• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 7450)
دوشنبه 2/3/1390 - 14:52 -0 تشکر 320274
*نرم افزار نماز شـــب*باز از چمن داور، یک غنچه نمایان شد
از یمن قدوم او عالم همه بستان شد
برخیز نما شادی، ایام سرور آمد
چون باز دری بر خلق از روضه ی رضوان شد


با عرض تبریک میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه الزهرا (س)
نرم افزار نماز شب آخرین تولید تیم نرم افزاری اسک دین تقدیم شما عزیزان می شود

نرم افزار نماز شب

در این نرم افزار به صورت مختصر و مفید به تمام نکات مربوط به نماز شب پرداخته شده
در یک محیط گرافیکی زیبا این مطالب ارائه شده است

کیفت نماز شب
ساده ترین راه خواندن نماز شب
احکام نماز شب
وقت نماز شب
فوائد و فضایل نماز شب
پرسش و پاسخ
نماز شب در قرآن
نماز شب در احادیث
نماز شب در اسک دین
معرفی کامل سایت اسک دین


دانلود نرم افزار با حجم 3.07 مگابایت


اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
هزینه استفاده از نرم افزار ، هدیه 14 صلوات به گل روی بی بی دو عالم حضرت زهرا(س)
 

تو اگر در تپش باغ خدا را ديدي، همت کن و بگو ماهي ها حوضشان بي آب است 
  
دوشنبه 2/3/1390 - 17:0 - 0 تشکر 320402

شبانگاه

شب هنگام است كه افراد خانواده از تلاش و كوشش روزانه، خسته به خانه برمی‌گردند.

در هنگام شب، افراد خانواده یكی یكی گرد هم می‌آیند و همدیگر را پس از ساعتها دوری و فراق می‌بینند و با تازه شدن دیدار و ملاقات با عزیزان خویش و اعضای خانواده انبساط خاطر پیدا كرده و رفع خستگی می‌كنند. دور هم جمع می‌شوند و به انتقال تجربیات و بیان مشكلات خود می‌پردازند و با همدلی و همفكری سعی می‌كنند تا همدیگر را یاری و كمك نمایند.

همچنین زن و شوهر پس از چندین ساعت دوری از هم، در هنگام شب دوباره همدیگر را ملاقات می‌كنند و خاطره عشق‌ها و دوست داشتن‌ها و محبت‌هایشان را با دیدن هم، تجدید می‌كنند و با مؤانست و همزبانی خستگی‌های روزانه را از تن به در می‌كنند.

شب فرصت خوبی برای دیدار با اقوام و انجام صله رحم است. در این دیدارها و شب نشینی‌ها افراد فامیل و دوستان و آشنایان فرصت خوبی برای ملاقات و با خبر شدن از هم و همفكری و همكاری و همیاری دارند.

یكی از مواهب دیگر شب، استراحت و تجدید قوای انسان است.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:0 - 0 تشکر 320403

كارهای روزانه، باعث خستگی بدن و روح انسان می‌شود و قوای انسان در پایان روز تقریباً رو به اتمام است و خستگی ناشی از كار و فعالیت بر وجود انسان چیره شده است. استراحت و خواب شبانه فرصت منحصر بفردی برای استراحت جسمی و روحی انسانها و تجدید قوای بشر است. از آیه هم استفاده می‌شود كه شب مناسبترین زمان برای آسایش و استراحت انسانها است. مؤید این مطلب بیماریهایی است كه در افراد شب كار بروز می‌كند. كسانی كه در شب به جای استراحت و تجدید قوا به كار و فعالیت می‌پردازند در معرض بیماریهای متعددی قرار می‌گیرند به عنوان مثال: كار در شیفت شب و زیر نور لامپ، احتمال ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد. نتایج دو تحقیق جداگانه و مستقل نشان داده است كه كار كردن در ساعات شب و زیر لامپ‌های قوی، باعث كاهش ترشح هورمون ملاتونین و افزایش سطح استروژن در زنان شده و در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا 60 درصد افزایش می‌دهد.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:0 - 0 تشکر 320404

