم که هیچکدوم از بچه های انجمن نمیان
ولی شما که میاین(ستاره سهیل انجمن)انگار همه اومدن

چهارشنبه 19/5/1390 - 13:27 - 0 تشکر 350582

حسابی جان. گمونم اشتباه برداشت کردیا.
دکتر گفتن اسلام آباد، نه خرانقااا.
مگه برنامه شما خرانق نیست حسابی؟؟؟

 

آسمان آبی بودن را به من بیاموز 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.