بر اساس این مطالعات، قرارگرفتن در این شرایط به مدت طولانی، احتمال دچار شدن به این بیماری را بیشتر می‌كند. در یكی از این تحقیقات كه توسط مركز مطالعات سرطان «فردهاچینسون» سیاتل به سرپرستی دكتر اسكات دیویس انجام شده، سابقه كار 763 زن مبتلا به سرطان سینه و 741 زن سالم مورد مطالعه قرار گرفت. نتیجه این مطالعه نشان داد در زنانی كه حدود سه سال در ساعات شب كار كرده‌اند، احتمال ابتلا به سرطان سینه در حدود 40 درصد بیشتر بوده و در كسانی كه بیش از سه سال در این شرایط قرار داشته‌اند، این احتمال به 60 درصد می‌رسد.

یكی دیگر از بیماریهایی كه افراد شب كار به آن دچار می‌شوند بیماری «ناكرولپسی» است. بیماران مبتلا به این بیماری بدون اختیار در روز چرت می‌زنند و به خواب می‌روند و با توجه به اینكه این حالت ناگهانی و در حالات مختلف مثلا هنگام عبور از خیابان یا در حین انجام كار بروز می‌كند. برای مبتلایان به آن، خطرناك است. بعد دیگر و پر اهمیت شب، تهجد و راز و نیاز با آفریدگار بی‌نیاز است. بسیاری از امور مهم در شب اتفاق می‌افتد.

از بعد دیگر نیز این مطلب قابل توجه است كه در قدیم كه وسایل امروزی نبود و مسافرت در روز به دلیل گرمای زیاد و طاقت فرسا بود، كاروان‌های تجارتی و مسافرتی از شب برای حركت و مسافرت استفاده می‌كردند. لشكریان در شب بسوی دشمن حركت كرده شبیخون می‌زدند و ...

حضرت علی (ع) در نامه 11 نهج البلاغه خطاب به زیادبن نصر حارثی و تشریح بن‌ هانی كه همراه با لشكر آن حضرت بسوی شام می‌رفتند چنین توصیه فرموده‌اند:

«... و چون تاریكی شب شما را پوشاند، نیزه داران را در اطرف لشكر (برای محافظت) بگمارید و جز اندكی نخوابید ...

فواید و آثار شب در زندگی انسانها، حیوانات، گیاهان و حتی آفرینش آنقدر زیاد است كه قابل شمارش نمی‌باشد.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:1 - 0 تشکر 320405

فضلیت سحر خیزی و نماز شب

باید توجه داشت كه وقت سحر، وقت بسیار مباركی است، وقت تهجّد و عبادت خدا است. وقت انس گرفتن با محبوب حقیقی در خلوت شب است. وقتی است كه پیشوایان معصوم اسلام (سلام الله علیهم) مسلمانان را به بیداری و تهجّد در آن ترغیب می‌نمودند، وقتی است كه علمای بزرگ و صالحان روزگار همیشه در آن وقت از خواب برمی‌خاستند و در پیشگاه حضرت حق به نماز خواندن و تلاوت قرآن و استغفار می‌پرداختند و حل مشكلات زندگی و قضای حوایج مهم خود را در این ساعت از ذات مقّدس حق تعالی می‌خواستند و به مقصود می‌رسیدند.

خداوند در دو جای قرآن، كسانی را كه در سحرگاهان به استغفار می‌پردازند و از خداوند كریم و رحیم بخشایش گناهان خود را می‌خواهند مورد تمجید قرار داده است. (وقت سحر، آخرین قسمت از یك ششم شب میباشد. هر چند وقت نماز شب از نصف شب به بعد آغاز می‌شود و تا طلوع فجر ادامه پیدا می‌كند، ولی هر چه به طلوع فجر نزدیكتر باشد، ثواب بیشتری دارد).

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:1 - 0 تشکر 320406

در روایات آمده است كه خداوند متعالی، هنگام سحر درهاى آسمانها را می‌گوشاید و مقرّبان به درگاه خداوند آیند و تسبیح و تهلیل و تكبیر گویند و نغمات ذكر ایشان عالم قدس را بگیرد و در این ساعت است كه خداوند هر حاجتى از او خواسته شود اجابت مى‌كند و وقت انتشار بركات بر زمین است و آنگاه كه نسیم سحر از مطلع خویش عاشق وار نفس سرد برآرد، آن ساعت درهاى بهشت باز شود و آن باد سحرگاهى با آن لطافت و راحت و لذت از جانب بهشت عَدَن روان باشد.

از داود پیغمبر پرسیدند: كدام وقت شب فضیلت بیشتر دارد؟ گفت: ندانم لیكن دانم كه وقت سحر، عرش مجید به جنبش درآید.

محمد مصطفى (ص) را فرمان آمد كه اى محمد: مقام شفاعت در قیامت مقامى بزرگوار و مقامى محمود و تو را مسلم است و راهش این است كه به شب برخیزى و نماز كنى. اى محمد، اگر خشنودى ما خواهى، روز را به رسالت بگذران و اگر «مقام محمود» خواهى، شب را به عبادت گذران و نماز شب كن.

از این آیه برمى‌آید كه نماز شب بر پیامبر واجب بوده است و این بخاطر نتیجه‌اى است كه به دنبال دارد. یعنى خدا او را به مقام محمود مبعوث مى‌كند. مقام محمود، مقام بسیار برجسته‌اى است كه ستایش همگان را بر مى‌انگیزد. از این رو در روایات آمده كه همان مقام «شفاعت كبرى» است. زیرا همه خلایق بخاطر آنكه پیامبر بزرگترین شفیع در عالم آخرت است، او را حمد مى‌كند. اما نماز شب براى همه مفید است.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:1 - 0 تشکر 320407

و نیز گفته‌اند كه اول شب، منادى ندا كند كه پرستندگان خدا برخیزید و عبادت كنید. نیمه شب ندا كند: اى مطیعان برخیزید و خدا را یاد كنید و هنگام سحر ندا كند:

آمرزش خواهان كجایند كه استغفار كنند؟.

پس خوشا به حال كسانى كه به وقت سحر استغفار كنند و شراب مهر به جام عشق در آن وقت بنوشند كه خداوند فرموده: محبوبترین مردم نزد من كسانى هستند كه هنگام سحر از من آمرزش خواهند.

انسان،با تداوم نماز شب و تهجّد و عبادتهاى شبانه، مى‏تواند به مقامى‏ از كمال و صفاى نفس و قرب به خدا برسد كه چشم و گوش و دست‏ خدایى پیدا كند (جز حق نبیند، جز حق نشنود و جز حق، عمل نكند) و به آنجا برسد كه هر دعایى كند، مستجاب گردد.

تهجّد عبارت است از شب زنده‌دارى و به ذكر و مناجات و استغفار پرداختن و مؤاخذه نفس.

كسانى كه در مقامات علمى و معنوى و دینى به جایى رسیده‌اند، از سحر خیزها بوده‌اند. در سحر، آمادگى فكرى و روحى و امكان ارتباط با خدا بیشتر است.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:1 - 0 تشکر 320408

هر گنج سعادت كه خدا داد به حافظ *** از یمن دعاى شب و ورد سحرى بودمرا در این ظلمات آن كه رهنمایى كرد نیاز نیم شب و درس صبحگاهى بود رو به خواب كه حافظ به بارگاه قبول زد ورد نیمه شب و درس صبحگاهى بود.دانستنیهای جالب:

خروس اذان صبح را چندین نوبت می‌خواند؟

خروس اذان ظهر و مغرب را نمی‌خواند اما اذان صبح را در چندین نوبت می‌خواند.

الف) 40 دقیقه قبل از اذان صبح حدود 15 بار بانگ می‌زند.

ب) 25 دقیقه بعد دو باره 15 بار تکبیر می‌گوید. سپس سکوت می‌کند تا کسانیکه مشغول نماز شب هستند نماز شفع و وتر را تمام کنند و دقیقاً موقع اذان در حدود 21 بار اذان می‌خواند و بلافاصله دو دقیقه از هر بانگی تا چهل بار مشغول تکبیر می‌شود.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:1 - 0 تشکر 320409

نماز شب و سحر خیزی از منظر قرآن مجید
نماز شب از منظر قرآن: در تفسیر کشف الاسرار چنین آمده که خدای تعالی در سوره مزمل فرمود: «ای محمد به دوستان ما بگوی چون که خواهید با ما راز و نیاز کنید روی به قبله شرع آرید و قدم در حضرت نماز نهید».

در قرآن کریم ۱۱۲ مرتبه در ۴۵ سوره درباره نماز اوامری آمده است و نیز در ۱۷ آیه آیاتی درباره نماز شب و دعوت بندگان برای برپا داشتن آن آمده است و این همه نشان از اهمیت فراوان خلوت شبانه با معبود محمود دارد.

این آیات عبارتند از: (اسرا ۷۹، فرقان ۶۴، سجده ۱۶و ۱۷، طه۳۰، ص ۳۷ و ۳۸، زمر ۹، ذاریات ۱۷و ۱۸، طور ۴۸، مزمل۲و۳و۴و۶، دهر ۲۵ و ۲۶، فجر۳).

در میان نوافل، «نماز شب‏» جایگاه خاصى دارد و تاكید فراوانى كه‏ در آیات قرآن و احادیث درباره آنست،به مراتب بیش از نمازهاى دیگر مستحب است و به همین جهت، اولیاء خدا بر آن مداومت و مواظبت‏ داشتند و به تهجد و عبادت نیمه شب مى‏پرداختند. تا آنجا كه نماز شب‏ را خداوند، بر بنده محبوبش حضرت محمد (ص) واجب ساخته و چنین فرمان داده بود:
«و من اللیل فتهجد به نافلة لك‏».
بخشى از شب را بعنوان نافله به تهجد بپرداز و سحر خیزى كن.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:2 - 0 تشکر 320410

رآن، در توصیف كسانى كه نیایشگران شب و اهل نماز شب‏اند، چنین می‌‏فرماید:
«و المستغفرین بالاسحار».
استغفار كنندگان در سحرها.

«و الذین یبیتون لربهم سجدا و قیاما».
آنانكه در حال سجود و قیام، براى خدا شب زنده‏دارى می‌‏كنند.

«كانوا قلیلا من اللیل ما یهجعون‏».
مردان خدا، مقدار كمى از شب‏ را می‌‏خوابیدند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

دوشنبه 2/3/1390 - 17:2 - 0 تشکر 320411

در قرآن كریم بارها خداوند به سحرگاهان قسم می‌خورد، خداوند در سوره فجر، آیات 1 تا 4 و در سوره تكویر، آیه 17 كه میفرماید (و اللّیل اذا عسعس) سوگند به شب، چون پشت گرداند. و همین طور در سوره مدّثّر، آیه 33 و 34.
همه این سوگندها نشانه عظمت پایان شب و سحر است و آن موقع كه تاریكی‌ها در حال تمام شدن و نور روشنى در حال بازگشتن است.

در سوره مزّمّل آیه 2، خداوند میفرماید: (یقم اللّیل إلاّ قلی) و در همین سوره اشاره به ترتیل قرآن در این وقت دارد.

در سوره بنی‌ اسرائیل، بعد از آیه 78، كه مربوط به نمازهاى یومیه است، در آیه 79 میفرماید:
«و من اللّیل فتهجّد به نافلة لك عسى أن یبعثك ربّك مقاماً محموداً».
و پاسى از شب را زنده بدار تا براى تو به منزله نافلهاى باشد.
امید كه پروردگارت تو را به مقامى ستوده برساند.

   

مدیر انجمن حوزه علمیه 

تماس بامن:

forum:www.mahdiyavar.mihanbb.com

e-mail:ya_lasaratelhosain@yahoo.com


 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.